SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 11-09-2022 17:57:00

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Charon> Sam jsem zadne vylozene slunecni bryle nemeril ani se o ne nezajimal.
Ale vim jak na tom jsou ty nejlepsi prumyslove kombinovane bryle podle EN172, scale 5 a 6.
No a ani ty se nemuzou srovnavat s uplne zakladnima vypnutyma samostmivacima fltrama jak v UV , tak ani v IR. Viz tabulka a vyznacene urovne odpovidajici zhruba DIN 3. Je to tu uplne jinak definovane, TauV je proniknuvsi svetlo ve viditelnem spektru. Ale dava predstavu o kolik horsi bryle mohou byt.... 50% ze 17% pro UV-A je cca 8.5% vs. 2.8% u vypnuteho svareciho filtru dle EN 379. Takze i o pul radu horsi v UV-A.

Nekoukal jsem jak jsou na tom specificky IR bryle (EN 171) nebo specificky UV bryle (EN 170), ale vzhledem k tomu, ze vsechny EN17x stavi na EN166, myslim ze budou srovnatelne ci horsi nez ty kombinovane dle EN172.

Snad se od tebe zase nedozvim, ze jsem naivni jako s tema domacima spotrebicema :-)

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9048_172_prumyslove_bryle.jpg

Editoval Dawe (11-09-2022 18:36:35)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#27 11-09-2022 18:27:05

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Charon napsal(a):

... Ale mam-li věřit Speedglasu, že pro ochranu očí dělá maximum, tak 0,1ms na zatmavení stačí...

Kdyz jsem v tom obrazkovani, tak vlozim jeste ten switching time z EN 379.
Jak je vidno, je to dosti vagne definovane. Navic dodatecna moznost pro vyrobce- pokud vam ten cas nevyjde na -5°C, zopakujte si to na +10°C a snad vam to vyjde aspon tak - v tom pripade jen pridejte do normativniho oznaceni poznamku "nepouzivat pod 10°C". 
Takze vyrobce (resp. importer) musi ze zakona jen nejak dolozit shodu s takto vagni formulaci a do obchodniho popisu produktu si muze uvest uz cokoliv chce. Klidne jen teoreticky spoctenou minimalni hodnotu vychazejici z reakcniho casu snimace... naprosto iluzorni a bez vztahu ke skutecnym schopnostem produktu.

Normovane limitni casy:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9048_379_1.jpg


Legislativne povinne oznaceni:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9048_379_2.jpg

Legislativni vztah onoho casu k prislusne EN directive:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9048_379_3.jpg

Z praxe.
Pro porovnani davam jak muzou vypadat dve skutecne odezvy tehoz realneho filtru na 365nm pri mereni na min. a max. sensitivitu.
Modra opet vnejsi sv. zdroj, oranzova min sensitivita, zluta max. sensitivita. Obe reakce trvaji "od nuly do nuly" cca 1.2ms, meni se jen max. amplituda dosazene intenzity. S teplotou pak chodi o desitky procent nahoru-dolu jak amplituda tak trvani.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9048_kukla_tx800h_max_and_min_sensitivity_speed_17.jpg


A nakonec - jak takovy pocatecni zasah vypada v porovnani s intenzitou pracovniho osvetleni (stale 365nm). Ten maly zanedbatelny pindik vlevo je pocatecni zasah filtru s tim reakcnim casem kolem 1ms, to velke vpravo je kdyz za cca 100ms najizdi filtr uz na pracovni uroven DIN9.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9048_kukla_tx800h_speed_12_init_action_vs_desired_level_small.jpg

Editoval Dawe (11-09-2022 18:34:34)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#28 11-09-2022 18:36:24

MTW
Člen
Registrovaný: 11-09-2022
Příspěvky: 1

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Pánové jsem nový, tak možná hloupá otázka:
Potřebuji něco spáchat TIGem - nabodovat velmi tenké plechy. Když nepůjdou svařit, tak TIG použít pro spájení těch plechů například stříbrem. "Zdědil" jsem svářečku SELCO, která umí TIG od 3A, ale nikdo ji tak nikdy nepoužil a nevím, jak vybrat kuklu, aby fungovala od těch 3A?
Větší proud použít nechci kvůli co nejmenšímu tepelnému namáhání těch plechů.

Zkušenost s TIGem jakousi mám, s MMA malou a s tvrdým i měkkým pájením malých věcí dost velkou. U tvrdého pájení třeba plamenem 0,3mm už je to taky skoro na automatickou kuklu, protože je to bodové světlo. Obvykle ale tak malý zdroj světla kukly vůbec nepoznají a řeší se to brýlemi s +- přiměřeným zatmavením (což je nanic..)

Měli byste nějakou radu?
Díky.

Offline

 

#29 11-09-2022 20:08:08

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Dawe napsal(a):

A nakonec - jak takovy pocatecni zasah vypada v porovnani s intenzitou pracovniho osvetleni (stale 365nm). Ten maly zanedbatelny pindik vlevo je pocatecni zasah filtru s tim reakcnim casem kolem 1ms, to velke vpravo je kdyz za cca 100ms najizdi filtr uz na pracovni uroven DIN9.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … _small.jpg

Děkuji Dawe. Pěkně podaný i proměřený. Nelíbí se mi tam ta 1ms reakční doby na sepnutí. Ale je to o metodologii jak se má reakční doba sepnutí měřit. Na grafu je doba reakce měřená jako doba od začátku světla do plného stmavení. Ale asi by to mělo být od začátku světla do sestupné hrany intenzity světla odpovídající filtru DIN9 a to by pak těch 0,1ms mohlo být. 

Hodně zajímavý je průběh ztmavení filtru, i když velice pochopitelný. První ztmavení filtru odpovídá maximální snaze o rychlé ztmavení, zřejmě nehledí na možnou saturaci která nastane a pak probíhá postupný zprůhlednění na pracovní hodnotu. Podle průběhu k překmitům nedochází a integrační složka je dominantnější než derivační. Obecně řečeno, raději pomalu a bezpečně než spěchat, ono času je tam dost.

Pro měření jsi použil nějaké speciální nebo běžné UV diody?

Editoval Charon (11-09-2022 20:10:34)

Offline

 

#30 12-09-2022 05:55:42

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Charon napsal(a):

4) na rychlost stmavení má vliv napájecí napětí a teplota
Tak považuji za důležité mít kuklu s nabitou baterkou a neveřím kuklám zo mají pouze solární napájení a baterku zalitou napevno. Asi není vhodné nechat kuklu na mrazu a pak se pustit do sváření.

Teplota má  na reakci  kapalných  krystalů  výrazný  vliv. Ztmavení  nebo  zprůhlednění  je totiž  dosahováno mechanicky prodlužováním  nebo  stlačováním  molekul kapalných  krystalů  v elektrostatickém  poli mezi dvěma průhlednými  elektrodami. V chaldnějším  prostředí  tak  logicky molekuly kapalných  krystalů  reagují  pomaleji.

Offline

 

#31 12-09-2022 11:51:17

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Charon> za malo. Pocatecni rychle zatmaveni filtru a nasledne pomale otevirani mne taky zuajalo (viz muj prvni prispevek v tomto tematu), ale dava to perfektni smysl. Nicmene stare filtry (meril jsem i filtry vic nez 10 let stare) to tak nedelaly a tam byly vyrazne vyssi prekmity saturujici az na urovni LS daneho filtru (coz bylo u meho konkretniho kusu dokonce DIN 2 myslim).
Co se tyce toho reakcniho casu, tak to je prave problem vagni definice...kazdy si muze jeden vysledek interpretovat do jineho cisla.

Diody pro detektory jsem kupoval uz hodne davno, pn# z hlavy nedam. Kupoval jsem ale tak, aby odpovidaly norme popisujici metodiku mereni, tusim ze EN 36x. - pamatuju si ze tam musi byt dodrzeno krom spektralni citlivosti i plateau citlivosti v kuzelu alespon 10° od geometricke osy diod. Pak se taky musi naladit pull-up te diody tak, aby dymanicka odezva (strmost) odpovidala zhruba fyziologii oka z jednoho normou zminovaneho clanku - proto ten limit ve smernici na oscilogramech.

Editoval Dawe (12-09-2022 11:56:51)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#32 12-09-2022 12:28:07

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

@Dawe, upřímně řečeno jsi mě inspiroval a vnukl myšlenku na dlouhé zimní večery až nebudu mít co dělat. Předpokládám, že měřící obvod se skládá z regulovaného napětí, odporu a diody v sérii a sleduje se osciloskopem protékající proud. Zkoušel jsi zjišťovat systémovou chybu, zpoždění na přímo osvětlené diodě vzhledem k zdroji světla? Co používáš za zdroj světla?
Rád bych se podíval na průběhy co má moje Kowax 73 kukla. Jak se zachová na nižší napájecí napětí, jak zareaguje, když před testem ležela ve skříni a je "vypnutá".
O oči se bojím tak, že když vyndám kuklu ze skříně tak testuji, zda je baterka v pořádku, zda kukla ztmaví na zářivku a pak teprve jdu svářet. Tím jí vždy probudím k činnosti.

Offline

 

#33 13-09-2022 09:49:25

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Charon> ano, snimaci cast se nejsnadneji zrealizuje jak fotodioda se seriovym resistorem povesena na napetovy zdroj. Na resistoru pak merit ubytek napeti umerny protekanemu proudu, ktery je proporcialni k intenzite svetla. Pokud mas diferencialni sondy, nebo galvanicky izolovane kanaly, pak je lepsi mit tento snimaci resistor mezi katodou a Vcc. Pokud obycejne sondy, pak mezi anodou a GND (pricemz hroty sond na anody a COM sond na GND). Pro +5VDC vychazi nizsi jednotky kOhm, myslim ze 4k7, aby to odpovidalo priblizne dynamice toho oka.
Dopravni zpozdeni na vnejsim snimaci je od sepnuti svetla pak nemeritelne (resp. pod 16ns).

Svetelny zdroj - ciste pro komparativni test reakcniho casu je to snadne. Vyhovi cokoliv zableskoveho, co ti poskytne dostatecne dlouhy zablesk s dostatecne vyraznou odezvou na snimaci. V norme je zmineny pozadavek na vysokotlakou xenonovou vybojku a zaroven v jinem odstavci pozadavek na chromaticnost zdroje dle ISO 10526 druhu CIA A. Coz se vzajemne vylucuje, protoze xenonove vybojky maji prumernou teplotu kolem 4000-4500K, kdezto CIA A je zarovkova teplota cca 2850K.
Ja na toto pouzil vicediodovy LED fotograficky blesk s triggerem, ktery produkoval dostatecne dlouhy 160ms zablesk (striktne dle normy by bylo treba sledovat 500ms, ale dale se nic duleziteho nedeje).  Pocitej, ze je treba vytvorit okamzite osvetleni aspon nejakych 5000 lux abys mel dostatecny kontrast vuci pokojovemu osvetleni. Rychlost (t90 vzhledem k intenzite svetla) spinani svetelneho zdroje by mela byt (kvuli rozliseni odectu casu) pod 10% mereneho casu odezvy filtru - cili formalne pod 0.01ms, realisticky klidne kolem 0.1ms.

K testu kukly zarivkou pred svarenim - to myslim dela snad kazdy kdo ma zarivky smile. Jinak test tlacitko. Povazuju to za rozumnejsi, nez si hned bliknout do oci.

Editoval Dawe (13-09-2022 10:09:28)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#34 13-09-2022 11:29:58

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Mě kukla na sluníčko po chvilce rozetmí, pokud bych se tak bál o zrak, řešil bych to tmavým sklem s přísvitem.

Offline

 

#35 13-09-2022 19:32:33

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Speedglass i Viking při pohledu do slunce taky ztmavnou a po chvilce roztemní.na blbnutí s rychlostí ztmavnutí mám v baterce o 1500lumenech stroboskop.Po pravdě mně ale oči pálí víc kdxž čumím ve tmě do mobilního plackofonu nebo jiný intenzivnější ledkový zdoj světla


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#36 14-09-2022 09:24:22

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Podle mého kukly reagují na změnu světla, né na konstantní svit. Tím se daří zařídit necitlivost na vedlejší zdroje světla jako je sluníčko. Pokud ke změně světla nedojde v nějaké době tak kukla zesvětlí.

Největší zabiják očí je světlo od protijedoucích aut v noci a pokud řídíte tak se tomu nelze bránit. Jediná obrana je neřídit za tmy.

Offline

 

#37 14-09-2022 11:33:13

Jirinek
Člen
Registrovaný: 09-09-2014
Příspěvky: 91

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Charon napsal(a):

Podle mého kukly reagují na změnu světla, né na konstantní svit. Tím se daří zařídit necitlivost na vedlejší zdroje světla jako je sluníčko. Pokud ke změně světla nedojde v nějaké době tak kukla zesvětlí.

Největší zabiják očí je světlo od protijedoucích aut v noci a pokud řídíte tak se tomu nelze bránit. Jediná obrana je neřídit za tmy.

Vezmi si takovou Felicii-obyčejná halogenka a úmyslně "matné"světlomety už z výroby. Když ji potkáš ve tmě v protisměru, není problém. Ale takový moderní auta s čirými extra výkonnými(K ČEMU VLASTNĚ?) světly.

Offline

 

#38 14-09-2022 13:23:40

Jirinek
Člen
Registrovaný: 09-09-2014
Příspěvky: 91

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Dawe> Tedy z tvých měření rychlosti zatmavení kukel vyplývá, že je nejlepší pro rychlost zatmavení nastavit kuklu na co největší citlivost?

Offline

 

#39 14-09-2022 16:11:20

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

@Jirinek, souhlas. Kor když jsou blbě seřízený a svítí do očí. A nejen protijedoucí auta, ale mít takové auto za sebou je také chutovka, všechny tři zrcátka se o to postarají. A pak člověk dělá psí kusy a bezpečnost jde dolu.

Dawe určitě odpoví, ale u moderních kukel jsem to pochopil tak, že ztmaví na maximum bez ohledu nastavení výsledných DIN a pak to zesvětlí na požadovanou hodnotu. Samozřejmě citlivost způsobí, že začne ztmavovat o malinko dřív, ale to je skoro neměřitelné.

Editoval Charon (14-09-2022 16:15:30)

Offline

 

#40 15-09-2022 09:31:00

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Jo LEDkový světlomety, to mám po večerní jízdě nablikáno jak od sváření. Když jede některý za mnou, můžu klidně zhasnout. Nešvar z vývoje, LEDky mají svítit odrazem, ale světlomet by měl moc velkou zástavbovou hloubku, tak to smaží napřímo. Holt vidět, být viděn, ale ti z protisměru nic nevidět.

Offline

 

#41 15-09-2022 10:19:16

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Bohužel v dnešní době po převratu už policie na to kašle . Za bolševika alespoň 1x v roce si všichni jezdivší museli dát světla do pořádku . Dnes alespoň třetina vozidel svítí do nebes . Proto mám střední zrcátko za snížené viditelnosti otočeno dopryč . Nakonec já ho používám jen při předjíždění a to se mi děje málokdy .

Offline

 

#42 15-09-2022 10:55:51

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Tady se nejedná jen o špatné základní seřízení světlometů.( I když částečně také) ale o možnost je přizpůsobit dle zatížení vozu. U nás to ještě celkem jde. Ale jak vyjedu ze Žiliny navečer, tak proti mě jede souvislý proud aut. Každé cca 3-5té auto svítí vysoko. Některá mají světla špatně seřízená a svítí křížem.  Pak se za mě přiřítí nějaké SUV s Xenonama a ani neklopí, stále na dálková. Do očí ti svítí všechna zrcátka. Musím se skrčit, aby mě to nepralo přímo do očí. Tam mám ujeto už cca 300km. Ještě že zprovoznili úsek dálnice Vrútky-Rojkov a trochu aut tím v tomto úseku ubude. Postěžoval jsem si jednou švagrovi na svou zkušenost. Odpověď: Já mám světla také co nejdál, hlavně že vidím já. Oči jsem (asi na rozdíl od jiných) nenašel na hnoji, tak mě to hrozně se.e.
Jiřínek: citlivost se nastavuje co největši, ale tak, aby ti kukla neztmavovala když nemá. Na př. když pohneš hlavou, nebo ti tam svítí zářivka a p.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#43 15-09-2022 11:24:49

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Tak že klasika, pěkně se nahrbit a do zrcátka se dívat jen občas.

Offline

 

#44 15-09-2022 13:00:10

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Když se vrátím z základnímu tématu, ke kuklám a jejich reakční době, tak moje zkušenost je taková, že důležitý je také stav baterie. S docházející baterií je reakční doba výrazně delší. Výměnou baterie (pokud to jde, nebo pokud se podaří kazeta upravit) se situace napraví. To mám vyzkoušené na staré Speedglass XL, kterou používám doma. Tam je malá kulatá baterie (A23) 12V, jako se používá do DO na auta nebo vrata, která vydrží velice dlouho, ale když se začne snižovat napětí, tak je vidět zpožděná reakce kazety.

K tomu oslňování proti jedoucími i vzadu jedoucími auty. Celý problém začíná tím, že lidi neumí vyměnit žárovku a dokážou ji tam nacpat jinak, než má být. A nejhorší jsou kutilové tuningáři, co do paraboly na halogeny nacpou různé xenonové a LEDkové náhrady, které nemají homologaci a svítí jak ometené koště. To pak není vidět nic, protože takové vozidlo svítí nejen do protisměru, ale také do lesa a do nebe. Dříve se za taková světla odebíral malý TP.

Editoval VašekP (15-09-2022 16:26:07)

Offline

 

#45 15-09-2022 18:09:00

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Problém je ale také v tom, že různé typy aut mají různě vysoko světla. Když se na mě přilepí takové obrovské SUV, nebo tereňák, tak má světla tak vysoko, že mě prosvětluje  i když to má nastaveno správně. Řidiči s takovými auty se lepí asi dost rádi.
Ke kazetám. Mel jsem , vlastně ještě mám, dosud jsem ji nevyhodil ASK 300. Nepozoroval jsem, že by s ní bolely oči. Když nám na SK vykradli nějací spoubčané chalupu, tak jsem svářel mříže. Vypadalo to jako kdybych stavěl věznici. To bylo zapalování a blikání. Trvalo to 3dny. Oči se ale přes to nijak nevzpouzely. Nebolely mě. Kuklu jsem odstavil až s TIGem, protože při malých proudech občas problikávala.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#46 15-09-2022 19:29:48

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 537

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Ja mam KWX3...kukla ze dna cenoveho spektra. Oci me z ni take neboli a nerozsvecuje se ani pri tigovani na 20A. Samozrejme origo kriz stoji za prd a i rozsvetlena je tmava. Ale pravdou je, ze ji provozuju max nizsi jednotky hodin v kuse s prestavkami na pripravu materialu. Kriz jsem vymenil za lepsi a zatim to dal neresim. Za slunecneho dne pri outdoor svarovani ji nemam co vytknout:).


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#47 16-09-2022 08:15:33

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Jirinek napsal(a):

Dawe> Tedy z tvých měření rychlosti zatmavení kukel vyplývá, že je nejlepší pro rychlost zatmavení nastavit kuklu na co největší citlivost?

Mam za to, ze citlivost by si mel kazdy nastavit co mozna nejvyssi, ale tak, aby mu pri danem ukonu nezatmivala prilba nechtene (pohled z okna, do slunicka, zarivky...). Vyssi citlivost znamena, ze zatmaveni se odstartuje uz pri nizsi intenzite svetla, resp. pri jeho nizsim gradientu.  Daval jsem obrazek z toho duvodu, ze pro me prekvapive nektere filtry na vyssi citlivost take rychleji reaguji po odstartovani a razantneji tmavnou (nizsi smernice propusteneho svetla). Tim je vysledna amplituda proniknuvsiho svetla nizsi. Ale pripominam, ani tuhle vlastnost nemusi mit vsechny filtry. Navic to je spis technicka zajimavost, ten pocatecni "blik" je efekt uplne zanedbatelny tak ci tak.


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče