SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 09-01-2023 10:50:36

Fatboy
Člen
Místo: Praha-západ
Registrovaný: 09-01-2023
Příspěvky: 9

Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

Zdravím svářeče, mám půl roku po záruce svářecí invertor Scheppach wse900, nedávno vařil normálně, teď po zapnutí do zásuvky během několika vteřin sepne ventilátor, ještě než začnu svářet. Pak vypne, nechá mě udělat půl cm sváru a rozjede se větrák a zas vypne. A tak furt dokola. Autorizovaný servis po tel. dotazu kategoricky odmítl opravu jinak než výměnou celé desky, tzn. za cenu nového invertoru. Vím, že to není bůhvíjaká mašina, ale na to moje sem tam zavaření jeklíku okolo domu to stačilo. Používal jsem ji minimálně. Po otevření krytu jsem jen opticky zkontroloval kondenzátory, prohlédl přívodní kabel a to je asi tak všechno, co s tím umím.
Potřeboval bych kontakt na nějakého opraváře, co by to uměl najít a případně opravit, nebo prostě říct že to nemá cenu opravovat, ne mi jen do telefonu říct, že je to učitě deska za pět litrů, aniž to viděl. Ideálně v Praze/okolí. Na internetu samozřejmě hledam umím, ale potřeboval bych někoho na koho se můžu spolehnout a tomu i rád zaplatím.
Díky moc, Michal

Editoval Fatboy (09-01-2023 10:51:18)

Offline

 

#2 09-01-2023 13:59:20

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

Jeden pražský superhrdina na spínané zdroje tu je . Máš štěstí , náhodou šel kolem .

Offline

 

#3 09-01-2023 14:22:37

Fatboy
Člen
Místo: Praha-západ
Registrovaný: 09-01-2023
Příspěvky: 9

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

To je skvělé. A co pro to musím udělat? Kam to mám odvézt a tak? Případně nějaký kontakt?

Offline

 

#4 09-01-2023 14:23:35

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

Kdyz uz to mas otevrene, neni nektera vykonova soucastka odpadla od chladice (vyklepany sroubek)?
Obavam se, ze do tohohle se zadny opravar nepohrne. Ale treba by ji vzal KillerOZ na video? wink Ale ten je tusim odnekud z Ostravska.

Editoval E-Ryc (09-01-2023 14:25:33)


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#5 09-01-2023 14:25:49

Fatboy
Člen
Místo: Praha-západ
Registrovaný: 09-01-2023
Příspěvky: 9

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

Už jsem to zas složil, ale nic nevypadalo uklepané, dráty na svém místě, opticky v pohodě.

Offline

 

#6 09-01-2023 16:34:43

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

E-Ryc: Killeroz je myslím někde z Č. Třebové nebo někde poblíž.

Fatboy: Asi vám to řekli schválně, protože takové mašiny nikdo nechce opravovat z důvodu, že je to nejspíše čistá čína. I když se fa Scheppach prezentuje jako německá. A od takových hraček asi ani nejsou žádné schémata, takže jak to má opravář opravit? Jedině systémem pokus omyl, popřípadě už ze zkušeností z jiných projektů. V lepším případě tam bude jen vadné nějaké čidlo přehřátí nebo nějaká součástka, v horším případě něco dražšího a oprava se nevyplatí.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#7 09-01-2023 16:56:45

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

bobobo napsal(a):

Jeden pražský superhrdina na spínané zdroje tu je . Máš štěstí , náhodou šel kolem .

Ty hele, ty musíš být slušně frustrovaný ze života. Nechceš se hodit trošku do klidu? Nebo potřebuješ psychoterapeuta? big_smile

Offline

 

#8 09-01-2023 16:58:32

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

E-Ryc napsal(a):

Kdyz uz to mas otevrene, neni nektera vykonova soucastka odpadla od chladice (vyklepany sroubek)?
Obavam se, ze do tohohle se zadny opravar nepohrne. Ale treba by ji vzal KillerOZ na video? wink Ale ten je tusim odnekud z Ostravska.

Kdyby to  byl uklepaný  šroubek  a odklopený  chladič,  tak  by výkonový  prvek  napoprvé  bouchnul  nebo  se spálil a pak  by to  nešlo  vůbec. Pokud by bylo  ohřátí  výkonového  prvku  zachyceno  ochranným  čidlem  proti  přehřátí,  tak  by po  zapnutí  invertoru  do  sítě všechno  fungovalo  normálně  a vyplo  se to  poprvé  až  po tom  centimetru  sváru.  A chladilo  by to desítky sekund,  minutu  nebo  i  déle,  než  by se mohlo  povařit další  centimetr.

Offline

 

#9 09-01-2023 18:11:48

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

Len tak nekvalitný lacný elektrolit 470uF alebo 680uF sa tažko zmeria pokial nie je u servisaka ESR meter , jen cukrovi  Roberte ... :-)

Offline

 

#10 09-01-2023 18:41:22

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

fatboy:Upřímně tomuhle přístupu servisu se nedivím - nepřekvapuje mně-výměna desky může být to nejsnažší a možná i nejlevnější řešení.Takhle musí diagnostikovat vadnou součástku,sehnat ji a vyměnit tak aby se při tom nic dalšího nepotentonoc a to vše zatím bez záruky že to bude fungovat(že se něco nepřehlídlo).Oproti tomu je výměna desky téměř jistota "první dobré"


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#11 09-01-2023 19:33:15

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

atishajn: Já servisák nejsem, ale v trošku slušné opravně svářeček nebo i jiné elektroniky by takový měřák neměl chybet, ne?

Já osobně bych zkusil pohledat i nějaké čidlo teploty. Nejspíše bude někde na velkém chladiči. Pak záleží jestli funguje na principu že při přehřátí rozepne, v tom případě by asi pomohlo ho zkušebně proklemovat, nebo na principu že po přehřátí sepne, v tom případě ho odpojit. Ale takovéto svářečky už většinou vývají řízené mikroprocesory a takové zásahy mohou nadělat více škody než užitku. Jsou to jen mé domněnky.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#12 09-01-2023 20:27:27

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

Kolegové, uvědomte si, že každý, kdo něco servisuje, je povinen (a musí) dát na opravu záruku. Jak má ale vědět, že některá další součástka ve stejném okruhu za dva týdny neodejde a závada je v reklamační době zpět. A co s tím potom? Jeden ze zdejších servisáků tady nedávno vysvětlil i pro méně vnímavé polopatě jak se vlastně určí cena opravy. Kompletní demonáž stroje, nalezení závady, oprava, složení, nová diagnostika po opravě, sestavení stroje, vyzkoušení. K tomu použije řadu velmi drahých přístrojů, jejich cena se do opravy taky musí promítnout. Takže v součtu se dostává na hodinovou cenu i 1000 Kč. K tomu nějaký materiál je zanedbatelná částka.
Nebo jste někde slyšeli, že by nějaký servis opravoval třeba televize výměnou součástek? Už dávno ne. Maximálně zručný opravář opraví pro sebe nebo dobré známé kdy ví, že mu další podobnou závadu neotlučou o hlavu.
Každý amatérský zásah neodborníka znamená zvýšení výsledné ceny i o desítky procent.

Online

 

#13 09-01-2023 22:15:24

Fatboy
Člen
Místo: Praha-západ
Registrovaný: 09-01-2023
Příspěvky: 9

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

S.ru na to, hodím to do šrotu. Koupím novou podobnou v Lidlu za 3t. a zas dva tři roky vydrží to moje desetiminutové lepení jednou za tři měsíce. Díky za snahu a váš čas.

Offline

 

#14 09-01-2023 22:26:08

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

Ja sa cudujem,ze tu Habaso nedal ponuku ako v inom vlakne,ze by si mu to poslal postou a on by to uz opravil    big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#15 09-01-2023 22:41:34

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

Ja by som skúsil napojiť ventilátor z externého zdroja a vyskúšať zvárať  či vypne .

Offline

 

#16 09-01-2023 23:16:07

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

To neřeší větrák . Buďto přímo síťové elyty nebo potom nesprávné buzení , které zvýší ztrátu na výkonvých trandech .

Offline

 

#17 10-01-2023 03:14:23

veterán
Člen
Registrovaný: 27-06-2021
Příspěvky: 19

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

No to je veliká škoda, že jste utli takto zajímavé vlákno!!! Já jsem se těšil, že se budu sem chodit bavit a nic. To že tu nejsou žádní dobří elektronici, ale zato spoustu chvástalů rádoby elektroniků(kteří vedí, dovrdou opravit a znají vše-ale jen tzv per huba a vzájemně se trumfují. Dovedou dalekosáhle a do nekonečnakomentovat a radit při skoro všech vláknech a stačí se jen podívat=jsou to stále stejná jména no a ta uroveň rad to je přímo bída a k zaplakání) je sice pro takové kteří potřebuji poradit a pomoci jako zakladatel vlákna tragédie, ale zase naopak pro člověka který elektroniku zná je to lepší zábava než mistr Bean! Tak jsem se potěšil, když ve druhém příspěvku provokatér BOBO hned trefil hřebík na hlavičku a doporučil jednoho z těch největších chvástalů a pohádkářu rádoby elektronika-akademika! Pak je tady také dobrý pajtoš a chvástal -ten s tím nickem převozníka přes řeku Styx-ten co tvrdí že nejvíce závad jsou jen studeňáky a vyschlé elektrolyty a takto opraví vše! Když uř doporučujete někoho jako tady toho vrahouna co točí ty videa, tak bych předpokládal že máte vlastní zkušenost s ním. Já mám a hlavně bývalý kolega a tomu šejdíři  bych nic neposlal. Z jeho videi mě zajímalo jediné.To o opravě Froniusu Transpocket TP 1400 nebo to bylo TP 1500. Ani jsem to s hnusem nedokoukal. Kdo dokáže na součástku(včetně výměny toho programovatelného hradlového pole a kromě výměny toho monobloku koncových tranzistorů v TP1500 tak to je Pán elektronik. Kdyby jste někdo takového znal-rád bych se s ním zkamarádil a vyměnil si zkušenosti. Atishajn=Celitko, nevím jak s tak slabými znalostmi se můžeš tvářit jako servisák invertorů-chudáci ti zákazníci. Vsadím se že taky děláš jen ztv.diagnostiky.Dále se o tom svinstvu nebudu rozepisovat. Ale hlavně že víš o ERS měřiči, raději ses měl naučit jak se v invertorech chovají ty velké kapacity.Opravy metodou výměny celélé desky opravdu nemusí být elektronik. Vsadím se že by to po chvilce zkoušení zvládl i šinpanz. A když se už mluví o měřících přístrojích v elektronice, tak základní a zcela nepostradatelný je osciloskop-ale ještě s podmínkou, že s ním dotyčný opravdu umí pracovat. Moderátor-ano záruka po opravě je šest měsíců. Pokud člověk opravdu zná elektroniku, dělá to přesně a postivě a používá patřičné součástky tak to není větší problém, i když se jednotlivosti občas vyskytnou-ale to je pak otázka prestiže. Moje motto bylo-když to člověk umí, tak je to vlastně sranda a dělal jsem opravy i průmyslové elektroniky a pak i invetorů svářecích, plazmových řezaček,TIG atd velmi dlouho a bývalý kolega mi to vozil z celé republiky. Doře moderátor upozornil na to naceňování. Už při příjmu se měl kolega ptát i na to kolik je ochoten majitel do opravy dát. Někteří mají opravdu divné představy. Dále-naprosto zcestně tvrdí, že se už neopravuje výměnou konkrétní vadné součástky. Kdo to umí ten to udělá a kdo to neumí tak mu je dobrou výmluvou výměna celé desky!!! Je to jako u aut-tam se také nemění celé motory apod. AA-cigánský baron Joe je také prý elektronik-no ale fuj-jen připrdkává. No a na závěr BOBO-jsi zase vedle jak ta jedle. Jsi přece silnoproudař a nikdy jsi žádný invertor neopravil, ani kdysi ten jednoduchý Extol. Na sto procent to nebudou pracovní elyty-taky nevíš jak se chovají a jaké závady pak z toho plynou a také rozhodně né buzeni-výdyť to chvíli svařuje. Závada na buzení by hned oddělala koncák, nebo by jej blokovala=ale to vaří!!! Je škoda, že majitel když to měl rozebrané nevyfotil vnitřek, abych se zorientoval jaký typ stroje toje, ale právě i podle popisu závady si myslím  že zřejme to vím. Víte nikdy jsem nebyl zastáncem kecání a teroretizování. Stačí to přeměřit-několik píchnutí hroty osciloskopu a je jasné. Samozřejmě že se také můžu splést, ale tady bez fota zřejmě vím o jaký typ hardware jde a dokonce podle popisu závady i zřejmě vím kde je závada a samozřejmě jak ji opravit. A oproti tady té tlupě chvástalů(co si tady neustáte poměřují přirození bych na svá slova vsadil i důchod-ale tady není s kým. Už mi ta práce co jsem dělal celý život hodně chybí a raději bych už zase něco občas dělal, ale ono už to normálně nejde a žádná jednoduchá cesta zpět není. Za dobu praxe jsem nasbíral hafo zkušenosti -například špičkový značkový invertor EWM který odmítal svařovat při méně jak mínus dvou stupních a to byl pro firmu co dělali venku v zimě dost problém. Součástku která to dělala mám dodnes ve sbírce rarit. Takže mě fakt mrzí, že jste to tady tak brzy spláchli a já zase nemám kam se chodit zasmát. Ale jinak(přestože jste se mě a mi podobným tak hnusně chovali) jste opravdu hvězdy-chvástat se umíte a vše znáte nejlíp. místo toho abyste se byli snažili něco  pochytit a něčemu se přiučit a třeba jste už dnes také mohli ledasco opravit. Jo a nadávat mi nemusíte-tady jsem si na to už dávno zvykl už se ani nezlobím,jen mi je někdy opravdu nějakého chvástala líto. Účelem bylo upozornit na nezdravé prostředí, nebylo účelem někoho urážet, ale pokud se to někoho přece jen dotklo, tak se omlouvám. zase se tady třeba dlouho nevyskytnu. Zdravím klub elektroniků baronů Prášilů!

Offline

 

#18 10-01-2023 04:38:40

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

Styles  zase ta pustili na internet ? big_smile  Alebo si zabudol zobrat lieky ? Inak  ked mas taky nudny zivot na tom dochodku tak si mozes zbalit  brasnu a ist na vylet  opravit ten invertor .  Aspon uvidis svet a normalnych ludi  big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#19 10-01-2023 05:49:23

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

Joe66 napsal(a):

Inak  ked mas taky nudny zivot na tom dochodku tak si mozes zbalit  brasnu a ist na vylet  opravit ten invertor .  Aspon uvidis svet a normalnych ludi  big_smile

Přesně tak. Jinak já se klidně přiznám, že něco jako Scheppach jsem nikdy rozebrané neviděl, nejde na to vygooglit dokumentace ani schéma, takže na rozdíl od starého profesionálního zdroje to nemůže opravovat ani radit nikdo, kdo to nezná a tím méně na dálku. A reverse engineering s deskou v ruce je sice hezká a občas zábavná věc, ale jak psal jirkati je potřeba najít kamaráda, co bude ochoten jen tak věnovat x hodin práce a nebo někoho, kdo už těch invertorů opravoval spoustu a nebude to pro něj reverse engineering. Tomu pánovi jsem to minule nabízel, protože šlo o jasně omezenou závadu na něčem s existující dokumentací a ještě jen a pouze v PWM řízení SS motoru. To umím a na výměny součástek mám vybavení dost. A sice si s většinou vás nerozumím ve věci preventivní výměny součástek, co byly přetížené a stojí pár Kč, ale to se prostě občas stává je to jen a pouze problém přístupu k ceně těch součástek a k tomu, zda odpájení a zapájení do desky daná osoba umí bez rizika poškození desky. smile A nadto ten pán byl a je veteránista co dělá motory a veterány já mám rád, pár jich také mám a opravuji a udržuji si je sám a kdyby nebyl tak daleko, fakt bych zajel k němu na kus řeči.

BTW Souhlasím s veteránem, že elyty jsou v naprostém pořádku, protože jinak by to neudělalo ani mm svaru.

Offline

 

#20 10-01-2023 06:05:09

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

Tak  problém  těch levných invertorů  je v tom, že když  se všechna elektronika nacpe na jednu  desku, je to  levnější  i  z  hlediska obstaravání komponent na  finální výrobu  i  levnější  na vlastní  montáž. A to  potom  odnáší  ta oprava,  kdy skutečně jen  málo  elektroopravářů je ochotno  mít tak  vysokou  kvalifikaci  a přitom  brát peníze obyčejného  elektroopraváře, aby dokázali tak  velkou  desku  bez  servisní  dokumentace poznat  a najít tam  závadu  na konkrétní  součástce a opravit ji. A udělat  to  tak  dobře,  že mohou  dát tu  záruku  na opravu, případně dokonce dosáhnout na nějaké certifikace,  aby to  mohli  opravovat  i pro průmysl,  kde fungují nějaké  normy jakosti.
Kdyby tu  elektroniku  rozdělili  třeba do  5  vzájemně propojených  různých  desek, už by ta oprava výměnou  jedné až  dvou  z  těch  5  desek  mohla být cenově přijatelná. A za předpokladu,  že je k tomu  servisní  dokumentace a že nekvalifikovaný  opravář podle servisní  dokumentace proměří  jen nějaké  dané  měřicí  body a podle toho  určí  vadnou  komponentu  na výměnu.
Jenže v takovém  případě by byl  dražší  i  nákup  těch 5 malých  desek  místo  jedné  velké,  dražší  a vyžadující  víc pracovních  sil,  řekněme až  o  čtvrtinu pětinu vstupní  kontrola komponent  i  vlastní  montáž toho  invertoru  na nějaké  lince.
A není  žádný  tlak  to  tak  dělat,  protože odhadem  z  500 uživatelů  takového  invertoru jich  tak  498 porouchaný  invertor buď hodí  rovnou  do  popelnice nebo  ho  tam  hodí  po  dotazu ,  kolik  by ta oprava stála. Jeden,  dva kolem toho  dělají  rozruch  a to  je málo  na tlak na výrobce a prodejce,  zvláště když  je celá  série dávno  vyrobená  a prodaná. a nyní  má  v prodeji  něco dalšího  jiného.

Z popisu  poruchy na tomto  invertoru  mně připadá, že se jedná  o  nějakou  nestabilitu, zakmitávání,  které  po té  sekundě funkce aktivuje tepelnou  ochranu,  která  invertor vypne. I když  se tam  nic nehřeje. Nebo  hřeje jen  něco  velmi  malého,  co  hřát nemá,  ne výkonová  součástka.

Offline

 

#21 10-01-2023 08:46:07

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

Radim napsal(a):

Kdyby to  byl uklepaný  šroubek  a odklopený  chladič,  tak  by výkonový  prvek  napoprvé  bouchnul  nebo  se spálil a pak  by to  nešlo  vůbec. Pokud by bylo  ohřátí  výkonového  prvku  zachyceno  ochranným  čidlem  proti  přehřátí,  tak  by po  zapnutí  invertoru  do  sítě všechno  fungovalo  normálně  a vyplo  se to  poprvé  až  po tom  centimetru  sváru.  A chladilo  by to desítky sekund,  minutu  nebo  i  déle,  než  by se mohlo  povařit další  centimetr.

Ja to spis bral jako vec, ktera se da jednoduse zkontrolovat. Skopicin provadenych vestavenou tepelnou ochranou jsem par videl, kdyz jsme pri skole staveli autonomni vozitka. Ano, budice motoru jsou slozitejsi nez "proste" FETy, ale cert vi, co tam vyrobce mohl nacpat.

Ad jednodeska, to neni jen zalezitost levnych svarecek. Treba ten TP to ma zrovna tak. A popravde vyrobce chapu. Krome vyrobnich nakladu je propojeni desek Achilova pata kazdeho slozitejsiho zarizeni (spolehlivost konektoru) a navic, jeho cilem neni snadna opravitelnost pro amatery. A ostatne to neni cilem ani ciloveho zakaznika - tomu jde o to, aby vyplaznul treba 8k a za hodinu si odvezl funkcni vyrobni nastroj, ne aby se v tom nekdo stoural za tisicovku tyden a jemu utikaly ksefty. (A v horsim pripade to ten pokus o opravu jeste vic domrvil).

Editoval E-Ryc (10-01-2023 08:47:09)


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#22 10-01-2023 10:14:06

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

E-Ryc napsal(a):

A popravde vyrobce chapu. Krome vyrobnich nakladu je propojeni desek Achilova pata kazdeho slozitejsiho zarizeni (spolehlivost konektoru) a navic, jeho cilem neni snadna opravitelnost pro amatery. A ostatne to neni cilem ani ciloveho zakaznika - tomu jde o to, aby vyplaznul treba 8k a za hodinu si odvezl funkcni vyrobni nastroj, ne aby se v tom nekdo stoural za tisicovku tyden a jemu utikaly ksefty. (A v horsim pripade to ten pokus o opravu jeste vic domrvil).

Přesně tak, cílem jsou výrobní náklady, spolehlivost a v případě opravy snadnost, rychlost a opět spolehlivost opraveného. Ale když to sem popravdě napíšeš, že opravovat takto hledáním součástek to dává smysl jen ze zájmu o elektrotechniku a nikoliv kvůli funkčnosti svářečky, tak se část diskutujících vždy strašně rozčílí. smile

Offline

 

#23 10-01-2023 12:17:57

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

Ja nevim, kdy se ventilator spinal drive, ale tvuj popis "pokazeneho invertoru" odpovida invertoru spravne nastavenemu. Ventilator se skutecne ma po sepnuti hl. spinace rozjet a po chvili zastavit, pri svarovani pak senzor spina ventilator dle potreby a tebe to v zasade nemusi jakkolik zajimat. Presne jak pises, zacnes svarovat a ventilator se rozjede, po chvilce vypne. A rozumim tomu tak, ze invertor normalne svaruje. Asi je nesmyl se ptat, zda si ses jist, ze to tak nebylo i predtim, ale je mozne, ze ventilator je zaneseny a vic hluci, driv bezel potichu a spinani nebylo tak napadne? Nevim.

Offline

 

#24 10-01-2023 15:21:06

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

Myslím, že Jakobo vznesl dobrou otázku. Pokud svářečka svařuje a celý problém je zapínající se ventilátor, tak se jedná o funkční stroj který se chová správně, nebo u kterého něco odchází a problém se nejspíš bude postupně zhoršovat. Zapnutí větráku při připojení do sítě a jeho následné vypnutí také považuji za regulérní chování naprogramované výrobou, rozhodně sekundu po zapnutí svářečky nebude nic ohřáté tak, aby to nutilo zapnout větrák. Zapnutí větráku po nějaké době sváření je opět regulérní činností, od toho tam ten větrák je. Na jeho chod má vliv nastavení svářečky ale i okolí jako je teplota vzduchu. Při okolní teplotě 25 stupňů se bude větrák zapínat na delší dobu a dřív, než při zimních 10 stupních Celsia.

Pokud svářečka svařuje a celý problém je zapínající se ventilátor, tak nedoporučuji aby se do toho někdo vrtal, spíš udělá víc škody než užitku. A na výměnu desky je také dost času, tim spíš, že kdo by chtěl mít novou desku v zařízení které vydrželo jen po dobu záruky?

Editoval Charon (10-01-2023 15:30:31)

Offline

 

#25 10-01-2023 15:31:49

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Sháním opraváře invertorů. Invertor Scheppach po zapojení ihned vypíná

To je dobry postreh. Ja to cetl tak, ze po centimetru svaru vypne cela svarecka.
Pokud jen vetrak, tak bych tipnul, ze "teplomerny" okruh chyta nejaky bordel od zapaleni oblouku (vakl v konektoru?).

Editoval E-Ryc (10-01-2023 15:34:05)


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče