SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 23-05-2016 08:40:34

Lakde
Člen
Místo: kyjovsko
Registrovaný: 07-02-2013
Příspěvky: 6

Dotaz na vhodnou wolfram elektrodu

zdravím kolegové, měl bych dotaz na zkušenější, chtěl bych radu ohledně výběru co nejvhodnější elektrody na svařování spíše praktickou jak teoretickou, prostě kdo má co vyzkoušený a s čím měl nejlepší výsledky.
Budu přivařovat k železné trubce (síla stěny 3 mm) osazení výpalek z plechu síla 3 mm, to na jednoúčeláku, je to koutový svár bez přídavného materiálu čistě natavením. Na vzorcích jsem používal zlatou lathanku 1,6 od fy Kowak, není to špatný ale co kdyby bylo něco lepšího. Asi bych měl jít do o jednu velikost větší do 2,0mm elektrody,
Nebudu tak ani řešit cenu jako spíše stálost a životnost. Samozřejmosti je maximální čistota. co se týče parametrů nastavení tak něco okolo 105 A , v pulzu,  není to konečná budu to postupně vyladovat.
Je nějaký zásadní rozdíl mezi zlatou od Kowaku a třeba Binzelu nebo někoho dalšího?

L.

Offline

 

#2 23-05-2016 09:30:20

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Re: Dotaz na vhodnou wolfram elektrodu

Zlatá, modrá, šedá, červená. Chybu člověk neudělá s žádnou. Té červené se já osobně straním - obsahuje thorium. Nicméně je to spíš v hlavě, než že by to člověku skutečně něco udělalo. Fachmani na ní zase obvykle nedají dopustit. :-)
Co se týče výrobců, tak já osobně nerozeznal rozdíl mezi čínou a tady xkrát předraženejma značkovejma wolframama. :-)
Velikost elektrody bych volil 2,4 mm. Ty 2 mm nejsou zas až tak běžné. U tlustší elektrody navíc není nikdy problém vybrousit víc špičku.


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#3 23-05-2016 11:07:16

RV
Člen
Registrovaný: 21-01-2008
Příspěvky: 179

Re: Dotaz na vhodnou wolfram elektrodu

Obyč.ocel =červená.. Jen to zdravotní hledisko. Náhrada asi šedá. Univerzál je zlata. Sel bych do průměru 2mm.

Offline

 

#4 23-05-2016 13:26:42

Lakde
Člen
Místo: kyjovsko
Registrovaný: 07-02-2013
Příspěvky: 6

Re: Dotaz na vhodnou wolfram elektrodu

právě proto jsem se ptal jestli někdo rozpoznal rozdíly mezi zajetýma značkama a těma méně známýma. právě jsem tak nějak pomýšlel na červenou. je fakt že odrazuje to Thorium, na druhou stránku neznám jedinného tigaře že by měl problémy z "ozáření" díky thoriu.
Chci to svařovat na poloautomatě,tzn nebudeš přímo v bezprostřední blízkosti tak by snad neměl být takový problém.
2 mm  seženeš běžně bez problémů.

Doplním dotaz nezkoušeli jste někdo kromě čistého argonu  mix Argon+Helium?



L.

Offline

 

#5 23-05-2016 13:50:21

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Dotaz na vhodnou wolfram elektrodu

RV napsal(a):

červená.. Jen to zdravotní hledisko. .

Větší zdravotní riziko bude nakupování ,,kvalitních potravin" v supermarketech,nebo jízda autem do práce ,a ještě horší budou politické debaty před volbama.

Offline

 

#6 23-05-2016 15:39:55

pán volnosti
Člen
Registrovaný: 27-04-2016
Příspěvky: 176

Re: Dotaz na vhodnou wolfram elektrodu

Kluci, největší riziko je když se červená elektroda brousí. Nesmíte to vdechnout, jinak nic nehrozí. Měřil jsem záření a něco málo to dává, nechtěl bych dělat ve skladu s wolfr. elektrodama smile

Mrkněte jak hvízdaj  https://www.youtube.com/watch?v=OgYk4Xf … aTTdXfGA-h

Offline

 

#7 23-05-2016 17:54:19

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Dotaz na vhodnou wolfram elektrodu

Už jsem to tady psal několikrát, ale přibývá nové osazenstvo a staré příspěvky nikdo nečte. Nevím proč. Propagační řeči kolem thoria ve wolframových elektrodách se objeví vždycky, když chce někdo ukázat, že někde něco četl. Když jsem ještě pracoval v AUTOMOTIVE tak se v mateřské firmě v Německu také objevily zaručené zprávy o radioaktivitě WTh elektrod. A agilní odborový předák zalarmoval jejich úřad bezpečnosti práce. Firma samozřejmě souhlasila, dokonce požádala o urychlené přeměření skutečnosti. Ve skladu bylo umístěno přes 20 kg WTh elektrod a oficielní, nezavislé měření státním orgánem naměřilo zcela nepatrnou aktivitu přímo na krabicích s elektrodami, která byla hluboko pod povolenou normou. Udělali měření na řadě míst ve firmě, kde se nikdy nesvařovalo a místy bylo běžné pozadí větší, než naměřené hodnoty přímo ve skladě. Takže celá bublina splaskla. Přesto jsem tehdy po návratu z mateřské firmy kontaktoval náš Státní úřad pro jadernou bezpečnost s dotazem na skladování WTh elektrod v ČR. Byl jsem téměř označen za hlupáka, protože radioaktivní pozadí v ČR je vzhledem k častému výskytu žuly a z ní metamorfovaných hornin tak vysoké, že se na elektrodách prakticky nic naměřit nedá. S tím jsem se spokojil. Přesto jsem hledal původce těch stále se opakujících vln řečí o nebezpečnosti WTh elektrod a je jím studie otištěná v jednom švýcarském časopise. Jenže tam bylo ve skutečnosti napsáno, že prach při broušení WTh elektrod je nebezpečný proto, že se thorium ukládá v lidském těle a při vysoké dávce může být rakovinotvorné. Prakticky všechny profi brusky na wolframové elektrody jsou konstruovány tak, že nějaký úlet prachu je vyloučen. A kdo brousí na obyčejné brusce tak by měl vědět o co jde.

Offline

 

#8 23-05-2016 18:05:57

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Dotaz na vhodnou wolfram elektrodu

Někde je tu i velice humorný příspěvek, kdy někdo napsal, že ta radioaktivita  wolframových elektrod musí být u všech druhů, protože když svařuje TIGem tak je vždycky od té radioaktivity hrozně spálený. Odpověď,  že zarudlá, až spálená kůže od UV-A záření jsou jeho problém, protože je to stejné záření, jako nám posílá Slunce až na zem, jen asi 6 x silnější než sluníčko na rovníku, kolegu svářeče docela rozlítila. Takže odstínění běžným oděvem je zcela dostačující.

Offline

 

#9 23-05-2016 20:10:57

pán volnosti
Člen
Registrovaný: 27-04-2016
Příspěvky: 176

Re: Dotaz na vhodnou wolfram elektrodu

Jirkati: souhlasím, je to bublina a lidé se radioaktivity bojí jako čert kříže. Více záření má uranové sklo než ty elektrody. Každopádně to chce lepší brusku aby se ten prach nevdechoval. Tím bych to uzavřel

Offline

 

#10 25-05-2016 08:48:19

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: Dotaz na vhodnou wolfram elektrodu

Tiez uz som to tu myslim pisal, problem je ten prach pri bruseni. Alfa ziaric je nebezpecny ak sa dostane do tela, takze nevdychovat prach z elektrody.


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče