SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 24-01-2021 21:00:30

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Rozhození profi svářečky elektrikou?

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat profíků asi spíše i přes elektro. Myslíte prosím že mohou být v elektriccké síti 3x400V tak obrovské výkyvy že to rozhodí i profi mašinu? Abych to vysvětlil. V práci máme profi mašiny Lorch MicorMig 400 na 3x400V. Na dílně kde teď jsem je až 8 svářeček v činnosti, občas velké tabulové nůžky na plech a 2 pásové pily. Ale tohle všechno je v pohodě. Problém je ten, že někdy pár dní moje mašina svařuje luxusně a někdy nejde prostě seřídit ani za nic. Že u nás kupují shit svářecí drát od Esabu, už asi druhá paleta Made in Turkey to neřeším. Prostě přijdu do práce, zapnu mašinu a super sváry celou šichtu, dalo by se říci bez kuliček. Jiný den ráno jede mašina taky pěkně a třeba kolem 9 se rozhodí a zlobí. Jindy zase jede na ho..o celou směnu. Při stejném nastavení se s tím nedá vůbec svařovat, je jakoby moc drátu, kope to a prská, tak přešteluji, ale i tak jsou sváry škaredé, velký rozstřik kuliček, jakoby naopak málo drátu. Jinak to seštelovat nejde. Mohly by to dělat nějaké velké výkyvy v elektrice v areálu nebo někde po cestě? Nejdříve jsem to přisuzoval tomu smejdu drátu, ale zase by to nedělalo taakhle náhodně ne?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#2 24-01-2021 22:44:36

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

OMG...uz si to konzultoval s dodavatelom strojov ? alebo aspon spolocnostou co vam dodava elektriku ? oni maju na riesenie presne takychto "problemov" vyskolenych odbornikov

Offline

 

#3 24-01-2021 22:53:30

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Zatím jsem se ptal elektrikáře-údržbáře od nás z firmy a nic normálního jsem se nedozvěděl. Až bude u nás servisák tak se ho zkusím zeptat.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#4 25-01-2021 08:08:56

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Spíš bych tipnul na studený spoj ve vaší svářečce. Při problému v eletrice by nevařil ani kolega, jedině porucha na vašem přívodu. Nej rada: Vyměnit mašinu s kolegou a uvidíte.

Offline

 

#5 25-01-2021 10:17:40

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Nejdřív bych se pozeptal kolegů, jestli pozorujou stejný jev. Pokud ano, bude to "site specific problem". Pokud jsi sám, bude to tvojí svářečkou.

Offline

 

#6 26-01-2021 00:06:18

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Nejvíc pravděpodobný problém mašina. Od překroucenýho drátu /neutaženýho v zástrčce přívodní šnury až po nalámanej drát v hořáku, kontakt v euro konektoru a kdejaká závada ve svářečče .. může toho bejt asi tak 1000 důvodů. - servis by to mohl zjistit ale na 95% si mašinu odvezou a v nejlepším případě po 14 dnech nic nezjistí.

Taky může bejt nedotáhlej drát někde v krabici/rozvaděči .Chytřejíší mašiny hodí chybu tomu odpovídající.Ještě lepší mašiny to nezajíma a jedou si klidně na 2 fáze i z chybou bezezměny svařování.  - natáhnout kábl odjinud dočasně .


Na síť jsou analyzátory který zaznamenají prakticky cokoli co si vzpomenete (https://www.janitza.de/energie-und-span … chnik.html To používám já )


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#7 26-01-2021 04:35:20

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Takové ty běžné věci jsem už kontroloval, tedy: Jestli není povolený některý káblík v zástrčce svářečky, v obou koncovkách prodlužky, jestli je dobrá kostra, jak kleště tak bajonet ve svářečce. Potom komplet eurohořák. No občas mi mašina vyhodí nějakou chybu. Nejčastěji E32 nebo E25.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#8 26-01-2021 21:42:32

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

tak servis nee ? všichni tu u mašin řeší jako první servis , jak je to hezký a pak až někdy jak to svařuje .Takže Lorch by neměl bejt vůůůbec žádnej problem . Přijedou ošefujou a už se to nikdy nestane.

Chyby jsou v návodu .


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#9 27-01-2021 05:00:54

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Občas k nám servisáci jezdí, ale jen na zavolání. Jsou šikovní, ale už z minulosti vím, že takováto závada se jako naschvál neprojeví když přijedou.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#10 28-04-2021 22:02:39

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Dobrý večer, dnes byl u nás na dílně na skok servisák co k nám jezdí, tak jsem se ho zeptal na to zlobení svářečky. Ty Lorchy co máme prý umí kompenzovat výkyvy napětí v síti +- 15%, tak potom nevím. Prostě někdy jede moje svářečka úplně luxusně, ale někdy chvíli, někdy celou šichtu zlobí a nejde nastavit. Svár je při stejných nastaveních jakoby studený, špatně rozlitý. Když přidám více na napětí nebo uberu trošku drátu, tak je to už lepší, ale potom to má hrozně velký rozstřik kuliček a nic nepomáhá. Servisák říkal že máme staré el. rozvody, tak to může být ono. Navíc jsem napojený přes prodlužku asi 10m. To taky může zlobit.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#11 29-04-2021 16:21:32

momák
Člen
Registrovaný: 08-10-2011
Příspěvky: 427

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Varoku:),vůbec nic ve zlém,to chraň Bůh!Mě to taky svařuje každou chvíli jinak,potočím knoflíkem a zdarec.Mám takovej pocit,že nemáš žádné starosti a to ti docela závidím:).Takže můžeš řešit například tohle.


MIG/MAG Delta DTD 210+hořák Binzel MB 15 AK 4m,Fronius TP 1500+kabely 3a4m,Speedglas 9002X..

Offline

 

#12 29-04-2021 18:17:37

Martin L
Člen
Registrovaný: 10-08-2020
Příspěvky: 38

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Když jsem si koupil starší trafo svářečku, kontaktoval jsem výrobce, jestli nemá nějaké nastavovací tabulky a-la Compact, nebo diagram, jako WLSP. V podstatě se mi vysmál, že prý stačí, aby zakolísalo napětí v síti a tabulka je k ničemu. Takže významný vliv to má.

Mě zase zajímá Váš názor na zakuckání oblouku při jeho zapálení. U některých svářeček musím nejdřív odprsknout mimo svar a pak teprve začít se svarem, u jiných to jede čistě hned od zapálení. Děje se to, když je drát studenej. Pokud zapaluju do několika vteřin od ukončení svaru, je vše v pořádku. Zkoušel jsem přidat dofuk, aby konec drátu tolik nezoxidoval, ale buď jsem přidával málo, nebo to nemá vliv.

Offline

 

#13 29-04-2021 18:51:55

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

momák: Psal jsem že se jedná o svářečku Lorch, tedy profi mašinu. Špatným nastavením to opravdu není. Mám vypnutou synergii a jedu v manuálu. Normálně to moc pěkně svařuje, jen to srší, minimum kuliček. Ale jsou dny, kdy můžeš štelovat co chceš a stejně to nejde nastavit na pěkný svár. Svár je u nastavení co používám hrozně převýšený, málo rozlitý. Když to poladím jak už jsem psal, tak se svár trošku rozlívá, ale málo a je velký rozstřik kuliček. Dělá to u všech napěťových režimů(nebo jak to nazvat) co mám uložené v paměti svářečky. Dělá to ale více chlapům, ale většina z nich jede v synergii a ta se to asi snaží nějak dorovnávat, ale vidím to na vlastní oči, jak jim to střílí, kope drát, nepravidelný zvuk apod.

MartinL: Co máte za svářečku? Jestli chápu dobře, nemohla by to být moc velká přibližovací rychlost? Občas mi to dělala stará odbočková mašina, tam se přibližovací rychlost nedala nastavit. Částečně pomohlo ubrat na posuvu drátu, ale zase na úkor slušného sváru.

Editoval varok (29-04-2021 18:58:55)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#14 29-04-2021 20:21:43

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Varok: To co popisuješ v úvodním příspěvku, se děje snad u všech dostupných svářeček... Občas se mi to taky stává. Jeden den pohoda, druhý den to samé nastavení a není možné udělat pěkný svár. Řekl bych, že to nějak souvisí s přeposíláním u nás vyrobené elektřiny do cizích zemí, kde je trochu jiná frekvence než u nás. Tady bylo kdysi pevných 50Hz, teď už to bohužel neplatí a síť jede na plus mínus 49Hz. Proto se i rozchází starší hodiny řízené krystalem, který počítal s tou pevnou 50Hz sinusovkou ze sítě. V těchto případech u svářeček bych dedukoval, že se prodává víc energie do jiných zemí a je upravený kmitočet... Pak už jen vliv počasí, což je spíš málo pravděpodobné...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#15 29-04-2021 21:12:38

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Že by to bylo dokonce až tak komplikované? Jak už jsem psal, nějaká korekce třeba když dám novou cívku drátu, nebo naopak když už je málo drátu, to chápu. Nebo že nebude mašina svařovat ůplně stejně každý den stejně a že je potřeba hodnoty jemně upravovat beru jako samozřejmost. Teď si vymyslím třeba 18V a 4m/min. drátu 1mm. Druhý den musím nastavit třeba 18V a 4,3m/min. aby to svařovalo přibližně stejně. Ale stále jsem schopný mašinu nastavit na pěkný chod. To o čem celou dobu píšu mi připadá jako by jste měli třeba zásuvky 3x400V a někdy tam bylo jen 3x230V. Myšleno obrazně pro rýpaly. Ale třeba má Rellík pravdu a i servisák. Jsme v hale tak 50 let staré minimálně, elektroinstalace polepená že i já neelektrikář bych se hanbou propadnul. Kolikrát na jedné větvi připojené 10 odboček. V areálu jsou dost energeticky náročné mašiny, tak to dohromady udělá své.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#16 29-04-2021 21:24:17

mihlit
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 17-03-2021
Příspěvky: 24

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Pozor na konspirační teorie, doporučuji třeba stránky ERU nebo ČEPS. Odchylka větší než 200 mHz , tedy mimo 49.8-50.2 je v podstatě "havarijní stav na pokraji blackoutu". Pokud se ta odchylka stane na víc jak pár minut, síť se začne rozpadat a odpojovat zlobivé části (pokles pod je dán příliš velkým odběrem, nárůst naopak přebytkem energie) a buď to ustojí nebo se to řetězově povypíná.

Offline

 

#17 30-04-2021 06:46:51

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Rellik, to je hlúposť. A ak sa bavíme o invertoroch, tak tým je úplne jedno, čo dostanú na vstupe, dôležitá je len stabilita výkonu, aby pri záťaži nelietalo napätie hore dolu. Invertor bude fungovať aj na jednosmernom napájaní.
Ak sú tieto javy fakt také výrazné a nedeje sa to často, skúste pozrieť, či v čase, ked má mašina menštruáciu, neni v blízkosti zapnutý nejaký obrfakinghell bazmeg - indukčná, či kaliaca pec, alebo nejaké podobné čosi s obrovským príkonom. Tam môže byť zdroj rušenia, čo rozhodí aj zváračku. Osobne si myslím, že pri profistrojoch, čo máte v práci, to bude skôr zváraným materiálom, alebo iným vonkajším vplyvom.

Editoval jean (30-04-2021 06:48:35)

Offline

 

#18 30-04-2021 09:18:34

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Tak je pravda, že kupují drát ESAB, který je poslední dobou Made in Turkey, tak asi pořádné bláto. Ale i přesto si myslím že buď je velké kolísání napětí v síti, nebo zlobí svářečka. Je to už starší kousek. Mám v plánu si vzít do práce měřák a když to zase bude zlobit, tak to změřím.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#19 01-05-2021 06:38:41

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Pro Rellika: 

Napětí v síti může kolísat v rozsahu 207 až 253V, ovšem kmitočet je udržován velice přesně, dnes přesněji, než za dob RVHP. Maximální možná odchylka je 0,5% čili 0,25Hz a to už je havarijní stav. Dle současných mezinárodních norem se kmitočet dodržuje na průměru 50,0Hz v průběhu 24 hod. Z toho vyplývá, že v době mimo špiček se kmitočet musí mírně zvýšit, aby se tohoto dosáhlo. Potom se hodiny nezpožďují, neboli, pokud se v době špiček mírně zpozdily, tak to v období minima zase doženou. Pokud by se trvale držel kmitočet sítě na 49,75Hz (tedy -0,5%), tak by se hodiny řízené kmitočtem sítě zpožďovaly denně o 7 min. 12 sec.!

Havarijní stav se řešil někdy na začátku roku, kdy došlo k nedostatku EE v celoevropské jednotné síti díky výpadku elektráren v Kosovu. Velice přesné dodržování kmitočtu je nutné z důvodu paralelního chodu generátorů. V okamžiku, kdy je síť přetížena a některá elektrárna začne mít problém s dodržením kmitočtu, stane se z ní spotřebič. Elektrárny s jmenovitým kmitočtem se potom snaží roztočit tu zpomalující se, z generátoru se stane motor, který ještě odebírá další, v tom okamžiku již chybějící energii. Celá síť je řízena mnoha automatickými regulačními systémy, aby se co možná nejvíce zamezilo pádu celého systému (black-out), ten je totiž pak docela složité znovu rozběhnout. Pokud se začne stav horšit tak, že hrozí black-out, začnou systémy automaticky zvyšovat výkon elektráren a zároveň odpojovat zátěž (oblasti, kde je vyhodnocen vznik problémového stavu) odpojovat a také elektrárny, které se nedokáží srovnat na kmitočet celého systému.

V souvislosti s kosovským problémem se v jedné diskusi rozběhly úvahy, že by kmitočet mohl klesnout až na třeba 30Hz. Nemohl, automatiky tomu zabrání, protože v okamžiku poklesu zhruba pod 47Hz by došlo k velice rychlému poškození mnoha zařízení, zejména generátorů a transformátorů, kde by došlo k přesycenmí jader (plechů) a přehřívání vinutí a následně požáru těchto zařízení.

Offline

 

#20 01-05-2021 08:10:16

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

K tomu musím dodat, že problém s udržením kmitočtu je nyní větší, než dřív, protože je velký podíl t.zv. obnovitelných zdrojů, které dodávají do sítě podle počasí a ne podle potřeby. . To pak vyrovnávají klasické elektrárny, které nemohou tak rychle reagovat. Pokud nestačí reagovat, dochází ke snížení kmitočtu. Přetěžování turbín vede ke zvýšenému namáhání lopatek a může to vést až k destrukci.  Je to pro elektrizační soustavu velký problém. Dřív bylo jednoduché podle predikovaného příkonu soustavy mít připravené zdroje a pro rychlé změny také regulaci na straně spotřeby


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#21 01-05-2021 08:33:52

Vedra
Člen
Registrovaný: 21-03-2017
Příspěvky: 49

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Je problém prohodit svářečky na pracovištích? Za pár dnů bude jasno jestli je problém ve svářečce nebo rozvodech.

Offline

 

#22 01-05-2021 11:50:40

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Vedra: Na dílně máme více typů svářeček Lorch, já si už zvyknul na tu moji. Ale na zkoušku bych si mohl vzít jednu náhradní, co nikdo zatím nepoužívá.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#23 01-05-2021 13:06:50

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Ja vam teda neviem.....

Ked si zoberiem, ze sa bavime o nejakom lorchu, co je defacto maly pocitac na kolieskach a nie 50rocna odbockova masina, masina z kategorie strojov, ktore v intervale milisekund snimaju aktualne parametre obluka, minimalizuju chyby zvaraca, nespravne vedenie horaka, su schopne v momente prepnut charakteristiku zdroja, atd....

No a potom pride zvarac, ktory si naivne mysli, ze jeho parametre su bezchybne, ze ho rano doma nerozhodili tazke ranajky, manzelka spravou o navsteve svokry, 15 rocna dcera necakanym tehotenstvom, alebo vcerajsia pivna party s kolegami, ale ze za vsetko moze kolisanie 0,25Hz v elektrickej sieti????????

Si vazne myslite, ze pri vsetkych tych funkciach to vyrobca ojebal, nema tam ziadnu "spatnu vazbu" a ze ta masina si robi co chce?

Editoval rcp (01-05-2021 19:33:59)

Offline

 

#24 01-05-2021 13:53:42

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Rcp: Jestli to bylo na mě, tak netvrdím že mám parametry bezchybně nastavené. Ale když to s nimi někdy svařuje luxusně a jindy je mašina jako vyměněná?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#25 01-05-2021 14:02:37

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

varok napsal(a):

.... Ale když to s nimi někdy svařuje luxusně a jindy je mašina jako vyměněná?

I muži mají své dny ..... smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče