SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 21-12-2010 09:32:01

vont
Zablokovaný
Registrovaný: 08-12-2010
Příspěvky: 77

Re: Alfa in 160E Pegas

to PavelTC.Ano-planární trafa používají nejen mnou uváděné stroje,ale i velmi mnoho mnoho dalších strojů(třeba i ty Rehm-ky,které šrot sháním).Jsou udělány tak,že jediný typ lze použít jak v dvojčinných měničích(vyvedený střed sekundáru)-tak v propustných měničích(vyvedeny pouze krajní vodiče sekundáru.Toto vše s ohledem na výstupní napětí!!!Na feritech je popis s udáním USA patentu.Asi před pěti léty se mi dostal do rukou Fronius ve kterém byla rozbita jedna půlka feritu planárního trafa-tehdy se mi podařilo sehnat ještě jedno stejně poškozené trafo a tak jsem se pokusit z těchto dvou udělat jedno dobré-nakonec se to podařilo a tak jsem ze zvědavosti(jak je to udělané) tu nadbytečnou kostřičku s vinutími rozebral.Primár je dělaný tak,že na tenké nosné deky je nanášena měď-tvoří to i dva či tři závity a několik těchto destiček je pak propojeno na okraji a dvě jsou vyvedeny pro zap primáru.Sek.jsou provedeny jako závit(vystřižený z hrubého Cu plechu-po každé straně primáru jeden a zakončeno silnými vývody na šrouby.U zmiňovaných Alfinů je sekundár vidět a je tam proveden z pletenéko pásku z tenkých drátků(podobné pásku,kterým se ve starých škodovkách spojoval přes silentblok motor na kastli).
        Pozor již dvakrát jsem se setkal s vadným planárním trafem-v obou případech se jednalo o to-že žhavé kuličky od svařování byly nafoukány ventilátorem pod(někdy odstávající)izolaci vinutí trafa.kterou propálily a způsobily zkrat primáru na sec.Jeden stroj šel na opravu-neboť nesvařoval,ale druhý jel úplně normálně dál a byl dán do opravy-neboť několik pomocníků tzv.pokopal.Zjistil jsem tehhy,že došlo ke zkratu primáru se sek(na krajním vývodu primáru) což nemělo vůbec vliv na na ani nějaké zhoršení svařovacích vlastností!!!Byl to však z hlediska bezpečnosti vražedný nástroj,neboť kdyby třeba byl stroj na 25A jističi-celý proud klidně mohl projít i dostatečně dimenzovaným usměrňovacím můstkem a pak hurá celý na sekundár.Takže zastavit to mohl pouze dotyk sekundáru s uzemňěnou konstrukcí-ale i tomu nedošlo(nevím kde byl používán.Typ stroje záměrně neuvádím-planární trafo je v něm tak nešikovně konstrukčně umístěno,že ventilátor fouká ony všude přítomné kuličky přímo tam jak jsem popisoval.Stačil by přitom jednoduchý kousek krycího plechu(či i plastu)-kryjící ono vinutí tak,aby to nebránilo chlazení trafa.Tyto trafa(když spočítáte výkon) se při delším svařování s velkým proudem) značně zahřívají,proto bývají uchycena-na chladič,s chladičem na sobě,nebo v proudu vzduchu ventilátoru.U výše popisované závady jsem svoje hrozné zjištění právě i s návodem na odstranění oné nebezpečné výrobní závady poslal výrobci-spolu i s tímto trafem-přiloženým co by jasný důkaz!!!.Myslím že si všichni dovedete představit jak to dopadlo-vše je v pořádku,zaviněno vyjímečnými okolnostmi které se více nemohou opakovat,trafo si ponechali a v závěru mě taktně upozornili,abych si svoje zjištění nechal pro sebe,neboť bych tím dále poškozoval dobré jméno jejich fy. a jejich právníci by museli konat!!!
          Takže upozorňuji všechny,co v tomto oboru "kutí",že se vystavují i možnému postihu po případném úrazu el.proudem.Doporučuji nepodceňovat a při opravě zkontrolovat provedení a změřit ochranu(PE vodič na kovové části a hlavně kryt stroje)-ale také izolační vlastnosti-vůči sekundáru(a to hlavně u planárních traf).
          Fotky nemám a měl jsem si je asi hlavně u takových kritických závad pořizovat-nemám ale foťák a mobilem to není ono.


Napadání a lživé a bezdůvodné očerňování provozovatele fóra. Ban.

Offline

 

#27 21-12-2010 15:02:50

vont
Zablokovaný
Registrovaný: 08-12-2010
Příspěvky: 77

Re: Alfa in 160E Pegas

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2474_tp1400.jpg


Napadání a lživé a bezdůvodné očerňování provozovatele fóra. Ban.

Offline

 

#28 21-12-2010 15:09:24

vont
Zablokovaný
Registrovaný: 08-12-2010
Příspěvky: 77

Re: Alfa in 160E Pegas

destička BSVA je to co jsem popisoval.
Transil je v tomto případě  1,5KE130CA
vyzkoušejte a uvidíte.Akoráte si nejsem jistý(neboť si nedovedu vzpomenout jaké trafo je v Pegasu)-jestli v tomto případě(podle trafa) nebude třeba pak výstupní napětí naprázdno třeba zase moc vysoké-ale s tím by si elektronici již měli poradit-způsobů by bylo více.


Napadání a lživé a bezdůvodné očerňování provozovatele fóra. Ban.

Offline

 

#29 21-12-2010 15:32:49

martin1
Člen
Registrovaný: 20-12-2010
Příspěvky: 21

Re: Alfa in 160E Pegas

Zaujímalo by ma čo asi BSVA stoji lebo dopojiť ju tam tak na skušku by nebolo až tak zložité.

Offline

 

#30 21-12-2010 15:59:18

vont
Zablokovaný
Registrovaný: 08-12-2010
Příspěvky: 77

Re: Alfa in 160E Pegas

nemám páru kolik tato destička stojí nová,ale vzhledem k cenám ND to dle mě bude určitě hodně- takže pokud ji neseženete jako šrot-tak se určitě vyplatí(po řádném vyzkoušení-až se opravdu prokáže,že tento můj nápad nemá podstatné nedostatky a stojí za to stroj takto upravit) ubastlit tuto destičku třeba na kousek univerzálního plošného spoje.Jo a v tom případě doporučuji pak celek pořádně zalakovat patřičným elktroizolačním lakem,neboť prostředí ve svářečkách je pro množství mnohdy vodivého prachu pro elektroniku značně nepřátelské.


Napadání a lživé a bezdůvodné očerňování provozovatele fóra. Ban.

Offline

 

#31 21-12-2010 16:08:40

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Alfa in 160E Pegas

martine , to si meral zlym merakom , ten invertor zapaluje pekne aj pri tych 55V ... to sa meria spickove napetie inak ako len ked vytiahnes V-meter a hura merat ... :-))) a nameras tam haluze ... skus merat aj tak ze kamarat ti bude zvarat , a ty budes merat a krutit potenciometrom ... a potom nam sem posli udaje .

Offline

 

#32 21-12-2010 16:20:10

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Alfa in 160E Pegas

vont , no to im tazko vysvetlit ... mozno pochopia takto , ze 230V x1.41=325V bez strat na vodicoch a usmernovaci  .  325V a trafo 3-3,5 pomer ,  325:3=108V , 325:3.5=92V a tu sa to lisi , len nie vzdy je v sieti 230V , je menej ked byvate dalej od sietoveho trafaka , lepsi pripad je ked blizsie a je v sieti aj 245V ... dvojcinne invertory su robene pomerom az 1:7 .  325V:7=46V na diodach a nasobic dvomi  je potom na vystupe zapalovacie napetie >92V ...

Offline

 

#33 22-12-2010 22:12:53

martin1
Člen
Registrovaný: 20-12-2010
Příspěvky: 21

Re: Alfa in 160E Pegas

Atishajn, tvoje prepočty mi nič nehovoria, lebo nie som od fachu. Dneska som bol v jednom nemenovanom servise cca.30min. a rozprával som sa so servisným pracovníkom. Vysvetlil som mu svoj problém a spýtal som sa ho rovno na problémy s tým invertrom. Buď  tu zváračku predám a kúpim si lepšiu,alebo skusim upraviť nejak napätie naprázdno. Potvrdil mi že so zváračkou žiadne problémy nie su. Najviac sťažností je na zapaľovanie obluka!!!

Offline

 

#34 23-12-2010 11:52:33

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Alfa in 160E Pegas

martin , to zapalovanie obluka musis mat v rukach , aj na desiatich amperoch ti bude obluk natahovat a zeravit koniec elektrody . Zvaranim si prilezitostny alebo denny ?

Offline

 

#35 23-12-2010 13:39:11

martin1
Člen
Registrovaný: 20-12-2010
Příspěvky: 21

Re: Alfa in 160E Pegas

Tak pred 15rokmi som bol zvárač denný a teraz som len príležitostný. Bol u mňa kamarát ktorý je denný štátny zvárač a robili sme spolu prístrešok. On zváral, lebo má prax a tiež mal na to pripomienky. Sám som videl keď chytal oblúk tak sa s tým miestami trápil až mu to zapálilo.

Offline

 

#36 02-01-2011 12:05:05

vont
Zablokovaný
Registrovaný: 08-12-2010
Příspěvky: 77

Re: Alfa in 160E Pegas

Tak jsem se mezi svátky rozhodl vyzkoušet-zdali jsem měl se svou teorií pravdu-ta vlastně vznikla vzdorem na zda navrhované zlepšení zapal.vlastností kondenzátorem-což opravdu může fungovat a funguje na propustných měničích,ale na dvojčinných měničích-....???
         Půjčil jsem si tedy Pegase-otevřel jsem jej-přesvědčil jsem se,že v tomto není planární trafo,ale klasika EE65.Mnou změřené U20 na tomto kusu a na moji síti bylo cca 60V(to je moc).Po zapojení destičky zdvojovače(použil jsem z typu FRONIUS 1400-šrot stroje)-Napětí U20 po zapojení vyběhlo na 120V-což je opravdu moc=překračuje to přípustnou velikost bezpečného napětí.Zkoušel jsem jít s takto upraveným strojem i svařovat.Nejsem svářeč,neumím svařovat-to co jsem se pouze naučil je pouze to,že nehledím na svar který vyprodukuji,ale posuzuji pouze vlastnosti oblouku,regulaci a stabilitu a takové věci,které dokládají to,zdali je stroj i jeho regulační smyčka,atd. v pořádku.Je třeba uznat,že stroj zapaloval skoro sám-kolega,kterému jsem to také dal do ruky říkal,že je to téměř jako by to mělo HF!!!A oblouk se dal daleko vytahovat -než zhasl.
        Dále se bylo třeba zamyslet nad tím,co s tím dále,neboť to bylo opravdu moc.Na tomto místě je třeba připomenout,že na zdejších fórech se odehrává pouze malá část dění(zajímavé je proč)-ta podstatnější část se odehrává v zákulisí konkrétních emailu!Jak jsem již uváděl na jiném fóru v souvislosti s mou snahou uveřejnit i některá schémata-a soukromé reakce na toto-tak zde to byly na jedné straně jak požadavky,abych to dělal,tak naopak zase "upozornění",abych takovéto aktivity nevyvíjel a místy mi to připadalo dokonce jako maily od výrobce-abych nepoškozoval jméno firmy(že stroj špatně zapaluje apod),dále abych lidi nenabádal k upravovaní strojů(nežádoucí)atd.až po maily,abych si uvědomil,že zdvojením bude překročeno tz. bezpečné napětí=a i když toto dalšími úpravami i snížím do přípustných mezí-tak v případě poruchy se i toto může zase zvednout a navíc,budou to chtít dělat i lidé,kteří si svou neznalostí mohou přivodit úraz el.proudem atd.
      Tyto maily byly některé opravdu vyloženě závažné a není mi jasné,proč nebyly posílány na toto fórum-když bylo zjevné,že jsou néjen k věci,ale že je třeba se nad nimi opravdu vážně zamyslet.
     Také jsem dostal mailem příručku od Pegasů a ověřil jsem si to i v příručkách dodávaných ke strojům-že jsou tyto stroje vybaveny obvodem(bezpečnostním) pro záměrné snížení U20 na nějakých snad 12-15V a svařovací napětí naběhne až po dotyku elektrody s kovem!!!Ale mnou půjčený stroj,ani několik jiných,které jsem měl doposud k opravám-žádný takový obvod neměly!!!Papír ale snese vše a né vše co je psáno v příručkách je pravdou.
      Ale vše toto mělo vliv na můj závěr===Moje nabídka řešení je zcestná,neboť zvyšuje U20 nad bezpečné napětí a i po úpravě a jeho snížení pod 100V(běžné u mnoha strojů)by se mohlo stát,že i zde nastane závada a napětí by se zase mohlo zvednout.Navíc je zde vážné nebezpečí,že by si úpravy mohly dělat i osoby bez patřičné el.kvalifikace(vyhláška 50) a tak sobě i jiným přivodit úraz el.proudem!!!
      Proto stahuji svůj zcestný nápad-pokud to není OK,musí to řešit výrobce a všechny zájemce žádám a upozorňuji,aby nedělali žádné pokusy jak jsem popisoval-je to jednak zcestné a jednak nebezpečné.Popis něčeho takového byl ode mě velikou nerozvážností-nedělejte nic podobného-vše beru zpět-neměl jsem pravdu což tímto přiznáním se zbavuji odpovědnosti za nějaké takové úpravy-které jsem před tím popisuji.   A všem se omlouvám.


Napadání a lživé a bezdůvodné očerňování provozovatele fóra. Ban.

Offline

 

#37 02-01-2011 15:23:05

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Alfa in 160E Pegas

Nevidím jediný důvod, proč by si kdokoli nemohl udělat jakékoli úpravy čehokoli, co je v jeho vlastnictví, pokud to dělá pro sebe a na své triko. Nelíbí se mi tahle nekonečná předposranost, kdy nikdo nic nesmí a skončíme nakonec u hraček z molitanu.

Offline

 

#38 02-01-2011 16:52:00

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Alfa in 160E Pegas

kazdy inventor bude svařovat jinak ikdyby jste meli 5 kusu stejne svařečky+ stejne nastavení stejne elektrody budou svařet každa jinak.. u mig /mag stroju esab co mame v praci mame 15 stroju stejne serie pri stejnem nastaveni v každy svařuje jinak..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#39 02-01-2011 17:41:25

Pavel ZRX
Člen
Registrovaný: 29-05-2009
Příspěvky: 70

Re: Alfa in 160E Pegas

Vontova zkušenost mě neudivuje, tato fora nejsou jen mezi námi svářeči - uživateli svařovacích strojů. Jsou tu přítomni i jejich prodejci a asi i výrobci. Sám jsem si založil téma, ohledně výběru TIGu, toto téma jsem pak našel v propagaci jednoho výrobce svařovací techniky.

Editoval Pavel ZRX (02-01-2011 17:49:09)


Fronius MV 3000, Einhel CO2 a starý dobrý autogen.

Offline

 

#40 02-01-2011 18:07:39

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Alfa in 160E Pegas

To je dosť neprijemna situácia.
Ale ani sa nečudujem , keď sa tu neustále ospevuju  rôzne značky , predajcovia sú len radi ......

Offline

 

#41 02-01-2011 18:58:02

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: Alfa in 160E Pegas

Ja som pred vyberom zvaracky prestudoval cele forum a na zaklade toho co som sa tu dozvedel, som sa rozhodol radsej kupit pouzity stroj renomovanej znacky(akoze drahy), ako riesit problemy a obchadzat nedokonalost noveho a lacnejsieho stroja. Takze nevnimam komentare ku konkretnym znackam ako nevyhodu. Ak niekto nieco vlastni a pouziva, tak predsa moze dat info z prvej ruky. Casom sa clovek nauci rozlisovat medzi spokojnymi uzivatelmi triezvo hodnotiacimi ich stroj a obchodnikmi tvrdo a za kazdu cenu vychvalujucimi to svoje.


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

#42 08-12-2011 22:23:59

Arpad
Člen
Registrovaný: 08-12-2011
Příspěvky: 21

Re: Alfa in 160E Pegas

som tu novy, a zaujalo ma toto forum. konkretne v tomto vlakne sa riesi prave moj problem. ale clen vont mi vnukol tym nasobicom riesenie. kupil som v lete invertor EDON MMA-200P. podla stitku by to malo mat 200A  a 67V, lenze je tam sotva 62V. bazickymi  zvarat nejde koli napatiu na prazdno, ked uz aj chytim obluk, tak to kazdu chvilu zhasina, tak ze iba rutilka.ale mam tu vyhodu ze vykonovy transformator je toroid, primarom zapojeny v H moste z IGBT, sekundar je symetricky a transformator celkom dobre dostupny, lebo je umiestneny nastojato. tak ma napadlo ze pouzijem ten nasobic co sa tu preberal, ale kedze napatie by bolo privelmy vysoke, tak by som na napajanie nasobica nepouzil vykonovu cast sekundara, ale navinul na jadro toroidu dalsie sekundarne symetrycke vinutie, ktoreho stred by som spojil zo stredom vykonoveho sekundarneho vynutia, a zaciatok, a koniec by siel na nasobic. samozrejne ze by som to navyl tak ze napatie na vystupe nasobica by bolo pod 100V neviem kolko je presne hranica, ale tak tych 90V to musy byt v pohode. sekundarna cast transformatora je tvorena zvazkom lakovanych vodicov vynutych ako jeden, a celkovo je tam navynuto 2x4 zavity(symetrycky transformator). z toho vychadza ze na zavit to bude zhruba 15,5V. tak ak naviniem pomocne symetricke vynutie 2X3 zavity, tak dostanem zhruba na kazdom 46,5V. toto napatie pouzijem na napajanie nasobica, a na vystupe mame 93V. este by som som zaciatok, a koniec pomocneho vynutia pripojil na vypinac, aby sa dal ten nasobyc vypnut v pripade potreby, napr tig. co si o tomto zapojeni myslia skusemy v obore ?

Offline

 

#43 10-12-2011 08:46:52

Arpad
Člen
Registrovaný: 08-12-2011
Příspěvky: 21

Re: Alfa in 160E Pegas

tak som dnes postavil ten nasobic co je tu v scheme, sice len na sposob vrabcieho hniezda, ale ucel to splnilo nad moje ocakavania. najprv som nevedel ze ake suciastky tam dat, tak som skusil kondenzatory 2x10nF, a 1x250nF. diody som pouzil rychle max 5A. fungovalo to, ale obcas obluk zhasol, a diody sa dost zahrievaly. inac to pekne chytlo aj na neocistenom kove od hrdze. je to obrovsky rozdiel oproti originalu.obluk chyta uz ri slabuckom dotknuti, a vydava uplne iny zvuk. je to proste parada, len odporucam.tak som cital cele vlakno, a tam sa pise ze ake hodnoty treba, tak som vsetko objednal, a uvidime az dojdu suciastky.nasobic som napajal tak ako som pisal. takze som navinul na vykonovy transformator este jedno pomocne vynutie 2x3 zavity z vodica o priemere 0,50mm.stred vynutia som spojil zo stredom sekundarneho vinutia zvaracieho transformatora, a konce pomocneho vinutia som priviedol na ten nasobic. zvysok podla schemy. vsetko som pozapajal, a zapol. po premerani mam teraz vystupne napatie skoro 94V.neviem presne kolko moze byt max dovolena hranica, ale zmenou poctu zavitov pomocneho vynutia  je mozne docielit povolene hodnoty.toto zapojenie je uplne super, a je to az neuveritelne ako dobre to teraz zvara.

Offline

 

#44 05-01-2012 21:26:49

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Re: Alfa in 160E Pegas

vont napsal(a):

Tak jsem se mezi svátky rozhodl vyzkoušet-zdali jsem měl se svou teorií pravdu-ta vlastně vznikla vzdorem na zda navrhované zlepšení zapal.vlastností kondenzátorem-což opravdu může fungovat a funguje na propustných měničích,ale na dvojčinných měničích-....???
         Půjčil jsem si tedy Pegase-otevřel jsem jej-přesvědčil jsem se,že v tomto není planární trafo,ale klasika EE65.Mnou změřené U20 na tomto kusu a na moji síti bylo cca 60V(to je moc).Po zapojení destičky zdvojovače(použil jsem z typu FRONIUS 1400-šrot stroje)-Napětí U20 po zapojení vyběhlo na 120V-což je opravdu moc=překračuje to přípustnou velikost bezpečného napětí.Zkoušel jsem jít s takto upraveným strojem i svařovat.Nejsem svářeč,neumím svařovat-to co jsem se pouze naučil je pouze to,že nehledím na svar který vyprodukuji,ale posuzuji pouze vlastnosti oblouku,regulaci a stabilitu a takové věci,které dokládají to,zdali je stroj i jeho regulační smyčka,atd. v pořádku.Je třeba uznat,že stroj zapaloval skoro sám-kolega,kterému jsem to také dal do ruky říkal,že je to téměř jako by to mělo HF!!!A oblouk se dal daleko vytahovat -než zhasl.
        Dále se bylo třeba zamyslet nad tím,co s tím dále,neboť to bylo opravdu moc.Na tomto místě je třeba připomenout,že na zdejších fórech se odehrává pouze malá část dění(zajímavé je proč)-ta podstatnější část se odehrává v zákulisí konkrétních emailu!Jak jsem již uváděl na jiném fóru v souvislosti s mou snahou uveřejnit i některá schémata-a soukromé reakce na toto-tak zde to byly na jedné straně jak požadavky,abych to dělal,tak naopak zase "upozornění",abych takovéto aktivity nevyvíjel a místy mi to připadalo dokonce jako maily od výrobce-abych nepoškozoval jméno firmy(že stroj špatně zapaluje apod),dále abych lidi nenabádal k upravovaní strojů(nežádoucí)atd.až po maily,abych si uvědomil,že zdvojením bude překročeno tz. bezpečné napětí=a i když toto dalšími úpravami i snížím do přípustných mezí-tak v případě poruchy se i toto může zase zvednout a navíc,budou to chtít dělat i lidé,kteří si svou neznalostí mohou přivodit úraz el.proudem atd.
      Tyto maily byly některé opravdu vyloženě závažné a není mi jasné,proč nebyly posílány na toto fórum-když bylo zjevné,že jsou néjen k věci,ale že je třeba se nad nimi opravdu vážně zamyslet.
     Také jsem dostal mailem příručku od Pegasů a ověřil jsem si to i v příručkách dodávaných ke strojům-že jsou tyto stroje vybaveny obvodem(bezpečnostním) pro záměrné snížení U20 na nějakých snad 12-15V a svařovací napětí naběhne až po dotyku elektrody s kovem!!!Ale mnou půjčený stroj,ani několik jiných,které jsem měl doposud k opravám-žádný takový obvod neměly!!!Papír ale snese vše a né vše co je psáno v příručkách je pravdou.
      Ale vše toto mělo vliv na můj závěr===Moje nabídka řešení je zcestná,neboť zvyšuje U20 nad bezpečné napětí a i po úpravě a jeho snížení pod 100V(běžné u mnoha strojů)by se mohlo stát,že i zde nastane závada a napětí by se zase mohlo zvednout.Navíc je zde vážné nebezpečí,že by si úpravy mohly dělat i osoby bez patřičné el.kvalifikace(vyhláška 50) a tak sobě i jiným přivodit úraz el.proudem!!!
      Proto stahuji svůj zcestný nápad-pokud to není OK,musí to řešit výrobce a všechny zájemce žádám a upozorňuji,aby nedělali žádné pokusy jak jsem popisoval-je to jednak zcestné a jednak nebezpečné.Popis něčeho takového byl ode mě velikou nerozvážností-nedělejte nic podobného-vše beru zpět-neměl jsem pravdu což tímto přiznáním se zbavuji odpovědnosti za nějaké takové úpravy-které jsem před tím popisuji.   A všem se omlouvám.

Dneska mě napadlo u sváho PEGASU 200 TIG HF změřit napětí naprázdno a naměřil jsem 23V Když jsem četl tento příspěvek, čekal jsem že naměřím 65V které uvádí výrobce. V návodu je psáno - V klidovém stavu stroje je napětí naprázdno sníženo na hodnotu cca 20 V, na plnou hodnotu se zvýší v okamžiku, kdy odpor svařovacího okruhu klesne pod cca 1000Ohmú(při dotyku elektrody s materiálem). Toto řešení snižuje riziko úrazu elektrickým proudem. Takže podle toho co jsem naměřil tento typ pegasu nějaký ten bezpečnostní obvod skutečně má. Nevím, jak je to u jiných modelů.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče