SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 22-01-2012 21:07:16

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Zajímalo by mě, jestli má délka svařovacích kabelů u invertoru vliv na svařovací proces při metodě MMA a jestli je nějaká doporučená délka kabelů. Nemyslím vzhledem k jejich průřezu, ale pouze ve vztahu k samotnému svářecímu procesu.
Díky za vaše reakce

Offline

 

#2 22-01-2012 21:58:33

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

doporučena delka kabelu je  3M nebo 5M ty 3M muzou mit pumer 16mm2 a ty 5M musí mit vetší pruřez vodiče každy kabel ma nejaky odpor kde se trochu vykonu stratí než ji dostane samotny svařecí oblouk...

Editoval alll (22-01-2012 21:59:04)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#3 22-01-2012 23:05:38

mato3
Člen
Registrovaný: 25-07-2009
Příspěvky: 222

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

ano presne tak


MIG/MAG- FRO Saldatura Practic 254
MMA- Uta 200 I

Offline

 

#4 22-01-2012 23:25:51

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Plně platí Ohmův zákon  I = U/R. Budou-li mít svařovací kabely dohromady el. odpor 1 Ohm pak při napětí na oblouku 20 V bude na kabelech ztráta 20 A.

Offline

 

#5 23-01-2012 07:17:25

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Jirka se nám do toho trochu zamotal . Ztrátu na kabelech určuje proud . Tak si to spočti .
Když by měly kabely 1ohm , ztracený výkon by byl při proudu 100A   P=RxI2(na druhou !!)

Offline

 

#6 23-01-2012 09:12:06

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Jen si dovolím doplnit, že při uvedeném modelovém příkladu odporu vedení 1ohm je při proudu 100A úbytek napětí 100V (viz příspěvek od bobobo výše), tedy by svářečka musela dát napětí vyšší, jinak by se požadovaného proudu vůbec nedosáhlo. Takže při napětí dejme tomu 160V (a to nemá žádný běžný invertor ani náhodou) by ztráta na kabelech by byla větší než výkon oblouku. Uvádět že bude "ztráta 20A" je silně zavádějící, vždy se uvádí, že při daném proudu je na odporu X nějaký napěťový úbytek a z něj vyplývá výkonová ztráta. Ve druhém linku se uvádí, že na kabelu by neměla být větší napěťová ztráta než 2V.

Odpor vodičů daného průřezu (pro ty, co se jim to nechce počítat) například zde: http://web.telecom.cz/tyrbach/Urceni_u_a_S.pdf
Dimenzování vodičů pro sváření například zde: http://www.profisvarecky.cz/cz/page/767 … abelu.html

Obojí vygoogleno právě teď, během asi 5s... snad to mají správně wink .

Editoval Pruduch (23-01-2012 09:20:56)

Offline

 

#7 23-01-2012 10:13:42

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

jirkati napsal(a):

Plně platí Ohmův zákon  I = U/R. Budou-li mít svařovací kabely dohromady el. odpor 1 Ohm pak při napětí na oblouku 20 V bude na kabelech ztráta 20 A.

Ztráta na kabelech nemůže být nikdy uváděna v ampérech, protože ampér jakožto jednotka proudu je sériová veličina, která je ve všech částech elektrického obvodu stejná. Pokud se jedná o ustálený stav.
Například pokud budou mít kabely odpor 0,1 ohmu. Potom při svařovacím proudu 100 ampér musí trafo dodat napětí navýšené oproti potřebnému  o 10 voltů, aby svařovací oblouk fungoval. Zároveň bude na svařovacích kabelech výkonová ztráta 100 x 10 neboli jeden kilowatt. Kabely se budou tím výkonem zahřívat, třímetrové kabely začnou od oka hořet třeba za 2 minuty takového svařování, pětimetrové třeba za 6 minut.

Jinak to funguje jako přídavný odpor v svařovacím obvodu, který zvyšuje proudový charakter MMA svařovacího trafa. Bohužel zároveň zhoršuje vliv indukčnosti svařovacího trafa neboli dynamické parametry trafa.

Aspoň tak tomu rozumím já.

Offline

 

#8 23-01-2012 17:32:55

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Na jednoduchý dotaz na začátku diskuze je možné odpovědět zjednodušeně příkladem, nebo složitěji pomocí výpočtů.
Celý elektrický obvod je tvořen zdrojem svařovacího proudu se svorkovým napětím, kabely a el. obloukem. Zde bychom mohli definovat tři odpory v serii - kabel, el. oblouk, kabel. Bohužel, ani jedna z částí obvodu není konstantní. El. odpor kabelů se mění s teplotou, el. oblouk je zase dynamický proces kolísající v "ustáleném" stavu kolem nějaké střední hodnoty. Mění-li se napětí na oblouku změnou jeho délky mění se i protékající proud (změna délky oblouku o ± 1 mm znamená pokles či nárůst až ± 15 A). Na každém ze tří odporů v serii se tedy neustále mění napětí. S prodlužováním svařovacích kabelů roste jejich elektrický odpor a tím el. odpor celého obvodu. To znamená, že klesá velikost procházejícího svařovacího proudu a pro dosažení stejného svařovacího proudu (a napětí) na oblouku musí vzrůst napětí na zdroji.

Offline

 

#9 23-01-2012 18:26:40

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

V návodu k invertoru jsem se dočetl, že výrobce doporučuje svařovací kabely délky max. 3m Já používám kabely - 35mm2 délky 10m. Ve vztahu délka - průřez je vše v pořádku, jen jsem nevěděl, jestli nemůže délka kabelů nějak podstatně ovlivnit kvalitu svařování - dynamiku oblouku. Dnes jsem získal informaci, že obecně se doporučují svařovací vodiče co nejkratší, přičemž délka pod 3m postrádá smysl. Dále pokud je délka kabelů správně zvolena vzhledem k jejich průřezu, tak do 15m nemá na kvalitu svařovacího procesu žádný PODSTATNÝ vliv.

Děkuji všem za vaše příspěvky k danému tématu.

Offline

 

#10 24-01-2012 07:37:54

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

U ss proudu , a o ten zde jde , není ta délka nijak omezena . Jak sám píšeš , zvětšíš průžez a můžeš s kabely oběhnout barák . smile

Offline

 

#11 24-01-2012 11:42:55

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Dovolil bych si pochybovat o vlivu změny teploty na odpor svařovacích kabelů.  Teoreticky to je sice správně, ale svařovací kabely se při provozu mohou ohřát o maximálně pár desítek stupňů C. Při takovém ohřátí je změna odporů kabelů, z mědi,  proti jiným vlivům úplně zanedbatelná.

Editoval Radim (24-01-2012 11:43:26)

Offline

 

#12 24-01-2012 12:24:31

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Nepochybuj a hledej . 100°C 1,67x větší odpor . To bude při slabším zdroji i kabelech sakra znát . A při delším prodlužováku může způsobit problémy s výpadky zdroje . A daší nárůst rychlosti teploty frčí ještě rychleji , vzhledem ke zmařenému výkonu .

Offline

 

#13 24-01-2012 13:14:22

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Koukám, že jsme se tady fakt sekl. Změna odporu je až o dva řády víc než jsem se domníval, že je. Jinak já jsem našel hodnotry mezi 4 a 6,8.
Jinak ale nevím. Kdo zahřívá svařovací kabely na 100 st C? Leda nějaký šílenec, kromě toho pokud bude mít svařovací kabely na 100 st C, v odpovídajícím způsobem dimenzované svářečce bude mít už pár stovek stupňů. Neboli svářečka půjde dávno do kytek. Nebo jinak, hlavní nárůst odporu svařovacího obvodu vlivem zvýšené teploty nepůjde na vrub svařovcích kabelů, ale vinutí svářečky, primáru i sekundáru.

Offline

 

#14 24-01-2012 20:43:56

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Zdravim.Na elektrotechnickej skole ma ucili,ze teoria ma predchadzat praxi-co je pravda a zivot ma zase naucil,ze teoria a prax su dve rozdielne veci-co je tiez pravda-moja prax-10Metrove hrubsie zvarovacie kabely a cinan aj fronius a aj na predlzovacke zvarali OK-to asi moja skusenost ak to niekomu pomoze


Kutil s.r.o.

Offline

 

#15 26-01-2012 15:40:38

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

K tomuto tématu bylo již několik příspěvků, ale žádný z nich dle mého názoru nevystihl podstatu.
K tomu, abychom popsali vliv délky kabelů na vlastnosi oblouku při sváření invertorem, je nutno úvodem uvést některé skutečnosti.
Elektroda odkapává buď kapkově (bazická), nebo sprchově(rutil)
Při používání elektrod, které odkapávají kapkově dochází ke zkratům, které je nutné "odpálit" zvýšením svařovacího proudu.
U klasických svařovacích strojů -triodyna, nebo řízené usměrňovače (KS250 a p) je k dispozici energie naakumulované v železe rotačního zdroje, nebo tlumivky u  usměrňovače.
Invertor oproti klasickým strojům používá vysokou frekvenci, což umožňuje použití malého množství železa k přenosu potřebného výkonu a vyhlazení svařovacího proudu. Invertor proto nemá k dispozici dost energie pro odpálení kapkového zkratu. Je to řešeno funkcí Arcforce. To znamená zvětšení svařovacího proudu při kapkovém zkratu. Při vzniku kapkového zkratu dojde ke zmenšení napětí na oblouku. To sleduje invertor a při takovém poklesu elektronika rychle zvětší svařovací proud.
Teď to postatné k tématu.
Na kabelech 25mm2 3m a 3m, t.j. celkem 6m je úbytek napětí 0,6V při proudu 150A, ztrátový výkon je 90W o to je také vyšší příkon Invertoru. Když budou kabely 16mm2, zvýší se uvedené hodnoty o 50%. Tedy žádná tragedie. Rozhodně nemá smysl se zybývat teplotní změnou odporu kabelů. Vliv je menší než změna délky elektrody. Také není rozhodující délka kabeků, ale jejich celkový odpor.
Jiná situace je ale s vlivem na dynamickou charakterisiku. Elektronika invertoru sleduje napětí na svorkách a při jeho rychlém poklesu na v elektronice nastavenou hodnotu, spustí se funkce Arcforce která rychle zvýší svařovací proud. Tím se kapka odpálí a napětí opět vzroste na hodnotu oblouku při daném svařovacím proudu.Napětí na svorkách je součet napětí na oblouku, kabelech, svorkách a elektrodě.  Pokud bude odpor svařovacích kabelů velký, může být úbytek napětí na kabelech takový, že při svařovacím proudu bude větší, než napětí pro spuštění Arcforce, pak funkce arcforce nespustí a invertor se bude chovat, jako by tato funkce nebyla. Bazická elektroda bude mít tendenci se lepit a svařeč bude nucen nastavovat vyšší proud, aby elektrodu udržel. Napětí pro spuštění funkce Arcforce je voleno konstruktérem invertoru a může se typ od typu lišit. Proto považuji za správné držet se doporučení výrobce. Navíc se domnívám, že vzhledem k váze invertoru není účelné na nej připojovat dlouhé kabely. Je vhodnější  invertor přenášet.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#16 26-01-2012 16:20:43

kraklakvakve
Člen
Registrovaný: 28-08-2011
Příspěvky: 22

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Famater napsal(a):

... Invertor proto nemá k dispozici dost energie pro odpálení kapkového zkratu. Je to řešeno funkcí Arcforce. ...

Výborně, konečně vysvětlení funkce Arcforce, které má hlavu a patu.

Ještě bych měl dotaz, pokud budete vědět: Co celulózové elektrody? U nás jsem to nepotkal, ale videa z USA se jimi hemží (E6010, E6011). Co jsem vyčetl na webu, s nimi mají invertory ještě větší potíže. Čím to je? Je to taky kapkový přenos, jenom se projevuje výrazněji, než u bazických? Nebo je problém jinde?


Omicron GAMA 161, Bauhaus invertor I 80 A, nespecifikované trafo pravděpodobně domácí výroby

Offline

 

#17 26-01-2012 21:00:37

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Ano-vysvetlenie je dostacujuce-to je ta teoria ale prax je taka,ze dlhsie kable su niekedy na zvaranie konstrukcii nutne a dobry invertor aj cinan si s tymi kablami poradi-vlastna skusenost


Kutil s.r.o.

Offline

 

#18 26-01-2012 21:04:39

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Joe66 napsal(a):

vlastna skusenost

moje taky smile
Když člověk někde leze jak opice potřebuje dlouhý kabel, já mám plusovej cca 10m a mínusovej  3m.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#19 26-01-2012 21:58:21

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Já jsem použil ty 10m kabely, protože jsem je měl fungl nový zadara, v práci leželi ve skříni nevyužitý smile a bylo mi líto je zkracovat. Taky jsem uvažoval tak, abych měl invertor co nejdál od místa svařování, aby zbytečně nenasával bordel z broušení a další neopominutelná výhoda je v tom, že mi zastoupí 10m prodlužovák.

Offline

 

#20 27-01-2012 07:04:59

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Jak jsi famatére na takový nesmysl s triodynou přišel . Jó , asi jsem si u ní airforce nevšiml .smile  Ani triodyna , ani KSka na napětí nikdy nic nepřidá . A specielně u triodyn , vzhledem k velice nesnadnému přemísťování bývaly kabely zvláště dlouhé . A stále dokola , elektrodou se sváří proudem a jemu dle použitého obalu odpovídá určité napětí na oblouku . A jaksi zvětšit proud , bez změny napětí jaksi nejde . A k tomu invertoru a charce se stačí vrátit k tomu článku s vontem a neexistujícím obvodem airforce .

Offline

 

#21 27-01-2012 09:32:21

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

Já mám u trafa zemnicí kabel dlouhý 1,4 metru, svařovací 1,8 nebo 1,9 metru. Pro občasné hobby svařování mně to stačí. Díky té malé délce kabelů trafo zřejmě svařuje dobře, i když tam je napětí naprázdno jen mezi 42 - 48 volty podle nadstavení proudu.  Průřez kabelu 16 mm nebo možná jen 9 mm čtverečních, nevím. Kabely jsem slabě zahřál jen jednou, když jsem vypálil jednu celou rutilku 3,2 mm tuším OK 43.32 prakticky nonstop.  Proud bez malého kousku nadstavený prakticky na maximu, trafo dva metry ode mně hlasitě protestovalo tak, že bylo slyšet víc než hluk svařovacího oblouku. Jinak svařuji spíš dvojkama a dvouapůlkama.
Co se týká té energie u invertoru, co údajně nestačí na odpálení kapky, podle mně to je bezpředmětné. Protože každý invertor je z podstaty konstrukce regulován elektronicky. A tak na něm výrobce může nadstavit prakticky jakoukoliv výstupní charakteristiku. Záleží, jak moc zainvestuje do té  elektronické regulace.

Offline

 

#22 27-01-2012 11:09:31

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

bobobo: Nevím proč jste nazval můj příklad s triodynou nesmyslem. Triodyna ani KS nepřidávají napětí, ale při kapkovém zkratu krátodobě zvýší proud, vybitím energie akumulované v železe stroje. To je vlastost těchto strojů a není potřeba zavádět další regulaci. Tady opravdu dokud je  zdroj schopen dát dostatečné napětí délka kabelů nedělá problém. Obvod arc force si asi představujete jako samostatnou desku. V tomto případě neznalost omlouvá. Je to jako s větrem. Kde je vítr když nefouká?

Radim: O trafu nebyla v dotazu řeč. Navíc se používají elektrody rutilové pro zámečnické práce doporučuji používat elektrody rutilcelulozové, které mají hlubší průvar (OK46, Boehler 6013 a p.)
O té elektronické regulaci inverotu byl můj příspěvek. Přečtěte si to znovu. Pokud byste jste měl možnost svářet s invertorem, který arcforce nemá, tak byste to poznal. Já jsem tu možnost měl, protože jsem naletěl a koupil invertor v bau, (výrobce DECA), který byl celý pomalovaný všemi dnes možnými funkcemi, takže jsem vůbec nepředpokládal, že funkci arcforce nemá. Pri malých proudech elektroda bazická lepila, nerezová bazická vůbec nešla použít. Volal jsem proto dovozci, ten mě předal na servis. Tammě vysvětlili, že mám používat "moderní rutilové elektrody. Regulace, která zavádí arcforce není z podstaty regulace invertoru, ale je do regulace zavedena, aby se daly používat elektrody s kapkovým přenosem.
JOE 66. Ono je to trochu s kabely složitější. Zásadně s vámi nesouhlasím s tím, že teorie a praxe se rozchází. Kdyby nebyla teorie, nebyly by ani invertory. Pokud bude malý svařovací proud, bude úbytek napětí na kabelu malý a funkce invertoru při značné délce kabelu nebude dotčena. Pokud budu svářet velkým proudem, pak vyřazení fonkce arcforce nebude tak patrné. Jinak pochybuji, že by se výrobci zabývali touto funkcí, kdyby v praxi neměla žádný význam. Já používám na TP1500 kabely 16mm 3 a 3m a v případě potřeby prodloužím 3m kabelem 25mm. V praxi to vyhovuje.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#23 27-01-2012 11:28:20

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

To si můžeš dovolit napsat jen proto , že jsi zde nový a nemáš přečteno , co se zde již diskutovalo (airforce) . Na toto tema zde bylo několik bojových vláken ....... Tvůj výklad s triodynou jest nesmyslem . Výklad s tlumivkou jakbysmet . Víš , že tlumivka "brání " změně proudu ? Tedy pokud zvýšíš mžikově odběr , tak se po přesný interval sníží výstupní napětí .

Editoval bobobo (27-01-2012 13:04:41)

Offline

 

#24 27-01-2012 16:59:53

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

bobobo  přestože jsem nový, mám za rok přečteno vše co se tu napsalo. Právě proto jsem se zaregistroval abych se pokusil některé zde uváděné nesmysly uvést na pravou míru. Myslíš si skutečně, že nevím jak pracuje tlumivka, když jsem  před více než 20 lety udělal nejen podle nějakého návodu, ale vč. konstrukce řízený 3f křemíkový usměrňovač 200A jak je uvedeno v podpisu?  A víš proč 3f? Abych dosáhl dobrého vyhlazení i při malých svářecích  proudech při rozumné velikosti tlumivky. Zkratem se nezvýší proud nýbrž zmenší napětí. Já si dovolím napsat pouze to, co znám. Znalost a zkušenost není dána tím, jak dlouho někdo vystupuje na fóru. Žij si dál ve svém bludu. Já se ti nesnažím konkurovat končím.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#25 27-01-2012 22:15:00

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Vliv délky svařovacích kabelů na kvalitu oblouku

hm diskusia na dlhu debatu   ale  pointa je ci ma neaky vpliv dlzka zvarovacich kabelov na zvarovaci proces pri zvarani invertorom a ak tak aky.z toho usudzujem,ze vpliv ma -podrobne si to tu vysvetlil ale pri rozumnej dlzke a priereze co mam vyskusane  to vo vacsine pripadov zvarovaci proces-myslim funkcnost-kvalita zvaru neovplivni .Ale mam pri WTU 30metrove kable tak skusim s nimi  na roznych invertoroch nieco na stavbe pozvarat a uvidim ci budem musiet aj pridat viac prudu-ci tam budu  alebo nebudu vacsie straty a aky bude zvar  ale to mozno by vedeli profi zvaraci-tak cinknem kamosovi-ci to skusali a uvidime


Kutil s.r.o.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče