SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 23-06-2022 02:29:23

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 196

Odrezení materiálu (alespoň po desáté)

Zdravím,

rád bych se zeptal, co používáte na přípravu materiálu, který je "trochu víc jetý než je zdrávo", aby samotné odrezení nakonec nevyšlo dráž, než koupit materiál nový?
Co jsem pročítal fóra, tak obvykle se řeší opačný problém, nějaký nedostupný nebo drahý hotový díl etc. Ale co s jekly, co vypadají zhruba takhle?
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/10599_img_2413.jpg
Kolem svárů je to jasné, flexu a pižlat, až je to perfektně čisté. Ale co se zbytkem plochy? To nejhorší z toho strhnout flexou nebo šmirklem jde dobře, ale rezavé je to do hloubky (a zásobu suříkové základovky bohužel nemám). Čistit to flexou, tak ubrousím polovinu materiálu, než to dostane rez ven (navíc v tomhle počasí jí dřív upeču). Drátěným kartáčem to prakticky taky nebere.

Dělal jsem trochu pokusů podle návodů co jsem tu našel s válečky z tyčoviny (taky jí nemám v moc dobrém stavu, takže na pokud ideál), po pokusech s kyselinou citrónovou a pak s octem jsem to nechal několik hodin, nestalo se nic co by stálo za řeč, až jsem ztratil trpělivost, do octa dolil tak patnáctinu kyseliny chlorovodíkové (takže 8% kys. octový, 2% HCl), tam už podle bublinek bylo vidět, že se něco děje :-) zhruba každou čtvrthodinu zamíchal a cca po hodině jsem byl docela spokojen. Navíc většina HCl v roztoku zůstala, takže slít do flašky na příště, ocel zneutralizovat a asi pro malé věci tudy cesta vede.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/10599_tycky.png
Jenže teď otázka, co s těmi jekly? Profi vanu nemám, dokázal bych jí asi vyrobit třeba z plastového 4m okapu, do něj odhadem tak 20-30 litrů roztoku, jenže okap + 3 litrovky HClvychází někde kolem 700, to už ten jekl můžu koupit novej, vyjde to nastejno a ušetřím práci i riziko pro oči...
Patlat štětcem taky nemá cenu, když to pod tím musí být hodinu, navíc by se nejspíš ta HCl vypařila (koncentrovaná kyselina je rychlejší, tou jsem kdysi čistil vingle 20x20x300mm, ale i s ní to chtělo pár minut, navíc pak ten chlorovodík ve vzduchu nebyl nic moc). Namíchat kyselinu do nějakého gelu, aby se to na povrchu udrželo a natřít to tím a po hodině pak spláchnout? Nemáte nějakou zkušenost, jak levně (o5, kdyby se cena vyšplhala k novému materiálu, nebylo by potřeba se trápit...) takový gel v domácích podmínkách udělat Pár nápadů sice mám (škrob, zneužít levný WC gel), ale radši si nechám poradit, jestli už někdo prošlapal slepé cesty? Nebo bude lepší se vykašlat na chemii úplně a vzít to pískovačkou?

Edit ty fotky koukám se moc mobilem nepovedly, ale ten čistej váleček napravo je fakt čistej, i když to vypadá takhle blbě (nebo alespoň byl odpoledne, neutralizoval jsem to louhem protože soda došla, tak je celkem možné že to za večer stačilo zase začít korodovat, šlo jen o zkoušku)

Editoval jouda74 (23-06-2022 02:37:31)


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#2 23-06-2022 04:14:23

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Odrezení materiálu (alespoň po desáté)

Dovnitř se člověk asi nedostane. Ale zvenčí nepomáhá kartáč do flexy? Tak koupit nějaký odrezovač. Já používám Worko a jsem s tím docela spokojený.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#3 23-06-2022 06:19:06

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Odrezení materiálu (alespoň po desáté)

Po tej kyseline to chce este oplach a neutralizator. Lebo inac to vykvitne aj s farbou...
Inak riesenie je jednoduche pieskovanie.

Offline

 

#4 23-06-2022 07:20:01

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Odrezení materiálu (alespoň po desáté)

Ale o  tom  to  je,  že když  se to  nechá  zreznout,  tak  očištění do  kvality nového  nezrezlého  kusu může být dražší  než nákup nového.
Jinak  suříkový  základ stejně nepomůže,  když  na kovu  je vrstva rzi  a až  teprve na tom  ten  základ. I suříkový  základ funguje až  tehdy, když  je povrch  očištěný  do  holého  kovu  a rez  tam  je jen  v podobě zbytků prachu, které  se štětcem  zatřou  do  barvy. A to  pak už  není  problém  a výrazně to  zvýší  ochranu,  když  se ten  zbytek  rzi  stabilizuje odrezovačem.
Organické  kyseliny,  octová,  citrónová v těch  koncentracích cca 8 %  mají  smysl  jen  tehdy,  pokud se to  současně mechanicky čistí  kartáčem,  protože takhle hlavně působí  tak,  že ty částečky rzi  uvolňují, ale nerozpouštějí. Podobně funguje 2 %  kyseliny chlorovodíkové,  to  je pro leptání prakticky nic,  akorát zamoří póry a štěrbiny,  takže to  potom  po  leptání  o  to  rychleji  znova rezne.
Kyseliny musí  být v mnohem  vyšších  koncentracích,  sírovka odhadem  tak 20 - 40 %.  chlorovodíková  tak 10 - 20 %.
A když  to  už  musí  být organické  kyseliny,  tak  koncentrované  technické. Nejsilnější  je kyselina mravenčí, ale vytváří smradlavé a toxické  páry,  které  jsou ve velkých  koncentracích  i  hořlavé.  Potom  octová.Na větší  díly to  vyjde rozhodně levněji  než potravinářský  ocet.
Jinak  souhlas s Atlanem,  po  působení  kyseliny je třeba důkladný  oplach  a potom  pasivace, protože povrch kovu  je kyselinou  zaktivizovaný  a velice rychle by rezl.

Offline

 

#5 23-06-2022 07:24:00

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Odrezení materiálu (alespoň po desáté)

Kyselinu solnou bych na to nedával. Rez sežere rychle, ale zase to zrezne a samotný oplach s neutralizací s tím nic nenadělá. Stačilo mít v dílně uzavřenou flašku HCl a zrezlo vše železný. Dokonce ve sváru prorezla plechovka silikonu ve spreji. Od té doby mi HCL do dílny nesmí a kyselina na leptání tišťáků přebývá na zahradě. Vůbec, HCl dokáže mnoho a chyběla by mi, ale na železo nepatří.
Ošetřil bych to podle určení. Nejspíš bude stačit obrousit rez kotoučem a kartáčem, pak natřít barvou na to určenou. Zbytky rezu nevadí, barva na něm drží líp než na hladkém čistém železe. Pokud to chcete mít pěkně čistý, tak pískovat.

Offline

 

#6 23-06-2022 08:08:58

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Odrezení materiálu (alespoň po desáté)

A co takove ty taninove odrezovace? Jeden cas se o tom hodne mluvilo.


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#7 23-06-2022 12:09:52

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Odrezení materiálu (alespoň po desáté)

E-Ryc napsal(a):

A co takove ty taninove odrezovace? Jeden cas se o tom hodne mluvilo.

To je také varianta, jen spotřeba a tím cena bude větší. Zase se ušetří na práci.

Offline

 

#8 23-06-2022 13:34:45

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Odrezení materiálu (alespoň po desáté)

Najvhodnejšia je kyselina fosforečná. Pôsobí síce pomalšie, ako HCL, ale je šetrná ku kovom. Okrem toho vytvára fosfáty čím zvyšuje odolnosť proti korózii.

Offline

 

#9 24-06-2022 19:28:59

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 196

Re: Odrezení materiálu (alespoň po desáté)

senior napsal(a):

Najvhodnejšia je kyselina fosforečná. Pôsobí síce pomalšie, ako HCL, ale je šetrná ku kovom. Okrem toho vytvára fosfáty čím zvyšuje odolnosť proti korózii.

Diky vsem za rady, objednavam kyselinu fosforecnou, a kdyz da pocasi, deti a prace, tak to mezitim zkusim tou piskovackou.


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#10 24-06-2022 20:14:43

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Odrezení materiálu (alespoň po desáté)

E-Ryc: Ten odrezovač Worko co jsem psal prý obsahuje tanin. Prý je podle staré receptury odrezovačů T-80.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#11 27-06-2022 19:19:31

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Odrezení materiálu (alespoň po desáté)

Dyt tam nic neni! Normal povrchovka ze skladovani venku. Nasad drateny kotouc na flexu a rez obrus. Kartacem nebo smirglem nemas sanci, nechal bys na tom ruce. Stejne bys musel kartacovat tak jako tak, valcovane L profily maji na povrchu tvrde okuje a ty museji dolu uz kvuli barve.

S radialnim kartacem na flexe opatrne, musis jet spravnym smerem, hlavne u hrany. Jinak flexa bude kopat a muze ti i vyletet z ruky.

Pokud nejaka rez zustane ve vetsi hloubce tak to u bezneho vyrobku az tak nevadi. Hotovy vyrobek pred naterem musis poradne umyt kuchynskym kartacem a horkou jarovou vodou, to sunda zbylou rez a mastnotu, pak oplachnout cistou vodou. Hrubsi povrch nevadi, barva bude aspon lip drzet, nez kdyz bude povrch zrcadlove hladky.

Se samodomo zkusmo michanymi odrezovacimi roztoky opatrne. Rez zice mozna narusi, ale HCl nebo i sul pridana do octu se dostava do hlubky, chlor tam reaguje a vyrobek casem muze korodovat i pod neposkozenym ochrannym naterem. Pouzij jen osvedcene odrezovaci smesi. Pokud chces mermomoci neco michat sam, tak se aspon podivej do knihy Receptar pro elektrotechnika, je ke stazeni i tady a dale treba dobra je kniha Chemie pro kazdeho.

Offline

 

#12 28-06-2022 08:16:35

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: Odrezení materiálu (alespoň po desáté)

pieskovačka na to funguje akurat je z toho veľa bordelu..


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

#13 28-06-2022 08:36:40

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: Odrezení materiálu (alespoň po desáté)

Charon napsal(a):

Kyselinu solnou bych na to nedával. Rez sežere rychle, ale zase to zrezne a samotný oplach s neutralizací s tím nic nenadělá. Stačilo mít v dílně uzavřenou flašku HCl a zrezlo vše železný. Dokonce ve sváru prorezla plechovka silikonu ve spreji. Od té doby mi HCL do dílny nesmí a kyselina na leptání tišťáků přebývá na zahradě. Vůbec, HCl dokáže mnoho a chyběla by mi, ale na železo nepatří.

moja žena zobrala tablety do bazenu dala do zavaraninoveho pohara a položila mi na železnu platnu stola, za tyžden bolo víčko zožrate a ako sa to vyparovalo okolo pohara zostal hrdzavý kruh. Chlor je riadna potvora na železo..


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče