SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 29-01-2012 11:50:36

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Elektroda OK 48.00 - obrácená polarita

Donedávna jsem na běžné svařování používal EB - 121, pak jsem přešel na OK 48.00 Kromě toho, že OK 48.00 má méně navlhavý obal a lepší mechanické vlastnosti jsem o dalším rozdílu nevěděl a žil jsem v domění, že se jedná takřka o totožnou bazickou elektrodu. Až včera jsem zjistil další rozdíl a to že se dají připojit i na mínus, třeba při svařování kořenové vrstvy. Měl jsem pro začátek jen pár kusovek, které mi došli a tak jsem vzal nový balík, kde jsem z tabulky zjistil o možnosti změny polarity. Díval jsem se i na stránky výrobce ESABcz, ale tam jsem se o tom ve vlastnostech elektrody nic nedozvěděl, krom značky DC+/(-), tak jsem hledal přes google a našel jsem, přímo na stránkách ESAB, ale švédských, že je možné elektrodu připojit na mínus pól svářečky. Věděl jsem že existují rutilové elektrody, které se dají přepólovat, nebo dokonce i některé bazické, ale oběma se dá svařovat i střídavým proudem, takže tyto bazické elektrody, nebudou čistě bazické, ale budou mít v obal částečně složený i z rutilu. OK 48.00 by podle všeho měla mít jen čistě bazický obal(střídavím proudem s ní nelze svařovat) Možná jsem objevil Ameriku smile ,ale napadlo mě že by někdo o této možnosti, taky nemusel vědět a hodilo by se mu to.

Offline

 

#2 29-01-2012 12:36:10

david870
Člen
Registrovaný: 28-06-2011
Příspěvky: 124

Re: Elektroda OK 48.00 - obrácená polarita

tak to jdu skusit ok 48 jem vypálil mrak ale na mínus jsem jí nedal dozvéděl si tam na těch stránkách kdy je to výhodné ? nebo jak se mění svařovací vlastnosti ?

Offline

 

#3 29-01-2012 16:03:40

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Re: Elektroda OK 48.00 - obrácená polarita

david870 napsal(a):

tak to jdu skusit ok 48 jem vypálil mrak ale na mínus jsem jí nedal dozvéděl si tam na těch stránkách kdy je to výhodné ? nebo jak se mění svařovací vlastnosti ?

Jak už jsem psal výše, vhodné to jo použít například, při svařování kořene. Jak se mění svařovací vlastnosti to nevím.

Offline

 

#4 29-01-2012 18:14:50

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4491

Re: Elektroda OK 48.00 - obrácená polarita

Na jedné straně stejnosměrného oblouku se uvolňuje víc tepla než na druhé.
Když je elektroda na minus, uvolňuje se z ní méně kovu a na druhé straně kořen se teplem víc provařuje. Opačně to zřejmě bude vhodné, pokud se má svařovat s malým průvarem a menším svařovacím proudem. Víc si nepamatuji.
Mělo by to být podrobně vysvětleno v každé svařovací učebnici s detailním popisem elektrického svařovacího oblouku.

Offline

 

#5 29-01-2012 20:30:49

david870
Člen
Registrovaný: 28-06-2011
Příspěvky: 124

Re: Elektroda OK 48.00 - obrácená polarita

zkoušel jsem to hned jak sem to dopsal jde to .proces byl téměř stejný jako na plus pole jen to jakoby trochu kašlalo po odpadnutí strusky by nikdo nepoznal která ze dvou housenek je vařena minusem

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče