SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 06-10-2011 22:45:01

lukas05
Člen
Registrovaný: 22-08-2011
Příspěvky: 3

Živnost volná č.25 - svařečák

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat zda-li je zapotřebí mít svářečský průkaz pro živnost volnou č. 25 - Výroba kovových konstrukcí. Píšou, že není třeba prokazovat odbornou způsobilost, ale kdyby se něco stalo, tak by mohli jít po tom jestli mám svařečák, když jsem svařoval nebo není opravud zapotřebí?
Chci vyrábět brány.
Děkuji

Offline

 

#2 14-12-2012 16:20:19

jakobt
Člen
Registrovaný: 06-05-2011
Příspěvky: 86

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

Mám stejný dotaz, nechtěl jsem zakládat nové téma


OMI 165, plasma Berlan, WLSP 315 + podavač KIT, kitin 1500 hf, Miller 150 ac/dc HF, Plasma stamos

Offline

 

#3 14-12-2012 16:56:02

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)
Registrovaný: 23-07-2009
Příspěvky: 501

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

Zdravím, já mám živnost na svařování a povrchové úpravy kovů - nevím jestli je to totéž na co se ptáte, ale při zřizování po mě sv. průkaz nechtěli. smile


Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

Offline

 

#4 14-12-2012 17:46:01

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

Živnosťák po tobě svářečák chtít nebude, ale pokud uděláš bránu mizerně, a na někoho spadne, tak jsi v háji- nemáš oprávnění svařovat. Navíc pojišťovna ti nepojistí provozovnu, jelikož nemáš oprávnění na sváření..............


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#5 14-12-2012 18:22:56

miroslav31
Člen
Místo: Vysočina
Registrovaný: 31-01-2012
Příspěvky: 3
Web

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

Živnosťák ho bude chtít až přijdou na kontrolu, alespoň u mne ho chtěli.

Offline

 

#6 14-12-2012 19:36:09

jakobt
Člen
Registrovaný: 06-05-2011
Příspěvky: 86

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

a stačí pro živnosťák při běžném svařování CO2 (brány, ploty, jednoduché konstrukce) základní kurz ZK 135, nebo ČSN EN 287 , díky za odpověď


OMI 165, plasma Berlan, WLSP 315 + podavač KIT, kitin 1500 hf, Miller 150 ac/dc HF, Plasma stamos

Offline

 

#7 14-12-2012 22:13:42

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

Chce to už kurz EN něco. ZK jsou k ničemu. Zajdi někam do svářečský školy a uvidíš. Vezmi to, co budeš potřebovat. Plánuješ do budoucna i TIG?


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#8 15-12-2012 16:24:48

jakobt
Člen
Registrovaný: 06-05-2011
Příspěvky: 86

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

Zatím klasicky mig/mag, jde mi o to, pokud bych už něco dělat na živnost (volná - 25 výroba kovových konstrukcí), tak co by to obnášelo, abych neměl problémy s živnosťákem


OMI 165, plasma Berlan, WLSP 315 + podavač KIT, kitin 1500 hf, Miller 150 ac/dc HF, Plasma stamos

Offline

 

#9 15-12-2012 17:54:20

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

Já bych se ani tak - co se týče úrovně svářečských zkoušek -  nebál živnostňáku jako dnešních norem pro výrobu jakýchkoliv konstrukcí. Už jsem za dobu platnost evropských norem zažil v řadě firem veliké množství průšvihů právě pro přesné nedodržení platných norem. Dnes se živit jako malá firma svařováním je skoro nemožné pro potřebu celé řady Oprávnění a Certifikátů. A jejich získání rozhodně není levnou záležitostí. Bohužel už jsem zažil firmy, které na nemožnosti doložit všechna potřebná Oprávnění při předávání hotové zakázky dopadly velmi špatně a vím o dvou na  severu Čech, které proto zkrachovaly. V současnosti dokonce platí, že pokud chcete dodávat svařované komponenty nějaké velké firmě musíte mít nejméně stejná oprávnění jako oni.
A to si představte, že současné zařazení činností kolem svařování se natolik přizpůsobilo evropské legislativě, že třeba bezpečnostní prvky - a to je podle definice třeba zábradlí podél schodiště nebo kolem hřiště - musí svařovat svářeči s normou EN 287-1. Budete-li hledat, co se dá svařovat se základním kurzem tak máte smůlu. Maximálně tak  nezatíženou statickou konstrukci, beztlakový topný systém a jeho konzole, nebo v autoservisu plechařinu. Možná mě někdo ještě o nějakou oblast doplní, ale moc už toho nebude.

Editoval jirkati (15-12-2012 17:55:50)

Offline

 

#10 15-12-2012 20:26:02

jakobt
Člen
Registrovaný: 06-05-2011
Příspěvky: 86

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

tak pro příklad, jsem svařoval bratrovi konstrukci nad krb http://imageshack.us/photo/my-images/15 … 01952.jpg/
, dostal jsem zadáno rozměr a pod. , tak pokud by někdo přišel s podobným tak to vyrobím a už nemužu ovlivnit kam to dají. To je opravdu tak problematické, co se týče norem, přece kováři a zámečníci v okolí nemohou mít všechny oprávnění, když si zákazníci žádají vyrobit nebo např. opravit různé věci

Editoval jakobt (15-12-2012 20:27:11)


OMI 165, plasma Berlan, WLSP 315 + podavač KIT, kitin 1500 hf, Miller 150 ac/dc HF, Plasma stamos

Offline

 

#11 15-12-2012 20:29:10

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

jirkati napsal(a):

Možná mě někdo ještě o nějakou oblast doplní, ale moc už toho nebude.

smile toho eště je, například když bude živnostník někde něco svařovat, musí mít kromě platného svařečského průkazu také: školení BOZP (bezpečnost ochrana zdraví při práci)
doklad o zdravotní způsobilosti,
doklad o školení požární ochrany,
dále musí při vlastním svařování mít u sebe kvalifikovanou požární hlídku (s dokladem) s dvěma hasicími přístroji (nejméně jeden musí být práškový) toto není následný dozor 8hodin po skončení prací, to je něco jiného!
Další věci napíšu jindy, příspěvek by byl moc dlouhý. Zdar podnikání v Česku smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#12 15-12-2012 21:13:52

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

Vždycky asi bude platit, že když není žalobce, není soudce. Je trochu rozdíl drobná údržba a výroba. Při údržbě asi problémy obvykle nenastanou, při výrobě už nastat mohou a nastanou. Tam totiž vždy platí normy jako dohadovací prostor. Představa, " ať  si to pak namontují kam chtějí"  je bohužel mylná. Dám příklad z úplně poslední doby. Firma vyrábějící komponenty pro České dráhy nestíhala a najala si na velice jednoduchý svařovaný Al rámeček malou soukromou firmičku. A jako naschvál tam popraskaly nějaké nedůležité vnitřní schované sváry. Při kontrole dodávky si odběratel udělal detailní přejímku a přišel na trhlinky. Následoval zákaznický audit u dodavatele, ten musel s pravdou ven - subdodavatelská firmička samozřejmě patřičná oprávnění pro dráhy neměla -  a byl z toho maxiprůšvih s odmítnutím celé zakázky, vrácením zboží výrobci i s naúčtováním nákladů na zpětnou dopravu, a vypálenou smluvní pokutou za nesplnění termínu. Z toho plyne, že ani dodávka velké firmě není bez rizika. A není od věci mít povědomí o tom, že pojišťovny jsou velmi citlivé na uplatňované poruchy na svařovaných konstrukcích. To platí i o hasičích v případě požárů kolem svařování. To se pak prověřuje nejen to, jestli má svářeč platné oprávnění v potřebném rozsahu, ale jestli vůbec smí takovou činnost dělat.
Přesně tohle je totiž důvodem provozování švarcsystému, protože požadavky norem jsou pro malé firmičky a soukromníky obvykle nesplnitelné.

Offline

 

#13 24-06-2014 10:44:09

tomino
Člen
Registrovaný: 24-06-2014
Příspěvky: 3

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

Dobry den.Mel bych dotaz .Kdyz chci podnikat doma(ploty,brany,lavicky apod.)a mam doma prostory ke svarovani,jake podminky museji tyto prostory splnovat???Prostory,kde se bude i brousit.
Dekuji za info....

Offline

 

#14 24-06-2014 18:28:35

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

Pro začátek si přečtěte Bezpečnostní předpisy pro příslušné svařovací metody. Pak nahlédněte do příslušných částí hygienických norem a pečlivě si prostudujte požární předpisy pro dané prostory.

Offline

 

#15 21-07-2014 13:58:14

tomino
Člen
Registrovaný: 24-06-2014
Příspěvky: 3

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

Ok.A kde najdu prislusne normy pro svarovani mig mag?Muze byt vyrobni prostor i garaz?

Offline

 

#16 21-07-2014 15:26:56

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Živnost volná č.25 - svařečák

Pokud jste si - tomino - přečetl celé toto vlákno od začátku do konce tak jste musel zjistit, že svařování podléhá celé dlouhé řadě předpisů. A člověk, který se chce samostatně svařováním živit, musí být velice v těchto předpisech zběhlý. To znamená, že si musí celou řadu věcí nastudovat. A jedna část z toho jsou normy. Svářečské a další normy se kupují. Už jste pro základní orientaci navštívil třeba stránky www.welding.cz  nebo www.cws-anb.cz ? Bez velice aktivního přístupu to prostě nejde, nikdo za vás informace vyhledávat nebude.
Garáž, pokud nestojí někde samostatně, určitě neprojde rekolaudací na výrobní prostor. I o tom se v tomto vlákně píše.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče