SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 13-10-2013 00:42:08

radek-karosa
Člen
Registrovaný: 13-10-2013
Příspěvky: 3

Věčný začátečník

Zdravím chlapi,
nejprve trochu povídání. Sekci TIG na svar-foru jsem pročetl, ale přes to mám na Vás pár otázek... Mám zkoušky ZK141W011, ale ve škole s tím instruktor snad ani neuměl svářet. Výuka proběhla ve stylu: "tady máš plechy a zkoušej si to."  Po pár letech s tím jdu svařovat, ale trochu jsem to zapoměl. Byl jsem proto poslán do jiné sv. školy, kde jsem si to měl během dvou dnů připomenout. Ale tam mi také nikdo nedokázal zodpovědět moje dotazy a proběhlo to prakticky úplně stejně jako v první škole. Doufám, že tu na SV pochodím lépe. Pro přehlednost své otázky shrnu do bodů..

1) Při svařování plechu 1-2mm na pf polohu rozjíždíte svár do stran? Nebo jedete jenom vzhůru? Případně jakou máte techniku?
2) Stačí jako ochrana před zářením obyčejný monterkový komplet a rukavice?? V té druhé škole se traduje, že když při svařování s CO2 nenosíš zástěru, tak se ti po pár letech nepostaví. Snad se taky pobavíte jako já :-D 


Předem se omlouvám za dotazy tohoto typu, ale bohužel jsem dosud nenašel člověka, který by mi dokázal odpovědět. Děkuji za odpovědi

S pozdravem Radek

Offline

 

#2 13-10-2013 11:17:55

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Věčný začátečník

1.Záleží na tom. Kořen svářím bez kývání a výplň a povrch potom s "rozjížděním". Záleží však také na tom, jak velký svar má být. Pokud se jedná o pohledový svar na tenkém plechu, tak se snažím o co nejužší housenku bez rozkyvu. Při pevnostním svaru větších rozměrů je vhodný rozkyv, s prodlením v krajních polohách, kvůli dobrému závaru a plynulému přechodu do základního materiálu.
2.Montérky a  rukavice stačí. Samozřejmě kukla!!! Pozor na obnažený krk, hlavně v létě, když je teplo. Ta zástěra při CO2 je spíše pro to, aby ti kuličky ( svarového kovu hihi ) nepopálili oděv nebo kůži. Co se potence týká, tak bys musel svařovat roky bez ochrany proti UV záření, aby se něco projevilo. Výše zmíněná ochrana je naprosto dostačující. Ostatně ještě jsem se nesetkal s nikým, kdo by takový problém měl. Nebo že by se s tím nikdo nechtěl chlubit? Tak to opravdu nevím. Jole.

Offline

 

#3 13-10-2013 13:41:44

radek-karosa
Člen
Registrovaný: 13-10-2013
Příspěvky: 3

Re: Věčný začátečník

Děkuji za odpověd jole. O kukle se ani nebavím, to je snad samozřejmost.

K bodu 1) Míříte elektrodou téměr kolmo nebo si ji nakloníte třeba v úhlu 45st? Drát vytahujete z lázně nebo ho necháváte stále ponořený? Když ho vytahuju tak se mi stává, že se mi přilepí kousek nad svár. Přidáváte drát soběžně s rovinou sváru nebo ze strany?

Offline

 

#4 13-10-2013 14:37:44

milda87
Člen
Místo: Plzeň
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 293

Re: Věčný začátečník

Už jsi zkoušel koukat na videa na jůtubu?
Je tam toho mraky a mohlo by Ti to poskytnout informace.
Např.tady:
http://www.youtube.com/watch?v=0UowKtvXyKg
http://www.youtube.com/watch?v=WSnj8AASuFs

Jen jsem tak v rychlosti hodil dvě videa,jistě si další a vhodnější najdeš sám....

Ať se daří!!

Offline

 

#5 14-10-2013 07:44:18

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4087

Re: Věčný začátečník

To sváření plechovek je věc , ještě kdyby tak člověk rozumněl tomu , proč se hrabal uvnitř té krabice .

Offline

 

#6 01-12-2013 01:17:57

nasud71
Člen
Registrovaný: 01-12-2013
Příspěvky: 1

Re: Věčný začátečník

drát si polož podélně ve směru svařování  a ten  úhel svařování poznáš podle toho jak se ti taví lázeň.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče