SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 18-04-2020 22:31:06

ok
Člen
Registrovaný: 15-02-2019
Příspěvky: 49

Mereni elektrickych veliicin v prubehu svarovani

Zdravim ve spolek
Sobotni podvecer mne navedl k nejakemu orientacnimu mereni pri svarovani obalovanyma elektrodama, Zapojil jsem tedy bocnik a voltmetry abych mohl provest ukazkove mereni. Mereni napeti na oblouku: Merime co nejblize tedy tesne mezi elektrodou a svarovanym materialem abychom nepripocitavali chybu vzniklou ubytkem na kabelech a spojich. Pripojeni vodicu voltmetru viz obrazek:

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8918_mer-nap1.jpg

Oblouk jsem udrzoval co nejkratsi a to tak ze elekroda je vedena rovnobezne se svarovanym materialem - tedy vzdalenost jadra a materialu je dana tloustkou obalu elektrody viz obrazek:

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8918_elek-priloz1.jpg

Vyzkumne jsem meril i v pripade kdy elektrodu nasilim jsem tlacil proti materialu aby oblouk byl co nejkratsi ale napeti zasadne nekleslo pod 18V, totez v pripade kdy jsem udrzoval zamerne dlouhy oblouk a ani tehdy napeti nebylo vyssi jak 24V.


Provedl jsem mereni s elektrodou 2mm a 3.15mm - tedy ten nejbeznejsi rozsah pro domaci pouziti. Prubeh muzete shlednout na videu ktere je 5x zpomalene oproti realnemu casu.

Rozdil mezi elektrodou basickou a rutilovou nebyl vubec znat takze jedno video je s rutil a druhe basickou.

Pro elektrodu 2mm: https://ulozto.cz/video-proxy/cLsDIJP9ioOn - proud cca 55A

Pro elekrodu 3.15mm: https://ulozto.cz/video-proxy/W1r8jgTU0puI - proud cca 130A

V obojich pripadech je napeti na oblouku prakticky stejne tedy cca 18-22V Coz v pripade elektrody 2mm vychazi na realny vykon 1100W a v pripade elekrody 3.15mm jiz 2600W. Pokud bychom brali v uvahu svarovani invertorem na 230V tak pri ucinnosti tohoto zarizeni cca 90 procent vychazi proud ze site pro onu 2mm elektrodu cca 5.5A v pripade elektrody 3.15mm jiz se jedna o proud 12.5A coz je porad jeste OK.
Toz snad i toto bude pro nekoho prinosem takhle troska z elektickeho mereni v praxi.

Editoval ok (03-04-2021 10:11:43)

Offline

 

#2 19-04-2020 09:23:23

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Mereni elektrickych veliicin v prubehu svarovani

Pěkné.

Offline

 

#3 19-04-2020 09:46:23

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Mereni elektrickych veliicin v prubehu svarovani

OK ....     Aké boli použité meracie prístroje na to tvoje meranie ?



Ja mám na to takýto merák :

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2028_ampermeter.jpg

Offline

 

#4 19-04-2020 10:50:27

ok
Člen
Registrovaný: 15-02-2019
Příspěvky: 49

Re: Mereni elektrickych veliicin v prubehu svarovani

atishajn napsal(a):

OK ....     Aké boli použité meracie prístroje na to tvoje meranie ?



Ja mám na to takýto merák :

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … rmeter.jpg

Zdravim Vas
No pristroje viz video. Klasicky ruckovy multimetry, bocnik 600A/300mV - PU500 na rozsahu 30mV ma tedy rozsah 60A a na rozsahu 100mV je proud 200A na plnou vychylku. To je dobry ze jste si vyrobil merici pripravek z panelovych meraku. Nevyhoda ovsem je ze napeti merite daleko od samotne elektrody a proto se do toho promita ubytek napeti na kabelech a spojich. Proto muj postup kde merim napeti nejblize oblouku jak to vubec jde - to je ten modry a cerveny vodic. Pri mem postupu se k napeti na oblouku pricita uz jen ubytek napeti na jadru elektrody.

Offline

 

#5 19-04-2020 13:01:03

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: Mereni elektrickych veliicin v prubehu svarovani

Ve firemní svařovací laboratoři v mateřské firmě v Německu jsme před cca 15 lety prováděli celou řadu měření na celé řadě svařovacích metod.

1, ukázalo se, že délka vodičů k měřícím přístrojům při jejich dostatečném průřezu nehrála roli
2, ukázalo se že i po stodeseti letech pořád platí teorie, která vyšla z pera pana Kültreibera o napětí na elektrickém oblouku při tavném svařování kovů
3, osciloskopy odhalily časové průběhy svařovacích parametrů při různých systémech zapálení oblouků při různých svařovacích metodách na současných moderních strojích
4, osciloskopy odhalily i nedokonalosti elektronicky řízených tlumivek některých strojů

Měření také odhalila vlastnosti svářeček pěti znýmých světových výrobců při různých variantách zapálení oblouku a při jeho dalším hoření. Současně byly stejným způsobem testovány svářečky dvou čínských výrobců, kteří se ucházeli o velmi zajímavé zakázky v tehdy budované dceřinné firmě v Číně. Testy dopadly výtečně a celá vybudovaná továrna byla osazena na všech robotizovaných i ručních svařovacích pracovištích svářečkami těch dvou firem.
Jsem moc rád, že jsem měl možnost se takových akcí zúčastnit.

Offline

 

#6 19-04-2020 14:37:35

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Mereni elektrickych veliicin v prubehu svarovani

Na niektoré súvislosti neboli potrebné ani osciloskopy.
1, dĺžka vodičov pri tomto type merania nemohla hrať významnú rolu (malé prúdy pre meráky a žiadne frekvencie)
4. Reálnu tlmivku nemôže nahradiť žiadna elektronika.

Offline

 

#7 19-04-2020 20:48:40

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Mereni elektrickych veliicin v prubehu svarovani

U těch  elektronicky řízených  tlumivek  asi  záleží,  jaká  je požadovaná  rychlost  reakce. A rychlost  reakce zase nemůže být větší  než  je rychlost  reakce zpětné  vazby invertoru. A ta může být leckdy dost  překvapivě pomalá.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče