SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 21-09-2010 20:42:07

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Problémy z BIMAXEM

Dobrý večer, chtěl bych poprosit o radu. Mám v garáži svářečku BIMAX 4.195. Jsem s ní docela spokojený, ale teď mám nějaké problémy. Má to hadici k pistoli jen tu měkou jakoby bužírku, bovden je asi plastový, jako u každé levné svářečky. Když svařuji třeba plechy od 1mm výše, nastavím si nějaký proud a posuv, tak svařuje nádherně. Ale spíše delší sváry. Má drát trvale pod proudem, ale na tom už pracuji. Já to mám spíše na karosařinu a nyní mám drát 0,8mm. Když chci svařovat ty plechy 0,6mm nebo kolik, začne to občas jen střílet, jakoby to nechtělo nahodit oblouk. Může to být způsobeno třeba moc velkým úhlem ohnutí bovdenu? A utáhla by taková levná svářečka i drát 0,6mm? Nemyslím proudově, ale jestli to zvládne, protože jsem tady několikrát četl, že u těch levnějších se 0,6mm drát často uzluje u podavače. S tou 0,8 drátem se to dá taky, ale není to ono. Je potřeba nastavit hodně malý proud a s tím už to moc drátem 0,8mm nejde. Lepší by to bylo s tou 0,6. Jinak jsem se svářečkou docala spokojen. Kdysy jsem dělal ve firmě a používali jsme dráty většinou 0,6 a na tenké plechy paráda. To ale byly svářečky profi od Kemmpi. U těch levných nevím, tak se raději ptám.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#2 21-09-2010 23:45:28

JarekCh
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 27-07-2009
Příspěvky: 62
Web

Re: Problémy z BIMAXEM

Tak to už ti tam moc původních dílů nezbylo. Jak ti to vychází cenově pořizovací cena + ty další věci k tomu ? Každopádně pěkná práce, ale nevyplatí se ti potom si raději pořídit jetou profi mašinu? A toho času co jsi nad tím musel strávit ! ! !


KITin 170 TIG LA , KIT 285 Standard ,

Offline

 

#3 22-09-2010 00:15:23

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Problémy z BIMAXEM

Když nepočítám nefunkční nebo hořící čínu, tak telwin je nejlevnější hobby stroj a na 1mm plech by to chtělo drát 0,6 a i tak by to nemuselo chodit o moc líp, tyhle stroje běhají na stupeň 3 a 4.
Vylepšit by to mohl směsný plyn nebo vyhlazovací kondenzátory.
Pozor u malých proudů musí být průvlak utopen 2mm v hubici a vzdálenost průvlaku od materiálu 6-8mm.

Offline

 

#4 22-09-2010 00:22:54

JarekCh
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 27-07-2009
Příspěvky: 62
Web

Re: Problémy z BIMAXEM

Je mi jasný že to musí člověka bavit, já si takhle stavěl HF Tiga. Koupil jsem zapalovací jednotku UHF 400 za 3000.- hořá 1500.- pak asi měsíc dělal pouštění plynu který se pořád sere ! ! Nakonec jsem si tady všimnul zmínky o invertoru Berlan za 6000.-  je i s káblama. Vědět to dřív neváhám a jdu do toho.


KITin 170 TIG LA , KIT 285 Standard ,

Offline

 

#5 22-09-2010 05:06:35

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Problémy z BIMAXEM

alll napsal(a):

zdeště napsal(a):

Dobrý den,
určitě věnujte pozornost vedení drátu v hořáku.
Když Vám to sváří a někdy to zlobí je většinou problém v tom jednoduchém hořáku.
Osobně ten hořák při opravě zruším a nahradím hořákem 15/3m. Ovšem chce to ještě další úpravy, ale to není námětem mého příspěvku.
Zpět k vašemu problému.
Vyměňte bowden za ocelový. Dnes jsem o tom už psal. Špičku změňte, místo 0,8 dejte 1,0. Některé hořáky umožňují po drobné úpravě protáhnout bowden až ke špičce přes plyn. ventil v rukojeti, a to je potom bingo. Totiž, ta trubice za ventilem má světlost cca3-4mm a to je malér. Zvláště u tenkého drátu. A jsme u drátu 0,6.
Prosím, tady je svízel. Je třeba velmi pozorně nastavit a řekl bych až vyladit celou cestu drátu obzvláště pečlivě. U některých zařízení se to někdy vůbec nepodařilo a potom nezbylo než použít zpět drát 0,8.
Aby se drát neuzloval je věc náběhu drátu od kladek do bowdenu a vedení drátu v hořáku až ke špičce. U levných zařízení Vašeho typu každý ohyb hořáku /a těm se nevyhnete/ dělá podávání drátu potíže.
Jak sám píšete, Kempii s tím nemá potíže, ale podívejte se na jeho podavač a jednotku řízení a hořák to jsou plnohodnotná, výrobcem promyšlená zařízení a sestavy.
Tomu odpovídá také cena. Z toho plyne, že výrobky tupu EINHEL jsou předražené, nespolehlivé a někdy k zoufání.
S pozdravem Zdeště

co řeknete na muj stroj einhell již po komplet přestavbě trafo omicron neni na fotkach :http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=1483  http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=1913 i stim plasovym podavačem podava celkem dobře jak drat 0.6 tak 0.8 taky jsem dokoupil kladku hladkou z V dražkami 0.6 /0.8 skoušel jsem i 4 metrovy fronius hořak i natuto vzdalenost podavač podaval drat 0.6 uspokojive  nastaven minimalni přitlak na kladkach sem tam proklouznou  ale jinak to svařuje parada ješte me čeka zastavba profi podavače 2kladky typ CVF 300 taky se montuje do kurebeiter kit 205 rozmery jsou celkem v pohode jen se stim budu muset poprat..

Dobrý den,
pěkná, pěkkná, pěkná - chválím Vaši snahu.
Jen chci říci, že původní dotaz byl jiný. Dotyčný se ptal , co s jeho svářečkou dá dělat. Neptal se jak ji předělat. To co radím je jednoduché a odpovídá stavu a ceně zařízení. Takové přestavby jsem dělal už před deseti lety v různých variantách.
Přeskládat do původní karoserie vše nové z jiného zařízení je jen o vrtačce, šroubováku a troch technického citu. Jen poznámku - ten plynový ventil by bylo elegantnější dát do skříně zařízení ne do prostoru podavače.
Jinak snaha  se cení jen tak dál.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#6 22-09-2010 19:03:46

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrý den, děkuji za rady. Hlavně členovi Zdeště, který tomu asi dost rozumí. Ano, nechci předělávat za nehorázné prachy. Nějaké úpravy mám v plánu, ale nic složitého a drahého. Dám možná lepší ventilátor, určitě dodělám buď podomácku vyrobené spínání primáru trafa, nebo origo z obchodu, které tahle svářečka bohužel nemá a pár blbinek. Jak jsem psal na začátku v dotazu, na 0,8mm drát jede ale spíše na delší sváry, třeba 1cm a více. Je to taky lepší na tlustší plech asi 1mm a výše. Já to mám hlavně na karosařinu a tam už to trošku pokulhává. Jinak oblouk hoří docela rovnoměrně a nestřílí to, když se to dobře seřídí. Srovnávat EINHEL a Telwin, no nevím. Kdo má svářečku od Telwinu a nebo s ní někdy svařoval a i s Einhelem, tak potvrdí, že se to nedá srovnávat. Kamarád nedávno levně koupil v OBI Einhel 150, tu nejmenší modrou a katastrofa. Asi měsíc jsme ji zkoušeli dát dohromady ale bezúspěšně. Nešlo to seřídit ani za nic. Pořád to vynechávalo, kopalo drátem o materiál a nešel s tím udělat slušný svár. Ta moje svářečka Bimax svařuje opravdu pěkně, ale na bodování tenkého plechu je to dost slabé. Nemyslím proudem, ale fak v tom pokulhává. Dnes jsem koupil drát a průvlaky 0,6mm, tak uvidím. Už kutím to spínání trafa, ale zatím nebyl čas to dodělat. Možná koupím hotovou elektroniku, ještě uvidím.

Editoval varok (22-09-2010 19:04:36)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#7 22-09-2010 19:15:52

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Problémy z BIMAXEM

Já jsem chtěl jen nějakou radu, na co si dát pozor, když dám 0,6mm drát. Zdeště mi už docela poradil. Takže vyměnit bovden za kovový, dát raději elektroventil plynu a spínání trafa? 0,8mm drátem se to taky dá, ale autoplech je asi 0,6-0,7mm plech a 0,8mm drátem se to už vaří docela obtížně. Pak je tam samá díra a není to pěkné. Ve firmě, kde jsem kdysy dělal, měli ve svářečkách taky 0,6mm, protože jsme tam vařili kryty na kotle z 0,8mm plechu, tak je to karosařině hodně blízko. Si ce to byly profi svářečky Kemmpi, které mají vynikající podavače, elektroniku a nevím co ještě. Bimax co mám svařuje s 0,8mm drátem dobře plechy asi od 1mm výše, jak už jsem psal, na stupně spíše 4-6. Na tu karosařinu mám přepnuto na stupeň 3, ale to už je asi na 08 drát málo. Spíše jsem se ptal, jestli s tím už někdo nemá zkušenosti. Kromě Zdeště a pár jedinců se to tady zvrhlo okolo úpravy ALL, ale nechci se ho dotknout. Byl to můj dotaz a tohle je hnusný zvyk. Omlouvám se ale tohle se mi nelíbí, i když každý se rád předvádí.

Editoval varok (22-09-2010 19:17:31)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#8 22-09-2010 19:25:43

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Problémy z BIMAXEM

A co je prosím vás ten hořák 15/3m. To 3m vím že je délka bovdenu, ale to 15 je nějaký typ? Zdá se mi, že hořák je docela slušně provedený, až na ten mechanický ventilek ochranného plynu. A nejde prosím jen koupit delší tu hadici s kovovým bovdenem, že bych pistoli s hořákem nechal a vyměnil jen tu hadici? Ten bovden jen 2m, co tam je těď je opravdu krátký a i to asi způsobuje to velké namáhaní bovdenu, protože často potřebuji na autě někde ohnout pistoli s hořákem na méně přístupné místo. A dá se vůbec koupit bovden 3m bez euro koncovky?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#9 23-09-2010 16:11:51

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Problémy z BIMAXEM

Tak jsem dneska zkoušel pár svárů s tím drátem 0,6mm a jde to. Svařuje to opět docala pěkně, ale po různém kroucení hadící to začne plivat a střílet. Takže problém je asi vážně v tom bovdenu, že? Když mám hadici s hořákem narovnanou a svařuji delší svár, tak jede nádherně. Když ale hadici třeba nějak mírně ohnu, tak už jakoby vázne posuv. Začne asi cukat, protože oblouk nedrží a střílí to. Problém bude asi v tom plastovém bovdenu a navíc, jestli už není třeba někde zlomený. Dá se prosím někde koupit samostatně kovový bovden? Ale levně, né nějaký pozlacený za 1000,- kč smile


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#10 23-09-2010 17:53:27

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Problémy z BIMAXEM

Hořák 15/3 je tb150/3m na eurokoncovku, šroubení, průvlak a hubice shodné s telwinem s označením tuším tw170, číslo 15 značí 150A a je to už ustálené označení. Namontovat do telwin stroje nejde, neboť má koaxiální kabel, kde vede plyn společně s bowdenem, resp. by to šlo po velkých úpravách.

Bovden černý ocelový (0.8-1,0) koupíš v každém svar obchodě, cena kolem 100 kč. Prodloužení hořáku telwin je možné, je potřeba vyměnit bovden, prodloužit hadičku plynu, + kabel, dráty od spínače a převlek, běžně se vyrábí 2 a 2,5m a delší bych zde asi nedával.

Problém s posuvem bych řešil výměnou plast. bovdenu za kovový, je o moc lepší a je potřeba dát pozor na jeho napojení v podavači, musí jít až ke kladkám a pevně zafixovat.

Offline

 

#11 23-09-2010 18:58:54

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Problémy z BIMAXEM

Aha, tak moc děkuji za informace. Takže na svářečky Telwin menšího typu se delší bovden s hořákem nevyrábí? Tak to je na ho..o. Já mám nyní na svářečce asi ten 2m a to je hoodně málo. Vyhovoval by mi spíše ten 3m, ale ten jak píšete asi bez euro koncovky nikde neseženu. Já bych klidně pistoli nechal původní, jen bych vyměnil ten bovden za kovový, hadičku na plyn dal delší a káblík od spínače. Napájení asi taky by bylo potřeba dát delší. Více by mi vyhovovalo, kdybych sehnal někde tu část s hadicí a všemi dráty a hadičkami a já si tam dal pistoli s hořákem sám. Nebo celou hadici 2,5-3m celou i s menší pistolí, to by mi vyhovovalo. Zatím tedy zkusím vyměnit ten bovden za kovový. Ten plastový mám daný až ke kladkám. Když jsem svářečku koupil, vůbec tam nebyl takový krycí plastík, který jsem musel sehnat zvlášť. V Obchodě Chobola mi říkal chlápek, že to není možné, že to tam bývá origo, že jim to při předělávání z trubičkového drátu asi prasklo, tak to tam nedali. Když jsem viděl, že ani nevěděli ve Svarmetalu, že to mají přepolovat, že trubičkový drát má opačné napájení, hm nevím. Dám kovový bovden a uvidím.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#12 23-09-2010 21:01:58

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Problémy z BIMAXEM

Vypadá to na amatérismus v té prodejně, krytka podavače je samozřejmě standardní vybavení stroje.
Ono jde o to, že vlastnosti volného vedení bovdenu v tomto hořáku se negativně projeví na posuvu a oblouku, koaxiální € hořák je lepší.
Svazek hořáku telwin 2,5m by podle mě měl jít objednat, cenu bych tipoval kolem 1000, ale bude to trvat, svépomocí by to šlo prodloužit, ale chtělo by to nějaké díly, jako třeba kousek hadičky, převleku, + kabelu s nalisovanými přesnými oky atd...

Offline

 

#13 23-09-2010 22:17:25

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrý den,
pokud potřebujete delší hořák, tak ten se dá jednoduše udělat pomocí původního.
Pokud jej rozeberete, tak zjitíte, že je tam pouze bowden, silový kabel a hadička pro plyn.
Konec hořáku - rukojeť s trubicí zůstane.
Dejte bowden ,hadičku na plyn a silový kabel podle požadované délky navlékněte nato hadici a máte jakkoli dlouhý hořák. Sice si zaděláte na další problémy, ale máte.

Vzhledem k podavači a jeho možnostem je reálné použít 3m standardní hořák 150A bez EUROkoncovky, udělat nějaké drobné úpravy, samozřejmě použít elektromag. ventil a je naděje, že to svářet bude .
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#14 24-09-2010 12:50:59

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Problémy z BIMAXEM

smile Dobrý den, vy mi Zdeště děláte samou radost. Tak nějak jsem to myslel. Nechat původní pistoli s hořákem a prodloužit jen tu hadici. Díval jsem se na netu a asi 2,5m hadice ale i s pistolí stojí od Telwinu kolem 1300,- a jinou značku nevím. Euro koncovku zatím v plánu nemám, možná časem. Hadičku bych použil z akvárka nebo ostřikovačů, pokud by to šlo, nevím jaká tam je origo. Kabel bude dost drahý, ale koupil jsem na delší kostru, takže vím kolik zhruba stojí. Bovden seženu ve svářecí technice, ten na kola apod se asi použít nedá, že? Jen nevím odkud vzít tu krycí hadici, bužírku nebo jak to nazvat. Dá se prosím koupit zvlášť? Více jak 3m bych stejně nedával, protože by to stejně asi neutáhl podavač.

1b: ano, vypadali, že tomu v tom obchodě moc nerozumí. Nemyslel jsem kryt celého podavače. Je tam na pevno hadice od hořáku, a je tam taková malá plastová krytka, která tu hadici s bovdenem drží u podavače. Nešlo to pořádně seřídit a navíc to měli zapojené pro trubičkový drát, tedy naopak. To už svědčí o jejich zručnosti a zkušenostech.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#15 24-09-2010 19:14:30

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Problémy z BIMAXEM

Dnes jsem něco vařil na autě a s tou 0,6 drátem je to nádhera. Sice ještě občas nějaká ta díra, ale to už je spíše rukama. big_smile. Jen mě udivuje, že oproti 0,8 drátu je regulace posuvu úplně jinak, což z práce neznám. Vím že tam je rozdíl, ale takový? Příklad: V firmě, kde jsem dělal kdysy měli na svářečkách taky drát 0,6mm. Na některých byl i 0,8mm. Na té svářečce, kde byl drát 0,8 se proud nastavil na 5 a k tomu se regulace posuvu nastavila např. kolem 5. Na svářečce kde byl drát 0,6 byl proud na 5, ale regulace posuvu např. na 6-7. To chápu. Tenčí drát potřebuje rychlejší posuv, aby stačil přídavný materiál. U té mé malé v garáži je rozdíl ale nějaký divný. Dám proud např. na 4 a u 0,8mm drátu dám regulaci posuvu taky kolem 4. Teď tam mám drát 0,6 a proud raději na 3. Regulaci posuvu musím dát až ale na 5-6 jinak to nestačí podávat. Je to normální, že je tam takový skok? Nebo mám přidat více na přítlaku u podavače, kolečko klouže? Hnané kolečko od motorku jsem otočil, je tam dražka na 0,8 a 0,6mm drát. Dal jsem to na tu menší a ubral jemně na přítlaku. Jak poznám, jaký přítlak je dobrý pro jaký drát? Jen pokusně? Jinak to zatím vaří pěkně, akorát musím opatrně s tím plastovým bovdenem. Až budou peníze, zkusím koupit zatím kovový bovden a uvidím jak se to zlepší.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#16 24-09-2010 19:29:27

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Problémy z BIMAXEM

Rád bych poznamenal, že to, co se na MIG-MAG nastavuje jako svářecí stupně, tak není proud, ale napětí.

Proud se nastavuje v podstatě posuvem.

Offline

 

#17 24-09-2010 20:17:51

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Problémy z BIMAXEM

Aha, tak to asi bude pravda. Kdysy mi to říkal mistr na učňáku, že se nastavuje napětí, ale proud je závislý na posuvu. Jenže dnes každý profík říká, nastavím proud např. na 5. Tak děkuji za opravení a přiučení. Já mám papíry na elektriku, na COčko ne. Jsem jen samouk, tak to zase do detailů neznám.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#18 25-09-2010 10:01:12

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Problémy z BIMAXEM

varok napsal(a):

smile Dobrý den, vy mi Zdeště děláte samou radost. Tak nějak jsem to myslel. Nechat původní pistoli s hořákem a prodloužit jen tu hadici. Díval jsem se na netu a asi 2,5m hadice ale i s pistolí stojí od Telwinu kolem 1300,- a jinou značku nevím. Euro koncovku zatím v plánu nemám, možná časem. Hadičku bych použil z akvárka nebo ostřikovačů, pokud by to šlo, nevím jaká tam je origo. Kabel bude dost drahý, ale koupil jsem na delší kostru, takže vím kolik zhruba stojí. Bovden seženu ve svářecí technice, ten na kola apod se asi použít nedá, že? Jen nevím odkud vzít tu krycí hadici, bužírku nebo jak to nazvat. Dá se prosím koupit zvlášť? Více jak 3m bych stejně nedával, protože by to stejně asi neutáhl podavač.

Dobrý den,
no  je pravda, že dělat dobré skutky je mé první zaměstnání, avšak tentokrát Vás asi zklamu.
Hadičku nechte původní, a podle potřeby ji nadstavte třeba tím akváriem, ale pozor ať není příliš měkká aby se někde nezmáčkla a neuzavřela tak plyn. Kabel 10 či 16mm2 stojí 38,--/m. Bowden pořiďte taky originál max 100,--. Z kola bowden - to bude asi nevhodné kvůli jeho světlosti. Krycí návlek originál guma 128,--/m. Vy použijte třeba zahradní hadici nebo vrapovanou chráničku co používají elektrikáři.
A teď to, co dělám nerad, ale ve Vašem zájmu musím:
prodloužíte takto hořák, ale bude to stále jen stejný paskvil pravda o 50cm delší a o starost navíc. "Výrobce" totiž dobře ví co prodává proto 2.5m a dokonce jen 1,8m.
Hořák, totiž potřebuje ..... to až někdy příště
S pozdravem Zdeště

Editoval zdeště (25-09-2010 21:49:20)


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#19 30-09-2010 13:19:29

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Problémy z BIMAXEM

zdeště: to nic, já vím, že tyhle levné svářečky stojí za h..o. Pořád si ale myslím, že svářečky od Telwina jsou na tom lépe, než nějaký Einhel nebo Sharks apod. Je to sice asi skoro na jedno brdo, ale něco navíc to má. Ten bovden zkusím dát tedy ocelový. Na delší bovden jsem se jen ptal. Nevím jestli by delší bovden utáhl podavač, který už i tak jede myslím na hraně. Jak jsem psal výše, jinak jede svářečka docela solidně, i bez přídavných kondíků. Dokonce se mi zdá, že na nižší stupně jede lépe s tím drátem 0,6mm, ale musím to ještě doladit s posuvem. Jak psal ALL, já ještě nezkoušel s 0,6mm drátem svařovat na 6 stupeň. Maximálně na pětku a i tak už to bylo moc. 0,8 drát jede v pohodě i na 6 stupeň, rozsah asi 4-6 st. 0,6mm drát jede dobře asi ten 2-4stupeň. Na první to nejede skoro vůbec.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#20 30-09-2010 17:19:13

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrý den,
podavač utáhne 3m hořák, ale za těchto podmínek:
1. musí to být profi hořák
2. musí mít vychytanou cestu drát
3. musíte vyřešit ostatní drobnosti ve zdroji
zmohl na přání vlastníka i hořák 4m

Drát 0,6 nemá problém pokud je cesta drátu jak má být a ve Vašem případě, tomu tak asi je. Už jsem o tom psal. Bohužel většina vlastníků LEHNIE se věnuje jen sváření a svářečce jen tehdy, když zlobí.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#21 05-10-2010 15:55:10

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrý den, teď jsem to trošku nepochopil. To je jako urážka? Jestli jsem to špatně pochopil, tak se moc omlouvám. Já se o svářečku starám, chci si ji upravit a poladit k lepším parametrům. Elektronice a elektrice hovím jako koníčku, tak v tom nebude problém. Jsem domácí kutil, tak si kdyžtak něco udělám sám.
Zeptám se raději ještě pro pořádek. Kdybych sehnal věci k prodloužení bovdenu, popř. celý nový bovden i s pistolí, tak by mi svářečka utáhla i 3m bovden? Já mám svářečku hlavně na karosařinu a ten kraťoučký bovden je fakt nanic. Kolikrát člověk potřebuje svařovat na méně přístupném místě a potom se hadice hodně láme do ostrých úhlů, přes různé hrany apod. Potom z toho plynou ty problémy. Jinak mám už pár dní nasazený drát 0,6mm, a musím zaklepat, ještě se mi ani jednou nezauzloval. Navíc když vím, že tyhle levné malé HOBBY svářečky to dělají rády. Na vaše rady jsem pořádně zajistil bovden až k podavači a není problém.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#22 05-10-2010 16:12:03

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Problémy z BIMAXEM

Chtěl bych vás Zdeště ještě poprosit o pár rad. Vy máte prosím vás servis na CO svářečky, nebo se nějak profesionálně zabýváte svářečkami?
Teď k problému: Při svařování hrubších materiálů, třeba dva plechy 1,5mm tlusté, kde si mohu dovolit vetší sváry, tedy déle držet zapnuté tlačítko na pistoli, svářečka svařuje nádherně. Oblouk hoří pravidelně, když si to dobře seřídím. Svár je pravidelný a zdá se, že i podavač jede docela plynule. Když svařuji auto, je to hrozně tenký plech, asi 0,6-0,8mm. Potřebuji jen kraťoučké impulsy, třeba 1 sekundu, abych plech nepropaloval. Tady už nastává problém. Občas se dobře zapálí oblouk a občas to střílí a jakoby to nechce zapálit oblouk.  Kde je prosím problém?
1. Je to tím plastovým bovdenem (po výplatě zkusím koupit ten ocelový, nyní nejsou penízky).
2. Prokluzuje podavač na drát a mám přidat ještě na přítlaku.
3. Špatná elektronika pro řízení posuvu drátu(moc se mi to nezdá, při delších svárech svařuje nádherně pravidelně).
4. Je to tím, že můj Bimax nemá spínané svářecí hlavní trafo(už si doma vyrábím obvod podle svarinfa).
5. Chyba je někde jinde?

Psal jsem to na Zdeště, ale za rady od ostatních se nebráním. Jen prosím ale slušné rady, né stylu vyhoď to a kup jinou za 20 000,- kč, nebo vykuchej to a nacpi tam vnítřnosti z Omicronu!!

Každý nemá tolik peněz a na tyhle drobné chybičky, které se snažím odstranit je to myslím slušná svářečka. A pořád si budu stát za svým, že je lepší než nejaké Einhel, Sharks apod.

Editoval varok (05-10-2010 16:17:38)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#23 05-10-2010 17:37:29

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrý den,
na úvod chci říci, že nemám zapotřebí nic a nikoho urážet
k Vašemu problému:
1. plastový bowden není problémem, pokud je dobře ustaven. Co je problém sám, je celá ta duše z kola co se mu říká hořák.
Když dáte kovový bowden nic nepokazíte, ale !zčásti! vykompenzujete základní problémy hořáku. A stejně, pokud máte spouštění plynu v rukojeti moc si nepomůžete. Už jsem ten román tady psal. Kousek výše píši - profi hořák 3m -
2. Nerozumím. Prokluzuje či neprokluzuje. Prokluz za určitých podmínek je žádoucí, ale pro sváření ne. Sám píšte, že delší sváry jsou OK. Z toho usuzujte, že podávání je OK.
3. Špatná elektronika je buď nefunkční, nereaguje na potenciometr, nebo viditelně kolísají otáčky. To není Váš případ. Jak píšete elektronice rozumíte.
4. Spínání svářecího transformátoru to je otázka. Připínání tr. je určitou výhodou, ale za předpokladu, že dodržíte správný technologický postup při sváření potom ani v tom  problém nehledejte.

Vám se zde sejde několik faktorů A/ hořák, originál, není schopen vést správně drát!!!
                                                 B/  Váš styl /technologie/ sváření se musí zdisciplinovat
                                                 C/ uvědomte si, že Vaše zařízení je velmi jednoduché a tady je jedna zásada:
" čím jednodušší zařízení tím  více  musí být obsluha zdatnější. /nechci tím říci, že Vy jste nešikovný/ Obsluha musí daleko více reagovat na potřeby  sváru, než když sváříte profi strojem typu MIGATRONIC. Vaše zařízení je rádo, když utáhne 5kg drátu a 1,8m bowden.
Jinak se jezdí Fordu a jinak kluci řídí svou kárku a kdo musí být šikovnější??
No tak se zamyslete, vždyť jste svářeč a ten .....
S pozdravem Zdeště

Editoval zdeště (05-10-2010 17:40:00)


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#24 05-10-2010 17:53:30

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Problémy z BIMAXEM

varok: střílení je moc velký posuv, zkus ubrat, případně zapalovat s co nejkratší vzdáleností drátu od materiálu, což bude u bimaxu trochu problém.

Offline

 

#25 05-10-2010 18:15:29

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Problémy z BIMAXEM

Já nejsem profi svářeč. Už jsem to tady psal několikrát. Na svařování obalovanou elektrodou jsem se učil na učňáku, kurz ZE-1. COčko mě moc zajímalo a bavilo, tak mi občas mistr něco ukázal, pokud byl čas. Jinak jsem samouk, naučil jsem se svařovat po firmách, kde jsem dělal. Nebudu se nikdy vychloubat, jaký jsem mistr světa. Ale troufnu si říct, že mé svařování je na slušné úrovni. Rok jsem svařoval ve firmě dokonce vložky do krbů a nikdo si nestěžoval na mé sváry. Co jsem se dokonce díval, tak mé sváry byly dokonce někdy i lepší, než od lidí, kteří machrují s papíry a státnicemi. Já to totiž nemám jako rutinu, ale svařování mě opravdu baví.
1b: asi jste mě špatně pochopil. Není to velkým posuvem drátu. Ten mám nastavený dobře. Když uberu, tak už nestačí drát na svarovou lázeň a sváry nejsou pěkné, takové jakoby propadlé. Omlouvám se, jestli jsem to špatně napsal. Kopání drátu jsem měl na mysli, že jestli dobře chápu technologii svařování COčkem, tak po zmáčknutí tlačítka na pistoli hořáku, se napájí drát(v mém případě je pořád pod proudem, zatím) a zapne se posuv. Na drátu je kladný pol zdroje a materiál má záporný pol. Okamžitě při dotyku drátu se svařovaným materiálem nastane zkrat a zapálí se oblouk, drát posouvaný posuvem se přímo úměrně taví ve svarovou lázeň, která doplňuje natavený materiál. Nebo jsem to napsal špatně?
Zděště: Jsem to tedy špatně pochopil. Jsem dumal nad tou vaší větou, že někdo se svářečce nevěnuje, jen svařuje a řeší jen poruchy. Já takový opravdu nejsem.

Editoval varok (05-10-2010 18:24:12)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče