SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 25-06-2014 10:04:16

Makis
Člen
Registrovaný: 25-06-2014
Příspěvky: 2

Testování svarů na rámu

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na vhodnou nedestruktivní metodu testování svarů (mikrotrhlin), na tenkostěnných rámech. Nedávno jsem viděl nějaký sprej, bílá a fialová. Mýslím, že se to používa na tlakové nádoby, ale nikde jsem to nenašel. Díky moc :-)

Offline

 

#2 25-06-2014 16:09:34

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: Testování svarů na rámu

Pro daný způsob kontroly asi máte na mysli Penetrační metodu zkoušení svárů. Metoda se zcela běžně v průmyslové výrobě v oprávněných případech používá. Nemá ale nic společného s tlakovými nádobami. Její použití ale není až tak triviální, jak by se zdálo a vyžaduje značné zkušenosti jak při vlastním použití, tak při vyhodnocení výsledků. A jen pro zajímavost - získat oprávnění na provádění PT (Penetrační Test) na úroveň samostatného kontrolora Level 2 podle normy EN 473 (už je novelizovaná) je podstatně náročnější, než zkouška svářeče na kteroukoliv metodu dle EN 287-1.

Offline

 

#3 26-06-2014 06:42:19

JEFF
Člen
Registrovaný: 19-11-2013
Příspěvky: 31

Re: Testování svarů na rámu

Přesně jak píše Jirkati, bez zkušeností s používáním penetrantů můžete udělat více škody než užitku. Nejprve si musíte uvědomit co je účelem testování - čemu chci předejít, aby byl výrobek OK. Sám mám Level 2 dle EN 473 a ze zkušeností mohu říci, že jsem zažil poprask ve výrobě když byl použitý penetrant bez rozmyslu a malá červená indikace prosáknutá přes noc byla" nafukována" do obřích rozměrů. Zkrátka s rozmyslem a trochu té praxe to chce také. Při neodborném použití PT (penetrant testing) budete opravovat zbytečně, nebo neodhalíte, co odhalit máte.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče