SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 16-04-2016 15:40:08

Graman
Člen
Registrovaný: 21-07-2015
Příspěvky: 29

Kvalitná zváračská škola v okolí TT , alebo PN okrem NMnV.

Dobrý deň prajem. Potreboval by som poradiť kvalitnú školu respektíve skúsenosť so školou ohľadne zvárania met. TIG technikou ,, kývačka ´´. Jedná sa mi hlavne o skúsenosť inštruktora. Ďakujem za rady. Zváraný materiál nerez, oceľ, hrúbka od 2 do 8mm hl 45 potrubie. ďakujem ešte raz.

Offline

 

#2 18-04-2016 10:19:51

pierre_sp
Člen
Registrovaný: 07-08-2014
Příspěvky: 13

Re: Kvalitná zváračská škola v okolí TT , alebo PN okrem NMnV.

Ahoj,ja chodim do ziliny do zvaracskej skoly,a tiez robim na tig-nerez.Momentalne prskam s co2 a musim povedat ze TIG je vrchol zvarania a je to precizne zvaranie.Momentalne zvaram kutovy zvar a raz sa mi podari spravit TOP zvar a niekedy to dogrcam pretoze vzdy neviem ten zaciatok,ked pekne nakvapkam zaciatok potom to ide a je to TOP.Ale vsimol som si ze niektory zvaraci drzia pridavny material pri lazni a idu sucasne a niektory len kvapkaju.Kvapnu do lazne posunusa,kvapnu posunusa.Ale som tam 4 den takze nedaju sa cakat zazraky.Ja som povedal instruktorovy ze trubky a kutovy chcem zvarat na TOP urovni inak tam budem aj 2 mesiace v kuse.Proste HL musis vediet a najme ten prvy zvar(koren).Bol tam jeden chlapik ktory chcel zakladny na Co2.Bol tam asi 4 hodiny a dostal zvaracsky za 160 EUR.Oni su radi ked si tam len par dni.Vedla mna zvaral na cierny material chalan-bol tam 4 dni a na stvrty den dostal certifikat 141.Napis mi spravu a ja ti poradim dobru zvaracsku skolu kde ta nepustia skor nez nebudes vediet ale aj cena bude velka.Ked sa tam budes crcat 2 mesiac tak necakaj ze cena kurzu bude 600 eur.

Offline

 

#3 18-04-2016 16:15:21

Graman
Člen
Registrovaný: 21-07-2015
Příspěvky: 29

Re: Kvalitná zváračská škola v okolí TT , alebo PN okrem NMnV.

pierre_sp napsal(a):

Ahoj,ja chodim do ziliny do zvaracskej skoly,a tiez robim na tig-nerez.Momentalne prskam s co2 a musim povedat ze TIG je vrchol zvarania a je to precizne zvaranie.Momentalne zvaram kutovy zvar a raz sa mi podari spravit TOP zvar a niekedy to dogrcam pretoze vzdy neviem ten zaciatok,ked pekne nakvapkam zaciatok potom to ide a je to TOP.Ale vsimol som si ze niektory zvaraci drzia pridavny material pri lazni a idu sucasne a niektory len kvapkaju.Kvapnu do lazne posunusa,kvapnu posunusa.Ale som tam 4 den takze nedaju sa cakat zazraky.Ja som povedal instruktorovy ze trubky a kutovy chcem zvarat na TOP urovni inak tam budem aj 2 mesiace v kuse.Proste HL musis vediet a najme ten prvy zvar(koren).Bol tam jeden chlapik ktory chcel zakladny na Co2.Bol tam asi 4 hodiny a dostal zvaracsky za 160 EUR.Oni su radi ked si tam len par dni.Vedla mna zvaral na cierny material chalan-bol tam 4 dni a na stvrty den dostal certifikat 141.Napis mi spravu a ja ti poradim dobru zvaracsku skolu kde ta nepustia skor nez nebudes vediet ale aj cena bude velka.Ked sa tam budes crcat 2 mesiac tak necakaj ze cena kurzu bude 600 eur.

Nazdar pierre_sp. Ja mám už niečo odzvárané z tigom certifikát mám 141 na trubky ale problém bol ten že som to vtedy potreboval narýchlo a nebolo treba zvárať potrubie ale vyžadoval to zamestnávatel. Len odstupom času by som sám rád zvýšil úroveň a chcel by som sa pustiť do potrubárčiny. Doma pomaličky cvičím kývačku ale rada odborníka vždy poteší a pomôže preto hladám kvalitnú školu a hlavne človeka ktorý ma na trubke odzváraný nejaký ten  rok.

Offline

 

#4 18-04-2016 18:35:16

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: Kvalitná zváračská škola v okolí TT , alebo PN okrem NMnV.

Nějak jsem dodnes nepochopil, k čemu je svářeči, který umí svařovat, tzv. kývačka. Dokonce se tento výraz, či způsob svařování, nikde ve svařovacích normách nevyskytuje. Docela bych se pobavil, jak by takovýmto způsobem svařoval svářeč třeba varný systém v elektrárenském kotli, kde má třeba jen 50 mm mezi trubkami v desítkách vrstev na sobě, kam sotva strčí ruku se zmenšeným hořákem.

Offline

 

#5 18-04-2016 20:07:33

Graman
Člen
Registrovaný: 21-07-2015
Příspěvky: 29

Re: Kvalitná zváračská škola v okolí TT , alebo PN okrem NMnV.

jirkati napsal(a):

Nějak jsem dodnes nepochopil, k čemu je svářeči, který umí svařovat, tzv. kývačka. Dokonce se tento výraz, či způsob svařování, nikde ve svařovacích normách nevyskytuje. Docela bych se pobavil, jak by takovýmto způsobem svařoval svářeč třeba varný systém v elektrárenském kotli, kde má třeba jen 50 mm mezi trubkami v desítkách vrstev na sobě, kam sotva strčí ruku se zmenšeným hořákem.

Čo sa týka energetiky kontrétne kotlov to beriem nemáš sa ako hýbať. Ale tam kde je možnosť je táto technika k nezaplateniu dokonca niektoré firmy už vyžadujú spôsob zvárania na kývačku alebo po anglicky Walking the  cup. A hlavne v potravinárstve a v teknostených trubkách.

Na ukážku potravina: https://www.youtube.com/watch?v=88GXJqUXVKo
alebo niečo hrubšie: https://www.youtube.com/watch?v=qlI4c2AxXsA

po nemecky tzv: pendeltechnik

Offline

 

#6 18-04-2016 20:09:16

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Kvalitná zváračská škola v okolí TT , alebo PN okrem NMnV.

Jirkati:spousta zaměstnavatelů má kývačku přímo v požadavcích.Taky mívám problém vymotat se hořákem ve stísněných místech


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#7 18-04-2016 21:20:17

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: Kvalitná zváračská škola v okolí TT , alebo PN okrem NMnV.

Někdy v roce 2000 jsem byl na Svářečském kongresu v německém Hanoveru, který spolupořádala společnost SLV. Už tam se o této metodě hovořilo jako o variantě pro svářeče, kteří časem ztrácejí schopnost udržet konstantní vzdálenost elektrody při metodě TIG a přitom nechtějí přestat svařovat. S určitými rozpaky pak bylo přijato doporučení tuto odchylku od "normálního" vedení hořáku neodsuzovat, spíše ji nechat "vyhnít". Časem se ukázalo, že se množství svářečů raději vydá touto zjednodušenou cestou, než aby se naučili plně využít svých schopností svařovat "tradičním" způsobem.
O rok později, při setkání svařovacích techniků velké, celosvětově působící automobilové firmy, v německém Paderbornu, na dané téma také přišla řeč. A kupodivu se všichni zúčastnění shodli na nepoužívání techniky "kvedlání" v seriové výrobě aut. Tomu pak také odpovídala vytvořená a schválená Svařovací směrnice platná ve všech závodech dané firmy po celém světě. A viděl jsem i velice kladná hodnocení této směrnice od Volkswagenu, Fordu i Peugeota jako největších odběratelů svařenců předních a zadních náprav, centrálních trubek a desítek dalších podsestav.
Proč mají zaměstnavatelé požadavek na "kývačku" od svářečů prostě nerozumím.

Offline

 

#8 19-04-2016 06:15:34

peta62
Člen
Registrovaný: 22-09-2012
Příspěvky: 326

Re: Kvalitná zváračská škola v okolí TT , alebo PN okrem NMnV.

Otazkou je, nakolik tam byli opravdu svareci a nakolik teoretici, Podobne "experty" znam i ve svem oboru.


Zase zacinam - Omicron Gama 161 a ted se jeste ucim na Omi 206

Offline

 

#9 19-04-2016 07:18:43

Graman
Člen
Registrovaný: 21-07-2015
Příspěvky: 29

Re: Kvalitná zváračská škola v okolí TT , alebo PN okrem NMnV.

jirkati napsal(a):

Někdy v roce 2000 jsem byl na Svářečském kongresu v německém Hanoveru, který spolupořádala společnost SLV. Už tam se o této metodě hovořilo jako o variantě pro svářeče, kteří časem ztrácejí schopnost udržet konstantní vzdálenost elektrody při metodě TIG a přitom nechtějí přestat svařovat. S určitými rozpaky pak bylo přijato doporučení tuto odchylku od "normálního" vedení hořáku neodsuzovat, spíše ji nechat "vyhnít". Časem se ukázalo, že se množství svářečů raději vydá touto zjednodušenou cestou, než aby se naučili plně využít svých schopností svařovat "tradičním" způsobem.
O rok později, při setkání svařovacích techniků velké, celosvětově působící automobilové firmy, v německém Paderbornu, na dané téma také přišla řeč. A kupodivu se všichni zúčastnění shodli na nepoužívání techniky "kvedlání" v seriové výrobě aut. Tomu pak také odpovídala vytvořená a schválená Svařovací směrnice platná ve všech závodech dané firmy po celém světě. A viděl jsem i velice kladná hodnocení této směrnice od Volkswagenu, Fordu i Peugeota jako největších odběratelů svařenců předních a zadních náprav, centrálních trubek a desítek dalších podsestav.
Proč mají zaměstnavatelé požadavek na "kývačku" od svářečů prostě nerozumím.

Oveľa menej chýb vo zvare:
Kvalitnejšie ukladanie zvaru:
Väčšia rýchlosť zvárania teda aj menej vnášania tepla do zváraného materiálu:
Atd.

Offline

 

#10 19-04-2016 08:13:35

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: Kvalitná zváračská škola v okolí TT , alebo PN okrem NMnV.

To peta62 - nebudu posuzovat váš přístup k "teoretikům" a k "praktikům". Ale můžu vás upozornit, že svařovací metody, ať už autogen, el. oblouk ve všech variantách a další řada svařovacích metod, byly teprve na základě obrovského množství práce těch soustavně poplivávaných teoretiků přivedeny tam, kde jsou dnes. A pravidla, podle kterých se ve světě svařuje, stanovili taky ti oškliví teoretici. Už vidím údržbáře zemědělské techniky jak svařuje sváry na jaderné elektrárně nebo na přemostění širokého údolí.

To Graman - bohužel se mýlíte, ale nechám vás při tom. Moje praktické zkušenosti svářeče metodou TIG říkají něco jiného. Německé svářečské papíry na TIG jsem měl na nerez od r. 1969 a na montáži tam i jinde a na zdejších elektrárnách jsem touto metodou zavařil za svou svářečskou kariéru hodně svárů. Proto si myslím že vím o čem je řeč. Kvrdlačku jsem si zkusil a skutečně to nemá jiný význam než to, že se dotykem keramiky hubice na vytvářeném sváru dodržuje stabilní délka oblouku. Jako nevyhodu na tom vidím širší oblast zasaženou el. obloukem, tedy širší oblast TOO.

Offline

 

#11 19-04-2016 08:55:33

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Kvalitná zváračská škola v okolí TT , alebo PN okrem NMnV.

Graman napsal(a):

Oveľa menej chýb vo zvare:
Kvalitnejšie ukladanie zvaru:
Väčšia rýchlosť zvárania teda aj menej vnášania tepla do zváraného materiálu:

priklanam sa k nazoru jirkati, neviem, kto ti nadristal tieto sprostosti
nemam nic proti kyvacke, mam kolegov, ktori takto zvaraju - ako hovori kolega, dolezite je dost do ciela, na ceste nezalezi...
esteticky to naozaj vyzera lepsie, ako klasikou, nic-viac

"Oveľa menej chýb vo zvare:
Kvalitnejšie ukladanie zvaru:"

- aj klasikou sa robia zvary bez chyb, inak by tu polovica z nas uz nezvarala smile
naopak, vela kyvackarov vobec nevytahuje drot z lazne, len ho tam drzi - netvrdim, ze je to chyba, ale mohla by tam eventualne nejaka chyba vzniknut...

Väčšia rýchlosť zvárania teda aj menej vnášania tepla do zváraného materiálu:
- skus sa zamysliet, pripadne porovnat, ci zavaris trubku rychlejsie kyvackou, alebo klasicky
co som videl chalanov zvarat kyvackou, idu pomalsie (ovela pomalsie) ako klasikou


co sa tyka zamestnavatelov, naozaj to nejake firmy pozaduju - hlavne potravina a farmacia (tenkostenna nerez)
ale uz som zazil aj pracovnu skusku, kde technolog posielal chalanov prec, len co zacali kyvat

Editoval rcp (19-04-2016 11:54:52)

Offline

 

#12 19-04-2016 11:47:04

peta62
Člen
Registrovaný: 22-09-2012
Příspěvky: 326

Re: Kvalitná zváračská škola v okolí TT , alebo PN okrem NMnV.

jirkati - snad neni nutne to brat tak emotivne az osobne


Zase zacinam - Omicron Gama 161 a ted se jeste ucim na Omi 206

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče