SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 02-07-2010 23:01:08

Viktor
Člen
Registrovaný: 02-07-2010
Příspěvky: 10

Sváření uměleckých soch - rady do začátků

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit, jaký způsob sváření si mám vybrat? Chtěl bych dělat sochy ze starého železa. A potřebuji celkem často něco svařit. O svařování jsem nevěděl prakticky nic, plánoval jsem, že zajdu na nějaký kurz a tam mi poradí. Jenomže nevím na jaký, protože kurzy už jsou jednotlivě rozdělené podle způsobů svařování. Materiál ze kterého sochy stavím je hlavně železo, pak asi i ocel a hodilo by se mi, kdybych zvládl i měď (měděné dráty, ale není to nutné). Konkrétně to bývají topenářské trubky, zbytky motorů, různé plechy, matky, šrouby atd. Důležité je, že sochy se většinou už nebudou nijak zvlášť zatěžovat, než jen svou vahou. Tím chci říci, že na tom nebude nikdo sedět, nebude na tom skákat ani chodit atd. Takže to nemusí, být zcela dokonalé (ostré hrany atd. nebudou vadit). Prostě, aby to drželo, ale žádným bezpečnostním normám to vyhovovat asi nemusí. Zároveň bych vás chtěl poprosit, jestli někdo neví o nějakých levných kurzech a jestli někdo neví o možnosti půjčování svářečky (jsem z prahy), protože svářečky za 12 tis. jsou pro mě, přecejenom drahé hmm. Či jak to vyřešit... Budu rád za všechny rady a připomínky.. děkuji smile

Offline

 

#2 03-07-2010 11:44:54

jaryn123
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 227

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

stare železo nejlepe mma (obalena elektroda) na ty soch bude stacit zaškolení a obyčejný a svářečku? Nějakou gamu seženeš za 5000 a je po starostech.

Offline

 

#3 03-07-2010 13:09:17

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

Viktor napsal(a):

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit, jaký způsob sváření si mám vybrat? Chtěl bych dělat sochy ze starého železa. A potřebuji celkem často něco svařit. O svařování jsem nevěděl prakticky nic, plánoval jsem, že zajdu na nějaký kurz a tam mi poradí. Jenomže nevím na jaký, protože kurzy už jsou jednotlivě rozdělené podle způsobů svařování. Materiál ze kterého sochy stavím je hlavně železo, pak asi i ocel a hodilo by se mi, kdybych zvládl i měď (měděné dráty, ale není to nutné). Konkrétně to bývají topenářské trubky, zbytky motorů, různé plechy, matky, šrouby atd. Důležité je, že sochy se většinou už nebudou nijak zvlášť zatěžovat, než jen svou vahou. Tím chci říci, že na tom nebude nikdo sedět, nebude na tom skákat ani chodit atd. Takže to nemusí, být zcela dokonalé (ostré hrany atd. nebudou vadit). Prostě, aby to drželo, ale žádným bezpečnostním normám to vyhovovat asi nemusí. Zároveň bych vás chtěl poprosit, jestli někdo neví o nějakých levných kurzech a jestli někdo neví o možnosti půjčování svářečky (jsem z prahy), protože svářečky za 12 tis. jsou pro mě, přecejenom drahé hmm. Či jak to vyřešit... Budu rád za všechny rady a připomínky.. děkuji smile

zakoupit na aukru svařečku gama 160 i s kabely  za cenu do 5000,- idealni cena nebo svařečku bez kabelu za 4000,- a kabely na aukru koupit zvlašt...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#4 03-07-2010 17:31:47

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

Nebo Berlana za podobný peníze s TIGem (na tu měď).

Offline

 

#5 04-07-2010 10:35:40

Viktor
Člen
Registrovaný: 02-07-2010
Příspěvky: 10

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

moc děkuji za rady. Zatím jsem nakloněn koupi Berlana 180, všude na něj čtu jen pozitivní reakce. Ovšem když se kouknu na ceny, gamu 160 omicron sezenu za 4000 novou (bez kabelu), zatím co Berlan, mě vyjde tak na těch 6 tis. i s kabelama. Myslíte, že bych se, při sváření tenkych plíšků, či drátů, bez TIGu neobešel? Do jaké tloušťky to zvládá Gama?... Mimochodem, ohledně těch kurzů. Napadlo mě, že bych se přecejenom mohl bez nich obejít. Koukal bych na internetu na nějaký ty rady Jak na to atd. Prostě samouk (+našel bych někoho kdo sváří nebo nějaký dílny a zašel bych se tam podívat). Mohlo by se něco vážného stát, kdybych něco opravdu hodně pokazil? Třeba že bych musel kupovat novou svářečku?... díky za všechny rady a ještě mě napadlo, že kdyby byl někdo z vás z Prahy a byl by mi ochotný ukázat jak se sváří a na co nesmí zapomenout atd., tak by jsme se mohli nějak dohodnout (odměna domluvou:)... děkuji

Offline

 

#6 04-07-2010 12:30:19

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

Viktor napsal(a):

moc děkuji za rady. Zatím jsem nakloněn koupi Berlana 180, všude na něj čtu jen pozitivní reakce. Ovšem když se kouknu na ceny, gamu 160 omicron sezenu za 4000 novou (bez kabelu), zatím co Berlan, mě vyjde tak na těch 6 tis. i s kabelama. Myslíte, že bych se, při sváření tenkych plíšků, či drátů, bez TIGu neobešel? Do jaké tloušťky to zvládá Gama?... Mimochodem, ohledně těch kurzů. Napadlo mě, že bych se přecejenom mohl bez nich obejít. Koukal bych na internetu na nějaký ty rady Jak na to atd. Prostě samouk (+našel bych někoho kdo sváří nebo nějaký dílny a zašel bych se tam podívat). Mohlo by se něco vážného stát, kdybych něco opravdu hodně pokazil? Třeba že bych musel kupovat novou svářečku?... díky za všechny rady a ještě mě napadlo, že kdyby byl někdo z vás z Prahy a byl by mi ochotný ukázat jak se sváří a na co nesmí zapomenout atd., tak by jsme se mohli nějak dohodnout (odměna domluvou:)... děkuji

berlan se sice i me libí, ale jetu otazka dostupneho servisu gama ho ma skoro vkaždem mestě a v praze tech servisu bude nekolik zato berlan servis je jen u prodejce..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#7 04-07-2010 13:53:56

jaryn123
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 227

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

Jde o to ze bez jakehokoli opravněni ke sváření ti pojišťovna v případě požáru nebo úrazu nedá ani korunu.A všechny škody dáváš ze své kapsy.

Offline

 

#8 04-07-2010 15:22:42

Viktor
Člen
Registrovaný: 02-07-2010
Příspěvky: 10

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

neexistuje tedy nějaká Gama, která umí to samé jako berlan? MMA+TIG?... no a co se může stát při svařování v garáži. Přeci jenom je to velká betonová místnost, kde by jen tak něco chytnout nemělo. Jedině asi, že by mohla vyhořet elektrika co?... Prostě potřebuju vědět, jestli si myslíte, že bez pořádných placených kurzů pro svářeče se neobejdu (moc nebezpečné) nebo zda to není zas takový risk a stačí, když mi to někdo vysvětlí a dál už budu zkoušet sám.
    Jinak jsem se ještě tak koukal na internetu a chci se zeptat, jak je to s autogenem? Nestačila by taková ta souprava za 3800 Kč? (omlouvám se, ale jsem opravdu nováček a asi jsem trochu zmatený hmm.) Každopádně děkuji

Offline

 

#9 04-07-2010 15:56:47

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

Viktor napsal(a):

neexistuje tedy nějaká Gama, která umí to samé jako berlan? MMA+TIG?... no a co se může stát při svařování v garáži. Přeci jenom je to velká betonová místnost, kde by jen tak něco chytnout nemělo. Jedině asi, že by mohla vyhořet elektrika co?... Prostě potřebuju vědět, jestli si myslíte, že bez pořádných placených kurzů pro svářeče se neobejdu (moc nebezpečné) nebo zda to není zas takový risk a stačí, když mi to někdo vysvětlí a dál už budu zkoušet sám.
    Jinak jsem se ještě tak koukal na internetu a chci se zeptat, jak je to s autogenem? Nestačila by taková ta souprava za 3800 Kč? (omlouvám se, ale jsem opravdu nováček a asi jsem trochu zmatený hmm.) Každopádně děkuji

všechny gamy umi i MMA+ TIG s naškrabovym startem..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#10 04-07-2010 18:34:36

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

"jestli si myslíte, že bez pořádných placených kurzů pro svářeče se neobejdu (moc nebezpečné)"
Já osobně nepotřebuji žádné zkoušky , na  svařování kolem domu se mi nevyplatí . Otec byl zámečník takže svařovat umím od něho , blbej taky nejsu aby něco chytlo a protože jsem elektrikář tak elktrika no problem. U Vás
nevím , sám tvrdíte  laik tak aspoň v základním kurzu nějaký základy .


Kitin 170LA

Offline

 

#11 04-07-2010 20:03:57

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

Kurz-potažmo papír nepotřebuješ,ovšem jen do okamžiku než se něco přihodí-někde poblíž provozovny něco blafne,pak by se pojišťovna asi pídila,nebo někomu upadne kus tvé sochy na auto psa nebo nedej bože na palici nebo potomka.No jednoduše pokud nebude tvou svářečskou čiností způsobena újma(ať už majetková nebo na zdraví) jiné osobě(ať už fyzické nebo právnické) pak už to jde na tvoje triko.K tomu autogenu bez znalostí to je poměrně dost riziková metoda(přece jen pracuješ s hořlavým plynem pod tlakem a i když koupíš levnou sadu lahví tak ti je bez papíru nenaplní.Na tvém místě bych koupil invertor,pár balíků elektrod a časem tigovej hořák.Nebo se plácnout přes kapsu a koupit invertor co umí MIG i TIG


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#12 26-07-2010 08:30:28

Rds
Člen
Registrovaný: 01-03-2010
Příspěvky: 4

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

Predne by me zajimaly sochy co tvoris, jestli uz je nekde nejaka galerie.
Snazim se o podobne pociny.
Jestli mohu i ja se svou troskou do mlyna, tak si myslim ze obalenou elektrodou se "sochy" moc dobre svarovat nedaji. Mozna je to u me rukama, ale prace elektrodou mi prijde velmi "necista" a u tohoto, alespon u me, je zapotrebi mensich, ale o to presnejsich svaru.
Osobne preferuji TIG, domu jsem si poridi Belrana s HF zapalovanim neco pod 5 000Kc na Aukru.

Offline

 

#13 26-07-2010 22:02:53

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

Na zvaranie kde akych monstier zo srotu urcite Mig
Tig je predsa len na cistejsiu a preciznejsiu pracu.

Offline

 

#14 27-07-2010 06:41:16

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

Také přemýšlím o koupi něčeho nového , ale stále si říkám , že počkám a raději něco i s TIGem . Co když ho budu potřebovat a prachy budou fuč ?

Offline

 

#15 27-07-2010 09:09:53

morseee1
Člen
Místo: tomášov
Registrovaný: 05-05-2010
Příspěvky: 207

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

SO545: mig ma jednu velku nevyhodu .. v pripade, ze clovek potrebuje robit vo vyske, alebo na rozmernejsich dielach, moze byt problem s horakom resp umiestnenim tazkej MIG masiny.... zasa stvormetrovy horak na nejaky poddymenzovany podavac moze byt problem.. Na to je naozaj lepsie MMA ... lahunky invertor, zavesis na plece a stacia ti aj 2m kable (samozrejme prehanam).


--- ALFA IN Alf 180 HD ---
  ---      AS-3000F      ---
   ---  BINZEL MB 15  ---
    ---        ruky        ---

Offline

 

#16 24-08-2010 11:37:54

Viktor
Člen
Registrovaný: 02-07-2010
Příspěvky: 10

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

tak mi bylo doporučeno ať si koupím nejakou CO2 svarecku.. svarovat s tim je pry velmi jednoduche. Pomohl by mi tady nekdo, udelat si v tom teda jasno?.. potřebuju svaret v podstate srot.. a to jak tluste casti (např. přivařit ozubené kolo tlusté asi 6 cm), tak casti tenci (tenke plíšky, železné a někdy i měděné dráty).. co si mám koupit? Bylo mi řečeno, že naučit se svařovat s obalenou elektrodou je velmi těžké.. prý se musí slyšet jestli to vydává ten správný zvuk.. vidět jestli má struska správnou barvu atd.. Ale bojim se, že si koupim CO2 svarecku a po case zjistim ze mi nestaci (např., že s tim proste nebudu schopny svarit nektere vetsi casti, ci naopak ty mensi..).. radeji bych si tedy koupil gamu ci berlan, s tím, že mi to asi hned nepůjde.. ale že se to proste metodou pokus omyl za par mesicu naucim..(+ je to pro mě cenově vyhodnejsi)
A poslední otázka.. jaký je rozdíl mezi Gamou 180 a Berlanem 180? Pokud jsem cetl spravne gama zvlada MMA+TIG.. berlan WIG+TIG.. co se hodí více?
Děkuji smile

Offline

 

#17 24-08-2010 11:45:45

Viktor
Člen
Registrovaný: 02-07-2010
Příspěvky: 10

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

myslel jsem gamu 160 a berlan 180

Offline

 

#18 24-08-2010 11:59:42

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

Ak chces zvarat vselico, najuniverzalnejsou metodou je TIG. Tym zvaris asi cokolvek. Problem tejto metody je predovsetkym produktivita, nie kvalita zvarov. V tvojom pripade o produktivite nema zmysel hovorit, nepredpokladam, ze budes tvorit sochy ako na beziacom pase. Vyhodou bude aj vyborny vzhlad zvarov a malo cistenia okolia, na rozdiel od elektrody a CO2. Takze TIG. Co sa tyka Berlana a Gamy, zacinal som s Gamou 1500D, nemozem na nu povedat pol zleho slova, aj s naskrabovym zapalovanim som sa to naucil. Vymenil som ju preto, lebo som  chcel bohatsie vybaveny stroj s HF zapalovanim. Pokojne mozes ist rovnakou cestou, skus zacat s Gamou, naucit sa nieco a ak budes mat pocit ze potrebujes nieco vykonnejsie alebo lepsie vybavene tak to vymenis.


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

#19 24-08-2010 12:38:41

Viktor
Člen
Registrovaný: 02-07-2010
Příspěvky: 10

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

děkuju.. rozhoduji se zase mezi gamou 160 a berlanem 180 oba umí TIG, ale který je lepší?

Offline

 

#20 24-08-2010 12:46:11

Viktor
Člen
Registrovaný: 02-07-2010
Příspěvky: 10

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

přemýšlím že bych koupil GAMU tady http://www.naradi-raska.cz/invertory/19 … a-160.html a k tomu TIG horak tady http://www.svarecky-obchod.cz/prislusen … t-grey.htm .. je to vyhodne?

Offline

 

#21 24-08-2010 13:43:35

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

Já bych začal prvně teorií, co a jak různé materiály, co se týká složení a tvaru a tloušťky tou kterou metodou svaříš dostatečně pevně k sobě. Není "staré železo" jako "staré železo" , pokud tím budeš myslet všechno kovové. Některé věci typu "všechno kovové" svařit k sobě asi nepůjde ničím, jiných pár kusů kovů svařit k sobě bude požadovat bezpodmínečně několik druhů svařování a svářeček. Přitom si dovedu představit, že umělecky by bylo velice atraktivní nějaké konkrétní různé kusy šrotu svařit, ale technicky nějakými jednoduchými metodami to nemusí být vůbec možné.
Vidím to nakonec na docela důkladné studium svařování plus třeba dalších metod spojování, pokud svařování či jiné spojování nemá nějak zásadně omezovat umělecké požadavky.

Offline

 

#22 24-08-2010 14:23:03

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

Nechci se do toho moc míchat , ale nejuniverzálnější a navíc pro amatéra nejlépe použitelnou metodou je metoda MIG-MAG.Zejméma je vhodná pro různé síly materiálu, vaření do mezer, svařování růzmých druhů apd.Osobně bych volil stroj JASIC MIG 160.

Offline

 

#23 24-08-2010 15:25:00

morseee1
Člen
Místo: tomášov
Registrovaný: 05-05-2010
Příspěvky: 207

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

suhlasim so zdenalom, vcera som bol u nas u chobolu, kde pracuje znamy  a potvrdil ze je to dobry stroj, aj ked cina, ale velmi dobra, poznaju ju v australii, na novom zelande a pod. To ze je malo znama v nasich koncinach neznamena ze je zla. On osobne ma prave tuto doma na fusky, a velmi si ju pochvaluje..


--- ALFA IN Alf 180 HD ---
  ---      AS-3000F      ---
   ---  BINZEL MB 15  ---
    ---        ruky        ---

Offline

 

#24 24-08-2010 21:54:26

Viktor
Člen
Registrovaný: 02-07-2010
Příspěvky: 10

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

bohužel myslím že všechny MIG-MAG stroje jsou již jiná cenová kategorie.. maximum je pro mě 5000 za samotný stroj. Nakonec jsem si půjčil na dva dny z OBI invertor na metodu MMA a zkusim neco svarit.
Radim: Většina součástí je z oceli, železa a obcas se tam mihne nejaka ta měd..

Offline

 

#25 24-08-2010 23:24:05

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Sváření uměleckých soch - rady do začátků

alll napsal(a):

Viktor napsal(a):

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit, jaký způsob sváření si mám vybrat? Chtěl bych dělat sochy ze starého železa. A potřebuji celkem často něco svařit. O svařování jsem nevěděl prakticky nic, plánoval jsem, že zajdu na nějaký kurz a tam mi poradí. Jenomže nevím na jaký, protože kurzy už jsou jednotlivě rozdělené podle způsobů svařování. Materiál ze kterého sochy stavím je hlavně železo, pak asi i ocel a hodilo by se mi, kdybych zvládl i měď (měděné dráty, ale není to nutné). Konkrétně to bývají topenářské trubky, zbytky motorů, různé plechy, matky, šrouby atd. Důležité je, že sochy se většinou už nebudou nijak zvlášť zatěžovat, než jen svou vahou. Tím chci říci, že na tom nebude nikdo sedět, nebude na tom skákat ani chodit atd. Takže to nemusí, být zcela dokonalé (ostré hrany atd. nebudou vadit). Prostě, aby to drželo, ale žádným bezpečnostním normám to vyhovovat asi nemusí. Zároveň bych vás chtěl poprosit, jestli někdo neví o nějakých levných kurzech a jestli někdo neví o možnosti půjčování svářečky (jsem z prahy), protože svářečky za 12 tis. jsou pro mě, přecejenom drahé hmm. Či jak to vyřešit... Budu rád za všechny rady a připomínky.. děkuji smile

zakoupit na aukru svařečku gama 160 i s kabely  za cenu do 5000,- idealni cena nebo svařečku bez kabelu za 4000,- a kabely na aukru koupit zvlašt...

tak nakonec jsem i ja koupil gamu 160 na aukru, ale od človeka ktery ma i obchod se svareci technikou tu je odkaz:http://www.rulik.cz/index.php?akce=akce zaplatil jsem v pondelí rano a svařečka dnes přišla dopravni službou kupoval jsem bez kabelu abely mam doma z  aukra za 300,- normalne se daji poskladat do 500,- i z dani cistě inventor z dopravou stal 3850,-


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče