SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 10-08-2018 11:33:45

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

ACCU náradie

Ako som už skôr avizoval, záladám téma pre akumulatorové náradie, kde na úvod uvádzam niektoré poznatky a skúsenosti.

Akumulátorové náradie sa teší stále väčšej obľube. Je to dané mnohými výhodami oproti šnúrovými. Predovšetkým nezávislosť na elektrickej sieti , ale aj vyšší komfort pri používaní, daný neprítomnosťou prívodovej šnúry. Pritom výkony moderných akumulátorov tento trend značne umocňujú. Keďže s takýmto náradím už pracujem zhruba 25 rokov, chcem sa podeliť o skúsenosti, rizika aj záludnosti, na ktoré si treba dať pozor. V poslednej dobe sa v accu náradí takmer výlučne používajú Li-Ion články, takže sa zamerám samozrejme na ne.
Nabíjanie:
O špecifikách nabíjania lítiových článkov už má hádam každý predstavu, dôležité je, aby sme požívali nabíjačky na tento účel určené, v opačnom prípade si koledujeme o také problémy, ako sú výbuch, či požiar.
vybíjanie používaním:
Tu je veľký priestor na dosiahnutie dlhej životnosti  pri dostatočnom výkone a dostatočnej kapacite. Väčšina z nás ma skúsenosti, že akumulátory v profi náradím sú kvalitnejšie a majú dlhšiu životnosť. Je to však len polovičná pravda. Často sú použité články rovnaké v profi aj hobby náradí, čo je rozdielne sú ochranné alebo regulačné obvody, ktoré majú strážiť aby neboli články preťažené alebo vybíjané pod povolenú hranicu. Pravdou je tiež, že výkonnejšie články sa do hobby náradia montovali s určitým opozdením . Čo teda mame robiť, aby sme vitalitu aj hobby náradia čo najdlhšie udržali?
Rady:
Obstarajme si ku každému náradiu aspoň 2 ks akumulátorov.  Ak má akumulátor indikátor stavu nabitia, tak ten musíme aj využívať. Ak sa pri každom zopnutí spínača neiniciuje indikátor automaticky, tak si ho na moment zapnime sami ale vždy keď je náradie v chode. Už pri poklese napätia o jeden stupeň, čiže ak napr. z 3 lediek svietia 2, by sme mali vymeniť baterku, najmä ak využívame vyššiu záťaž. Tiež je táto zásada tým viacej opodstatnená, čím má akumulátor viacej článkov. Tieto Li-Ion ale ešte viac Li-Pol články držia pri vybíjaní takmer konštantné napätie skoro až do úplného vybitia. Ak sa vo viacčlankovej batérii  jeden článok takmer vybije, tak ten percentuálny pokles napätia bude tak malý, že uvedený indikátor to nemusí  včas detekovať. Pri záťaží sa potom môže ten článok nielen vybiť pod povolenú hranicu, ale môže sa dokonca stať, že článok bude prepólovaný  a to je jeho koniec.
Existujú tzv. kazitká?
Nikdy som na kazitka neveril, ale teraz už som na 80% presvedčený, že u čínskych akumulátorov existujú. Vedú ma k tomu presvedčeniu 3 prípady, keď sa akumulátory zrazu po 2 rokoch a cca 3 mesiacoch samé vybili a to veľmi zvláštnym spôsobom.
Dve batérie boli v polovici februára 2016 zakúpené v Lidli spolu s náradím, ručnou kotúčovou pílou a vŕtačkou 40 Nm do ø vrtáku 13 mm. Baterky zameniteľné 18V 1,5 Ah. V máji 2018 sa jedná baterka sama vybila. Nabil som ju a nenechal ju zasunutú do vŕtačky, aby som eliminoval prípadný zvod vo vŕtačke. Po nejakom čase, možno týždeň,  bola  opäť vybitá. Nabíjanie už odmietala. Tak som rozobral a meraním zistil, že sa síce vybíjali všetky články, ale najviac, teda úplne do nuly bol vybitý článok pr mínusovom vývode a najmenej pri plusovom. Vtedy už som mal doma za 20 € z Lidlu Novší typ baterky aj s nabíjačkou označenou ako „X 20V Team“. Preložil som teda celý balík článkov do pôvodného puzdra a samozrejme som naletoval starý plošák s balancerom, lebo ten mal osadené správne kontakty. Po vložení do nabíjačky, sa nezačala ani na sekundu nabíjať čo mi bolo divné, ale keďže pred výmenou boli články nabité na plno, tak som to nechal tak. Zistil som, že samovýbijanie pokračuje. Ďalší pokus bod dosť prácny, preložil som celý plošák, teda balancer, no napasovať  staré kontakty na nový plošák bola už otravná robota. Potom som náhodou zacítil slabé sálavé teplo z plošáku. Zobral som laserový teplomer a zistil som, že súčiastky na balanceri boli o cca 9 -10 °C teplejšie, ako ostatné súčiastky včítane článkov. Takže následná operácia bola osekanie SMD súčiastok z plošáku a vyvedenie 6 pinového konektoru pre balancer existujúci v inteligentnej nabíjačke E660 aku používajú modelári. o 2 týždne na to takto skapala aj druhá baterka a to navlas rovnakým spôsobom aj s rovnakým stupňom vybitia jednotlivých článkov s totálnou nulou na mínusovom článku. Tu už som nič neexperimentoval, po preložení batérie som urobil vývod pre E660.
Ešte poznámka, u pôvodných bateriek bol na plošáku aj obvod obmedzujúci prúdové preťaženie. Nové batérie tento regulačný obvod nemajú, akurát proti skratu majú pecový jumper v prostriedku s dierou, kde by sa to malo prepáliť pri totálnom skrate.
Do tretice.  V marci 2016 bol zakúpený baterkový vysávač ROWENTA so 7 článkovou Li-Ion batériou RS-RH 5274, U=25,9 V 2250 mAh. V júli 2018 po štandardnom použití bol vysávač pripojený k nabíjačke, keď indikátor nabíjania indikoval stav plného nabitia bola nabíjačka odpojená. asi po 10 dňoch bol učínený pokus vysávač zapnúť, ten nereagoval. Pripojenie nabíjačky nespustilo nabíjanie. Po demontáži bolo jasné, že porucha je presne rovnakého charakteru ako pri baterkách z náradia z Lidlu. Mínusový článok sa už nedal nabiť, ostatné , aj keď mali napätia od 0,5 do cca 2V sa síce podarilo nabiť, kapacita zatiaľ nezmeraná. Napätie je na 6-tích článkoch naprázdno 25,2 V

Offline

 

#2 10-08-2018 17:41:49

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: ACCU náradie

Skusim najst clanok k Makita nabijacke tam je tiez problem ze nabijala baterky v serii ziaden balancer.
a ten dalsi par dratov to malo nejaky chip aby nabijacka vedela ake tam ma baterky. (skusim to najst)
Islo o accuskrutkovac a taku velku hnusnu nabijacku pocase tie baterky odisli.

PS: Nechcem odbocit len jedna veta merak s RTChodinami 3roky 3 mesiace (2.5r v supliku) sa pokazil od nudy v supliku.
A dakujem za peknu temu

PS2: kto si trufne microTIGom bodnut clanky wink? - dam to asi do Kecalkova lebo by to zle skoncilo ale az po veceri.

Editoval ihlan (10-08-2018 19:13:36)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#3 10-08-2018 20:54:19

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: ACCU náradie

Podľa strýčka googlu bola batéria v Makite 6271D Ni-MH. Tie balancer nepotrebujú. Články Ni-MH, podobne ako NiCd totiž znášajú aj nejaké preíjanie, číže pokračovanie procesu nabíjania aj po úplnom nabití. Tam sa už dodávaná energia samozrejme nemôže akumulovať a teda sa mení na teplo. Tie zvýšne kablíky vychádzajúce z priestoru článkov boli vývody teplotného čídla aby nabíjačka vedela, že baterka je nabitá. Niektoré nabíjačky pre NiMH články sa robili s indikátorom poklesu napätia na konci nabíjania. Ten pokles bol vyvolaný tiež zvýšeným priečnym prúdom článkom v dôsledku jeho prehrievania. Keď chceš tú Makitu zachrániť, odporúčal by som tam osadiť Li-Ion články. Balancery aj s ochranou sa dajú objednať napr. tu: https://www.wish.com/product/3s-20a-186 … 019f3951a2 , alebo https://www.wish.com/product/5a2781e4591d3a4ca0a00293

Offline

 

#4 10-08-2018 22:53:03

waltr
Člen
Registrovaný: 19-03-2012
Příspěvky: 178

Re: ACCU náradie

Loni jsem se dal na předělání původních acu nicd 12v na čtyřčlánek li-ion.Acu samozřejmě čínské,dobré recenze Likotala,zatím spokojenost.Nabíím modelářskou nabíječkou.Co se týká ochrany acu používám na 30A,investice do 600kč  plus jedno odpoledne hraní.Odkaz na různé ochrany:
https://www.aliexpress.com/wholesale?ca … xt=bms+pcb


Einhel 160 plus usměrňovač domácí výroby, Povermat MIG 212 synergy puls
Stahlwerk AC/DC plasma WIG 200P S, KWX 73
Autogen velký a malý s PB

Offline

 

#5 10-08-2018 23:12:39

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: ACCU náradie

Áno, kvalitné sofistikované nabíjačky toho vedia veľa. Okrem iného sa dá nastaviť nabíjací prúd, sledovanie on-line napätí na každom článku, programovateľné vybíjanie, nabíjanie pre uskladnenie baterky, meranie vnútorného odporu aj meranie kapacity každého článku. Veľmi užitočné funkcie, najmä ak máme zásobu kvalitných článkov a potrebujeme ich spárovať do accupack-u

Offline

 

#6 14-08-2018 09:28:36

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: ACCU náradie

Poradíte prosím akým spôsobom rozumne otvoriť clean air baterku?
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5867_20180814_092000.jpg

Offline

 

#7 14-08-2018 09:41:51

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: ACCU náradie

Predpokladám, že asi len násilne, ale treba nájsť najšetrnejší spôsob.

Offline

 

#8 14-08-2018 10:09:25

jarinox
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 12-04-2010
Příspěvky: 272

Re: ACCU náradie

Robi: Záleží na tom,ako bol pack zlepený, či teplom, alebo lepidlom. Väčšina aku packov, adaptérov a podobne je lepená lepidlom. Do miesta lepeného spoja treba viac krát aplikovať vhodné rozpúšťadlo lepidla (alkohol, acetón, benzín, atď...) a nechať pôsobiť. Po rozpustení (zmäknutí) lepidla menším kývaním a silou sa dá pekne otvoriť skoro všetko.  Vždy však na malom kúsku treba skúsiť odolnosť materiálu obalu voči rozpúšťadlu, aby si si nezničil obal...

Roky tak otváram nedeštruktívne aku packy, adaptéry... za účelom opráv.

Editoval jarinox (14-08-2018 10:12:39)


EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

Offline

 

#9 14-08-2018 10:35:58

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: ACCU náradie

Jarinox veľká vďaka , už to mám otvorené. Použil som acetón.
Po dvoch rokoch denného používanie sa už žiada výmena článkov.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5867_20180814_102941.jpg

Offline

 

#10 14-08-2018 13:43:27

jarinox
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 12-04-2010
Příspěvky: 272

Re: ACCU náradie

Heh ešte som zabudol, že ihneď po otvorení je treba acetón dôkladne zmyť, inač časom väčšinou reaguje s plastom a vznikajú na ňom také lesklé "šmuhy" - vyhladenie využívané pri 3D tlači na špecifické fil... ale to je už iná téma  :-)

Nuž Ni-MH články veľa nevydržia, ale vždy sa dajú nahradiť priemyselnými  NiCd. Zámerne neuvádzam zámenu za Li-Ion, bo tam je nutná zmena nabíjačky, nutnosť ochranného obvodu a aj prípadne balancovania... a komu by sa s tým chcelo drb... :-)


EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

Offline

 

#11 04-12-2020 05:00:53

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: ACCU náradie

Autor tohto kanala je aj na tomto fore ale vyslo celkom uzitocne info
https://www.youtube.com/post/Ugwd6DpjuX … JR4AaABCQ?


https://www.youtube.com/watch?v=IEowG0SFrbc

Editoval ihlan (04-12-2020 09:26:49)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#12 05-12-2020 18:58:22

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: ACCU náradie

Ježiš tam toho je mraky . Je to takové pionýrské , ale pro amatery to stačí . Příklad : https://www.youtube.com/watch?v=e6xZfkQoaa4 Takovýchto neadresným psaní jsou tuny . Jo kdyby tady byly přesně popsané akučlánky od jasného dodavatele a jejich porovnání , jinak zbytečnost . O Tom , že Nimh je jen na prodej a jdou ví každé odborné dítě . Nicd už jsou ve výběhu . Zase znalí vědí , co pro záměnu potřebují . Pro amatéry málo , pro znalé nic .

Offline

 

#13 19-12-2020 06:37:37

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: ACCU náradie

Dam to sem lebo toto je o baterkach a nie o darceku pod stromcek.... vid povodny prispevok..

jirkati napsal(a):

Ihlan - já docela dobře vím, jak se nabíjejí Li-ionky. Shaolin ve svém příspěvku #171 psal o konverzi do jiného zařízení. Proto mě zajímal způsob nabíjení, protože původní nabíječka nebude použitelná.
povodny prispevok

Ved som ti tam napisal ze pouzijes nabijacku IMAX B6 ale to si zavrhol lebo si nepozrel co je B6-tka zac
takze to rozpisem viac aby nebolo treba robit prieskum na inej stranke.

Skapali mi NiCD nic nevydrzali a nabijali sa 10-12h cez pomalu nabijacku
12V model ma 13.8V po nabiti s plne nabitymi clankami LiPOL 4.2 ma 14.8V (4ks x3.7V) po nabiti samo klesne.
Pre 18V naradie je to jednoduchsie 5ks x 3.7V vyslo mi 18.5V (v rucke naradia je elektronika snazil som sa dodrzat napatie)

Nabijanie aj VYBIJANIE je riesenie tak ako som pisal cez IMAX B6 v stene accupacku je zapusteny konektor
tak ako to maju accupacky u modelarov
Pripojis a neriesis.. je tam power cize serial vystup ale aj BALANCE kabelaz
nepotrebujes nic na power kontakty nic pripajat ani upravovat kolisku nabijacky proste sa pripojis na konektor
ktory je v stene a na kazdom upravenom accupacku je rovnaky odpada problem s "roznymi adaptermi"

Tam kde je viac miesta tam uz davam BMS (battery managment modul) pre dane zapojenie a kapacitu
tam potom funguje aj povodna nabijacka tie co mam su len zdroj cela logika je v accupacku ktora vypne
jedine co to nema je indikator 3 ledky to by bol dalsi modul casto nieje miesto.

Pozri si ten IMAX B6 co je to zac proste clanky spojis vlozis do puzdra accupacku spravis maly otvor kam pojde
ten konektor a pripojis na IMAX B6 a hotovo... a je fuk ake mas naradie

Idealne ak mas doma ZOOlogicku zahradu a treba nabijat rozne typy clankov akurat tam nieje autodetekcia.
Treba to vediet nastavit (ty vies) cize pre ludi za pasom to nieje ti potrebuju polozit a hotovo IMAX B6 ma menu.
Volil som B6tku (VTEJ DOBE SPICKA) lebo je univerzalna vtedy som mal NiCD NiMH a uz aj LiPol-ky dnes LiION a LiFePo4 clanky

Dalsi dovod bol ten ze v tedy nerobili tolko variant BMS dosiek (DW01 klony) dnes kupis aj malicke v tedy nie
takto stacilo vymenit baterky vyhodit povodnu elektroniku accupacku a hura naradie znova zive.

Toto riesenie je asi 10r stare mozno su dnes lepsie nabijacky ako legendarna B6-tka (original nie FAKE na to pozor)
jedina nevyhoda je ze jedna nabijacka v domacnosti nestaci vzdy treba nabijat viac ako jeden pack big_smile
Aspon si ma nakopol ze si pojdem pozret ci nieje nieco ako univerzal s nejakym RFID cipom ze by to vedelo
detekovat a nastavit profile za tie roky mozno DIY prislo na trh.

Tiez si rad precitam Shaolinovu cestu bojovnika ale zatial som ti ponukol toto riesenie ale uznam ze moze
byt aj ina okamova britva v podobe niecoho novsieho lacnejsieho vyhodnejsieho
len shaolin nechodi casto tak zatial tolko..

update shaolin odpisal ale do povodneho vlakna link aby sa nestratilo

Editoval ihlan (20-12-2020 12:25:42)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#14 19-12-2020 09:33:14

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: ACCU náradie

Když už je tu tohle vlákno, tak postřeh, který se může hodit.
Aku Makita BL1860B, 18V, 6Ah, originál, 2374,- aktuální cena.
Totéž, výroba Avacom (neoriginál), 1953,- aktuální cena.
K rozbrušce jsem koupil jeden akumulátor originál od Makity a druhý od Avacomu. Chtěl jsem ušetřit Zjistil jsem, že aku od Avacomu má zhruba o 20% "menší výdrž" či jak to napsat. Prostě na originál aku mi rozbruška jede nepřetržitě cca 10 minut a na neoriginál cca 8 minut (ne přesně, ale v tomhle poměru). Závěr: nic jsem neušetřil, za méně peněz méně muziky. O 20% nižší cena, o 20% nižší kapacita.
Přeberte si to každý jak chcete.

Offline

 

#15 14-09-2022 16:46:57

autocross
Člen
Místo: Bystřice
Registrovaný: 08-12-2015
Příspěvky: 475

Re: ACCU náradie

Beru jen 6Ah Makitu a jak vidím, nic jiného nemá smysl vymýšlet.


Sharks 250-Y10 MIG/MMA IGBT - čínská šmajda, ale fungovala dobře, další čínské šmajdy WF Bi-Pulse 201, Parkside PPS 40, Spartus Multipro 200 a maska Predator

Offline

 

#16 14-09-2022 21:46:50

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: ACCU náradie

Mam od makity  len 5Ah.  Uz sa robia 6Ah  ?


Kutil s.r.o.

Offline

 

#17 14-09-2022 22:06:21

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: ACCU náradie

aku flexy žerou nejvíc z celého sortimentu, mnohem víc než utahovačka, pila nebo vrtačka. Vrtačka žere nejméně.
Nedavno jsem do sortimentu Worx přidal řetězovou pilu na dřevo (40V - 2 ks baterek á 5Ah). Kupodivu vydrží celý den odvětvovat 30cm soušky který kácím a krátím benzínovou. Ta aku je neskutečně lehká a výborně se s ní pracuje.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#18 14-09-2022 22:30:53

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: ACCU náradie

No vydrzi lebo rezes neake makke drevo  big_smile   Porovnaval som baterkovu makitu s stihl a potom 1,7kw benzinovu dolmarku .  A veru baterkove vazili este viac a zahrievali sa + co hodina roboty to jeden par bateriek .  A cena kazdej pilky okolo 400e+ baterky. A to su tie lepsie bateriove pilky  .    Ze na rezanie dosak a podobneho dreva ok. Ale ked som skusal rezat hrubsiu  preglejku alebo bukove drevo tak baterky nevydrzali ani polovicu  .


Kutil s.r.o.

Offline

 

#19 15-09-2022 00:14:03

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: ACCU náradie

nevím jak jiní výrobci (asi to maj všichni)
akupila nemá odstředivou spojku, v klidu položíš řetěz na kládu a zapneš. To s benzínovou nejde.
Při přetížení to vypne elektronika, totéž bezpečností brzda ta je také el.
Je snadné zapomenout dolejvat olej - furt to řeže, benzínovka tě upozorní tím že dojde benzín, tady nic ale nádržka je průhledná, náplň je vidět.
Sílu to má jek bejk na to kolik to váží, benzínový hračky když nacpeš do dubu tak jí zastavíš, tohle ne.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#20 15-09-2022 01:29:31

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: ACCU náradie

Jirko co mas zazracnu akumulatorovu  retazovu worx pilku ?  Dolmarka s dvoma baterkami vazi trochu viac ako  benzinova 1,7kw dolmarka ked pamatam . A v hrubej preglejke sa mi niekolko krat ta akumulatorova zastavovala oproti benzinovej ktora len pomalsie rezala v reze. Kedze preglejka je suche drevo . Ze ked sa ti zastavovala benzinova  pilka v dubu tak preto,ze pouzivas lacnu cinu s dlhou listou-40cm typujem co nema vykon. A to porovnavam elektricku dolmarku co stala 400e  ,ze nie neaku cinu za 150e .  Baterkova stihl je na tom trochu lepsie .Ale najlepsie vraj ide 3kw baterkova stihl. No ale ta cena + vaha  .Ale neskusal som ju len mi to rozpraval servisak+ baterky nevyuzijem v inom naradi kdezto baterky z dolmaru strcim aj do makity big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#21 16-09-2022 07:13:26

jarinox
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 12-04-2010
Příspěvky: 272

Re: ACCU náradie

Ja mám cca 6 rokov aku MSA 160 a pred dvomi rokmi som dokúpil aj aku MSA 220 od Stihlu. Tá 160 je dobrá na drobné veci (používam denne na stavbe, či v sade). Tá MSA 220,  s tou už sa dá robiť aj príprava dreva, či zhodiť nejaký ten stromček. Tá MSA 220 sa plnohodnotne vyrovná benzínovej MS211. Čím kratšia lišta, tým lepší výkon a svoje robí aj tá úzka reťaz, 1/4 PM3, tú svojho času mal iba Stihl. MSA 160 s AP300 batériou vydrží 1,5 hodiny práce, MSA 220 tak 45 minút... sústavnej práce bez cigaretkovej prestávky :-) 

Skúšal som aj iné značky, ostal som u stihlu, a to nie je reklama, iba skúsenosti... :-)

Editoval jarinox (16-09-2022 07:13:50)


EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

Offline

 

#22 16-09-2022 22:33:21

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: ACCU náradie

Jarinox a baterky ako pouzivas ked nepracujes s pilkou stihl  ?  Mas neaky adapter aby si ich mohol pouzit aj do neakeho ineho naradia?  Lebo dolmar a makita je to iste.   Ze baterku das ci do kosacky,pily alebo utahovacky  big_smile  A stihl ?


Kutil s.r.o.

Offline

 

#23 17-09-2022 04:35:44

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: ACCU náradie

Adaptery na STIHL aliexpres ma
skor by ma zaujimalo aku mate overenu a silnu flexu na baterky ( treba napisat znacku model reviziu a rok kupy)
inak je ta informacia k nicomu..... lebo rovnaky model 3roky mladsi nemusi byt vobec rovnako dobry....
skoda ze to bourac nedopisal (editoval) do povodneho prispevku tongue

inak MSA 160 sice pekny udaj ale ktora C-BQ alebo T-model haaa? lebo to rozdiel..

Editoval ihlan (17-09-2022 05:42:05)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#24 17-09-2022 05:47:11

jarinox
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 12-04-2010
Příspěvky: 272

Re: ACCU náradie

Pre stihl batériu pokiaľ je mi známe neexistuje adaptér na iný druh strojov. Je to tým, že batéria so strojom komunikuje prostredníctvom sériovej linky, t.j. batéria komunikuje vlastným protokolom so strojom, má eeprom, kde má zapísané chyby, sériové číslo a podobne... Takže baterky pre Stihl, používam iba pre Stihl, inak ležia s poličke a degradujú.. Osobne ma to trošku hnevalo, že nemajú využitie pre iné náradie, ale vzhľadom na výkon a spoľahlivosť píl to oželiem :-)

Ja používam v aku Metabo, mám od skrutkovačov, rázových uťahovákov, cez píly (kotúčové, pokosové), brúsky (uhlové, vibračné), zrážačku hrán a pod,.. až po kosačku. K náradiu od Metaba mám vyrobené vlastné externé batérie, 10-50Ah, takže na jednu externú batériu dokáže pokosová píla narezať kvh na drevodom 70m2 plochy. Aspoň, že Metabo sa stalo zakladateľom, členom CAS..

Nuž a k tomu používam ako inak Lidl náradie (záhradný postrekovač, mobilná wapka, miešadlo na maltu, striekaciu pištoľ).. nuž a väčšie stroje, ktoré nemal žiadny výrobca svojho času, tie som si vyrobil sám (vibrolis, elektrofúrik, naftové kúrenie) - kompaktibilné sú s Lidl aku, či s metabo s adaptérom. :-)

Nuž a ostatné špecialitky čo mám, ako klincovačky Paslode, či Hitachi, tie sú kompaktibilné v aku len samé so sebou smile 

...a to som mal niekedy komplet aku náradie 24V výlučne Dewalt doplnené Makitou, ale to bola ešte doba NI-CD a Ni-HM... takže história


PS: Overená flexa

a) Metabo WB 18 LTX 125, r.v. 2016, 5 rokov bez poruchy, brúsila železo i betón, nikdy nečistená, ani neprefúknutá vzduchom, pár krát zmokla :-)
b) Metabo WPB 36-18 LTX BL 230, r.v. 2019, na dve 18V bežné batérie, dostatočný výkon na rezanie všetkého, u mňa hlavne betónu, osobne mám voči nej rešpekt, nakoľko má výkon ako klasika na 230V...

Editoval jarinox (17-09-2022 06:17:58)


EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

Offline

 

#25 17-09-2022 08:51:21

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: ACCU náradie

Prosím tě , můžeš sem dát odkaz na ty klincovačky , tento verkcajk není běžně nabízen a můžeš je soukromě porovnat ? Díky

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče