SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 06-05-2014 13:06:52

Kudlis
Člen
Registrovaný: 06-05-2014
Příspěvky: 2

Dá se ošetřit nerez?

Dobrý den. Potřeboval bych poradit.
Nechali jsme si stočit nerezový, 4mm plech. Kvůli časovému presu jsme to museli nechat firmě, která dělá především černý materiál.
Válce do plechu udělali dost hluboké drážky. To by snad tolik nevadilo. Větší problem je, že to hodně rezne.
Existuje nějaký přípravek (kyselina) který by nečistoty z materiálu odstranila?
Předem děkuji za rady.

Obrázek
http://postimg.org/image/xv5dqkoq3/

Offline

 

#2 06-05-2014 14:11:42

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: Dá se ošetřit nerez?

hmm, lehce lamelákem a natírat Antoxem dokud z toho nevymoříte to železo a opláchnout, jde to pomalu a blbě, horší je když na to nějaký pako brousí černej.Je to 2litr cca do500 Kč, zdravím...

Offline

 

#3 06-05-2014 14:46:52

Kudlis
Člen
Registrovaný: 06-05-2014
Příspěvky: 2

Re: Dá se ošetřit nerez?

Děkuji. Určitě vyzkouším.

evik napsal(a):

hmm, lehce lamelákem a natírat Antoxem dokud z toho nevymoříte to železo a opláchnout, jde to pomalu a blbě, horší je když na to nějaký pako brousí černej.Je to 2litr cca do500 Kč, zdravím...

Offline

 

#4 06-05-2014 15:44:49

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Dá se ošetřit nerez?

Myslím, že ten časový pres se ještě zhorší. To železo je totiž na povrchu vázané chemicky tak, že je do základního nerezového materiálu vlastně přidaný uhlík. A tím pádem už to není nerez. A aby to bylo ještě protivnější, tak atomy uhlíku jsou velmi malé a docela snadno cestují v atomové mřížce toho nerezu, takže s časem pronikají stále hlouběji. To je přesně ten důvod, proč pro zpracování nerezů je požadováno samostatné pracoviště se samostatným nářadím, které s obyčejnou ocelí nepřijde do styku. Takže i rychlost opracování je důležitá. A snad nikoho nenapadne to brousit lamelákem na ocel, který je samozřejmě podstatně levnější, než ten na nerez. Opět totiž jde o možnost vnášení uhlíku do povrchu materiálu.

Offline

 

#5 06-05-2014 17:47:32

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Dá se ošetřit nerez?

Teoreticky by na to měla stačit mořící kyselina, která se používá na vyčištění svárů. Jednou jsem jednomu zákazníkovi svařoval nerezový rošt na odpad do sprchy a napadlo ho, přeleštit to ocelákem (nemyslím sváry, ty sem mu vyčistil). No do 3 dnů to měl jak lišku. Tak jsem mu donesl trochu té kyseliny, nechal to přes noc a je to OK.


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#6 29-09-2014 15:24:36

samb
Člen
Registrovaný: 18-04-2014
Příspěvky: 205

Re: Dá se ošetřit nerez?

Na očištění povrchu nerezu funguje dobře koncentrovaná lučavka, povrch je jak ze stříbra už po pár vteřinách. Jen se z toho valí děsnej smrad a oblaky dýmu, v interiéru naprosto nepoužitelný a nerez se navíc musí dobře očistit od chloridů.

Editoval samb (29-09-2014 15:26:02)


CO2
tunning baubau trafo + usměrňovač + TIG

Offline

 

#7 03-03-2015 17:13:53

alwina
Člen
Registrovaný: 03-03-2015
Příspěvky: 18

Re: Dá se ošetřit nerez?

Jakmile je to kontaminovane dratenym cernym kotoucem tak je to docela problem se zbavit toho rezu bude dlouho jeste vylezat


Kukla optrel e 680 svarecka Kemppi evo 150 , Kemppi evo 200 MLP  ,Kemppi Master Tig MLS 3003 ac/dc

Offline

 

#8 07-05-2015 22:48:05

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Dá se ošetřit nerez?

Dělám zábradlí, trubky jak jinak z demolice. Byly nakažený jak se válely na dešti s černým železem.
Ošmirgloval jsem je, téměř vyleštil. Veškerou korozi jsem odstranil. Napatlal jsem je SiderAntioxGelem, po 15minutách jsem je důkladně opláchnul vodou z vodovodu (chlor?).
Vypadají překrásně.
Za jak dlouho s nimi můžu manipulovat? Šahat na ně rukama, dál svářet atd? Díky.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#9 08-05-2015 18:51:18

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Dá se ošetřit nerez?

Bourači normalně s těma pasivovanýma trubkama se dá pracovat hnet po u mytí toho gelu. Jen na ně nochoď s rukavicema od nějaké černé vazelíny a nebo od oleje . Ty stopy po zapatlání se dost špatně odstraňují. Hodně úspěchů při svařování nerez trubek elekrodou.  Pak očistit ocelákem a zase pasivovat tím gelem.  A nepřehnat dobu působení - v místech nanesení gelu to zezelená nebo zežloutne

Editoval franišek (08-05-2015 18:55:48)

Offline

 

#10 08-05-2015 22:47:06

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Dá se ošetřit nerez?

franišek napsal(a):

očistit ocelákem

nerezovým - pravda? smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#11 09-05-2015 21:20:23

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Dá se ošetřit nerez?

jasně na nerez nerezový ocelák, ale profíkovi to nemusím říkat.

Offline

 

#12 09-05-2015 21:30:59

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Dá se ošetřit nerez?

OK já nejsem profi svařeč.  Zábradlí jsem svařil MMA. Něco na kolenou, něco vleže. Trubky tl.2mm. 2el. 55A nouproblema žádný díry big_smile Ulomit to nejde (při zkoušce se trubka ohýbá).
Obrousil lamelákem, oleštil nerezákem. Hnala se bouřka tak jsem to celý znova napatlal a po cca 5minutách (už lilo) to omyl hadicí.

Editoval bourač (09-05-2015 21:32:10)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#13 09-05-2015 21:59:55

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Dá se ošetřit nerez?

Víš bourači ono to stím gelem není žádná sranda. Jednou sem taky výrobek popatlal celý, protože se mi nelíbyla ta změna barvy kde jsem použil gel na svár. Prostě svetlejší místa po pasivaci.  Ikdyž jsem to celé oplách vapkou a myslel jsem si že je vše OK, ale nebylo. Po Několika dnech se na výrobku objevily zelené fleky a to podle toho kde bylo kyseliny vic nebo míň, aspoň myslím. A nezbylo mi nic jiného než celý výrobek vydrhnout ručne brusným rounem. To bolely ručky. Au au

Editoval franišek (09-05-2015 22:00:47)

Offline

 

#14 09-05-2015 22:31:31

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Dá se ošetřit nerez?

franišek napsal(a):

stím gelem není žádná sranda.

potvrzuju, není nerez jako nerez, "potravinářské" trubky to žere víc, trubky původem z kotlů pomaleji.
Zřejmě vliv dalších legujících prvků.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče