SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 29-08-2011 20:24:14

tibet
Člen
Registrovaný: 02-11-2009
Příspěvky: 98

hluboké leptání nerezi a mosazi možné ???

ahoj,

nevím, jestl i vás někdy také napadlo, ale já to nosím už dlouho v hlavě a rád bych to chtěl dotáhnout do konce.

chtěl bych vyleptat cca.1mm nerez / popřípadě mosaz v nějaké chemické lázni.

jednalo by se o pamětní vzpomínkovou desku pro  zesnulého kamaráda - starého trempa z Brd

vím, že některé cnc plasmy mají takovou vypalovačku, co popisuje kovový povrch.

to je ale trochu složitý a finančně náročnější projekt pro jedno použití.

proto mne napadlo použití nějakého běžně dostupného chemického "sajrajtu" k uspokojení svých uměleckých potřeb.

narazil jsem na zahraničním fóru na dva tipy:

(1)
HF : 30 cc/l
NH2HF : 50 g/l
HNO3 : 100 cc/l 50 C" temp

(2)
HCl (35%) : 300 cc/l
H2SO4 (98%) : 200 cc/l room temp

s tou fluorovodíkovou kyselinou trochu opatrnějc, nedělá moc dobře naším starejm kostem:-)

ilustrace vyleptaného vzorku je zde:

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1445_28409-1.jpg

--------------------

http://www.finishing.com/284/09.shtml
nahoře perfektně vyleptaný vzorek / dole špatně vyleptané části

Editoval tibet (13-03-2015 12:14:33)


( ͡~ ͜ʖ ͡°) „Rum, kontušovka, čert, jeřabinka, ořechovka, višňovka a vanilková"

Offline

 

#2 30-08-2011 22:18:08

Radek09
Člen
Registrovaný: 29-03-2010
Příspěvky: 85

Re: hluboké leptání nerezi a mosazi možné ???

Určitě to nebude tak hluboké, ale dá se nerez pískovat. Na plotru se vyřeže samolepící fólie a s ní se nechá vypískovat. Cena pískování cca. 7 Kč za 10 cm čtvereční a vyřezání folie v reklamním studiu taky nebude stát čerta.


Nic není nemožné!

Offline

 

#3 31-08-2011 10:30:37

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: hluboké leptání nerezi a mosazi možné ???

Ty chemikálie by ani nebyly potřeba, stačí místa, která mají zůstat hladká, chránit třeba barvou nebo tou fólií a nechráněná místa leptat elektrolyticky.
Desku zapojit jako anodu, jako katodu zapojit pár uhlíků, desku dát do elektrolytu nápisem nahoru a uhlíky potom nad místa, kde je třeba leptat. Napětí od takových 6 voltů výš, třeba z autonabíječky.
Jako elektrolyt by podle mně stačil třeba dusičnan amonný nebo draselný, možná i obyčejný chlorid sodný. Možná s nějako příměsí fluoridu, třeba sodného nebo draselného.
Možná by stačil i obyčejný roztok octu, ono elektrický proud na anodě je sám o sobě velice silné činidlo. Ocet má potom tu výhodu, že všechny uvažované soli by měly být ve vodě rozpustné a že by přes roztok mělo být vidět, jak leptání pokračje, v případě neutrálních solí by v lázni vznikaly kaly, které by se musely průběžně odstraňovat, aby bylo možné kontrolovat postup leptání.
Píšu tam samé možná, protože jsem nic z toho nevyzkoušel, nicméně to leptání na anodě stoprocentně probíhá, je jen třeba vyladit složení toho roztoku, aby to bylo vzhledově a rychlostně akorát a ochrana míst, která se naleptat nemají, vydržela.

Jinak je taky možné použít v galvanovně opačný systém a sice že na odkrytých místech se naopak vyloučí nějaký kov galvanicky, možná by bylo zajímavé na nerezi vyloučit galvanicky v kyanidové lázni tlustovrstvou měď. Ta by časem při správném ošetřování zašla buď do černa nebo do zelena. Sice by to bylo méně trvanlivé než vyleptání, ale vydržet by to mohlo. Třeba nalakované průhledným lakem...

Svýho času na mohyle na Ivančeně byl pamětní nápis prostě vyleptaný v mědi v desce obyčejného kuprextitu a taky to vypadalo docela dobře.

Editoval Radim (31-08-2011 10:38:09)

Offline

 

#4 31-08-2011 12:38:48

tibet
Člen
Registrovaný: 02-11-2009
Příspěvky: 98

Re: hluboké leptání nerezi a mosazi možné ???

anoj radime,
díky za praktickou radu s perfektním popisem, ale líbí se mi ten hlubolep.
prostě když se na to podíváš z blízka a přejedeš to rukou, potom cejtíš ten masiv :-)
navíc to můžeš vylejt i akrylátovou barvou, vypadá to "profi" :-)
prostě jsem v tomhle trpělivej, protože výslednej efekt je moc krásnej.
v minulosti se mi dostalo názvů výrobků, se kterými to dělala jedna zahraniční reklamka, ale u nás se to nevyrábí :-(
pokud bych chtěl jen tu povrchovku, tak si to vypískuju přez samolepící šablonu ( zvládám to i samo domo:-)
ale jinak moc díky za praktickou ukázku a šikovnejm rukám zdar!

p.s. jo radka09 jsem úplně přehlídnul :-) omlouvám se.

Editoval tibet (31-08-2011 17:04:55)


( ͡~ ͜ʖ ͡°) „Rum, kontušovka, čert, jeřabinka, ořechovka, višňovka a vanilková"

Offline

 

#5 25-01-2013 15:18:34

Patrac
Člen
Registrovaný: 14-09-2012
Příspěvky: 3

Re: hluboké leptání nerezi a mosazi možné ???

jen jedna zajímavost doma jsem to testoval. a jako velice dobrý se dá použít ( a teď se světe div) občejná voda s kuchyňskou solí. Pro vykrytí stačí samolepka na grafiku. leptání se dělá pomocí baterie 7,2V nebo malého transformátoru na vláčky. leptací leketroda stačí špalík a na ni kousek gázy nebo podobný materiál. Okraj je ostry nepodleptaný. leptal jsem takto do prstence o průměru 6cm po obvodu abecedu )něco jako písmený zámek). lept je buď mělký nebo hluboký. Já leptal asi do 0,3mm celý prstenec mi zabral asi hodinu. Testoval jsem to vykrýt celé lakem,barovu a pod a dělat to v lázni. Docházelo ale k dost bořlivé reakci a lak se mi loupal.. Loupala se i barva na bázi asfaltu akrylátu syntetiky a pod.. takže jsem nakoenc skončil u ruční práce a samolepící fólie..

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče