SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 31-05-2020 21:12:52

mira393
Člen
Registrovaný: 31-05-2020
Příspěvky: 12

svařování starého menormalizovaného materiálu

Prosím o radu:

Svařoval jsem TIGem materiál jehož specifikace byla zjištěna v kalírně...od všeho trochu:
CU 0,15%, C 0,02%, Mn stopové prvky, Křemík....tvrdost cca. 18HRC.

Při svařování jsem nahřál aby se udělala lázeň a pup....byla kaverna na světě, nebo se přímo kousek nahřátého vrchního materiálu v síle pár setin mm otočilo nahoru a prostě zmizlo(spálilo se),  zase jsem nahřál a přidal materiál na konci drátu napsané 113(nebo 117), měl by být lepší(vyšší pevnost) černý přídavný materiál.
Přídavný materiál pěnil(klasika) navíc se nechtěl vůbec spojovat se základním starým materiálem přes 100let.
Použil jsem proto měkký nerezový přídavný materiál s tím to už bylo lepší než z předchozím černým.
přesto se po nahřátí a udělání lázně(jestli vůbec o tom jde mluvit jako o lázni(jako by po zahřátí byl zákl. 100 let starý mater. pod kuželem plamene samý kráter, po přehřátí a přidání nerez.přídav.mater. se to sice nějak slilo ale byly tam zápaly v okolí přídav.materiálu a bělali se v šíleném množství kaverny takže při obrušování jsem otevíral díry s poklady, někdy pomohlo znova převaření, přetavení mater. někdy prostě se ten mater. nechtěl vůbec přilepit na ten zákl. mater.

no skutečně na nic....po ochlazení jsem slyšel cinkavý zvuk, překaleno....čekám kdy se to ulomí....(no někdy jsem tomu ochlazení pomáhal namočením do vody na pár des.sekundy).

prosím o radu kdo má s takovým starým (hajzlem) zkušenosti, co je to za bordel....

Dle mého někdo přeleštil již rezavý mater. a nebylo vidět že má pod horní vrstvou další mezikrist. korozi, navíc byl asi kalitelný což ztěžovalo svařitelnost....

Děkuju za radu.

Mira

Offline

 

#2 01-06-2020 13:12:53

Vedra
Člen
Registrovaný: 21-03-2017
Příspěvky: 49

Re: svařování starého menormalizovaného materiálu

Svářková ocel z pudlovny? Někdy je vidět v místech namáhání nebo koroze jak se to delaminuje na jednotlivé vrstvy. Mám z toho pár kusů zemědělského nářadí původně za koně, je v tom hodně svinstva nejlíp elektrodou, struska ty nečistoty pochytá.

Offline

 

#3 01-06-2020 14:02:31

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: svařování starého menormalizovaného materiálu

Vedra napsal(a):

Svářková ocel z pudlovny? Někdy je vidět v místech namáhání nebo koroze jak se to delaminuje na jednotlivé vrstvy. Mám z toho pár kusů zemědělského nářadí původně za koně, je v tom hodně svinstva nejlíp elektrodou, struska ty nečistoty pochytá.

Souhlasím. Někdy se opravdu dosáhne lepšího výsledku elektrodou, než TIGem. smile

Offline

 

#4 01-06-2020 20:51:43

mira393
Člen
Registrovaný: 31-05-2020
Příspěvky: 12

Re: svařování starého menormalizovaného materiálu

no je to původně odlitek, u Choboly mě dali dráty s ozn. AW FAW 312, žeprý chytají téměř na všechno....
Tak nevím, zkusím to.(nic jiného mě nezbývá).

Offline

 

#5 01-06-2020 20:52:57

mira393
Člen
Registrovaný: 31-05-2020
Příspěvky: 12

Re: svařování starého menormalizovaného materiálu

Offline

 

#6 01-06-2020 22:59:03

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: svařování starého menormalizovaného materiálu

Proč se pořád držíš myšlenky na svaření TIGem? Z principu svařování obalovanou elektrodou je zřejmé, že struska tam má řadu funkcí a jednou z nich je redukční činnost. Toho nikdy s TIGem nelze dosáhnout, není k takové činnosti určen.
Určitou možností u TIGu a neznámého materiálu je použití čistě austenitického drátu. Jenže oblouk je na silnějším materiálu dost "studený" a moc dobře se s ním nepracuje, chce to hodně zkušeností.

Offline

 

#7 02-06-2020 02:34:22

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: svařování starého menormalizovaného materiálu

mira393 napsal(a):

no je to původně odlitek, u Choboly mě dali dráty s ozn. AW FAW 312, žeprý chytají téměř na všechno....
Tak nevím, zkusím to.(nic jiného mě nezbývá).

To ano. Věřím, že vám je s radostí prodali. Ale myslím, že elektrodou, míním ten samý materiál, E 312-17 dosáhnete lepší výsledek na degradovaném zákl. materiálu, než TIGem. Říká se jí královská elektroda. smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče