SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 14-07-2011 20:36:52

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Plnění acetylenových lahví

Zdravím,
měl bych dotaz ohledně plnění acetylenových lahví -jak to v plynárně plní ? Za jakých podmínek ?

Offline

 

#2 14-07-2011 20:51:56

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Plnění acetylenových lahví

1, Plní se ve venkovním prostředí, a to i v zimě.
2, Lahve se připojí na centrální rozvod a několik hodin se do nich pod tlakem cc 17 barů tlačí plynný acetylen, ktrý se postupně rozpouští v acetonu v lahvi.
3, Celou dobu se lahve neustále hlídají, zda nestoupne jejich teplota. Taková láhev se hned odpojí a intenzivně se ochlazuje. Pak se vypustí a vyřadí z oběhu.
4, Z vyřazené lahve se vysype náplň a znovu se naplní práškovou hmotou podobnou pemze a ta se pak nasytí acetonem.

Offline

 

#3 14-07-2011 23:36:06

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Plnění acetylenových lahví

OK.Proč se to prvně napouští a pak vypouští a vyřadí s oběhu.
Moje doměnka byla že se naplní a vyprazdňuje ji svařeč.
Takže oni ví jaký kolik se nasytí acetylenu za jednu minutu a podle toho ten čas (pozvolna ?).Určitě je třeba kontrolovat množství acetonu.
Nebo to chápu špatně -při každým plnění pro zákazníka se mění obsah lahve (hmotou a acetonem) ?

Offline

 

#4 15-07-2011 08:06:09

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Plnění acetylenových lahví

Acetylen je potvora plyn , který se může při těchto operacích (jak plnění tak odběru) začít rozkládat . Rozkladných produktů je víc a ještě vzniká teplo a to potom vede ke stoupnutí tlaku ve flašce a bez zásahu obsluhy k výbuchu . No a když dojde k rozkladu při plnění , tak teprve potom dojde k následnému zásahu . Nečteš pozorně . K té rozkladné reakci může dojít bez zjevného počinu . Ale potom je třeba nezmatkovat a jednat .

Offline

 

#5 15-07-2011 08:26:38

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Plnění acetylenových lahví

bobobo napsal(a):

Acetylen je potvora plyn , který se může při těchto operacích (jak plnění tak odběru) začít rozkládat . Rozkladných produktů je víc a ještě vzniká teplo a to potom vede ke stoupnutí tlaku ve flašce a bez zásahu obsluhy k výbuchu . No a když dojde k rozkladu při plnění , tak teprve potom dojde k následnému zásahu . Nečteš pozorně . K té rozkladné reakci může dojít bez zjevného počinu . Ale potom je třeba nezmatkovat a jednat .

Hlavně chladit nebo to pak umí divy

Offline

 

#6 15-07-2011 10:12:00

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Plnění acetylenových lahví

jirkati  myslel v prípade  že  sa fľaša ohreje , tak sa musí vypustiť a ochladiť.
Naplnená fľaša sa nemusí vypúšťať, iba ta  ktorá sa pri plnení zahriala .....

Offline

 

#7 15-07-2011 21:52:53

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Plnění acetylenových lahví

Aha.Čtu ty fóra tak rychle,že často přeskakuju slova.
Nezkoušel to někdo přepouštět -myslím tím z origo flašky do origo flašky (za určitých podmínek,v zimě pod -15,pozvolna malinkou tryskou,neustálá kontrola teploty flašky i po naplnění)? Musel by tam bejt odvzdušňovací ventil,aby to šlo po připojení lahví pořádně odvzdušnít.Docela by mě zajímalo jakou rychlostí se ten acetylen stíhá rozpouštět v acetonu.

Offline

 

#8 15-07-2011 21:59:48

Michal01
Člen
Registrovaný: 05-07-2011
Příspěvky: 316

Re: Plnění acetylenových lahví

To bych ani nezkoušel jestli nechceš mít přestěhovanej barák někde na stromě.Acetylen je sviňa a ne nadarmo se říká,že ohej je dobrý sluha ale špatný pán a u acetylenu to platí stonásobek,nevyplatí se s tím zahrávat.
Ale jeto na každém do čeho si troufne.


MIG/MAG - WLSP 315si ; WTU 315-34 MIG + MIG 30 ; GCE autogen - C2H2+O2 ; PB + O2 ; navařovací souprva NPK-1;RSOMA řezací stroj
MMA - Triodyn RK 320 ; WTU 500-3 ; WTU 315-3 ; UTA-200-1
TIG - MA 315 AC/DC ; Triodyn TIG 30 (DC)
CUT - PLASMA CUT 40 - 70(pro ruční) ;  CNC vypalovací automat (plasma/autogen) 3000 x 8000 mm (PLASMA CUT 120)

Offline

 

#9 15-07-2011 23:18:47

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 368

Re: Plnění acetylenových lahví

Hodně štěstí, když to jde v plynárně proč by to nešlo v domácích podmínkách, vono jde doma vyrábět třeba i výbušniny. Jenom je otázka jestli to za to riziko stojí? Pokuď možno zkoušej na místě kde nemůžeš ohrozit jiný osoby nebo cizí majetek.


Svařování je nejhorší způsob vydělávání peněz.

Offline

 

#10 16-07-2011 15:41:09

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Plnění acetylenových lahví

Já se na to jen ptám -(takovej nápad).
Taky si říkám že když to jde v plynárně,tak by moh existovat způsob jak to plnit doma.Nepodchlazují ho,když ho před pouštěním do flašky? 
Jsem jesen z těch co má doma autogen a už nejdou měnit flašky.Kyslík se přepustí,to je v poho ale co plyn.Jedna náplň mi vydrží několik let.Člověk vaří jednou za čas nějakou prkotinu.Měl by snad někdo tip kde to vyměnit bez pronájmu ? :-) S vyvíječem se mi zlobit nechce.Kdysi jsem koupil sud karbidu a vyrobil vyvíječ.Nebyl jsem s tím spokojenej -hodil jsem to potom do šrotu.

Jinak -výbušniny jsem doma vyráběl a jednou mi to dalo pěkně přez hubu.
Před řádkou let jsem vypustil trošku kapalnýho propanbutanu vedle kanálu a po chvilce zapálil.Byla to taková detonace až popraskaly skla po jedný straně baráku.S acetylenem zatím nic kurňa -že by něco zkusil ? :-D

Offline

 

#11 16-07-2011 16:16:10

Michal01
Člen
Registrovaný: 05-07-2011
Příspěvky: 316

Re: Plnění acetylenových lahví

Nechtěl bych bydlet v jedné ulici s tebou.Mám tady dvě soupravy acetylen-kyslík a jednu propan/butan-kyslík ale nikdy by mě nic takového nenapadlo.Vím,že v Polsku nejsou problémy s výměnou ale tady taky ne když nebudu počítat Linde.Linďácký flašky už neviměníš,můžeš je hodit do šrotu,proto toho jsou plný inzeráty.
Ještě ti můžu poradit,pořiď si malej autogen náplň ti nevydrží tak dlouho ale na acetylen je nájem kolem 500kč na půl roku.


MIG/MAG - WLSP 315si ; WTU 315-34 MIG + MIG 30 ; GCE autogen - C2H2+O2 ; PB + O2 ; navařovací souprva NPK-1;RSOMA řezací stroj
MMA - Triodyn RK 320 ; WTU 500-3 ; WTU 315-3 ; UTA-200-1
TIG - MA 315 AC/DC ; Triodyn TIG 30 (DC)
CUT - PLASMA CUT 40 - 70(pro ruční) ;  CNC vypalovací automat (plasma/autogen) 3000 x 8000 mm (PLASMA CUT 120)

Offline

 

#12 16-07-2011 19:08:45

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Plnění acetylenových lahví

Sender napsal(a):

Já se na to jen ptám -(takovej nápad).
Taky si říkám že když to jde v plynárně,tak by moh existovat způsob jak to plnit doma.Nepodchlazují ho,když ho před pouštěním do flašky?

To víte, že se to musí chladit. S tou rozpustností to není tak jednoduché. Závisí jako u všech plynů na tlaku a teplotě. Čím vyšší tlak a nižší teplota, tím víc se plynu rozpustí. Taky odvzdušnění před tím, než začnete s přepouštěním by bylo důležité. Dusík ze vzduchu totiž účinkuje jako katalyzátor rozkladu acetylénu, zejména při zvýšeném tlaku a teplotě. Rozhodně toto nedoporučuji dělat doma. Tady v tomto odkazu je poměrně hodně informací:

http://www.catp.cz/publikace/igc-123-04-cz.pdf

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče