SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 03-08-2022 22:07:06

Atrei
Člen
Registrovaný: 03-08-2022
Příspěvky: 5

Slabý svářecí výkon

Dobrý den, zeptám se jako úplný blbec, mám obyčejnou mig svářečku Berlan kterou použiju doma jen občasně, ale za tři roky co ji mám vyvařila auto,popraskaný rám na motorce + nějaké drobnější práce.. naposledy jsem svařoval tři týdny zpět. Dnes k ní přijdu, zapnu a chci svařovat, a jediné čeho jsem dosáhl byl rozžhavený drát za stálého poblikávání světel na stropě dílny.. Na co se mám zaměřit, kde bývá nejčastěji chyba? účinek je stejný i když drátem zaškrtám přímo o kostřící kleště, prostě se jen rozžhaví drát a rozbliká se osvětlení v místnosti.. v té samé dílně jsem s ní svařoval celou dobu bez problému, přiznám se že na několik různých prodlužovaček ale vždy jí bez problému utáhly.. dnes jsem jí vyzkoušel na více prodlužovaček i bez přímo do zásuvky, potom jsem ještě natáhl kabel vedle z domu, ale výsledek stejný, včetně poblikávání.. zkontroloval jsem upevnění kostřícího kabelu, co ještě můžu dál zjistit než budu povolávat elektrikáře? dík za každou radu

Offline

 

#2 04-08-2022 05:54:46

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Slabý svářecí výkon

To může být závada v elektroinstalaci nebo také uvnitř svářečky. Málo informací a chce to na místě změřit.

S podobnými příznaky jsem se setkal ve více případech a byly to přitom úplně jiné závady. Např. vypálený spoj na přívodu do domu v jedné fázi, v jiném případě vadný diodový blok ve svářečce. Váš dotaz je tak povšechný, že mi připomíná jeden vtip: "Co mám dělat, nejede mi auto a je červené?"

Editoval VašekP (04-08-2022 06:00:58)

Offline

 

#3 04-08-2022 07:21:35

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Slabý svářecí výkon

Soustředil bych se na přívod . Může to být životu nebezpečné , pokud je jen instalace TNC=dvoudrát . Při upadnutí "nuláku" zabíjí skoro vše . Počítač , pračka , lednička,remoska  ..... Pokud dojde k pohasnutí světel jen při stisku tlačítka na hořáku s drátem v luftě , potom to může být jak usměrňovač , tak trafo , ale i další zkrat ....

Offline

 

#4 04-08-2022 08:38:00

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1454

Re: Slabý svářecí výkon

Zjistil bych zda jde o závadu elektroinstalace nebo svářečky. Zapojil jí u souseda, zapojil spotřebič s velkým odběrem, proměřil rozvody.... Blikající světla jsou podezřelý. Bud je 3 fázová, nebo máte světelný okruh na té samé fázi jako zásuvkový a nejspíš na tom samém vedení, což je divný.

Offline

 

#5 04-08-2022 10:23:42

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Slabý svářecí výkon

Tak  ve starých  instalacích  jsou na jednom okruhu  světla i  zásuvky běžně.
Podle mne,  jestli  bliká  světlo a ze svářečky se přitom  nekouří  nebo  nelítají  jiskry, tak  je problém  v přívodech. Svářečky využívají  obvykle maximum  odběru,  které  hodnota jističe plus hodnota jeho  možného  přetížení  do  asi 5  minut,  než  ještě neodpadne,  využívají,  takže nějaké  špatné  kontakty nebo  jiný  problém  v elektrickém  rozvodu  se při  zapojení  svářečky projeví  dříve než  při  jiném  spotřebiči.

Offline

 

#6 04-08-2022 11:12:36

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1454

Re: Slabý svářecí výkon

A v tom to je, nemáme ani základní informaci o vedení, je nové nebo staré, je to měd nebo hliník, jeden okruh nebo oddělené..? Na světlo se dával jistič 6A, na zásuvky 10A. Připojené zásuvky na světelný okruh jsem viděl nejednou, ale nepovažuji to za správné. Stejně tak i připojení všeho na jednu fázi a další dvě fáze nechat prázné. Ale co, po té co jsem viděl táhnout fázi zelenožlutým vodičem (nulák byl na černý) mě už nic nepřekvapí.

Editoval Charon (04-08-2022 11:13:58)

Offline

 

#7 04-08-2022 12:16:12

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 196

Re: Slabý svářecí výkon

Charon napsal(a):

Ale co, po té co jsem viděl táhnout fázi zelenožlutým vodičem (nulák byl na černý) mě už nic nepřekvapí.

Nejhorsi, co jsem zatim potkal, bylo kdyz na jednom zasuvkovem okruhu v hline byly dve zasuvky, a ten zfetovanej pablb co to zapojoval v jedne z nich prohodil kolik s nulakem. A casem ten hlinik upadnul...

Takze bych se jednoznacne pripojil k doporuceni zkusit u souseda, jestli to neni zavada svarecky, a pokud je svarecka OK, tak nevahat si sehnat elektrikare na kontrolu instalace, ono to "za spravnejch okolnosti" muze nekoho zabit nebo zapalit docela snadno. (Toho elektrikare bych asi pro jistotu doporucil i kdyz to svareckou bude, uz to, ze neco vyrazne zablika se svetlama aniz by to vyhodilo jistice je minimalne podezrele (netvrdim ale, ze to nutne musi byt zavada). A furt lepsi vyhodit par drobnych za zbytecnou kontrolu nez vyhoret...)


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#8 04-08-2022 12:24:02

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Slabý svářecí výkon

jouda74>
tak pokud mas TN-C rozvod (stary dvoudrat), tak je to takhle presne propojene v kazde zasuvce...
takhle tata s brachou pred lety "opravili" zasuvku (prohodili ty dva draty) a na zbytku okruhu byla faze na koliku (a me pak probijel modem a pocitac)...

Editoval E-Ryc (04-08-2022 12:25:54)


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#9 04-08-2022 12:38:55

Atrei
Člen
Registrovaný: 03-08-2022
Příspěvky: 5

Re: Slabý svářecí výkon

Ona je tam v té naši dílně dělaná komplet nová elektrika s jističema před dvěma lety, přívod do dílny mame přivedený z vedlejšího baráku kde teda jističe jsou taky nové a ve kterém jsem to taky zkoušel zprovoznit. Mám za to že elektriku dělal profík, ještě právě s takovou rezervou aby jističe utáhly stolní vrtačku, formátovačku na dřevo a další stroje.. Tak mě zaráží že najednou by to mělo mít problém s COčkem, které jsem tam celou dobu normálně provozoval.. Děje se to při stisknutí spínače na hořáku když se dotknu kostry, nebo ukostřeného materilálu..  Já se omlouvám že to sem píšu ve stylu jak napsal kolega nejede mi auto a je červené

Offline

 

#10 04-08-2022 12:40:26

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Slabý svářecí výkon

Vykaslete se na to, tohle je vesteni z kristalove koule. Hlina, med, TNC, TNS, 1 faze, 400 V... S nejvetsi pravdepodobnosti ma uz rozvod TNS med.
Zakladateli bych doporucil co nejvetsi obezretnost, tady muze jit fakt o zivot. A uz to, ze se pta na foru znamena, ze v tom lita a nema do toho vrtat. Toto chce elektrikare nebo servis.

Offline

 

#11 04-08-2022 12:54:13

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Slabý svářecí výkon

Atrei napsal(a):

Ona je tam v té naši dílně dělaná komplet nová elektrika s jističema před dvěma lety, přívod do dílny mame přivedený z vedlejšího baráku kde teda jističe jsou taky nové

Dva roky může být právě doba,  kdy se v nové  elektroinstalaci  projeví  špatně utažený  kontakt a podobné  chyby.
Problém  je taky v tom,  že takové  blikání  bývá  spíš přechodný  stav. Buďto  se to  úplně přeruší  nebo  vzácně to  samo  přestane ( což by ovšem  nebyl důvod vedení  nezkontrolovat,  zvláště tam, kde blízko  rozvodných  krabic a podobně  je hořlavý  materiál,  třeba trámy nebo  překližka a podobně.

Offline

 

#12 04-08-2022 13:05:34

Atrei
Člen
Registrovaný: 03-08-2022
Příspěvky: 5

Re: Slabý svářecí výkon

Ano samozřejmě že jsem obezřetný a do elektriky v baráku se nehodlám pouštět, vzhledem k tomu že instalace v dílně kterou jsem nenechával dělat elektrikářem já ale jiná osoba je nová a navržená na provoz více výkonnéjších strojů jsem předpokládal že běžné CO nebude problém, když vidím u jiných např garážistů v jakých podmínkách a na čem ho dokážou rozjet ( zásuvky a celá instalace z dob husáka a pod..) odborníka budu muset pozvat stejně tak jako tak, zajímalo mne co bývá nejčastéji přičinou těchhle problémů nebo jestli se rovnou loučit se svářečkou. Nejsem ted na místě abych popsal co tam přesně je.

Offline

 

#13 04-08-2022 13:07:21

Atrei
Člen
Registrovaný: 03-08-2022
Příspěvky: 5

Re: Slabý svářecí výkon

I to je možné, mohla se projevit chyba po té době, díky, nechám to kompletně projít

Offline

 

#14 04-08-2022 13:17:11

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1454

Re: Slabý svářecí výkon

E-Ryc napsal(a):

jouda74>
tak pokud mas TN-C rozvod (stary dvoudrat), tak je to takhle presne propojene v kazde zasuvce...
takhle tata s brachou pred lety "opravili" zasuvku (prohodili ty dva draty) a na zbytku okruhu byla faze na koliku (a me pak probijel modem a pocitac)...

Uplně stačí, aby na dvojdrátovém rozvodu ulítla nula=nulák v hodinách a pak se jeden nestačí divit, kor když se chytne železného vodovodního potrubí a nuláku (železné kostry zařízení).

Dokonce se za socializmu prodávala rozdvojka, kde byla fáze s nulákem prohozená. Ono jim to tak vycházelo mechanicky, tak proč si konstrukci komplikovat.

Dost mě zaráží, že u dva roky staré instalace by byl společný zásuvkový a světelný okruh. Očekával bych oddělené okruhy a vlastní jističe. Jak to vypadá před jističema je otázkou. Možná, že ta zkouška na jiné zásuvce byla pořád za vadným místem. Nebo to lze vyloučit?

Editoval Charon (04-08-2022 13:20:57)

Offline

 

#15 04-08-2022 14:22:51

Atrei
Člen
Registrovaný: 03-08-2022
Příspěvky: 5

Re: Slabý svářecí výkon

Ja musim mrknout jak to tam je až se dostanu na dílnu, samozřejmě už tam nebude žádný hliník jističe by měly být na každou věc zvlášť ale podívám se, je tam i 400V na malý soustruh na dřevo, kvůli tomu se dělaly nové  i jističe vedle na baráku ze kterého vede přívod právě na tu dílnu do dalších jističů..

Offline

 

#16 04-08-2022 20:51:29

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Slabý svářecí výkon

Světla můžou blikat i z důvodu příliš velkého odběru. Když jde třeba svářečka do zkratu.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#17 05-08-2022 09:17:51

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Slabý svářecí výkon

Charon napsal(a):

Dost mě zaráží, že u dva roky staré instalace by byl společný zásuvkový a světelný okruh. Očekával bych oddělené okruhy a vlastní jističe. Jak to vypadá před jističema je otázkou.

Oddělené okruhy mohou být, ale přívod má jen tři fáze a PEN! Závada může být na přívodu do domu nebo mezi elektroměrem a okruhovým rozvaděčem.

Offline

 

#18 05-08-2022 09:26:16

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1454

Re: Slabý svářecí výkon

VašekP, přesně k tomu směřuji. Navíc, tahle část je starší než 2 roky.

Editoval Charon (05-08-2022 09:27:46)

Offline

 

#19 05-08-2022 17:38:30

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Slabý svářecí výkon

Navíc mohou  být dvě fáze,  které  jsou  v pořádku,  využity v domě,  takže tam  jsou  spokojeni  a o  ničem  neví. A ta třetí, která  je rezervovaná  na dílnu plus třeba na boiiler s nočním  proudem,  může mít někde ten  špatný  kontakt ještě před hodinami.
Podle mne je to  nutné  najít i  z toho  důvodu,  protože takové  kolísání  napětí,  že bliká  úsporka nebo  ledka světlo může způsobit i  poruchu  jiného zařízení citlivého  třeba na podpětí,  které  je na tu  fázi  připojené.

Editoval Radim (06-08-2022 04:41:54)

Offline

 

#20 05-08-2022 19:36:31

sttefo86
Člen
Registrovaný: 25-08-2021
Příspěvky: 197

Re: Slabý svářecí výkon

Zavolajte si tam elektrikára, za 30minut s merákom nemá čo riešiť, sám to budete hľadať pokus-omyl a ešte môžete narobiť viac zlého ako dobrého

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče