SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
řeším takovouto věc, koupil jsem 1" bezešvé závitové trubky pro rozvod topení materiál 11353 s tloušťkou stěny 3,25mm , a doufal jsem, že se mi podaří koupit i varná kolena s podobnou sílou stěny - ale nikde se mi je nedaří sehnat, všude jsou jen kolena se stěnou 2,6mm.
Věděl by někdo jestli se 1" kolena ze silnějšího materiálu(kolem 3mm) vůbec vyrábějí - event. kde bych je mohl koupit ?
Nechtěl bych celé teplovodní vedení "degradovat" navařením kolen z tenšího materiálu nežli jsou rovné ůseky. raďa
Offline
a plechový rad tl 1mm neva.Pálil jsem potrubí po 90 letech a tloušťka byla super.Jinak aby to bylo jak říkáme my češi málcajt skus použij ohýbačku.
Offline
Klidně tam použij ty slabší! Já jsem likvidoval ústřední topení po 20ti letech provozu- všude byly trubky silné, nikde neprorezly. Pokud ta topná soustava bude mít expanzní nádobu- což musí mít z důvodu bezpečnosti, tak není co řešit. Ale ruku na srdce, nebylo by v dnešní době na rozvody topení lepší použít měděné trubky? Dají se pájet, ale i lisovat- lis na tyto trubky se dá běžně půjčit v každém okresním městě.
Offline
Chlapi díky za odpověď, pro lukkina - v systému mám litinový kalorky - tedy plecháče nee, pro tomapea - topný systém rozšiřuju - a stávající rozvody včetně výměníku kotle atd. jsou v černé trubce, nechci tam míchat měď (i když s ní umím i Ag pájkou 'na tvrdo'), dneska každej kvůli pohodlnosti (a asi i módě nebo co) všechno dělá z mědi - i v případech kdy to moc vhodný není, trubičky jak prst a tlačí tudy třeba 30kw výkonu - to je mi prostě "proti srsti". Před lety rozvody topenáři udělali z černý tr. a rád bych to jen trochu rozřířil - a určitě taky v černý tr.
Šlo mě jen o ty kolínka ze silnějšího materiálu, jestli někdo neví kde by se dali sehnat ... (v nejhorším to holt posvařuju z těch 2,6mm síly )
Offline
No jelikož sem několik let prodával hutní materiály a to i topenářské trubky, tak síla topenářských 1" je opravdu zhruba 2,6mm a jsou švové. Ty bezešvé jsou na plyn a taky proto mají silnější stěnu. Tak zkus sehnat plynové 1" koleno.
Offline
Relliku děkuju ti za tip, konečně smysluplná stopa , zkusím znovu provětrat googlyho tímhle směrem (budu jich potřebovat minimálně cca 22)
Offline
To rada: odkud jsi? Mám staré topení- rozebral jsem to v celým rodiným domku, a nějaký použitelný by se jistě našly- snad by to nevadilo, že jsou již jeté? Nejsou na nich známky rzy.
Offline
Pro tomape: děkuju ti zanabídku - trubky už mám nakoupený, jde mi jen o ty kolínka , a rád bych se jich někde dopátral v tom silnějším provedení, ty to budeš mít vařený asi v klasický švový trubce se stěnou cca 2,6mm (a asi i ty kolínka). Kdyby ten můj rozvod byl do budoucna přístupnej, tak bych to neřešil, ale bede to v šachtě pod podlahou a keram.obkladem, ale ještě jednou ti děkuju za nabídku raďa
Offline
OK- já myslel, že to bude jen dočasné- než doslouží zbytek - kdyby to tak bylo, tak by to udlat šlo. 4ím budeš vařit? MMA, TIG, MAG?
Offline
Pro rada - Pokuste se sehnat firmu, která umí naohýbat oblouky z vašich trubek a máte klid. Jen drobná připomínka - dávat ve vlastním bydlení cokoliv související s vytápěním do uzavřené šachty je poněkud nešťastné. Pokud nepoužijete specielně kontrolované trubky na skryté vady (vnitřní trhliny, zaválcované pleny a pod.) tak riskujete nepříjemné činnost při případné poruše.
Offline
Pro tomape a jirkati - vařit to budu invertorem (gama 1900d) obalenou elektrodou (asi koupím E-B 121, 2mm nebo něco podobnýho), bohužel trubky mi takhle blbě vycházejí - ůhlopříčně místností šachtou pod podlahou od kotle(cca 5m úsek) do akumulační nádrže - a od ní zase stejně tak zpět do top. systému (ještě tam povede TUV voda a přívod+odvod pro soláry). Proto jsem pro sichr nakoupil bezešvé závitovky se stěnou cca 3,2mm - s tím, že by to snad tak mohlo postačovat, jen ještě zápolím s těma 1" silnostěnějšíma (aspoň cca3mm)kolínkama na který se mi nedaří nikde narazit ...
Jasně že nějaká větší topenářská firma by si uměla poradit s výrobou kolen přímo ohnutím dané trubky , jenže s tím zápolím sám (finance ... )
Editoval rada (29-03-2012 13:52:08)
Offline
Nebo si je nechat nauhýbat a poté si to svařit sám? Nebo někde půjčit ohýbačku...............
Offline
S těmi taženými trubkami není problém. Jak jsem psal jsou určené na plynové rozvody a jsou s certifikátem jakosti. Horší to bude s těmi koleny, kolikrát k nám na prodejnu někdo přišel jestli je nemáme,že je nemůže nikde sehnat. Bohužel jsme nebyli schopni poradit...
Offline
No, řekl bych že by stejně dobrou službu pro tento můj případ udělali i ty obyčejný švový trubky (+ kolínka 2,6mm stěny) - ta bezešvá 3,2mm je opravdu spíš pro to vědomí že člověk pro to udělal (v normálních mezích) maximum - kdyby to pod tou podlahou mělo začít někdy téct.
Ale překvapuje mě, že se v dnešní době (kdy se dá zřejmě koupit téměř vše, od drog až po obrněnej transportér) taky něco nedá tak vcelku obyčejnýho sehnat
Offline
No řekl bych, že je to hlavně protože ty stěny té trubky jsou už dost tlusté a blbě se to ohýbá. Jednodušší na výrobu je ta slabší. Tak bych tam dal asi i tu slabší. A proti proreznutí trubek můžu doporučit postup, který jsem aplikoval já když sem zakopával 1" v pozinku do země. Na celou trubku sem namotal pytlovinu namočenou v roztopeném asfaltu. Tak může trubka proreznout jen zevnitř. Na to se dá do vody od topení přidat něco jako fridex, který zamezí vnitřní korozi. To sem použít nemohl protože je jsem to dělal na pitnou vodu. Nicméně v topení bych v tom problém neviděl. :-) S touto úpravou by tě ty trubky měly v pohodě přežít...
Offline
prodává se nějaká sloučenina stříbra- vytvoří to pěknou vrstvu a nerezne to ani náhodou
Offline
On ten rozvod na korozi tak háklivý nebude - zvenku to bude v suché betonové šachtě, trubky natřené základovkou obalené tepelnou izolací, zevnitř topná voda s předepsaným Ph (tuším cca asi 8), voda tam bude proudit cca 92°C (nabíjení AKU) takže nic na bázi ropých asfaltových látek by to nevydrželo.
Ještě mě napadlo na trubkách vyříznout závity, napakovat tam kolínka a nic nevařit,protože závitové kolínka jsou silnější - a tím mechanicky odolnější (trubky na svých cca 5 metrech a teplotách od 5 do 90°C něco vydylatují) ale nevím co by bylo nakonec lepší ... r.
Offline
rada napsal(a):
Ale překvapuje mě, že se v dnešní době (kdy se dá zřejmě koupit téměř vše, od drog až po obrněnej transportér) taky něco nedá tak vcelku obyčejnýho sehnat
Ono by se koupit dalo, jenomže lidi to dneska už asi málo chtějí, takže by to dlouho leželo ve skladu a tím by se to prodražilo. Když už skoro všichni dělají topení jinak. Ke každému průměru trubky, který se trochu víc používá mít několik druhů různých kolen, aby skoro každý, kdo nějaké koleno potřebuje, koupil, by znamenalo dohromady docela dost regálů s koleny....
A když to někdo chce udělat, tak by se musel udělat výběr, poptat firmy, které by to mohly děla, vybrat nejlepší a to ještě by musely být nějaké záruky na kvalitu. a to by se prodražilo taky.....
Co se týká vnitřní koroze, kritický je kyslík rozpuštěný ve vodě. Ten v napuštěné vodě zahřátím vyprchá, ale při špatné konstrukci se tam může dostávat další. Při kolísání hladiny v otevřené expanzce, netěstnostmi, třeba skrz nekvalitní šroubové spoje nebo pokud je část potrubí udělaná z plastu. Plastama, zvláště těma levnýma, prostupuje kyslíku poměrně dost. Takže pokud je část rozvodů v plastu, je ta koroze horší a je třeba do vody použít silnější inhibitory koroze. Další problém pro topení mohou být mikroorganismy, které se v topení množí a zanášejí ho společně s korozními produkty. Pokud se podcení ty inhibitory.
Editoval Radim (30-03-2012 08:00:43)
Offline
Když na trubce vyřízneš závit , tak sakra oslabíš stěnu ...
Offline
Pred cca 4mi lety jsem doma likvidoval stare topeni(30 let), zacla tect otevrena expanzni nadoba a kolena dva metry pod ni zbytek systemu byl v puvodnim stavu bez zeslabeni sten trubek a kolen v trubkach byla jen slaboucka vrsticka cerneho slemu(koroze ktera dal nepostupovala pro nedostatek kysliku) jen ta nadoba a kolena pod ni byly kysliku nejvic na rane. Co vim tak inhibitory koroze byly za 30 let aplikovany 2 krat.
Loni jsme delali novy privod uzitkove vody a ze zeme jsme vytrhali stare potrubidle panetniku cca 120 let ktere bylo sedumdesatych letech jeste pouzivane.Ja pamatuji jako prcek kolem roku 80 ze jeste tekla voda.Pak jsme ho uz nepouzivali.byli to klasicke 5/4 roury spojene zavity a vlozene do zeme nektere byli takrka zdrave (urezle u zavitu) jine byly prorezle po delce(asi ve svu)
Editoval Honza007 (30-03-2012 08:42:58)
Offline
Tak jo chlapi, díky všem za připomínky a poznatky, - jak to vidím, koupím obyč. varný kolínka a bude, před tím mě stejně čeká ještě hodně jiný práce, tak se k vaření dostanu tak za měsíc. Kamarád si koupil nedávno novou Tig svářečku(typ nevím) tak mi ji nabízel jestli si to s ní nechci zavařit, jenže před pár lety jsem tak zkoušel vařit nerez v skoro čistým argonu a vím že mi to moc nešlo (holt chybí praxe) - a uněho to bude podobný, tak jsem raději s díky odmítl - protože 'učit' se to na tak důležitým úseku nechci. S klasickou obalenou el. jsem toho už něco povařil, tak budu daleko jistější. r.
Offline
byl by nekdo hodny a nasel my web kde maj ty varný kolena klasicky stary ocelovy na topení, ja to hledam a vsude med a nerez, jak se tomu říká že to nemuzu najít?
Offline
moc diky !
Offline