SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 26-11-2014 07:32:19

Slayer85
Člen
Registrovaný: 26-08-2014
Příspěvky: 125

Re: Opět jeden laický dotaz

Přesně jak píše bourač, hlavně záleží na ampérech, taky sem 1,6 mm eldou zavařil (spíš nabodoval) 1mm plech, ale musí se s citem na ampéry a moc nestát na jednom místě, bo se ti ten svařenec moc ohřeje a v lepšim případě se ti propadne a v tom horšim propálí.


Kutil/konstruktér/technolog/svářeč (lepič) samouk big_smile
KITin 165 MMA + WIG

Offline

 

#27 26-11-2014 17:01:56

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: Opět jeden laický dotaz

Hmm, tak tady bych doporučila pro tuhle firmu s touto skladbou výroby multifunkční Picomig 180 puls, elda je pomalá, tohle se Vám musí zaplatit do měsíce, jo a pokud kolega sváří tak bych se jako pomocník do toho nemontoval, on si totiž za to ručí, i když nic nemá, hupsněte si na pracák se zaevidovat jako zájemce o rekvalifikaci, dle EN9606, zaměstnavatel ať Vám dá razítko že Vás s kursem zaměstná, vysvětlete mu že si to uděláte mimo prac. dobu, dohodněte se ve škole a bude.PS.ten ZK jste dělal v zemědělce?

Offline

 

#28 26-11-2014 17:34:38

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Opět jeden laický dotaz

Dobrý večer, konečně pro mě rozumné informace. Už jsem zjistil příčinu, proč má svary jak má. Jak už jsem psal, máme ve firmě i invertory, které jsou ale většinou obsazené, tak mistr s tím chlápkem co s ním dělám koupili klasické trafo DACO jet 140. Svařuje to docela pěkně, ale invertor a bazické elektrody je něco jiného. Na některé věci rutilky asi stačí, ale někdy jsou asi lepší bazické. Ve firmě kde jsem dělal předtím jsme měli invertor Kemmpi a používali jsme elektrody myslím ESAB 2mm, občas i 2,5mm a svařovalo se s tím nádherně. S tím jsem zavařil i 2mm materiál nádherně. Byly to ale sváry vodorovné shora dolů, stoupáky mi moc nejdou. Ale s tou bazickou se mi vaří stoupáky lépe. Tady v téhle firmě jsem zkoušel tím trafem a rutilkou. 2,5mm elektroda je podle mě na drobnosti moc, lepší by byla 1,6 nebo 2mm. Ten chlápek totiž nějaké nastavování neřeší. Balík od elektrod všichni umělci utrhnou vždycky na straně kde je tabulka s parametry. Ale on má nastaveno asi 90A a na to pere téměř všechno. Když mu chci v dobrém poladit, rozčiluje se, tak jsem to už dávno vzdal. Ať vaří trubky se stěnou 2mm, vinkle se stěnou 5mm, nebo plocháče se stěnou třeba 8mm, vše jede na stejný proud. Dnes jsem si nechal nablikat trošku do očí, ale už vím příčinu. Jak jste psali možné příčiny, většinu jste se trefili.
1. Hrozně se mu klepe ruka( co bych chtěl po alkáčovi, že)?
2. Jede s elektrodou jen rovně, né kývavým pohybem a hrozně pomalu.
3. Nastavení toho proudu

Paní/slečno evik: děkuji. Jen se slušně zeptám. Když mu několikrát řeknu, že svařovat umím, dělá že to neslyší a musí si to dělat všechno sám. Výsledek ale otřes a tvrdí, že jsme prostě tým. Když se ale podívám na ty sváry, chce se mi zvracet a i já laik, možná amatér co se týče svařování umím lépe. Co vy na to?
Když potom chodíme na opravy a někdo se na to podívá, uvidí ty s...e, to musí být zážitek. S ÚP mám v tomhle špatné zkušenosti, už jsem to jednou zkoušel ale na COčko a velký neúspěch.
V naší firmě papíry moc neřeší, pokud se nejedná o opravdu důležité věci, jako nějaké výztuhy na stadion, nějaký rám do školky apod. Ale děkuji za radu

Tady jde hlavně o to, přesvědčit nadřízené, že opravdu svařovat umím, i když né úplně na jedničku, ale ve firmě není takový nikdo, kdo by měl sváry úplně výborné.
Jak mi někdo radil, asi jen trénovat, trénovat a trénovat. Jestli budou penízky, chci si stejně něco menšího koupit i do garáže, jen váhám pořád co. Nejvíce se mi líbí ta mašinka od Omicronu, kterou jsme měli nedávno půjčenou, Gama 1550, ale to je dost peněz. Líbí se mi moc i Gama 145 nebo 165. Mohla by být i starší, ale nikde jsem zatím nic nenašel. Už se asi neprodávají.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#29 26-11-2014 18:25:50

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Opět jeden laický dotaz

Nějak mi začíná unikat o co vlastně Varokovi jde.
To v posledním odstavci musí udělat sám(trénovat a přesvědčit nadřízené.)Asi bych jako šéf nenechal důležitou zakázku svařovat někoho kdo ve firmě pracuje jako "helfr"kterej sice tvrdí že svařovat umí,ale vzápětí se ptá na věci které by měly být jasné každému zaškolenému natož absolventu ZK na 111.(nevíte kdo kde co čte)
Nechť to není bráno "ve zlém",míněno jako konstruktivní připomínka.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#30 26-11-2014 18:46:18

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Opět jeden laický dotaz

Mě zase začíná unikat, proč to tady všichni zamotali. Psal jsem, že jsem dělal jen záklaďák na silnější materiál. Svařovat umím, spíše jsen tlustší materiál. Proto jsem se na začátku ptal, jak svařovat tenší, aby to nebylo propálené, pěkné svary, jestli je na to nějaká finta, nebo to je jen o cviku. Že dělám helfra je věc první a ten co s ním dělám mi ještě ani jednou nedal příležitost mu ukázat, že doopravdy svařovat umím, věc druhá. Raději už nic.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#31 26-11-2014 18:48:00

jirkalesik
Člen
Registrovaný: 19-04-2009
Příspěvky: 259

Re: Opět jeden laický dotaz

Varoku, Varoku, poděkovat Evikovi za informace a vzápětí napsat, že jdeš koupit Gamu?

Offline

 

#32 26-11-2014 19:25:54

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Opět jeden laický dotaz

To už jsem psal potom celkově. Vím že tady Evik na Omicrony a Kuhtreibery nadává, ale zatím co jsem dělal nebo viděl dělat s těmito stroji v hobby bez problémů. Párkrát jsem dělal s OMI 165, jednou s OMI 205, v práci jsme měli půjčenou nedávno Gama 1550 a známý kdysy měl od někoho půjčený invertor Kittin, ale typ nevím, myslím nějaký 165, nevím a taky svařoval nádherně. Tak chci po nějaké takové mašince sáhnout. Měl bych to na naučení a občasné práce v garáži apod. COčko mám jen na tenší materiál, a občas je potřeba svařovat hrubší materiál nebo někde, kde se s COčkem nedostanu, třeba na střeše, apod.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#33 26-11-2014 20:23:46

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Opět jeden laický dotaz

varok:Včil máš v inzerci Kitina 150LA za 4500,- ;)Nadělit si k Jéžiškovi,koupit eldy a trénovat.... big_smile


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#34 26-11-2014 20:25:54

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Opět jeden laický dotaz

no jestli tady bude tolik Mb příspěvku jako když se dělal kompresor - tak nás poťeš pánbuh lol


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#35 26-11-2014 20:34:15

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Opět jeden laický dotaz

Bourač: nebojte, psal jsem, že už to nebudu tady řešit. Prostě si koupím nějakou mašinku, jak jste mi radili a budu cvičit. V práci to nějak budu muset vykutit. Ale jsem rád, že se neozval pan bobobo. smile


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#36 26-11-2014 20:38:26

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: Opět jeden laický dotaz

Hmm, tak tady jste vedle, mě je totiž egál co si za své love koupíte, jen si myslím že do firem by se neměly dostávat strojky pro hobby. A ještě když tam používaj na montáži levná ale těžká trafa, tam bych určo chtěla asi svářet......jo a svářel jste taky nějakou profi svářečkou aby jste mohl porovnávat? To co jsem Vám navrhla je profi multifunkce elda, CO2,Tig, takže tenké nebo robustnější věci a váha nižší než to vaše trafo. Ten U.P zkuste znovu, můžete vybrat na rekvalifikace až 50 kolíků, za to budete mít kursů.....

Offline

 

#37 26-11-2014 21:13:22

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Opět jeden laický dotaz

Aha, asi jste mě špatně pochopila. Psal jsem, že si chci koupit nějakou Gamu nebo Kittina, ale do garáže, né do práce.

A psal jsem, že jsem svařoval více typy svářeček, tou naší trafosvářečkou, ESABem, ale ten zlobí. Potom v jiné firmě Kemppi, ale nevím co považujete za profi stroj. Tohle se za profi stroje asi nedá považovat.
Děkuji

Editoval varok (26-11-2014 21:15:47)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#38 26-11-2014 21:19:48

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Opět jeden laický dotaz

Evik ten miltifunkcny picomig nie je vzdy na vsetko vhodny ! Ja si neviem predstavit,zeby mi clovek na stavbe zvaral s tym armaturu+ sem tam by do toho niekto tukol s matrosom a sem tam by to spadlo zo schodov alebo bolo ospricovane od malty smile na take stavebne prkotiny alebo montaze su niekedy tie heblatka ciny za lacne prachy celkom dobre lebo ked sa im nieco stane tak to cloveka tak nemrzi Len nie je cina ako cina lebo dnes uz aj lacna cina vie pekne zvarat a aj nieco vydrzi ale nie kazda! smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#39 26-11-2014 21:27:47

peprnik
Člen
Registrovaný: 07-05-2014
Příspěvky: 431

Re: Opět jeden laický dotaz

Joe66: a to že do toho někdo nacouvá kolečkem je lepší případ. Kamarád mi říkal, že na stavbu si zásadně, kde není jen on a jeho lidi, si zásadně lepší vercajk nebere, protože lepší nářadí vždy někdo ukradne nebo se nějak záhadně ztratí.

Offline

 

#40 26-11-2014 22:18:39

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: Opět jeden laický dotaz

Hmm, ale pánové, jako profíci víte že si to můžete na zkoušku půjčit, a pokud to svěřím jednomu spolehlivýmu svářeči tak není co řešit, bude hrdej na firmu a na profi mašinku a to si pište že si to pohlídaj!Tohle je opravdu vyvinutý na montáže, lišty, vypěněný obal, půjčte si to a budete zírat!Je to sice dražší,ale určo se to hned zaplatí, já tomu zezačátku moc nevěřila ale teď to beru jako takovej můj oblíbenej etalon.A to už máme asi 5 let!!,tohle a  Pico se opravdu povedlo.

Offline

 

#41 27-11-2014 00:00:12

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Opět jeden laický dotaz

Evik nedavno som kupil evm ale nie picomik ale len 162 na elektrodu a poviem Ti ,ze ma mi byt rozdrbany evm invertor za 580eur alebo cinsky rilon za 200ecok co urobi taku istu sluzbu na stavbe tak radsej ozeliem ked stavba este nie je cista tych 200 eur ako tych necelych 600 ked sa tomym zvarackam ma nieco stat a podobne je to aj s inymi vecami a chalani co nieco pozvarali tym je to jedno lebo zvarovacie vlastnosti nie su neako extra odlisne .Ty su spokojny ked to funguje a su preplatene faktury nacas a to je Zaklad!!!  Proste na drahsie veci si niekedy treba davat vacsie bacha a nie kazdeho to bavi stale byt velmi ostrazity  v strehu v skratke povedane . Ale to zavisi od okolnosti. Napriklad ckd centrala minule slapala cely den na dazdi vonku a nic jej nebolo a draha znackova honda vonku na dazdi uz po 2 hodinach si dvihala otacky ako sa jej chcelo smile ze nie vsetko drahsie a Znackove  je aj pre danu situaciu aj vhodne. Ale samozrejme,ze to plati aj opacne  ale to uz sme odskocili od temy smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#42 27-11-2014 00:59:01

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Opět jeden laický dotaz

varok napsal(a):

Kramlík: naštěstí nekouřím a piju jen slavnostně, nebo jak se tomu říká. Nevím proč bych měl být jelito. Slušně jsem se ptal, že poslední dobou svařuji hodně COčkem, MMA jsem se učil na učňáku a jen základy. Občas jsem něco zavařil i elektrodou, ale tenší materiály mi moc nejdou. U COčka zavařím i autoplechy kolem 0,8mm. Elektrodou ale spíše tlustší materiály, dejme tomu nad 5mm, ale chtěl jsem poradit, jak svařovat tenší plechy a plocháče třeba 2, 3 a více mm. Co je na tom blbého? Že mám sv. kurz a neumím svařovat jsem psal prosím kde? Schválně jsem si to před chvílí všechno pročítal znovu a nic takového jsem nenašel. Jestli jsem to přehlédl, tak se omlouvám. Možná jsem to jen špatně napsal.
Jediné co jsem se ptal je, když svařuji tenší materiály, jak na to, jestli to jen na přímo, tedy tahat elektrodu rovně, nebo dělat jakoby roztaženou housenku. Z teorie v ZE-1 jsem měl náhodou jedničku a z praxe svařování 2.

tak potom teda sem jelito já jelikož nechápu pojem "základy svařování" tak  teda pardon mistře, já to prostě pochopil tak že já osobně co sem prošel základní kurz sváření tak tam sme se učili od základů metalurgie složení ocelí po různé elektrověci jako principy svářeček transformátory atd výrobu elektrod a já už ani nevim co musel bych podívat do sešitu je komplet celý popsaný A4 sešit, a od svařování plechů až do nejsilnějších desek, to teda sice né na kurzu jenom plech 10mm ale teorije byla na všechny obory zasahující do oboru svařování, prakticky se pak učeň zdokonalil ve svařování při výrobě kde sme vyráběli různý vrata dveře rámy oken zábradlí mříže z jeklů úček vinklů trubek atd a podobný blbosti co ve fabrice se stím nechtělo chlapům kašlat tak do dostal učňák na výrobu taky to nesmělo být těžký pač na dílně nebyl jeřáb všechno se nosilo ručně takže tloušťky materiálu od asi 2mm do asi 10mm všechno se svařovalo elektrodama co-čko nebylo to měli jenom ve svařovně jednu mašinu na celé fabrice, svářečky sme na učňáku měli ks200-250, jo a ještě bodovka tam byla dnes už jsou tam akorád holý zdi a vymlácený okna a vubec v celé fabrice je to podobny néli v celé republice, všechno co bylo k čemu se zničilo a pak lidi nic neumí.. https://www.google.cz/maps/@49.2915204, … nLkKkA!2e0

Offline

 

#43 27-11-2014 01:54:24

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Opět jeden laický dotaz

Gamu 165 prodává firma "RULÍK" v Chrudimi.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#44 27-11-2014 05:09:20

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Opět jeden laický dotaz

Aha, zkusím se na stránky rulík.cz podívat, kolik ta 165 stojí. Děkuji


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#45 27-11-2014 05:10:56

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Opět jeden laický dotaz

Kramlík: v tom případě si ku...y protiřečíte, asi o tom ani nevíte!


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#46 27-11-2014 08:25:10

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Opět jeden laický dotaz

varok napsal(a):

Kramlík: v tom případě si ku...y protiřečíte, asi o tom ani nevíte!

a s čímpak s kurzem na elektrodu na učňáku a s kurzen na co-čko přes pracák? nebýt toho kurzu na učňáku tak vím uplny prd, na co-čku mě nenaučili nic, asi je to dnes v módě nic neučit jenom vyplňovat certifikáty a jiné papíry

Offline

 

#47 27-11-2014 11:59:06

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Opět jeden laický dotaz

Bohužel varok bude dosmrti vědět prd . Jelikož se neučí a rady , které mu nevoní , neposlechne . Napsat svařovat umím je v jeho případě nehoráznost . Přestože svářím nevýrobně přes 30let , tak bych si nedovolil napsat , že svářet umím . Chtít po něm , aby si nastudoval knihu Svařování v otázkách a odpovědích , je nesmysl . Než si koupí gamu s elkami , měl by se učit , ale určitě nám přednese , proč je to zbytečné . Pokud by mi helfr frfňal do práce , tak bych ho vyhodil . A to hned .

Offline

 

#48 27-11-2014 17:51:41

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Opět jeden laický dotaz

bobobo opět nezklamal. Dobrá, svařovat neumím. Na záklaďáku mě tedy nic nenaučili, záklaďák na obalovanou elektrodu. COčkem tedy svařovat taky neumím a ve firmách co jsem běžně svařoval, někteří mě za sváry i dokonce pochválili jsem se učil sám. Teorii z časopisů a netu, praxi jedině cvičením. A kdo tady psal, že do toho tomu chlápkovi kecám? Já se jen za bukem směju a válím se v křečích. Za druhým zvracím. smile

Editoval varok (27-11-2014 17:51:51)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#49 27-11-2014 20:53:30

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Opět jeden laický dotaz

Jak jsem psal, že máme v práci invertor ESAB, tak něco podobného, nebo je to možná on, nevím: http://www.svarecky-obchod.cz/invertory … kabelu.htm
Ale už dost zlobí, protože ty hovada se k tomu nechovají moc pěkně. Potom tam máme jeden Tuson, podobný tomu od Discovery a teď koupili nedávno trafosvářečku Daco Jet 140.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#50 27-11-2014 21:40:16

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Opět jeden laický dotaz

varok napsal(a):

Stačí jen základní popis. Děkuji

základní popis už jsi dostal, můžeš prosím zvážit svoje další působení v této sekci? (OCELI OBECNĚ)?
když tak si udělej jiné vlákno dole v pokecu - dík.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče