SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 19-01-2017 04:06:28

666humanoid
Člen
Registrovaný: 19-01-2017
Příspěvky: 3

Vypalování do dřeva

Ahoj. Na vaše forum jsem narazil při zjišťování odpovědi na pro mě důležitou otázku,tak prosím o radu.
V elektrice ani svařování se nevyznám,dělám se dřevem a zajímá mě vypalování do dřeva elektrickým proudem. Pro představu dám odkaz na video https://www.youtube.com/watch?v=aK6isoTsXRc
Z toho co jsem vygoogloval jsem pochopil,že je třeba transformátor,který mi udělá např 2000,5000,10 000... voltů,elektrolyt a dvě elektrody které napojím na dřevěnou desku.Někdo si to vyrábí z mikrovlnky atd,ale do toho se nehodlám pouštět.
První věc,která mě napadla byla,že by se to dalo udělat trafosvářečkou. (?) Dát do desky dva vruty,potřít něčím vodivým (voda + jedlá soda?),připojit elektrody a pustit. Ale nerad bych si odpálil elektriku,zničil svářečku a nerad bych se zabil smile Moje laické myšlení mi říká,že by to mělo fungovat,ale nejsem si jistý.
Pro mě by bylo ideální nějaké mobilní trafo které by mělo dva kabely s elektrodami a dostatečný výkon. Když jsem se díval do eshopů,tak jsem z toho nebyl moc moudrý,páč se v těch elektrických věcech nevyznám. Ale díval jsem se např na toto http://www.schrack.cz/eshop/merici-pris … 2025i.html

Prosím mohl byste mi někdo osvětlit danou problematiku a popř. doporučit nějaké trafo které jen zapojím do zásuvky a bezpečně s ním budu moci vypalovat do dřeva?
Děkuji

Offline

 

#2 19-01-2017 07:33:41

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Vypalování do dřeva

Pokiaľ viem, tak tu sa touto problematikou zatiaľ nikto nezaoberal. Možno by strýčko Google vedel viac prezradiť, avšak najviac v EN. Okrem toho je NUTNÉ si nájsť konzultanta s elektro-znalosťami, lebo uvažovať o použití trafozváračky vedľa vyguglených tisícov voltov je známka, že sa sám k takémuto projektu nemôžeš ani priblížiť na bližšie ako 5 m.
BTW, zadaj do vyhľadávača "fractal wood burning" .

Editoval senior (19-01-2017 07:42:06)

Offline

 

#3 19-01-2017 08:40:31

jarinox
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 12-04-2010
Příspěvky: 272

Re: Vypalování do dřeva

Technika vypaľovania veľmi bezpečná v skutku nie je a ani nikdy nebude. Pri laickom používaní ide o veľký hazard so životom! Platí pri nej pravidlo, že čím vyššie napätie, tým zaujímavejšie kresby (samozrejme v určitom rozsahu napätí), rovnako ako vhodne určená a namiešaná koncentrácia roztoku. Technika vyžaduje vysoké napätia v rozsahu 2000V - 13000V (vysokonapäťové transformátory), takže zo zváračkou to nepôjde..


EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

Offline

 

#4 19-01-2017 10:51:55

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Vypalování do dřeva

Treba sa popozerať na súsztružníckych fórach.Aj na youtube je dosť videí.

Editoval huat (19-01-2017 14:43:42)


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#5 19-01-2017 11:43:57

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Vypalování do dřeva

Na videu má nejspíš trafo z mikrovlnky což je nejlevnějíší a nejdostupnějíší řešení .Těžko někdo bude prodávat hotový zdroj tak vysokého napětí a proudu za přijatelné peníze. Ale pokud nějaké peníze jsou a nechce to člověk zadarmo určitě to někdo za uplatu udělá a dá do uhledné skříňky.
Jak stím pak zájemce naloží a jestli si to připojí na nohy to už je snad jeho věc.


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#6 19-01-2017 16:37:27

jarinox
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 12-04-2010
Příspěvky: 272

Re: Vypalování do dřeva

Juggernault napsal(a):

Ale pokud nějaké peníze jsou a nechce to člověk zadarmo určitě to někdo za uplatu udělá a dá do uhledné skříňky. Jak stím pak zájemce naloží a jestli si to připojí na nohy to už je snad jeho věc.

S týmto tvrdením by som si nebol úplne istý. Ak vyrobíte zariadenie u ktorého je Vám známe využitie a poskytnete ho inej osobe, tak môžete byť tresne zodpovedný aj Vy v prípade problému. Hlboko pochybujem, že takéto zariadenie by spĺňalo normy a zároveň by mohlo byť schválené skúšobňou na uvedený účel v EU na prácu mimo špecializované pracovisko.

Často si to ľudia neuvedomujú, že takto to v skutočnosti je aj u doma vyrobených zariadení. Napr. je dostupný judikát, ktorý hovorí o tom, že domáci kutil vyrobil miešačku a túto predal susedovi. Následne došlo k vážnemu úrazu pri používaní tejto miešačky a jej výrobca bol stíhaný z viacerých porušení zákona (uvedenie neschváleného výrobku na trh, ublíženie na zdraví z nedbanlivosti).

Editoval jarinox (19-01-2017 16:39:25)


EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

Offline

 

#7 19-01-2017 20:11:28

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Vypalování do dřeva

Jo kdežto když to udělá firma ktera k tomu možná zaplatí nějakej papír a protože je moc reklamací tak to majitel radši vytuneluje a odjede do Indočíny tak je vše v pořádku.
takže rada je nebastlit . To je jako kdyby se řeklo že se v hospodě nemá chlastat . Jsme ale v Čechách . A Větnamci na tržišti taky nevrací utrhané prsty od rachejtlí.


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#8 19-01-2017 22:29:28

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Vypalování do dřeva

Tak trochu som sa poobzeral.MOT nie je práve najvhodnejší, dáva príliž silný prúd takže z dreva šlahajú plamene , drevo má len tlieť. Lepšie riešenie je použiť vysokonapäťový transformátor zo zapalovania kotlov alebo neoniek.Ten dáva  vyšie napätie ale niekolkonásobne nižší prúd, je bezpečnejší a vytvára jemnejšie obrazce.
Našiel som aj originál len, tá cena.Sú tam popísané aj parametre 12000V 35mA. http://conestogaworks.com/woodburners.html
PS ovláda sa pedálovým spínačom.

Editoval huat (19-01-2017 22:31:28)


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#9 20-01-2017 02:26:57

666humanoid
Člen
Registrovaný: 19-01-2017
Příspěvky: 3

Re: Vypalování do dřeva

Díky za reakce,samozřejmě to chci probrat s nějakým odborníkem. Když se člověk dívá na některá videa,tak tam nemají vysloveně jen podomácku vyrobený přístroj z mikrovlnky ale i klasický přístroj,který zapnou do zásuvky,má to dvě elektrody,takže jsem myslel že se taková věc dá normálně koupit. Těch informací moc není,je to celkem zvláštní technika. Budu muset podebatovat s elektrikářem.

Offline

 

#10 20-01-2017 07:41:03

jarinox
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 12-04-2010
Příspěvky: 272

Re: Vypalování do dřeva

Sám som mal svojho času takú ideu, že budem vypaľovať do dreva. Trošku som aj experimentoval, ale výsledky v mojom podaní neboli veľmi uspokojivé, občas dochádzalo náhodne k výrazným výpalom alebo naopak k príliš plytkému výpalu. Tiež som skúšal rôzne zdroje napätia, dreva a koncentrácie i zloženia vodivého roztoku. Ale možno moje menej uspokojivé výsledky boli spôsobené tým, že mal som snahu viac menej regulovať výsledný obrazec a nenechávať výsledok iba na náhodu (podľa štruktúry dreva) pri použití exotických druhov dreva (samba, iroko, tauari).   

Úplne ideálne by bolo mať zdroj, ktorý má možnosť regulácie napätia a prúdu. Existujú v zahraničí aj firmy, ktoré sa zoberajú profesionálne vypaľovaním a tie majú takéto prístroje. Avšak ich cena je dosť vysoká a vyžadujú viac menej špecializované pracovisko. Totiž ak človek chce vypaľovať napr. strom, tak kmeň musí mať hrubý vypálený kmeň a tu už treba pracovať s rôznymi prúdmi a časmi. Ako som už písal, vyššie napätia s adekvátnym prúdom zjemňujú kresbu. Záleží však aj od druhu (štruktúry) dreva, s mäkším drevom sa lepšie pracuje, aj keď hĺba výpalu býva väčšia a menej predvídateľná. Keď chcete robiť iba náhodné obrazce nie je to až taký problém..

Ak máte záujem o viac informácií kľudne napíšte e-mail, ak budem vedieť poradím i pomôžem.. Aj keď ako ex revizák nerád vidím, že niekto bez hlbokých elektrotechnických znalostí sa púšťa do vecí, ktoré môžu ohroziť jeho zdravie :-)

Editoval jarinox (20-01-2017 07:51:47)


EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

Offline

 

#11 20-01-2017 13:42:40

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Vypalování do dřeva

Koupit to pro domácí použití asi nebude možné, protože pro současné státy bude zdroj takového vysokého napětí, které musí dávat i podstatně vyšší proud než je bezpečný, příliš nebezpečný.

Vidím to na Teslův vysokonapěťový transformátor. Tudíž znalosti z elektroniky a elektriky nezbytné stejně jako velmi velká opatrnost.

Offline

 

#12 20-01-2017 15:02:14

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Vypalování do dřeva

Teslák je vzhledem k frekvencím a proudům který dává (a vůbec celkově vzhledem ke své charakteristice - mimo jiné je to opravdu velmi měkký zdroj) pro tuto aplikaci nesmysl.

Offline

 

#13 21-01-2017 00:05:43

666humanoid
Člen
Registrovaný: 19-01-2017
Příspěvky: 3

Re: Vypalování do dřeva

Ještě jednou děkuji všem za zajímavé podněty,ještě jsem googlil a našel nějaké materiály,např. zde pěkný článek. http://www.waynesthisandthat.com/Fracta … icity.html

pro jarinox - napíšu vám email,rád bych to s vámi podrobněji probral.

Offline

 

#14 21-01-2017 21:27:24

Tomáš S
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 28-05-2007
Příspěvky: 85

Re: Vypalování do dřeva

Tady prodává VN trafo 3 kV, má v dalším inzerátu trafo i na 10 kV. Na pokusy, nebo i na zabití dobrý.

https://www.sbazar.cz/doly79/detail/152 … m-220-230v

Offline

 

#15 21-01-2017 22:52:22

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Vypalování do dřeva

podobný trafa (původem zapalování mazutového hořáku) mám několik kusů, nevím zda to zvládne nepřetržitý (dlouhodobější) provoz. Jdu prohlédnout hromady bordelu co mám v dílně - nafotit + parametry. Jestli to najdu big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#16 21-01-2017 23:45:48

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Vypalování do dřeva

huat napsal(a):

riešenie je použiť vysokonapäťový transformátor zo zapalovania kotlov .

nevím, nevím kolego jestli je to správná cesta - toto je z kotle na LTO (50 - 100Kw)

na přiloženém start tlačítku je údaj max 10sec. Na trafu je primar 220-240V, sec. 2x5Kv, 20mA.

věnuji zájemci ale nic neposílám, poštu neumím.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_dscn0897.jpg

na fotce je taky ventilátor, ten s tím nesouvisí vůbec - to je pro kolegu alll - pamatuješ? toto si myslel? smile ještě jsem to nerealizoval...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#17 09-04-2017 15:34:53

saiyadzin
Člen
Registrovaný: 15-11-2016
Příspěvky: 47

Re: Vypalování do dřeva

http://www.mojevideo.sk/video/2a159/ako … razce.html
Ak by chcel niekto doma skúsiť big_smile ale nwm či bude nadšená manželka resp. priateľka big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#18 09-04-2017 19:08:13

vulxy
Člen
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 8

Re: Vypalování do dřeva

666humanoid napsal(a):

Někdo si to vyrábí z mikrovlnky atd,ale do toho se nehodlám pouštět.

s mot-om sa da pekne vypalovat a je to zadarmo ked nepocitam cca1-2 hod casu na poskladanie,davnejsie som s tym dost experimentoval ale nieje uz cas na nic:)   najviac ajtak zalezi na skusenostiach ktore sa ziskaju casom,ako moc navlhcit ake drevo atd   napr:smrek,brezu ani neskusaj ale taka jelsa,dub,buk,ceresna je radost sledovat....len to chce opatrnost a rozum na mieste lebo jeden zly tah a clovek to uz nemusi rozchodit...

Offline

 

#19 24-03-2021 11:08:30

Vlastimil
Člen
Registrovaný: 24-03-2021
Příspěvky: 1

Re: Vypalování do dřeva

Dobrý den,
nedávno jsem nastartoval e-shop s vypalovačkami do dřeva https://www.veledilo.cz/ .
Do sortimentu jsem hlavně zařadil, smyčkové pyrografy s trafem, ale zvažuji i nějaké neobvyklé produkty.
Nevíte, zda se dá někdě sehnat nějaký přístroj na Lichtenbergové vypalování do dřeva?
Vím že je kolem toho docela slušný zájem, ale příjde mí to velmi nebezpečné na domácí DIY kutilství. smile

Offline

 

#20 24-03-2021 21:19:27

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Vypalování do dřeva

tak vono je nebezpečný dávat sem takové reklamy bez vědomí admina.
Taky by ti mohl jednu vypálit. big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče