SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak je to z odpovědností svářeče. Za chybný svar zodpovídá svářeč? Já jsem přesvědčen že ano, ale nedaří se mi o tom přesvědčit svářeče. Nenašel jsem nic, kde by to bylo jasně stanovené.
Děkuji za odpověď
Offline
Svářeč pracuje v rozsahu svého oprávnění dle EN ISO 287-1. Ve výkresové dokumentaci a pak v příslušné WPS má uvedeny parametry svaru. Svar se vyhodnocuje podle EN ISO 5817 - Určování stupňů kvality.
Offline
Svářeč za svou práci zodpovídá v rámci podniku.Pokud je výrobek převzat kontrolorem jakosti ,prošel požadovanými NDT zkouškami a je spolu s osvědčeními o kvalitě expedován zákazníkovi, potom za případné vady svarů během používaní zodpovídá výrobce, tzn. podnik kde byl svařenec vyroben.
Offline
Pro skiracer - každý zaměstnanec, tedy i svářeči, musí dodržovat nejen pracovní předpisy (např. technologické, WPS, kolektivní smlouvu apod.) a obecně platné normy, ale i zákoník práce. A to samozřejmě znamená práci nejen v nejvyšší možné kvalitě, ale i v množství požadovaném firemními normami. Svářeči si často neuvědomují, co všechno musí jejich práce splňovat a tedy co všechno od nich může zaměstnavatel požadovat. Na druhé straně si ale zaměstnavatel musí uvědomit, že to všechno platí i pro něj. V konfliktu pak musí spolu jednat pracovník, zaměstnavatel a odborová organizace. Navenek mimo firmu platí to, co napsal ŽOS.
Pokud zákazník reklamuje vadu související se svařováním může zaměstnavatel přezkoumáním svařovací dokumentace zjistit, kdo případné vadné sváry svařoval a vyvodit vůči němu podle zákoníku práce nějaké sankce. To ale není vůbec jednoduché, protože se musí přezkoumávat celý výrobní řetězec až po výstupní kontrolu. Vadné sváry pak mohou mít více příčin a svářeč v tom nemusí být sám. A vždy je nutné prokazovat úmysl. Problém je ve firmách, kde zaměstnanci "šetří" a nemají odborovou organizaci. Tam je pozice zaměstnance dost oslabená.
Offline
Ahoj. Prosím Vás existuje nějaká právní odpovědnost pokud hobby svářeč svaří něco sousedovi, kamarádovi atd.? Bavím se o takových těch teoretických situacích, že například sousedovi svařím něco na jeho lavičce, nebo pro něj klidně celou lavičku. A pár let na to svár rupne zrovna když na lavičce budou sedět dva 100 kg chlapi a pod lavičkou bude batole, které tam hledá zakutálený míček.
Offline
Samozřejmě že existuje; otázka je, jak moc půjde aplikovat. Teorie (zákon) je jedna věc, praxe druhá.
Offline
Na toto téma z obecnějšího pohledu už proběhlo hodně soudních sporů. A ve všech vyhráli ti postižení! Zákon totiž nikterak nerozlišuje, jestli děláte sousedovi něco jako firma, nebo jako sousedskou výpomoc. Pak se vytahují i zákony poměrně málo v populaci známé, jako třeba zákon o metrologii apod. A to vždy ještě běží tzv. záruční lhůty a také lhůty obecné zodpovědnosti.
Pokud se nikomu nic nestane, není problém. Pokud se při takové sousedské výpomoci vyskytne úraz, je problém vždy, ať je to špatný svár, propadnutí střechou při amatérské opravě krytiny, nebo třeba pád ze špatně postaveného lešení a desítky dalších možností. Pak si takový ochotný člověk jenom může říkat "Za dobrotu na žebrotu".
Samozřejmě, kde není žalobce, není soudce. Jenže dnešní honba za penězi udělá i z blízkých příbuzných nepřátele na život a na smrt, natož z těch ostatních.
Takže při výpomoci jedině tu nejkvalitnější práci - bude ale ještě levná?
Offline
Musí se zatloukat, zatloukat ....
Nikdy jsem nesvařoval, ani nevím, co to je.
Editoval pafik1605 (06-01-2021 13:25:48)
Offline
Tedy, zatloukat, pokud to jde ......
https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/tacho … -zpravy_vb
Offline
Tak to zírám. Žil jsem v bláhové představě, že odpovědnost existuje jen když jsem firma co za to bere peníze. To tedy by člověk dneska měl zvážit jestli půjde sousedovi pomoc míchat maltu na stavbu kozího chlívku, protože když za 10 let bůh ví proč chlívek spadne, tak soudní znalec zjistí, že ta malta v sobě měla o 2 % méně cementu než říká norma.
Možná by se to dalo vyřešit krkolomně a trapně tím, že když sousedovi něco svařím, tak mi podepíše papír, že to bylo svařování na zkoušku a předal jsem mu ten "výrobek" zaúčelem odvozu do kovošrotu
Offline
Jo, to by asi bylo řešení. Nebo mu to předat s papírem, že se jedná o dekorační předmět, který není určen k používání ..... (doplnit dle účelu svařeného předmětu), a nechat si podepsat kopii. Kam jsme to v té demokracii dospěli
Offline
Já tedy nevím o čem je vlastně řeč. To je skutečně možné, že by někdo nenesl odpovědnost za to co dělá a udělá? (Mimo velké firmy jako např. Pfizer u vakcín, kde se zříká odpovednosti-disclaimer) Přece musím si umět zhodnotit na co mám a za co mohu ručit. Když na to nemám, tak to neudělám, nebo si musím doplnit znalosti a dovednosti abych si byl jistý a mohl takovou zakázku přijmout. Nebo sehnat kooperaci. Pokud dělám jako zaměstnanec firmy, tak ta za moji práci navenek ručí, ale vůči firmě za svou práci zopovídám já. Jakýkoli certifikát, je pouze oprávnění, že tu práci mohu vykonávat, ale nezbavuje mě odpovědnosti. Protože mě firma mizerně platí a vývar z mé práce si ponechává, tak nemohu vůči firmě ručit plně, bývají proto zavedeny různé postihy za nekvalitní práci, které ale plně nenahradí mnou způsobenou škodu.
Pokud já jako živnostník způsobím škodu, tak také může být její výše likvidační. Proto existuijí pojišťovny. Ale ty také hlídají, aby nemusely moc vyplácet náhrady škod, tak hledají cestu, jak plnění zkrátit, nebo odmítnout vůbec vyplatit. A jsme zpátky u těch oprávnění a cerifikátů ap..
Offline
Moc to zjednodušuješ.
Svaříš někomu lavičku, ona praskne na druhém konci, a ty budeš prokazovat, že tvůj svár nezavinil to, že praskla na druhém konci. A bude tě to stát nervy a peníze, protože právník si účtuje podle sebe a soudy uznávají náhrady podle tabulek.
Offline
pafik1605 napsal(a):
Moc to zjednodušuješ.
Svaříš někomu lavičku, ona praskne na druhém konci, a ty budeš prokazovat, že tvůj svár nezavinil to, že praskla na druhém konci. A bude tě to stát nervy a peníze, protože právník si účtuje podle sebe a soudy uznávají náhrady podle tabulek.
to asi tažko ked nie je doklad o tom čo ma ta lavička vydržať, dokazovať musia oni tebe nie ty im. Ked nie je k tej lavičke dokumentacia čim chceš argumentovať. V obchodnom vztahu je aj prevadzkovy manual, čo kedy a ako musiš kontrolovať aby si si vedel uplatniť reklamaciu.
Vo firme nesie zvarač zodpovednosť iba za zvar resp jeho prevedenie podľa daného štandardu (WPSka, to zaručuje únosnosť zvaru ale či je zvar dostatočne veľký alebo nie na dane zaťaženie, to nie je zvaračov problem..
Offline
AndyS napsal(a):
...
to asi tažko ked nie je doklad o tom čo ......
Už mě unavuje. Když tě bude někdo chtít žalovat pro cokoliv, tak tě zažaluje. Třeba že jsi mu zprznil syna. Najde se svědek, a už se vezeš. A budeš muset složitě prokazovat, žes byl někde jinde, a pokud nebudeš mít silnej důkaz, třena že jsi zrovna v ten den ležel v nemocnici s čerstvým infarktem, tak budeš mít problém.
Offline
Samozřejmě zjednodušuji.
Bohužel situace je taková jak píšeš. Když nejseš v abnormálním balíku, tak ti velmi brzy dojdou prachy na obhajobu a musíš to vzdát. A když se tě bude někdo chtít zbavit, nak tě nařknou, že jsi podezřelý z braní úplatku, dají tě do vazby a tam se v nestřeženém okamžiku oběsíš. Ale to už bychom se dostali do stiuace, která už na tomto foru byla a skončila zablokováním vlákna.
Offline
To se nám to tu pěkně zvrhlo Já spíš chtěl zjistit jak jako hobby svářeč nestrkat hlavu do oprátky. Přeci jenom ty sváry u těch laviček a zahradních stolků zase tak moc nepraskají. A nejsem blázen abych někomu vařil oj od vozíku za auto, nebo nosný prvek u výtahu
Ale informovaný jsem chtěl být i tak.
Offline
Jirkati to hezky rozvedl; odpovědnost za způsobenou škodu je "obecná" a "speciální" (moje výrazy pro rozlišení). Obecná je jasná, když někomu svojí nedbalostí nebo úmyslně způsobíš škodu, tak za ní odpovídáš. Speciální vyplývá ze zákonů a předpisů, platných pro konkrétní oblast speciální činnosti. Opět moje vysvětlení, ne terminus technikus. Drž se té obecné
Offline
Tak Hradečáci už nebudete bloudit po vašem městě. Lízátka už se montují zpátky! To že zpětná montáž měla být podle projektu již v březnu 2022 svědčí o složitosti stavby, tedy hlavně složitosti v mezilidských a mezi firemních (a institucionálních) vztazích.
Trošku jsem se těšil že mne pozvou i na zpětnou montáž - a jak celý realizační tým pošlu z vysoka do p.dele.
Zhotovitel to určitě tušil tak se ani neozval.
Je milé že moje navařený držáky, navařený za dodržení všech nutných i zbytných parametrů budou čnít nad městem další desetiletí.
Editoval bourač (22-01-2023 05:19:04)
Offline
Já jsem byl teď mimo HK, tak nevím. Jen jsem četl v místním plátku, že se mají montovat. Stadion je velká stavba a jak to u takových staveb bývá, fugují jistě i jiné než mezilidské a firemní vztahy.
Ona instalace je jednodušší než demontáž. Na to se najde víc "klvalifikovaných" zájemců.
Offline
Dobrý den, ať nezakládám zbytečně nové téma. Když svářeč něco svařuje ve firmě normálně na certifikát, ale firma má přípraváře hovada, pro které je očištění materiálu v místě svařování moc práce, jak to udělat? Poskládají konstrukci na prasáka z rezavých profilů třeba I a H, neobroušené okuje a povlaky na výpalcích a různých plocháčích apod. Za sváry potom samozřejmě nemohu ručit ne? Nadřízení to nechtějí řešit, sv. technologa taky přípraváři pošlou někam. Co by jste prosím poradili? Děkuji
Editoval varok (11-07-2025 10:17:50)
Offline
varoku, ty máš pořád něco extra .
V podstatě máš čtyři možnosti:
1 - vrátíš jim to, že tohle vařit nebudeš a basta. Pokud na to máš.
2 - srazíš kufry, svaříš to a budeš doufat, že to vydrží
3 - očistíš si to sám, svaříš to a budeš mít klid. Ale taky míň peněz
4 - vrátíš jim to s podrobným popisem závad, rozborem tvých povinností podle tvojí náplně práce a necháš si podepsat kopii. Pokud na to máš.
To za předpokladu, že se z náplně tvojí práce nedá vyčíst, že je tvoje náplň práce to očistit.
Offline
Nene ještě 5- půjde do pr d ele a jinde jim to ukáže !!
Offline
Za sváry samozřejmě ručíš ty, pokud jsi to svařoval. Až to bude svařený tak těžko budeš prokazovat že to bylo špatně na svařování připravený. A i kdybys to dokázal, tak se tě oprávněně zeptají proč jsi to svařoval když jsi věděl že to je špatně, a v horším ti dají uhradit znehodnocené díly a škodu tím vzniklou.
Možnosti ti napsal pafik1605. Pak jsou ještě možnosti v šedé zoně, ale na to přijdeš sám.
Vítej v reálném životě.
Offline
Uf, abych nebyl na tebe ošklivý tak ti napovím dvě možný řešení příkladem ze své nedávné praxe.
V oblasti zajištění kvality se pohybuji dlouho a tak bych řekl, že mě už nic nedostane. Chyba úsudku.
1) Od řemeslníka jsem si nechal udělat odtok deštové vody. Poskladal jsem mu trubky a kolínka do sebe venku na trávníku aby viděl jak to má pak poskládat. Z dílů vyndavám těsnící gumičky, aby se to dalo rozložit pokud by se něco muselo zkracovat. Dílo hotovo, já jen teď přemýšlím, zda bylo v krabici o 2 těsnení víc, nebo zda do sestavy zapomněl 2 těsnění vložit.
2) Velmi dobře vím, že nářadí se nepůjčuje, jen se mi zželelo remeslníka a došel jsem do auta a půjčil jsem mu vlastní upínací popruhy. Za dva týdny se mi vrátily.
Asi je neuměli povolit a nůž je mnohem rychlejší. Dobrou zprávou je, že u dvou párů přeřízly různý konec a tak mam aspoň jeden pár použitelný. Šel jsem za předákem, ten pokrčil ramena a tím je to vyřešený.
Editoval Charon (11-07-2025 15:50:52)
Offline