SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Chci se zeptat rozhodl jsem se že si koupím ceočko od firmy OMICRON me první rozhodnutí bylo že to bude omi 165 set kvuli napětí 230v že to zapnu kdekoliv a velké chvály na tento typ.V te době jsem neměl možnost mít napětí 400v,ale v této době mám 400v a uvažuji na omi 204-205 ale nemužu se stale rozhodnout kvuli tomu napětí 230v že přijdu kamkoliv a zavařím co pujde.
Co vy myslíte mám jít do 230v nebo do 400v chci to na klempiřinu a malé věci kolem.
Soused vedle v garaži má ceočko ennhel na 230v a když jí zapne a začne svařovat tak pocituji v mé garaži pokles napětí v zařivkách má to nějaký vliv na svar(bude mi to dělat i omi 165set).
Mám 400v přimo z rozvodnice u hodin ale do garaže to mám daleko 70m tak uvažuji na prodluživačce 4x2,5mm.
Jsem laik děkuji za váš názor.
Offline
slabe napeti v siti je k nicemu,at mas cokoliv. dej do jakyhokoliv auta spatny palivo,cim horsi tim horsi. rozdil 204/205 uzky/siroky 5kg/18kg drat(jestli chces uzky kvuli mistu jakoja,tak 18 kg das po mensi uprave vyrchniho plechu,proste ho vyriznes aby se vesle vetsi civka)
165 je do 6mm asi 204 do 10mm.
Offline
Omi 204 svařuje neporovnatelně lépe než omi 165. Pokud nemáte dobré jističe /takové které právě málo jistí/a to minimálně 25A skupina D, tak stejně tu 165 nevyužijete na plný výkon.
Offline
Podle mě to bude jedno, jestli koupíte svářečku na 230V nebo na 400V, když máte zásuvku 400V tak daleko. Na tak dlouhém prodloužení budou obrovské ztráty, tipnul bych nějakých 350V, možná i méně. Když někdo svařuje se svářečkou na 230V, je to obrovský náraz a odběr těchto svářeček je kolikrát vyšší než 3kW. U nás v areálu garáží to dělá taky. To jsou hold poddimenzované elektrorozvody.
Offline
No to je vcelku odvážné tvrzení . Jaký rozdíl je v tom, zda vedení vede drátem ve zdi 70m a drátem ve vzduchu (po zemi apod. ) prodlužkou? Dle této logiky by vlastně nic nemohlo fungovat dále než pár desítek metrů od trafostanice). Přeci úbytek napětí záleží na na délce a <B>průřezu</B>. Tedy jest záhodno použít dostatečně silnou prodlužku a nemůže být problém. Kromě toho ta 204 bude mít výrazně menší proud na fázi protože se proud "rozdělí do více drátů". Jinými slovy, 165 potřebuje 1x16A jistič, 204 stačí 3x10A.
PS: Odpor vodiče Cu 2,5mm2 je 8,7ohmu/km, tak při vzdálenosti 70m je to při 10A úbytek 12V, při 16A 19,5V.
Vodič 4mm2 má 5,43ohm/km, výpočtem nechť si již poslouží každý sám .
Editoval Pruduch (20-04-2011 19:57:51)
Offline
rozvody v garazach hlavne tych starsich su kapitola sama o sebe,3 f stroj by mal byt menej citlivejsi nakolko vacsinou sa zatazuje len jedna faza a pokial by bola zvaracka na 230 prevadzkovana prave na tu fazu bolo by zvaranie viac nez zaujimave,mam s tym osobne skusenosti pokles napatia som sice nemeral ale zvaracka sa chova ako keby chcel zhasnut obluk,niekedy je to prevadzane prskanim alebo pulzovanim obloku no ani 3f stroj nepomoze ked si sused akurat ide nieco vytocit na 18-ke...vtedy sa rozblika vsetko
Offline
204 ma 3 civky a do kazdy jde jedna faze ze site ne? jednou mi vypadla jedna faze a normalne sem svarel a nevedel o tom,pak sem to meril doutnavkou ktera faze nesla a normalne svarecka posila slabi napeti do faze ,ktera byla vypla...nechapu to
Offline
ano ale vykon sa medzi ne rovnomerne rozklada,takze aj ked je prave daka vacsia zataz v jednej z faz neni to take hrozne ako ked mas jednofazove trafo a na tom akurat niekto nieco spina
Offline
je tu někdo , kdo by řekl ( možná pan Zdeště) , jestli nějaký výrobce používá sdružené napětí a jednu cívku ?
Offline
Dobrý den,
nevím zda odpovím fundovaně, ale moje zkušenost je je taková:
V praxi jsem se setkal pouze transformátory s primárem na 230V popřípadě s vinutím na 400V - tedy bylo možno trafo zapojit na 230 a i na 400V /mezi dvě fáze/. Těchto zdrojů není moc.
Nejčastěji jsou zařízení /od těch nejmenších/ třífázová. Tedy tři napětí na primáru a tři napětí na sekundáru. Má to své výhody vyplývající z vlastností třífázového transformátoru a následného "zpracování" energie pro požadovaný účel.
Co ještě vím z praxe, tak svářeč - pan svářeč - kolikrát ani nepostřehne, že mu chybí fáze a vaří a vaří. Potom to opravíte a ejhle jeho spokojenost je maximální a cituji "....a já si říkal, že to nějak prskalo...." ale pánové, svár byl jako malovaný.
Z toho mám jedno poučení :
- pan svářeč - zavaří i s vadnou svářečkou /samozřejmě, jak co a čím/, ale lepič i kdyby byla zlatá tak bohužel ....
S pozdravem Zdeště
Editoval zdeště (21-04-2011 21:24:39)
Offline
odpověd asi jasná a ponaučení ro nás ostatní - i pan amatér pozná výpadek 1 fáze při sdruženém napětí - prostě se oblouk ztratil. Je to asi takhle ?
jen teoreticky "Tedy tři napětí na primáru a tři napětí na sekun" to je tedy tříslopkové trafo? vcelku jasné jen si stále nemůžu představit " primárem na 230V popřípadě s vinutím na 400V - tedy bylo možno trafo zapojit na 230 a i na 400V /mezi dvě fáze/." jak se to ve finále chová , ale protože (snad nikdy nesklame) mám doma Pegase 160 a né odbočkové CO prosím už snad nereagovat na tento můj příspěvek.(neboli jen takové plkání)
Offline
Dobrý den,
pokud vypadne jedna fáze oblouk se většinou neztratí. U elektrody to nemusíte ani poznat, na CO2 to poznáte určitě.
Trafo na 230V je jednofázové a pokud fáze není, potom není ani výkon to samé u napájení 400V - je to obdoba, jen dostanete vyšší výkon a také je vzít v úvahu jištění co je možné vzít ze standardní zásuvky 230 a ze zásuvky 400.
Pegas 160 je spolehlivý zdroj, ale přece jen je to zdroj elektronický, už jich u mne bylo několik a dál sváří.
S pozdravem Zdeště
Offline
Probíralo se mnohokrát , tak ještě jednou . Mašiny s přepnutím mezi 230 a 400 jsou vždy jednofázové , tzn , že do trafa při zapojení jdou vždy jen dva dráty . Pro 230 1fáze a nulák a pro 400V dva fázové vodiče . Výkon je proud krát napětí a tak proudy pro zdrojové napětí 400 vychází malé- z toho plyne slabší jistič , malý průřez vodičů . Vlastní výkon trafa je při správném dimenzování stejný !! I charakteristika trafa ! To samé platí i pro invertor . Jen tam musí být použity prvky zvládající vyšší napětí , ale menší proud . Opět slabší vodiče , menší ztráty na spojích atd . A správně píšeš 1f stačí sloupky magobvodu dva , třífázový musí mít 3 . No a zatímco pro 1f znamená přerušení 1 vodiče úplný výpadek zdroje , tak při výpadku 1 fáze pracuje trafo s připojeným uzlem na 2/3 maxvýkonu , takže pokzud se z300a mašiny bere 150A , není v podstatě co poznat . Tam může mít výpadek větší vliv na pomocné obvody , chlazení atp .
Offline
Zdravím, - moje Gama 1900 HF je těsně po záruce a včera přestala vařit s elektrodou. Trvale červeně svítí dioda svařovacího proudu, pod displejem, - poradí někdo co s tím dělat aby to jelo???
Offline
Dík za reakce, je zajímavé řešit problém ze svého pohledu jako teoretik s někým kdo to zná jako praktik.
Jen bych se pana Zdešte stejně zeptal - pokud používám sdružené napětí 400V tak nepracuji s připojeným uzlem a chová se to jako 1 fázová svřečka (bych řekl já) , jen mi vrtá hlavou zda tyto typy přístrojů maj dvě primární vinutí nebo jen jedno dimensované na sdružené napětí ( vlastně těd když to čtu si odpovídám sám sobě asi)
Jinak ještě bych hodil dotaz na toho Pegase z důvodu , že jste ho měl na stole - existuje schéma?
Offline