SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 14-02-2016 20:07:42

uas.ag
Člen
Registrovaný: 09-02-2008
Příspěvky: 7

metodika hodnocení svarů u zkoušky

Dobrý den chtěl bych se zeptat na normu hodnocení svarů u zkoušek.Aktivně jsem skončil svařovat vroce 1993 metoda obalená elektroda a co2.literaturu mám z doby minulé.Jak je to dnes? Mám na mysli např. neprůvar kořene  a jiné vady svarů Dřív každá zkouška měla jiný stupen hodnocení Stačí nějaký odkaz.Jsou různé normy na různé metody?Zde jsem nic nenašel Děkuji Petr

Offline

 

#2 15-02-2016 08:50:44

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: metodika hodnocení svarů u zkoušky

No zkoušku by jsi dělal dle ČSN EN ISI 9606 a kvalita svaru je určena normou EN ISO 5817 . Bezplatné šíření norem je zakázané .

Offline

 

#3 15-02-2016 18:09:18

ŽOS
Člen
Registrovaný: 17-07-2012
Příspěvky: 105

Re: metodika hodnocení svarů u zkoušky

Neprůvar kořene u tupého a koutového svaru je nepřípustný.Převýšení krycí vrstvy a kořene je hodnoceno v mírnějším stupni jakosti C.Třeba kořen svaru o šířce 7 mm může mít až 4mm převýšení a krycí vrstva o šířce 20mm(odpovídá materiálu 10-12mm) může mít také max. převýšení 4mm.Překročení velikosti kout.svaru je také v C.Hloubka zápalu je v B-tj.0,5mm max.Hubený kořen a neúplné vyplnění svaru také max. 0,5mm-nicméně komisaři tolerují pár desetinek navíc.Přípustný je i ojedinělý povrchový pór a krápník(bez trhlin)-vyhovuje jakosti C.Nehodnotí se úhlová deformace a strmost krycí vrstvy svaru.Délka vzorku pro tupý i koutový svar je 200mm.Vzorky se kontrolují vizuálně, viz. uvedená kriteria a pak po nařezání tělísek rozlomením poloviny směrem z krycí vrstvy a z poloviny směrem od kořene svaru.Kouťák se nařízne uprostřed a od krajů a rovněž se rozlomí pro kontrolu provaření kořene a vnitřních vad svaru.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče