SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#26 10-03-2024 16:02:05

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Tučné a vysoké husenky

Polovina umístění sváru je směřování a druhá polovina je sklon hořáku. Musíš ho vést tak, aby byl svár přibližně symetrickej, ne 3/4 na jedné půlce a 1/4 na druhé (nebo 1/3 a 2/3). To co je na trubce je návod, ne dogma.

Offline

 

#27 10-03-2024 17:18:35

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Tučné a vysoké husenky

Pro uklidnění zase trocha teorie. Hořící oblouk u metody MIG/MAG  je především zdrojem tepla no a také zdrojem přídavného materiálu. Pokud cokoli přivařuji k nějaké ploše, musím počítat s tím, kolik základního materiálu a kde ohřívám. To je to hospodaření s teplem. Dále si musím stále uvědomovat, že odtavený materiál je v kapalném stavu, takže má snahu gravitací stékat. Naštěstí mohu trochu využít dynamiky odcházejících kapek a "posílat" je správným směrem. Zároveň využívám toho, že žhavá, tekutá kapka při dotyku s chladnějším nataveným základním materiálem v lázni relativně rychle chladně.
Tento můj složitý popis vlastně upozorňuje na nutnost pečlivé a uvědomělé práce s hořákem. Jde tedy o vedení hořáku vůči svařovanému materiálu - výlet drátu, směr drátu, postupová rychlost a okamžité množství podávaného drátu.
Je velmi prospěšné si ještě něco nastudovat o přechodových pásmech a jejich spojitosti s množstvím tepla vneseného do sváru a do jeho okolí a samozřejmě i o vlivu na snížení pevnosti materiálu kolem sváru.
Nebylo by jednodušší, než plýtvat časem, materiálem, plynem a elektřinou zajít do nejbližší Svářečské školy a požádat když ne o Základní kurz alespoň o Zaškolovací kurz a mít pak doklad pro pojišťovnu při případném průšvihu (úraz při svařování, způsobená škoda, požár atd.)?

Offline

 

#28 10-03-2024 17:37:04

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Tučné a vysoké husenky

ZDENÁL napsal(a):

Máte pravdu, že srovnáváme nesrovnatelné svářečky na nesrovnatelné použití. Jasic dostanete koupit do cca 30 tisíc, fronius  do cca třista tisíc. Pokud však nastavíte na obou strojích stejné výchozí podmínky, odpovídající práci, kterou předvedl zakladatel tohoto vlákna, což znamená černý drát 0,8 mm a plyn CO2, pak si myslím, že by rozdíl ve svařovacích vlastnostech byl ve prospěch  stroje Jasic.

Vtipný, skoro stejně vtipný jako si jít zaplatit základní kurz.
Opravdu si myslíte, že hobby svářečka bude svářet lepší než profi? Kdyby tomu tak bylo, tak ve firmách co se zabývaj opravdovým svařováním a ne jen plůtkem na záhonek budou mít svářečky tohodle typu a ne profi stroje. Opravdu mi nevadí že je čínská, i v číně vyráběj profi svářečky, ty se sem možná ani nedostanou, ale taky za jinou cenu.
Nevidím důvod obě jsou 3f invertory, obě maj plynulou regulaci napětí drátu i tlumivky. Když na fronikovi přepnu do manuálu a na čistej dvoutakt dostanu ho +/- na úroveň jasicu co se týká plynu a drátu je to pouze o nastavení, podavač oba 4kladky, jasik má problémovej eurokonektor. Za mně dle udávanejch parametrů super svářečka a za půldarma. Přesto nevěřím ,že by vařila o poznání líp než froník tps/i ani při vypnutí všech vymožeností. Jak je to s poruchovostí?

Editoval alkoholik (10-03-2024 20:59:22)


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#29 10-03-2024 17:58:53

spikelet
Člen
Registrovaný: 08-06-2014
Příspěvky: 111

Re: Tučné a vysoké husenky

Zahajskej:
Nejsem zastance Froniusu. Nekolik jsem jich v praci vystridal. Variostar 247, Variostar 2500, TPS 2700, Variostar 5000, Trans steel 3500, Trans steel 2700, TPS 320i, Magicwave 230i a zase Trans steel 2700. Serazeno chronologicky, ppdle zmeny 3 zamestnani. ze vsech tech stroju jsem byl maximalne spokojeny jen se dvema. TPS 2700, TPS 320i a Magic Wave 230i. Nejvic nespokojeny jsem byl se stroji Trans steel. Starsi odbockove Vario strary byly lepsi jak Trans steel. Tod muj subjektivni nazor. A k tomu, ze beres Zdenala jako dogma. V citaci se sam priznava, ze si "mysli", ze Jasic bude lepsi. Takze klidne at si to mysli, ale at to nehlasa jako pravdu.

ZDENÁL napsal(a):

Máte pravdu, že srovnáváme nesrovnatelné svářečky na nesrovnatelné použití. Jasic dostanete koupit do cca 30 tisíc, fronius  do cca třista tisíc. Pokud však nastavíte na obou strojích stejné výchozí podmínky, odpovídající práci, kterou předvedl zakladatel tohoto vlákna, což znamená černý drát 0,8 mm a plyn CO2, pak si myslím, že by rozdíl ve svařovacích vlastnostech byl ve prospěch  stroje Jasic.


Prace - Fronius Trans Steel 2700 (je to mrdka). Esab Sentinel A60
Doma - Omicron Gama 141, WTL MAGIC AC/DC GMIG 220 C. Kowax KWX 730.

Offline

 

#30 10-03-2024 20:09:31

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Tučné a vysoké husenky

Alkoholik: V průmyslu jde o něco jiného. Ty čínské hobby mašinky dokážou svařovat i nádherně, ale jen krátkou dobu, kvůli nízkému zatěžovateli. Profi mašiny už mívají vodní chlazení, jak hořáku tak možná některé i elektroniky uvnitř svářečky. Tedy, hobby svářečka dokáže zavařit na plný výkon pár centimetrů svárů, zatímco profimašiny i metry. Navíc profi mašiny dokážou dodat mnohem vyšší proud celkově, třeba 400A. Tohle asi hobby mašinka nedokáže


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#31 10-03-2024 21:10:42

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Tučné a vysoké husenky

Varoku, udávaj 100%...200A to mi nepřijde na 250 málo. Jsou provozy kde neni potřeba silnější ostatně máme 320ky a stačej v minulý práci 500A froniusky ještě odbočky furt na plno kolikrát vypínala ochrana životnost 1/2 roku mezi servisama, ale 27Kg-36Kg drátu za šichtu. Fakt se mi ten jasik líbí za tu cenu samozřejmě, ještě jak je to s poruchovostí a servisem.
Spikelete, transsteel je druhá liga, taky ho maj za 45KKč v akci v setu s hořákem a zemákem, což je jenom dvakrát tolik co jasik. k tomu multifunkce a určitě synergie.

Editoval alkoholik (10-03-2024 21:27:22)


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#32 10-03-2024 21:22:02

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Tučné a vysoké husenky

No chtělo by si to zjistit něco o firmě Jasic. Tato firma se nezabývá výrobou jen hobby svářeček , ale hlavně profi. Je to právě čínská značka, která je hrdá na své výrobky a má několik tisíc zaměstnanců. Zrovna typ o kterém se bavíme J04 je velice odolný, bezporuchový, profi stroj naladěný na svařování v ochranné atmosféře CO2. Uhnat ho v žádném případě nelze a s eurokoncovkou nemá žádné potíže. Právě stroje Jasic se vyznačují velkou odolností a bezporuchovostí.

Offline

 

#33 10-03-2024 21:36:16

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Tučné a vysoké husenky

Tak to vypadá jako dobrá alternativa oproti modrejm a žlutejm místním výrobcům. Jediný co mi fakt vadí je absence 4taktu. Eurokoncovka to je kapitola sama o sobě mám s ní špatný zkušenosti jak špatnej převod sv. proudu, tak spínací kontakty až se divím že je standartem, ale co chceme eu má v názvu. Hořáky s euro je další kapitola.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#34 10-03-2024 21:52:15

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Tučné a vysoké husenky

V žádném případě jsem nechtěl nějak dehonestovat fronius 320tpi. Jistě je to vynikající svářečka a když využíváte všechny její možnosti jako je pulz, dvojitý pulz, atd. tak je opravdu na špici toho, co lze u metody mig/mag dosáhnout. Pouze jsem chtěl nasměrovat uživatele jasiců, aby závadu nehledali ve stroji, ale když se jim nedaří, tak musí začít nejprve u sebe.

Offline

 

#35 10-03-2024 22:29:16

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Tučné a vysoké husenky

Já jsem nechtěl nějak shazovat čínské mašiny, ba naopak. Ale tady neustále někteří srovnávají mašinky za pár tisíc s profi mašinami za stovky tisíc. To prostě nejde. Psát si může každá firma co chce, ale v domácích podmínkách asi málokdo svařuje metry svárů třeba na 200A. Nebo ano? I kdyby takový proud, tak pár svárů v centimetrech.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#36 10-03-2024 22:51:56

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Tučné a vysoké husenky

Varoku taky bych neporovnával, ale ješitnost a to neni moje svářečka, ale firemní. Čína umí vyrobit vysoce kvalitní výrobky, ale i opak vše dle zadání. A tahle vypadá velice schopně.

ZDENÁL napsal(a):

Tato svářečka svařuje, zejména v ochranné atmosféře CO2, velice pěkně. Lépe než většina značkových strojů, včetně alkoholikova froniuse. Chce si to jen trochu pohrát s nastavením. Nevím jaké síly je materiál který svařujete, na silnější věci zkuste jedničku drát.

Zdenále, poslední příspěvek souhlas, svářečka je to určitě dobrá a asi i lepší než jiné v její kategorii. Co se týká froníka tps/i a funkcí, je to šílenost i po šesti letech jsem našel něco "novýho".


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#37 11-03-2024 01:17:36

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Tučné a vysoké husenky

Ako Zdenal tu niekedy ,,presadzuje,, svoje vyrobky co predava alebo ako to nazvat . Ale s jasikom som aj ja par krat zvaroval kedze to maju kamosi + makaci a porovnaval som to a zvara to dobre s co2  aj s mixom . Ale dnes uz je dost vela dobrych masin z ciny hoci ina pesnicka ktore vydrzia aj dlhe roky funkcne   Ale neako neverim,ze transtel 2700 zvara tak zle -co pise tu Spikelet. Lebo mam transteel2200 a ta zvara dobre na multifunkciu ked porovnam s lepsou alebo horsou cinou . A to som transteela ani neako nechcel ale ponukla sa dobra cena. Ze neako sa mi nechce verit,ze silnejsi model 2700 bude  tak na tom zle ?


Kutil s.r.o.

Offline

 

#38 11-03-2024 09:00:13

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Tučné a vysoké husenky

varok napsal(a):

Já jsem nechtěl nějak shazovat čínské mašiny, ba naopak. Ale tady neustále někteří srovnávají mašinky za pár tisíc s profi mašinami za stovky tisíc. To prostě nejde.......

Ale samozřejmě že to jde. Srovnávat můžeš cokoliv. Můžeš srovnávat svůj majetek třeba s Křetínského majetkem; proč bys nemohl? Vyjde, že ten jeho je X-krát vyšší, než ten tvůj. To samé platí o svářečkách; jedna bude podstatně lepší, než druhá .... smile.

Offline

 

#39 11-03-2024 12:24:54

ferino815
Člen
Registrovaný: 15-01-2017
Příspěvky: 11

Re: Tučné a vysoké husenky

Hosi a zvara este niekto z vas čistým CO ? Alebo je to uz prežitok a šetrím na zlom mieste ?
Do buducna aky pomer Argonu a CO odporucate ?


Jasic 250 J04 , UTA 200

Offline

 

#40 11-03-2024 12:57:23

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Tučné a vysoké husenky

Já v garáži používám čisté CO2.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#41 11-03-2024 14:06:59

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Tučné a vysoké husenky

Já směsí a sice kvůli občasnému svařování sprchou. Používám to nejrozšířenější: 18/82.

Offline

 

#42 12-03-2024 19:30:55

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: Tučné a vysoké husenky

Takový příklad....udělám deset stejných svarů s deseti různými svářečkami (cenové rozpětí 10-400k peněz), se stejným drátem, se stejným plynem. Pokud bude svary posuzovat někdo, kdo nebude vědět, který svár byl jakým strojem udělán a řekne, že tento je nejlepší, může být překvapení, že byl udělán strojem za 20k peněz a ten nejhorší strojem za 300k peněz. Není pravidlem, že stroj za 400k peněz dělá automaticky lepší svary, než ten za 10. Asi tak nějak jsem pochopil srovnání ZDENÁLA.
Hobby stroj nedokáže jet jednu či dvě směny každý den. Stroj, který to dokáže, stojí jiné peníze. Mixér domů stojí také jiné peníze, než mixér do závodní kuchyně, i když ten doma třeba mixuje lépe.

Editoval zahajskej (12-03-2024 19:33:08)

Offline

 

#43 12-03-2024 20:19:17

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Tučné a vysoké husenky

Do hobby použití na běžné věci "kolem baráku", z důvodu ceny směs nedoporučuju, nebo mít "zdroj". Ještě nedávno a některý ještě dnes malý zámečnictví používali běžně CO2.
Zahajskej, pravdu máš pouze napůl výrobce "drahejch" profi svářeček si nemůže dovolit aby svářely špatně ani v tom nejzákladnějším režimu, ale jejich přednosti nejsou jen ve schopnosti běžet v provozu na 3směny.
Jasic, v obchodu doporučujou i do malých a středních firem, takže poloprofi. Podle udávanejch parametrů vypadá dobře. Má nastavitelnej předfuk, dofuk, dohoření? nepíšou o tom ani v návodu. Pro mně velká nevýhoda nemá 4takt.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#44 12-03-2024 22:33:45

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 208

Re: Tučné a vysoké husenky

alkoholik napsal(a):

Do hobby použití na běžné věci "kolem baráku", z důvodu ceny směs nedoporučuju, nebo mít "zdroj".

Tak to bych se zase hadal, coby "kolem baraku" furt jedu na prvni flasku Ar98, takze cena plynu neni to podstatne. (a na vareni venku, kde je toho mozna vic,
jsem za ten trictvrte rok jeste nezazil den, kdy by aspon trochu nefoukalo, takze je to stejne na to vzit elektrodu).
Plus jde s tim i nerez, coz by jinak znamenalo kupovat dalsi solo bombu.


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#45 12-03-2024 22:46:47

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Tučné a vysoké husenky

Nebo mít zdrol. To to mám napsat natvrdo?
Nájem?
Ar98, s čím?


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#46 13-03-2024 01:28:13

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 208

Re: Tučné a vysoké husenky

alkoholik napsal(a):

Nájem?
Ar98, s čím?

92%Argon, 2%CO2 A je to zalohovana flaska (za 3k 8litrovka), do najmu bych nesel, nemam ten princip rad.

"Sehnat" coby nesvarec nemam kde.


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče