SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 22-04-2011 14:15:13

josef2
Člen
Registrovaný: 22-04-2011
Příspěvky: 2

Směrnice svařování

Zdravím. Mám ve firmě na starosti kvalitu. Měl bych vytvořit směrnici svařování. Něco jako obecně platný předpis zásad svařování.
Důvod - zvýšený počet reklamací, které se týkají nekvalitních svarů. Sváření není ovšem moje parketa. Můžete mi někdo poradit, příp. nepoužíváte někdo něco podobného? Používámě svařování obloukové a odporové. Předem díky

Offline

 

#2 22-04-2011 14:42:36

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Směrnice svařování

Kvalitou svařování se zabývá řada norem ČSN EN ISO 3834. Jde především o systémovou záležitost. Pokud nemáte v oboru svařování příslušné vdělání a dostatek zkušeností těžko docílíte nějakého zlepšení.

Offline

 

#3 23-04-2011 20:41:37

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Směrnice svařování

Pro josef2 - každá firma zabývající se regulérně svařováním musí být certifikována. Zpravidla se začíná po ISO 9001 normou ČSN EN ISO 3438-2. V této normě je obsaženo prakticky vše, co má být ve slušné svařující firmě bezvýhradně dodržováno. Dobře vytvořená Svařovací směrnice je základem pro možné zlepšení celého systému svařování ve firmě. Ostatně toto téma tu bylo nedávno diskutované, je dobré trochu pohledat. Vytvoření kvalitní Směrnice je docela náročné na odbornost zpracovatele, protože se jedná o řadu činností už od poptávky, přes přijetí zakázky a její technickou a technologickou přípravu až po vypracované a zavařené WPQR až po vypracované WPS a zvládnutý kontrolní systém (od Vizuálních zkoušek svářečů a kontrolorů svařování a po kontrolory s oprávněním podle level 2 normy EN 473) a řady dalších činností.

Offline

 

#4 26-04-2011 12:44:03

josef2
Člen
Registrovaný: 22-04-2011
Příspěvky: 2

Re: Směrnice svařování

Díky za příspěvky, opsal jsem si normy a budu se pídit. Musím něco předložit už tento týden, tak mám z toho "hlavu v pejru".
Certifikaci ISO 9001:2008 máme, ČSN EN ISO 3438-2 už ale ne. A myslím, že mateřská firma nic takového v současné době zavádět nehodlá. Kvůli zvýšenému počtu reklamací ale musím něco vymyslet. Nebude to asi nic, co by naši svářeči neznali z kurzu. Jde mi o to jim to připomenout. Prostě aby měli něco před očima a věděli, že jsou něčím vázaní.

Editoval josef2 (26-04-2011 13:12:56)

Offline

 

#5 26-04-2011 18:59:19

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: Směrnice svařování

Josefe2, můžu se zeptat co ve Vaší firmě svařujete?Pokud to jsou důležité svary, které spadají do stupně kvality B nebo C, tak by jste měli mít ve firmě minimálně kontrolora jakosti pro vizuální kontrolu svarů a pracovníka vyškoleného v nějaké nedestruktivní zkoušce svarů(RTG nebo ultrazvuk).Ti by pak měli o každém zkontrolovaném svaru vypsat protokol, který je součástí dokumentace při předávce hotového výrobku zákazníkovi.Při jejich správné práci se nemůže stát, aby se k zákazníkovi dostal výrobek s vadným svarem.Pokud se jedná jen o nějaké běžné zámečnické práce, tak se vyplatí pozvat si nějakého zkušeného svařeče, který vašim zaměstnancům připomene základy svařování, které už asi zapomněli.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče