SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 03-04-2009 23:55:27

aleise
Člen
Registrovaný: 15-03-2009
Příspěvky: 5

pulsní svařování

Ahoj všem,
pořídil jsem si invertor 200 AC/DC od Kühtreibera.Posléze jsem zjistil,že se také vyrábí s možností pulsu.Prodejce mě na tuto možnost neupozornil.Prosím o Vaše názory-je možné nějakým způsobem tuto funkci dodatečně doplnit?Je to takový rozdíl(s pulzem a bez pulzu),který by stál za tu námahu?
Vařím jen příležitostně a to materiály různé síly(i tenké plechy a trubky),převážně hliník a jeho slitiny.Mockrát děkuju.

Offline

 

#2 04-04-2009 10:35:25

oldas
Člen
Registrovaný: 10-12-2008
Příspěvky: 85

Re: pulsní svařování

Puls ti pomahá udržovat kontrolu nad lázní a lépe tepelně ovlivnit okolí sváru. Díky automatickému zvyšování a snižování proudu dle tvého nastavení lze lépe ukočírovat pravou i levou ruku jak přidáváš materiál - lázen chladíš a druhou nahříváš hořákem. Nastavení pulsu ti jen pomáhá.
Příklad nastavení pulsu na 0,3 : 0,6 sekundy na 130A : 70 % .To znamená 0,3 sekundy jedeš na 130 A a 0,6 seundy jedeš na 70 % ze 130 A. Tím jedním natavíš lázen a druhým máš více času na kontrolu natavení lázně.
Já bych to přirovnal k posilovači řízení který ti pomůže otáčet volantem ale díky němu z tebe lepší řidič nebude.Jen ti usnadní ovládat vozidlo.
Puls u hliníku se hodí tam kde nemůžeš použít pedál na regulaci proudu který je mnohem lepší na tenké materiály hlavně pod 1 mm.
Ne vždy u svařování sedíš na židli, kde se pedál ovládá nejlépe.
Podobně ale ne automaticky si můžeš puls simulovat na hořáku čtyřtaktem kde mechanicky rukou přepínáš nastavené hodnoty proudu.Nevýhody jsou asi jasné - hneš u toho nebatrně rukou a nedostaneš se do pravidelného rytmu jako u klasického pulsu a o rychlosti střídání ani nemluvě.
Mnoho starších svářeču se jen pousměje když puls používáš na hliník u kterého to moc nepotřebuješ protože hliník je hodně o rukách a zkušenostech jak deriguješ pravou a levou.Větší použití puls najde u tenkých nerezových plechů která se mají snahu deformovat a pulsem je méně tepelně ovlivníš.

Offline

 

#3 04-04-2009 10:50:30

aleise
Člen
Registrovaný: 15-03-2009
Příspěvky: 5

Re: pulsní svařování

Moc děkuju,je smutné,že dnes takové informace,zkušenosti,prodejci a lidi co se pohybují kolem obchodu  prostě neposkytnou.Na tuto otázku jsem obdržel asi deset odpovědí podobného znění-puls je nutný,prodejte a kupte novou(a nejlépe unás:)).Prosím,ještě bych se zeptal pro úplné pochopení.Díky pedálu mohu odvést stejně kvalitní práci jako při svařování pulsem?Pedálem se ovládá hodnota proudu?Jak moc je to citlivé?

Offline

 

#4 04-04-2009 13:21:28

oldas
Člen
Registrovaný: 10-12-2008
Příspěvky: 85

Re: pulsní svařování

1.Díky pedálu mohu odvést stejně kvalitní práci jako při svařování pulsem?
Netroufnu si tvrdit jednoznačně ano.
Hodně je to o svařovaných pozicích a síle materiálu 
Není to jednoznačně pro všechno stejné.
Představ si Hliník 3 mm plech na tupo bez mezery poloha PA si nastavíš 100 A a začneš svařovat.Než to nahřeješ tak začínáš pomalu ale nakonci to skoro nestihleš přidávat jak hliník vede teplo tak se hodně rozehřeje tak na 4 taktu cvaknutím snížíš nastavenou hodnotu proudu na 80 % tj 80A a v pohodě zvolníš.Nastavíš li si mašinu špatně tak to musiš odladit to zdržuje nebo to necháš ochladit což je ještě delší. Puls není třeba ale půjde to s ním taky.
Zato pedálem si plynule nastavíš pro rozehřátí třeba 130 A a pak postupně ubíráš.Samozdřejmě nevíš kolik přesně na pedálu přidáš ale to už musís zkušeností poznat protože je důležité jaký je horní penízkový svár ale také jaký je kořen !!!!!
V tom ti ale pomůže jen praxe takže jak pravil Lenin "Vařit se, Vařit se, Vařit se" nebo to bylo jinak ??

Pedálem se ovládá hodnota proudu?     
Klasickým pedálem ANO
Pseudopedálem jen spínáš spínač jako na hořáku.

Jak moc je to citlivé?
Teoreticky 0 - 100 % 
prakticky 3 % - 100 %
Na některých mašinách jako je ta moje si nastavíš i maximum treba jen na 100 A plné sešlápnutí nebo i 200A podle toho jak potřebuješ.

Offline

 

#5 04-04-2009 16:46:21

aleise
Člen
Registrovaný: 15-03-2009
Příspěvky: 5

Re: pulsní svařování

Dobře,budu vařit a vařit:)Pro mě je důležité to ujištění,že s tím můžu vařit vše a s úspěchem.Jinak bych hledal chybu ve vybavení a ne u sebe.Časem dokoupím klasický pedál.
Když jsem zkoušel vařit tenké plechy(0,6mm- hliník a nerez),tak se mi základní materiál kroutil vlivem tepla.Nebylo to až tak hrozné,ale znatelné.Tento problém mě zpátky nasměroval na výhody pulsu.Všude v prodejních materiálech se totiž píše,že při pulsním svařování je materiál méně tepelně namáhaný=dochází k menším deformacím.Snad už poslední dotaz:)Je to opravdu tak citelné,vyřeší se pulsem tento nedostatek?
Opravdu děkuju za pomoc

Offline

 

#6 04-04-2009 18:07:10

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: pulsní svařování

Čistě  amatérsky se domnívám, pokud těch svárů nemáš každý den mnoho, budeš muset volit náhradní řešení. V tomto případě nastavit nižší proud a citlivě vést ruku. Velmi pěkně Ti výhody a vlastnosti popsal oldas. Zapojením pulsace získává oblouk trošku jiné vlastnosti - chová se jinak než při průchodu čistě stejnosměrného proudu.

Editoval Marten264 (04-04-2009 18:12:33)


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče