SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 09-06-2023 10:06:47

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Ne-bojte se trubičky

V práci a u kamaráda mám klasickou svářečku CO2, ale přemýšlel jsem co domů, na takové pětiminutové sváření. Dilema bylo nejmenší klasiku se sodastream bombičkou, nebo trubičkový drát? Původně jsem chtěl to prvé, ale po shlédnutí Jiřího Bekra o lidl svářečce PIFDS120A1 jsem se rozhodl pro tuto.
Po prvním vyzkoušení jsem byl ale velice zklamán, rozstřik tak velký, že ve sváru prakticky materiál nepřibýval a po dovaření a roztmavení kukly bylo vidět, jak ve sváru ještě prská, jak kdybych zavařil vánoční prskavku. Zkoušet se toho moc nedá, jelikož svářečka má jen jeden poťák. Tak aspoň výlet drátu (průměr 0,8) od dvou do 80 mm, nic nepomáhalo.
Ve zmiňovaném videu také bylo řečeno, že lidl trubička nic moc (u mě vůbec nic) a že trubička ze svářecí techniky je lepší. Proto jsem zkusil tuto možnost v očekávání alespoň přijatelných výsledků. Po vybalení nové cívky se optimismus nedostavoval, drát byl sice zavařen v neprůhledném obalu, ale špulka někomu spadla na zem a rozbila se. Přesto jsem jí použil a paráda! Z nepoužitelného je díky lepšímu "drátu" plně funkční svářečka. Nechápu proč si lidl tak otřesným přídavným materiálem ZNIĆÍ tak dobrou svářečku (samozřejmě v rámci výkonových limitů, i když věřím, že se najde někdo, kdo s tím bude vařit kolejnice a pak říkat, co je to za krám).
Teď  rozdíly proti plnému drátu: Nepotřebujete štípačky. Trubička se o průvlak (špičku) ohne(vaří se holou špičkou), tím se nalomí a pak vykláním v úhlu se dolomí (moc narovnávat je kontraproduktivní, jelikož pak se trubička místo narovnání protočí - má na to 2m). Hlavním očišťovacím nástrojem je zde úzký polozahnutý ocelák v kovovém "u". Housenka je po dovaření více zašedlá, konec trubičky netvoří kuličku, přesto je její konec zoxidovaný a je dobré pro navazující svár oboje okartáčovat. Konec kovového "u" oceláku se dá použít jako oklepávací kladívko, strusky je naprosté minimum, jelikož náplň trubičky vytváří plyn a né strusku.
Takže z mého pohledu svářečka vinikající s NElidl drátem, originální drát budu používat jen na nahřívání nenáročných věcí při demontáži, kde je právě dobré, že žádnou housenku neuděláte a dostanete se do nepřístupných míst.

Offline

 

#2 09-06-2023 11:36:42

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Ne-bojte se trubičky

Nevím, co jsem viděl a zkoušel pár svářeček na trubičku, tak možná ještě klasická moderní invertorová MIG/MAG mašina, klasika na plný drát+plyn. Ty nejlevnější mašiny na trhu jsou s velkým trafem a nemají ani usměrňovač, tudíž svařujete střídavinou a to je úplná tragedie. Ty klasické invertorové se s tím dokážou nějak poprat a když se dobře nastaví, tak to ještě jde. I když plný drát s plynem to nenahradí.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#3 09-06-2023 15:06:37

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: Ne-bojte se trubičky

Právě na to, co potřebuji nahradí!

Offline

 

#4 09-06-2023 15:48:57

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Ne-bojte se trubičky

Mam k jeho znalostem elektroniky respekt, ale kdyz jsem videl toto video tak jsem nabyl dojmu, ze by mel radeji zustat zavreny ve sve kutidilne u pajky a minivrtacky na tuzkove baterky.
Cokoliv od 2 mm se svari elektrodou a tenke plechy - kdo potrebuje svarovat a jak casto? To budou hlavne karosari, nebo nejake specialni ucely, mozna Bekr si yrabi z plechu krabicky na nejeke pristroje, to nevim. Kamarad opravoval veterana z bazaru a take si koupil tu nejlevnejsi AC fluxcore svarecku. U nej jakakoliv vetsi investice do pristroje nebo znalosti nemela vyznam, do te doby nikdy nesvaroval. Toto melo 2 stupne vykonu, nastaveni posuvu, nejak se s tim seznamil, auto nejak opravil, EU kontrolou prosel a tim pro nej svareni skoncilo. Pro tyto ucely klidne ano, ale cokoliv kolem baraku, pevnostni svary police, regal, branka tak rozhodne lepsi mit dobry maly invertor, jednu krabici 2 mm elektrod a dalsi krabici 2.5 mm. S tim se zvladne vse kolem baraku.
Bohuzel dnes lide vcetne tohoto a dalsich yutuberu vubec neznaji ostatni technologie spojovani, uprav materialu. Aspon tak mi to prijde po shlednuti videii, nechci nikomu krivdit. Nevedi, kdy pouzit ocelovy profil a kdy je naopak lepsi vzit obycejny dreveny hranol. Totez s natery, vsude vidim prasek, ktery podrezne a minimalne to vypada hnusne. Dnes lze skutecne koupit temer cokoliv, presto lide pouzivaji devotrisku ve vlhkem sklepe, ktera se rozpada. Nejaky blb stavar, kde ted bydlim pouzil sadrokarton na venkovni stenu terasy a polepil jej kamennym paskem. Po par letech kamen opadava. Ale to sem uz nepatri :-)

Offline

 

#5 09-06-2023 15:57:23

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Ne-bojte se trubičky

Jestli se bavime o stejnem videu https://youtu.be/vl-F7LRFSjM?t=1366

Offline

 

#6 09-06-2023 19:14:59

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Ne-bojte se trubičky

Jakobo: Zrovna na menší plechové krabičky pro elektronické a jiné účely bych uvažoval spíše o TIG mašince. Sice je to mnohem dražší, ale tolik svařování tam není. Navíc když se to umí, tak jsou sváry nádherné, drobné a nemusí se už ani povrchově upravovat bruskou apod. Trubičkový drát má možná budoucnost, ale podle mě spíše na větší věci v průmyslu na profesionální použití.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#7 09-06-2023 19:44:01

MAG
Člen
Registrovaný: 19-07-2022
Příspěvky: 46

Re: Ne-bojte se trubičky

Čo sa týka profesionálneho použitia, tak drôty s vlastnou ochranou majú značne obmedzené využitie…
Citujem:
“Najmä na montáže s nižšími nárokmi na vrubovú húževnatosť a pre hobby použitie. Pre ocele: S235JR, S355JR, P355N, P195TR1-P265TR1” - konkrétne sa jedná o BÖHLER diamondspark 31 NG

Offline

 

#8 09-06-2023 20:19:01

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Ne-bojte se trubičky

No asi stoupne značně cena . Trubičku v ESABu ve Vamberku odepsali .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče