SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 02-02-2016 21:47:22

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Synergie při vaření

vůbec nevařím Mig/Mag, za celý život jsem to nepotřeboval a když bylo někde něco nutno vařit co2, vařil to někdo jinej a já dělal něco jinýho užitečnýho.
Co znamená výraz synergie je mi jasné, nevím co tento pojem znamená v případě vaření pod atmosferou.
Děkuju za vysvětlení, příspěvky typu - nebuď línej a najdi si to, je to tu 100krát nepotřebuju.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#2 02-02-2016 22:28:11

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: Synergie při vaření

Synergie při svařování znamená, že při nastavení některého hlavního svařovacího parametru se současně nastaví i ostatní svařovací parametry. Tím rozhodujícím parametrem může být třeba tloušťka svařovaného materiálu a k ní současně zadaný průměr drátu. nebo třeba složení základního materiálu, jeho tloušťka a požadovaná velikost sváru. To pak znamená, že se automaticky nastaví použitelné pásmo proudů, napětí, rychlosti podávání drátu, a třeba i správná hodnota tlumivky.
Příklad: Svářečka Fronius TPS 4000 umožňuje v synergickém režimu ovládat až 16 svařovacích parametrů současně. A jsou některé velmi zvláštní, třeba si změří při dotyku drátu se svařencem elektrický odpor celého okruhu a podle naměřené skutečnosti pak reguluje hodnotu proudu a napětí na oblouku a velikost vřazené tlumivky. Nebo třeba podle napětí a proudu na oblouku zjistí, že je oblouk moc dlouhý a přidá drát pro jeho zkrácení.
Stačí takhle, nebo to mám ještě dál rozvádět?

Offline

 

#3 02-02-2016 22:57:48

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Synergie při vaření

stačí moderátore, děkuju ti velmi pěkně,
kupodivu jsem to už našel na Svarinfu - tam je snad doopravdy úplně všechno - jen je třeba vědět co se hledá...
už jsem si rozšířil obzor i o puls a 2takt, 4takt. Věci u MMA se nevyskytující - chystám se vám mistrům céóčkářům fušovat do řemesla. big_smile
  Co aparát Alfa In 250axe - je to vhodné na domácí bastlení? Jakej plyn? A jakej drát pro matroš 5mm?


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 02-02-2016 23:11:22

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Synergie při vaření

Dodo67 napsal(a):

Ja ako stará škola nemôžem dôjsť na chuť Synergie.

mám to stejné kolego, myslel sem že jde o nějaký super systém přímo v procesu oblouku, a ono jde jen o nastavování sad 
je třeba ale pochopit že ne každý dokáže aparát naladit tak aby to bylo optimální, pak je třeba to nechat na výrobci a jeho programátorech.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#5 02-02-2016 23:24:21

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Re: Synergie při vaření

Ale ony některé svářečky dokáží ty parametry i během samotného sváření dynamicky měnit. Tam už to pomoct opravdu může. Samozřejmě to se týká drahých strojků a člověk, kterého to přímo neživí to nejspíš nutně nepotřebuje.


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#6 03-02-2016 08:22:32

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Synergie při vaření

No, u sinergie jde primárně o odladěný nastavování výkonu přímo z hořáku nebo z počítače, no přidáváte výkon,tj,posuv drátu a tím velikost proudu a svaru a automaticky vám strojek dle programu zvyšuje V, tak aby to v určitém rozsahu svářelo stejně, ....

Offline

 

#7 03-02-2016 10:53:01

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Synergie při vaření

nedávno jsem četl návod ke třem invertorům SYN a dost se to podle mne lišilo, někde stačí měnit jeden parametr, někde víc a to už bych jako synergii moc nebral

Offline

 

#8 03-02-2016 11:13:42

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: Synergie při vaření

Řekl.bych že někde staci na stavit sílu drátu a proud a v ránu máme synergii na světě. smile)


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#9 03-02-2016 11:19:07

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: Synergie při vaření

jees - my si zpravidla vůbec neuvědomujeme, co se při hoření oblouku všechno děje. V příspěvku č. 2 jsem něco vypsal. Moji svářeči okamžitě poznají, když si na Lorchu zvolí nesprávný program třeba na nerez. V rámci zvoleného programu si ještě třeba ty parametry doladí na svou ruku. Synergie je hlavně o systému zpětných vazeb a o jejich rychlosti. Kacířská myšlenka - při svařování kvalitním zdrojem s dobře naprogramovanou synergií vůbec nezáleží na délce výletu drátu. Zpětné vazby dokážou držet konstantní délku oblouku při konstantním napětí i proudu při výletu drátu 5 mm i 25 mm. Teď mě docela mrzí, že jsem přednášku na dané téma převedl do .pdf a už z toho nevytáhnu obrázky. Ještě to zkusím najít v prezentacích pokud někdo projeví zájem.

Offline

 

#10 03-02-2016 11:36:30

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Synergie při vaření

jirkati -je možné že to chápu špatně, synergii vidím v podstatě jako automatické řazení v autě - já zadám dopředu/dozadu a zbytek si nastaví auto samo podle zatížení, terénu, topografie, módu eko/výkon a pod.  Výhoda by měla být v jednoduchém nastavení kde uložím drát, plyn, materiál, následně měním jeden parametr, např. sílu materiálu a s tím se přenastavují kompletně všechny parametry vč. např. i toho výletu drátu. Prostě jako vzájemné ovlivňování se jednotlivých parametrů a tím ideální nastavení stroje

Offline

 

#11 03-02-2016 13:09:50

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Synergie při vaření

Výlet nastavuje svářeč korekcí vzdálenosti průvlaku od lázně.Podle toho pak mašina upravuje napětí versus proud.
Nevím jak tomu je u nových strojů-co se děje na displejích během svařování netuším-koukám totiž na svařování,ale korekce posuvu právě synergií je docela dost možná.
jirkati:prezentace by určitě bodla


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#12 03-02-2016 16:07:40

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Synergie při vaření

Ládes napsal(a):

Výlet nastavuje svářeč korekcí vzdálenosti průvlaku od lázně.Podle toho pak mašina upravuje napětí versus proud.
Nevím jak tomu je u nových strojů-co se děje na displejích během svařování netuším-koukám totiž na svařování,ale korekce posuvu právě synergií je docela dost možná.
jirkati:prezentace by určitě bodla

já myslel u toho výletu nastavení rychlosti

Offline

 

#13 03-02-2016 17:27:43

Milan246
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 02-04-2009
Příspěvky: 47

Re: Synergie při vaření

Já v práci používám synergii a je to jednodušší než nastavovat všechny údaje. Samozřejmě že se prvotně musí vše nastavit (druh plynu , průměr drátu , druh materiálu ) a poté jen měníte jedenu z hodnot která vám více vyhovuje (ampéry nebo sílu svářeného materiálu a nebo podávání drátu) jakákoliv změna mění ostatní přidám ampéry svářečka dává více drátu a můžu svářet tlustší materiál. Je to jednoduše napsané a tak to i funguje pro nás svářeče horší to mají ty co to musí pomocí počítače a vysokorychlostních kamer naládovat do řídících jednotek. Milan246


Gama 165 Delta CE

Offline

 

#14 03-02-2016 17:39:46

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: Synergie při vaření

Mě by osobně zajímalo u mojeho Pegase , zdali při svařování v synergickém módu skutečně stroj reaguje
na přiblížení a oddálení hořáku změnou posuvu, nebo změnou proudu, poněvadž napětím se nastavuje
hloubka průvaru natvrdo potenciometrem.


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#15 03-02-2016 18:29:31

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Synergie při vaření

Milan246 - přesně tak si to představuju, sláva, už jsem z toho začínal mít synfóbii


milosak - to by asi dokázal zodpovědět každý prodejce, mě přišlo, že třeba v Příbrami k tomu jsou schopní říci dost

Offline

 

#16 04-02-2016 08:40:53

Milan246
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 02-04-2009
Příspěvky: 47

Re: Synergie při vaření

milosak - svářečka nemá přidávat drát, jen by měl regulovat stále stejnou délku oblouku i když se změní  výlet drátu. Ale nevím jak je to u vašeho stroje .


Gama 165 Delta CE

Offline

 

#17 04-02-2016 10:38:55

JEFF
Člen
Registrovaný: 19-11-2013
Příspěvky: 31

Re: Synergie při vaření

Měl jsem možnost testovat pár dní Fronius TPS 500i Pulse - drát 316 l průměr 1 mm. Ta mašina je schopná korigovat i svářečovy nedostatky - při změně výletu drátu to stihne dorovnat.  Při svařování v nepřístupných místech se často stává, že svařuju "poslepu". V těchto případech to je naprosto skvělá funkce. Škoda, že jsou to tak drahé mašiny, hned bych si ji pořídil.  Jenom si říkám, že když se na nich někdo naučí jako začátečník, tak pak nebude umět svařovat s běžnými odbočkovými svářečkami.

Offline

 

#18 04-02-2016 11:02:54

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: Synergie při vaření

JEFF napsal(a):

Měl jsem možnost testovat pár dní Fronius TPS 500i Pulse - drát 316 l průměr 1 mm. Ta mašina je schopná korigovat i svářečovy nedostatky - při změně výletu drátu to stihne dorovnat.  Při svařování v nepřístupných místech se často stává, že svařuju "poslepu". V těchto případech to je naprosto skvělá funkce. Škoda, že jsou to tak drahé mašiny, hned bych si ji pořídil.  Jenom si říkám, že když se na nich někdo naučí jako začátečník, tak pak nebude umět svařovat s běžnými odbočkovými svářečkami.

Odbockovou masinu si dnes již koupí jen blázen , takže v tom problém nevidím.
Akorát se dá potom dobře prodat do sberny to je výhoda. smile ))


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#19 23-02-2016 01:11:48

Pavliston
Člen
Registrovaný: 14-09-2014
Příspěvky: 35

Re: Synergie při vaření

Od synergi jsem nakonec upustil,kupoval jsem cenově do 20tis. a bylo mi řečeno,že korigování mě stejně nemine,navíc je to počítáno se směsným plynem,takže na čisté Co2 to není nastavené.

Offline

 

#20 23-02-2016 12:11:02

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Synergie při vaření

Já mám tedy synergii jak pro CO2 tak pro směsné plyny i čisty Ar atp..  Ke korigaci toho moc není spíš si upravit celý program napětí a délka oblouku je hned .S CO2 ale nelze použít pulz a jiné věci.


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#21 01-07-2017 16:41:37

mathew
Člen
Registrovaný: 16-08-2012
Příspěvky: 39

Re: Synergie při vaření

Ahoj

Mal by som otázku na tých čo majú TPS4000 (zadefinovane parametre-1mm drôt, 18%co2, steel, 4t) +aw4000 +82%Ar (prietok v krytom priestore 10l) +1mm G3Si1 (HTW-50)

Potrebujem ASI nastaviť st2 parametre v zdroji. Nastavujete podľa dokumentácie? Odpor okruhu zadefinujem priložením o stôl, aj prepojovací zväzok(L). (Jirkati ako sa nastavuje automatické meranie odporu počas zvárania? Alebo ste to myslel tak že sa to deje v rámci synergie automaticky?)
Problém je rozstrek, Zdroj bol v oprave má nový výkonový modul v čom môže spočívať problém ?
Má tu niekto skúsenosť  s týmto ? https://www.youtube.com/watch?v=wIF3xqSkpp4&t=160s


welder fantasy jet tig AC/DC III, Cooler tig torch, kable3+7m 25mm2 MMA, Fronius TPS4000+ AW4000, 150 Bar 4,6 Ar, 300 Bar 18% Co2 M21, KIT 725S Fénix skelet + kazeta kwx 730  + clean air basic 2000 / 10 hod prevadzky 4500mAh, Berlan BSP40, Priama brúska milwauke, magn. vrtačka jepson, tos VS16+rychloupinacia hlavička, zvárací stôl 2x1m, Dvojkotúčová brúska 300mm Severná Korea, sústruh home made

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče