SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 10-01-2012 08:43:36

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: menic

alll napsal(a):

nabiječka je chranena další diodou aby nedochazelo ke skratu klasickou hrotovou do 10A...

To je ochrana proti přepólóvání akumulátoru při připojení . Ochrana před vysokým proudem při vyzkratování přívodů musí být řešena jinak.

Offline

 

#27 10-01-2012 12:40:41

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: menic

Jak můžeš , Alle , psát také kokotiny ?

Offline

 

#28 10-01-2012 20:34:24

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: menic

tak pordd co tam dat za součastku aby nechazelo ke skratu..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#29 10-01-2012 21:00:50

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: menic

V kabelech pro napájení vysílaček se běžně používají vsazené rychlé pojistky na 20 A. Už se mi to osvědčilo, včetně obráceně pólované diody na vstupu do vysílače.

Offline

 

#30 10-01-2012 23:50:13

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: menic

Je to presne tak ako jirkati píše.
Na výstupe je ešte zaradená tavná poistka.
V tých dnešných lacných šmejdoch neviem či je , ale staré nabíjačky to mali.
Pri prepolóvaní akumulátora  vyhorí poistka.
Môžeš to ešte poistiť diódou na výstup usmerňovača paralelne v nepriepustnom smere a zato dať tu poistku .
Ak  to prepoluješ , skratový prúd pretečie poistkou cez diódu a následne vyhorí poistka.

Offline

 

#31 11-01-2012 08:15:25

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: menic

Ale dioda potom musí být dimenzována tak, aby po dobu těch cca 10 - 100 milisekund , dokud pojistka nepřehoří, vydržela zkratový proud. Protože polovodiče obecně mají běžnou reakční dobu spíš v mikrosekundách. Jinak ta pojistka nemá téměř žádný přínos, protože polovodič je stejně zničen. Akorát fyzicky neshoří nebo se nerozprskne, zůstane na vnější vzhled nedotčený. Právě tady je znatelný rozdíl mezi schottky diodou určenou pro usměrňování kmitočtu 50 KHz v Pc zdroji a mezi univerzální diodou pro usměrňování 50 Hz.
Běžně se toto zajišťuje třeba slabými káblíky, které při zkratu tvoří onen minimální odpor omezující zkratový proud.

Offline

 

#32 11-01-2012 09:25:38

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: menic

I v tech lacinych šmejdech  plastovych nabiječkach je pojistka na vystupu a dokonce i tepelna pojistka tu nabiječku kterou jsem spravil jsem použi schottky diodu kterou jsem mel kdispozici ze stareho pc zdroje kdyby odešla tak je vedle namontovana na chladiči ješte jeden kus stejneho typu  jinak pojistka ja vřazena nožovka co se požíva v autech  5A nabijeka ma mit podle vykonu na štitku 12A ale tohle trafo to nikdy nedoda maximalní proud co znabiječky tekl do stare baterky co už nedží byl 8A meřeno kleštakem přilechkem skrtnutí kleštema na baterku pojistka lechce zhořela dal jsem novou a nabiječka funguje bez problemu...

Editoval alll (11-01-2012 09:26:46)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#33 12-01-2012 07:23:28

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: menic

jednoducho rele  sa to da riesit ,do serie cievkov diodu priepustnom smere .  kazdy vybity akumulator ma zbytkove napetie ktore dokaze zopnut rele . prud z nabijacky je vypnuty pokial nie je pripojeny akumulator , alebo prepolovani . spravne pripojeny zopne rele a tecie prud z nabijacky do aku . najjednoduchsie bez elektroniky ...

Offline

 

#34 12-01-2012 14:03:32

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: menic

atishajn tohle vypada zajimave stojí za za vyskoušeni  tomu co jsem tu nabiječku spravoval je rad že muže  zase nabijet doma svou nabiječkou akorat jsem mu poradil jake pojistky tam ma davat když  nahodou pojistka vyhoří nabijeku jsem opatřil další diodou aby nedošlo k přepolovaní nabiječky a naslednemu zničeni vymenene diody a přepalení pojistky až zase zamnou pro neco přijde tak mu dam do te nabiječky to relatko a další pojistku do přívodu na primar trafa...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#35 13-01-2012 08:42:15

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: menic

Relé, záleží hodně na typu, může být rychlejší než pojistka, ale má pořád o nějaký řád pomalejší reakční dobu než elektronika. Takže stále platí, že i při ochraně relém musí elektronika vydržet tu desetinu  - setinu sekundy zkratu.
Jediná ochrana, která ochrání i ty elekronické prvky, které na krátkodobý zkrat nejsou dimenzovány, je rychlá elektronická ochrana.
Rozumná je dnes podle mně ve většině případů taková ochrana, která počítá s naddimenzováním elektroniky tak, aby tu desetinku zkratu či přepólóvání akumulátoru vydržela, kromě jiného se tím i zmenšují tepelné ztráty při běžném provozu a zvyšuje spolehlivost. Tavná pojistka na přívodu nabíječky má potom za účel hlavně ochranu nabíječky před takzvaným polozkratem. Dimenzuje se těsně nad maximální proud odebíraný nabíječkou a vykrývá tak zvýšení odběru při tom polozkratu, které běžný jistič na 10 nebo 15 ampér nezachytí, ale  polozkrat v elektronice topí výkonem několik stovek watt a hoří. Pravděpodobnost polozkratu je sice velmi malá, ale pokud nabíječka pracuje hodně bez obsluhy, třeba přes noc v garáži, taková ochrana se mně zdá docela k věci.

Editoval Radim (13-01-2012 08:42:58)

Offline

 

#36 13-01-2012 10:31:39

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: menic

no asi prave preto je pri kazdej nabijacke v navode uvedene nenechavat bez dozoru,kamartovy tak zacali horiet akumulatory ktore prave nabijal do rc-modelu,bol nastastie len vo vedlajsej izbe a zacitil smrad keby si odskocil z bytu napriklad do pivnice dopadlo by to asi ovela zaujimavejsie

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče