SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 19-08-2008 13:55:22

mspacil
Člen
Registrovaný: 19-08-2008
Příspěvky: 23

Gama 131

Dobrý den
Koupil jsem si svářečku Omicrom Gama 131 a chtěl jsem se zeptat jestli mi nemůže někdo poradit co vše musím dokoupit pro svařování TIG ? Děkuji

Offline

 

#2 19-08-2008 15:10:47

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: Gama 131

Hořák s ventilkem , redukční ventil a někde sehnat lahev s Argonem :-)


Kitin 170LA

Offline

 

#3 20-08-2008 09:28:43

mspacil
Člen
Registrovaný: 19-08-2008
Příspěvky: 23

Re: Gama 131

Můžu ještě poprosit jestli by mi někdo nepopsal princip svařování TIG? Jak to funguje jaký drát je k tomu potřeba no prostě trochu podrobněji? Moc děkuji

Offline

 

#4 20-08-2008 10:47:21

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: Gama 131

Ja bych se do toho s Vasim invertorem nehnal. Je na tost slabej a navic nema HF zapalovani, tudis budete zapalovat oblouk skrtanim a to neni nic jednoducheho. Princip svareni TIGem je podobny jako u autogenu, jenom s tim rozdilem ze se netavi plamenem, ale elektrickym obloukem pod ochranou atmosferou argonu. Navic pro domaci kuteti je MMA nejlepsi, svarite s nim cokoliv za minimum penez, jenom vas bude limitovat sila svarovaneho materialu. 1mm plechy se vari fakt blbe.


BERLAN BWIG180

Offline

 

#5 20-08-2008 13:17:41

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Gama 131

mspacil napsal(a):

Můžu ještě poprosit jestli by mi někdo nepopsal princip svařování TIG? Jak to funguje jaký drát je k tomu potřeba no prostě trochu podrobněji? Moc děkuji

Při svařování metodou TIG hoří oblouk mezi netavící se elektrodou a základním materiálem. Přídavný materiál ve formě tyček (dátů) se přidává obvykle ručně do oblasti oblouku. Elektroda a tavná lázeň musí být chráněna před okolní atmosférou inertním plynem o vysoké čistotě, minimálně 99,995 % . Jako inertní plyn se používá argon, helium nebo jejich směs.

Svařovací zdroje pro metodu TIG můžeme rozdělit na stejnosměrné a střídavé. V prvním případě je zdrojem proudu usměrňovač se síťovým transformátorem nebo invertor se strmou statickou charakteristikou. Napětí naprázdno bývá obvykle 75 - 90 V. Při svařování TIG se používá stejnosměrný proud konstantní velikosti, pulzní proud s přímou či nepřímou polaritou, nebo proud střídavý.

Použití určitého druhu proudu závisí na mnoha faktorech, zejména pak na typu svařovaného materiálu a jeho tloušťce. Pro svařování menších tlouštěk materiálů se s výhodou využívá pulzního proudu, z důvodu nižšího vneseného tepla do svaru.
Pro svařování hliníku a jeho slitin se využívá tzv. čisticího efektu střídavého proudu, kdy při kladné polaritě elektrody dochází k rozrušování oxidického povlaku (Al2O3) na povrchu kovu. Nejmenší uplatnění má svařování stejnosměrným proudem s nepřímou polaritou, kdy je velmi zatěžována netavící se wolframová elektroda.
V současnosti je vyvinut i systém dvouimpulsového svařování (Dual Pulse) pro vysoce kvalitní svary v rozmezí tlouštěk svařovaných materiálů 0,1 až 6 mm.

Moderní svařovací zařízení nabízejí několik způsobů ovládání. Hlavní nastavení svařovacích parametrů se provádí prostřednictvím panelu na svařovacím zdroji. Dodatečné ladění parametrů umožňuje v průběhu svařovacího cyklu
nožní ovládání (pedál) nebo dálkové ovládání přímo na hořáku.

Offline

 

#6 20-08-2008 14:40:50

mspacil
Člen
Registrovaný: 19-08-2008
Příspěvky: 23

Re: Gama 131

Děkuji všem za čas a za odpovědi
Koupil jsem si Invertor opravdu jen pro domácí kutění jednou do roka, původně jsem si chtěl koupit svářečku " baubau " , ale nakonec jsem si připlatil a koupil si tenhle invertor.
Jak tedy čtu tak asi nemá cenu dokupovat příslušenství na TIG?
Vařil jsem (tedy spíš lepil) s elektrodami od otce které mu někde leželi x let nekde v dílně a neměl jsem z toho moc dobrej pocit, ale to asi bylo elektrodami. Ještě prosím poraďíte někdo jaký typ elektrod je nejlepší pro začátečníka pro domácí použití kolem domu pro tento invertor Gma 131?
Děkuji

Offline

 

#7 20-08-2008 17:25:43

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: Gama 131

EB 121, neprskaj, nezavaris si strusku a po tom co se ti podaří ji zapálit (rutilky chytaj o trochu líp) při troše zručnosti budeš mít svár o kterám se ti při trafu mohlo jenom zdát. Jediný na co si musíš dát pozor je skladování elektrod. Je potřeba je mít v suchu. Rozbalené v garáži ti moc dlouho nevydrží. Pokud budeš mít ze začátku problém se zepálením oblouku, tak tady nekdo doporučoval použít magnet a piliny od broušení. Neodolal jsem a zkusil to. Je to fakt super, hlavně když to nemáš ještě v ruce a potřebuješ vařit něco ve špatně přístupné poloze. Bych to s nadsázkou přirovnal k HF zapalování u TIGu


BERLAN BWIG180

Offline

 

#8 23-08-2008 20:46:26

samouk
Člen
Registrovaný: 23-01-2008
Příspěvky: 6

Re: Gama 131

Mám Gamu 151 a oblouk se s ní zapaluje docela dobře, ale stejně, jak se to dělá s těmi pilinami?

Offline

 

#9 23-08-2008 21:10:40

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: Gama 131

zmagnetizujes piliny, naberes na elektrodu a pomalu prilozis, piliny shori a zapaly oblouk. Nebo si muzes dat magnet na kleste a elektrodou nabrat piliny. Celkem se mi osvedcil magnet z hardisku. Ten je fakt hustej. Pokud ho nekam prilozis je celkem fuska ho sundat


BERLAN BWIG180

Offline

 

#10 24-08-2008 00:26:07

pa
Člen
Registrovaný: 17-05-2008
Příspěvky: 247

Re: Gama 131

samouk napsal(a):

Mám Gamu 151 a oblouk se s ní zapaluje docela dobře, ale stejně, jak se to dělá s těmi pilinami?

http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=493

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče