SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Dusík se dá považovat za inertní plyn pouze při nízkých teplotách, při vyšších už reaguje, proto by se neměl dostat přímo k elektrodě. Ionizační potenciál prvního elektronu (množství energie k vyražení elektronu na nejvyšší orbitě) 1402,3 KJ/mol.
Argon má pro srovnání ionizační potenciál prvního elektronu 1520,6 KJ/mol, tedy argon tabulkově potřebuje dodat více energie než dusík, osobně jsem to nezkoušel.
Offline
To není o urážení. Vážím si každého kdo ukáže že něco zná a umí a zase obráceně, kdo něco zná tak se moc neuráží. Já jsem předpokládal, že ten co napíše, že se Tigem tabývá týden a položí takový dotaz, že mu jde o to, aby zjistil v čem je problém, proto jsem reagoval tak jak jsem reagoval a chtěl jsem ho navést aby mohl popsat jak se to projevuje. Ono se nakonec asi ukazuje, že si z nás dělá srandu. Pt Kbely, ta informace je zajímavá. Mě ani nenapadlo ionizační potenciál hledat. Ale také se mě několikrát stalo, že jsem zapomněl otevřít lahev a hned jsem poznal ten rozdíl. Proto jsem v podstatě nekriticky převzal informaci o snadné ionizovatelnocti argonu.
Online
Tak jsem se vyhecoval a zašel do dílny a vyzkoušel. Měl jsem nastaveno cca 25 A zrovna dělám něco z 0,6mm nezeru a nechtěl jsem změnit nastavení. Při DC oblouk zapálí i v pulzu, při AC oblouk nezapálí, je je vidět HF. Takže abych udělal závěr, v DC nez argonu moje svářečka zapálí oblouk ochotně jako s argonem, v AC nezapálí.
Online
Famater moc děkuji za odpověď na mou původní otázku. Nyní vím, že stroj je zatím asi v pořádku, jelikož mne také v AC bez plynu nezapálí a v DC zapálí.
Budu dále pokračovat v učení se s Tigem.
Offline
Pro Styles. Ten můj okopírovaný příspěvek měl ukázat, že v Omicronu nikdo nepíše o tom, že stroje dovážejí, ale vyrábějí a vyvíjí. Tím pádem pokud je to opravdu z Číny a pouze na to dají svojí samolepku, vidím to jako podvod k zákazníkům.
Offline
tomy: konec dobry, vsechno dobre. K te vyrobe v CR (EU). Podle evropskych smernic plati, ze pokud je 60% přidané hodnoty vyrobeno v EU, pak výrobek může nést označení vyrobeno v EU. U jízdních kol např. se celé kolo doveze z PRC, zde se udělá nástřik rámu (což při rozdílu ceny práce dělá oněch 60%) a kolo je rázem vyrobeno v EU. Stejně tak to může být s tou svářečkou. Resp. bych řekl, že veškeré komponenty jsou dovezeny z číny a zde vhodně poskládány. Stejně jako se v ČR vyrábí počítače. Je pouze rozdíl jak to kdo smontuje dohromady, aby se to nehádalo. Všechny komponenty jsou přitom z číny .... a všichni to vědí.
Offline
Venca.m napsal(a):
stylesi, pěkně jsi to vysvětlil, teď mi ještě vysvětli, proč se u tigu nepoužívá dusík, chladil by znatelně lépe než argon, kyslík by tam taky nepustil a ještě je mnohem levnější?l...
Ale vždyť ti to v příspěvku č.24 přesně popsal.
INERTNÍ = netečný.
A to dusík ROZHODNĚ NENÍ. Ten tvoří celkem snadno sloučeniny s jinými prvky. Třeba s kyslíkem ty oxydy dusíku co teď s nima má problém VW při skutečném měření třeba v USA.
.
Offline
peprnik: díky za vysvětlení. Chtěl jsem se Číně vyhnout, proto jsem připlatil a volil českého výrobce a nakonec mám drahou čínu.
Offline
Jardo omlouvám se tobě i všem ostatním, které jsem obtěžoval. Nepostřehl jsem to v příspěvku č.24
Offline
www.tomycar.cz napsal(a):
peprnik: díky za vysvětlení. Chtěl jsem se Číně vyhnout, proto jsem připlatil a volil českého výrobce a nakonec mám drahou čínu.
dobrá čína ,mám ji od poláků za 16000 a je dost dobrá hrál si s ní i kámoš co má v práci Froníka a chválil, nálepka MAGNUM
Offline
Dík, našel jsem.
Editoval www.tomycar.cz (20-11-2015 06:02:47)
Offline
JARDA V napsal(a):
Venca.m napsal(a):
stylesi, pěkně jsi to vysvětlil, teď mi ještě vysvětli, proč se u tigu nepoužívá dusík, chladil by znatelně lépe než argon, kyslík by tam taky nepustil a ještě je mnohem levnější?l...
Ale vždyť ti to v příspěvku č.24 přesně popsal.
INERTNÍ = netečný.
A to dusík ROZHODNĚ NENÍ. Ten tvoří celkem snadno sloučeniny s jinými prvky. Třeba s kyslíkem ty oxydy dusíku co teď s nima má problém VW při skutečném měření třeba v USA.![]()
![]()
.
Jardo...
No nic, tak si alespoň přečti druhou větu o inertních plynech na wikipedii...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Inertn%C3%AD_plyny
Offline
No jo, ale tady se bavíme o svařování a v elektrickém oblouku dusík rozhodně inertní není, viz Wikipedie. Tak jsem to pochopil i já.
Offline
Tomy, problém odpovědi na tvou otázku spočíval v tom, že nikdo vědomě nezapaluje oblouk bez argonu. Někdy se stane, že se zapomene flaška otevřít, ale pak, jakmile argon z hadice dochází, tak to svářeč okamžitě pozná a a típne to. Nebo co jsem psal s malým průtokem a předfukem ap, Jakmile zjistí první projev nějakého divného jevu, tak okamžitě ukončí a hledá co je příčinou. Proto tvoje otázka byla tak nestandartní a těžko pochopitelná.
Online
Tak jsem se do té Wikipedie podíval. Tam se píše, že za daných podmínek. Protože jsou jiné podmínky na př. při krytí kořene, kde se dusík se 2% vodíku používá a jiné jsou v oblouku, kde vyhovuje argon helium, někdy s přídavkem aktivních plynů. Pokud je inerce chápána jak je napsáno v té Wiki, a je vztahována na podmínky, tak je to pro mě definice nová. Vzhledem omezené důvěryhodnosti pramene si nejsem jistý, jestli je obecně platná.
Online
Měl jsem na mysli tohle (citace z Wiki:) "Dusík je inertní plyn .... Za laboratorní teploty reaguje pouze s lithiem a plutoniem. Za vysokých teplot se však dusík slučuje s většinou prvků..."
Offline
Trochu vám kolegové doplním informace k tomu diskutovanému dusíku z hlediska svařování.
Základním problémem inertnosti dusíku je, že klesá s jeho teplotou. Takže za vysokých teplot dusík reaguje docela ochotně s jinými plyny - viz třeba NOx ve výfukových plynech z aut, a nejen s plyny.
Použití směsi dusíku a vodíku jako formovacího plynu - ochrana kořene sváru z druhé strany - využívá právě té inertnosti za "nízké" teploty. Proto se formovací plyn pouze dmýchá pod kořen a vytlačuje vysoce reaktivní kyslík a nedostává se do prostoru, kde hoří el. svařovací oblouk se svou vysokou teplotou - třeba 7000 °C. V tomto prostoru je vzduch (případně i dusík zpod sváru) vytlačován rozpínající se ochrannou atmosférou, která vytlačuje vzduch s jeho 78% dusíku z prostoru hořícího oblouku a od povrchu taveniny.
Offline
Stylesi, mě to bylo také divné, když to zapálilo při DC. Přitom HF jiskřilo jak blázen a měnil jsem vzdálenost elektrody. Psal jsem , že na mé svářečce. Mám nastaenu poměrně krátkou dobu HF, je možné, že kdyby to jiskřilo déle, třeba by chytlo. Já jsem nepředpokládal, že na to má vliv nastavení proudu, upozornil jsem, jen, že to bylo při malém proudu. Ten DC zapálil také při těch cca 25A. jestli se ktomu dostanete tak o tom dejte vědět. I když to nemá praktický význam, zajímavé to je.
Online
Příspěvek o Omikronu je pravda.
Offline
jirkati: díky za vysvětlení.
styles: Předpokládám, že narážky na "hledače" jsou z velké části k mé osobě, jelikož jsem odkazem na wikipedii doložil mé předchozí tvrzení. Pracuji ve firmě, která vyrábí zařízení pro polovodičový průmysl, takže o tom, které plyny jsou za běžných podmínek inertní mám celkem slušný přehled i bez internetu. A jelikož vyrábíme i PECVD pece v jejichž reaktorech hoří plazma, tak vím i to že ionizují i ostatní plyny, mohu však na základě vlastních zkušeností tvrdit, že k zapálení oblouku v Ar je potřeba nižšího napětí než v N2, dále v Ar hoří výrazně více a jasněji - subjektivní rozdíl 40 - 50%.
Tolik konec mých příspěvků v tomto tématu, jelikož nemám nic konstruktivního co bych poradil tazateli, a obhajování mých předchozích tvrzení (založených na praxi) vyvolává jen další flame...
Offline
Z mého posledního příspěvku to asi vyznělo jinak, ujišťuju Vás že nejsem nakrknutý ani uražený, jen jsem měl pocit že tu došlo k hádce až mimo téma (které jsem se neúčastnil avšak částečně způsobil), proto jsem psal že to raději nebudu dále vířit. Není to však proto že bych se urazil, neboť jak jste správně napsal nezaznělo tu nic urážlivého. Pokusím se příště jinak formulovat své příspěvky, neboť to není poprvé co jsem byl takto pochopen - zdá se že chyba je ve mě.
Offline
Ano, omlouvám se za smazaný příspěvek, ale nic na něj nenavazovalo, jinak to nedělám. Až za chvilku po jeho odeslání jsem si uvědomil, že není zcela správný, prostě ruka byla rychlejší než hlava, a nechtěl jsem psát další, který by to vysvětloval, takhle mi to přišlo jednodušší.
Editoval Zdenek11 (20-11-2015 14:57:00)
Offline
2 styles: Nepoznám uvedenú zváračku, ale z obsahu diskusie som pochopil, že HF splní svoju úlohu pri DC, avšak pri AC zlyháva. Opýtam sa, nie je ten ionizátor synchronizovaný? Nie je porucha práve v synchronizácii?
Offline
Stylesi, pokud máte pocit, že se někdo chlubí cizím peřím z internetu tak není až tak velký problém takový pramen uvést. Já to řeším spíš odkazem na příslušný pramen. Je ale nutné být při odkazech dost opatrný, protože dost často se tam najdou mnohonásobně kopírované chyby. Proto raději vycházím v příspěvcích ze svých přednášek prezentovaných kdysi na ČVUT, případně na SVV. Výborná jsou i skripta na svařování z některých VŠ. Řada informací je i v skriptech od ZEROSS pro školení svářečských technologů a inženýrů. Prostě kdo chce ten si kvalitní informace najde.
Offline
Venca.m napsal(a):
... tak vím i to že ionizují i ostatní plyny, mohu však na základě vlastních zkušeností tvrdit, že k zapálení oblouku v Ar je potřeba nižšího napětí než v N2, dále v Ar hoří výrazně více a jasněji - subjektivní rozdíl 40 - 50%.
...
Nesnažím se to zpochybnit, přístup k čistému argonu nebo dusíku nemám přístup, když už se to nakouslo, tak jen čistě v teoretické rovině by mě zajímalo, jaké vlastnosti pro toto chování jsou rozhodující.
dusík
Měrná tepelná kapacita 1040 Jkg−1K−1
Tepelná vodivost 25.83×10−3 W⋅m−1⋅K−1
Ionizační energie, první 1402,3 KJ/mol
argon
Měrná tepelná kapacita 520 Jkg−1K−1
Tepelná vodivost 17,72 × 10−3 W⋅m−1⋅K−1
Ionizační energie, první 1520,6 KJ/mol
Můj odhad je, že argon díky poloviční měrné tepelné kapacitě a horší tepelné vodivosti se ohřeje na vyšší teplotu a protože má i horší tepelnou vodivost, tak tu teplotu déle udrží. Nevím, ale jaké je napětí na oblouku při konstantním proudu u obou plynů, tedy jestli jde o stejné výkony. Tím by se dala vysvětlit ta vyšší teplota oblouku v peci i to, že se snadněji od jiskry HF zapálí oblouk. V ionizační energii mají oba plyny jen malý rozdíl, takže to asi převáží ty ostatní vlastnosti?
Offline