SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 22-11-2008 16:30:47

Tipi
Člen
Registrovaný: 17-09-2008
Příspěvky: 122

Oprava Telwin Tecnica 141

Zdravím,
kolega ma požiadal či by som sa mu nevedel mrknúť na invertor Telwin Tecnica 141. Do zváračiek moc nerobím, ale keďže zvárací invertor je vlastne silnejší spínaný stroj tak som si povedal, že to omrknem. Ide o to, že už bola raz opravovaná. Boli tam menené výkonové tranzistory (Q1 a Q2 20N60A4). Hneď som sa teda zameral na ne a sú skratnuté. Ale je tam ešte jeden problém, na primárnej strane pred usmerňovačom je odpálený jeden výkonový drôtový odpor (R1). Z plošáku som vydedukoval, že ide o odpor zabezpečujúci softstart (je zapojený medzi kontakty relé). K tejto veci mám zopár otázok.

1, Nevie niekto akú hodnotu má(mal) tento odpor? Odpor pravdepodobne nie je kritický, ale ja ani poňatia nemám o tom, že približne aký odpor zvyknú mať obvody softstart (zrejme závisí od výkonu stroja – čo je predpokladám 140A (?)   )

2, Keďže ide o opakovanú závadu vŕta mi hlavou či to nemohla spôsobiť práve nefunkčná funkcia softstart? Čiže dajme tomu, že ten čo to opravoval predomnou si nevšimol, že ten odpor je prepálený a tým pádom nefungoval softstart a „šupa“ pri zapínaní stroja odpálila koncové stupne?

3, Pravdaže si uvedomujem, že je možné, že to bolo opačne a ten odpor vyhorel práve kvôli skratnutým tranzistorom (čo ja asi pravdepodobnejšie). Na čo by som sa v tom prípade mal ešte zamerať? Čo mohlo spôsobiť opakované zničenie tranzistorov? Alebo je to „bežná“ závada týchto strojov?

Editoval Tipi (22-11-2008 16:33:42)

Offline

 

#2 22-11-2008 19:45:56

roman
Člen
Registrovaný: 19-10-2008
Příspěvky: 48

Re: Oprava Telwin Tecnica 141

Pokud jde o softstart odpor rezistoru může být od 15 ohmu do 30 ohmu cca 20W.Chybná funkce softstartu nemůže ovlivnit funkčnost zapnutí invertoru.Proudový náraz jde nejprve do rezistoru a potom dojde k přemostění kontaktem relé.Takže pokud by byl rezistor nefunkční a došlo by k plnému připojení svářečky na síť dojde k velkému proudovému nárazu a vyhodí to předřazený jistič.Je to vlastně podobné jako když připojíš veké trafo na běžný rozvod jištěný 16A/B.
Jsou koncové tranzistory dobře izolované vůči sobě a vůči chladiči?

Editoval roman (23-11-2008 11:09:07)

Offline

 

#3 22-11-2008 20:16:29

Tipi
Člen
Registrovaný: 17-09-2008
Příspěvky: 122

Re: Oprava Telwin Tecnica 141

Hej, súhlasím... potom ako som si to po sebe čítal tak som rozmýšľal, že vlastne ten odpor ja pravdepodobne pred kondíkom (teraz to nemám pri sebe, ale tak je to logické), takže prúdový náraz schytá najprv mostík, kondenzátor, čo ja viem čo (a istič) a zrejme sa to k tým tranzistorom ani nedostane...

Tranzistory sú v izolovanom púzdre, zdá sa mi, že tam nebola žiadna izolačná podložka naviac, ale to púzdro by malo stačiť nie?

Offline

 

#4 23-11-2008 11:04:00

roman
Člen
Registrovaný: 19-10-2008
Příspěvky: 48

Re: Oprava Telwin Tecnica 141

Fotku jsi tu nedal a tak jsem nemohl vědět, že tranzistory jsou v izolovaném pouzře.Určitě pokud je izolované pouzdro tak už se tam žádná podložka nedává.Možná kdyby jsi sehnal schéma a nebo jestli ho máš doma tak to hoď do diskuze a zkusíme se na to podívat.Bez schématu je to vlastně duchařina.Napíšu ti poslounost bloků v invertoru:odrušovací filtr, usměrňovací můstek, softstart, kondenzátor, tranzistorový střídač, trafo, sekundární usměrňovač.Pokud shořel rezistor softstarru bude pravděpodobně v háji usměrňovací můstek.Chce to vycvaknout fastony a změřit diody na průraz.Ještě tam může být špatný vyhlazovací kond. který může být už vyschlý- záleží na stáří svářečky a na skladování kond. před montáží do modulu ve fabrice.Chce to brát zkrátka blok po bloku od začátku a měřit.Pokud odešly výkonové tranzistory mohly odejít také budící tranzistory a nebo také diody, ktaré zabraňují stejnosměrnému sycení jádra(pokud už nejsou integrované uvnitř tranz.).Opravdu nevím jaké je tam zapojení a tak hodně hádám.Nikdy člověk neví jestli se ten zkrat někde na vstupu nepřenese dál.MOSFETY jsou na tyto proudy a stat. elektřinu zvláště háklivé.

Offline

 

#5 23-11-2008 13:15:57

Tipi
Člen
Registrovaný: 17-09-2008
Příspěvky: 122

Re: Oprava Telwin Tecnica 141

Žiaľ schému nemám. Vlastne som sa tu práve chcel spýtať, či ju niekto nemá... Ak by som mal schému, bolo by to oveľa jednoduchšie. Tam by som jednoznačne videl čo s čím súvisí. Tá postupnosť čo si sem napísal je mi jasná tieto veci som už premeral a sú OK. Celkovo som mal skôr na mysli, také tie poznatky z praxe aby som dačo neprehliadol. Nakoľko s opravou zváračiek nemám skúsenosti (opravovaval som už kde čo - relatívne dlhý čas som sa stým živil, ale zváračky nie)  Aby som to mohol podchytiť ešte pred tým čo tam vymením nie práve najlacnejšie súčiastky.

Offline

 

#6 23-11-2008 14:14:02

roman
Člen
Registrovaný: 19-10-2008
Příspěvky: 48

Re: Oprava Telwin Tecnica 141

Já myslel, že máš od elektriky trošku dál?Když máš v elektro oboru znalosti tak je to v pohodě.Já svářečky neopravuji, ale jsem vyučen v oboru opravy PC.A takový invertor je dneska skoro PC.Mám teď doma jeden ve stavbě.Dokončím ho snad přes zimu?Zkus přeměřit co tě napadne, že by mohlo být špatné a snad neodejdou ty vyměněné součástky?!

Offline

 

#7 24-11-2008 12:39:49

JirkaH
Člen
Registrovaný: 05-11-2007
Příspěvky: 37

Re: Oprava Telwin Tecnica 141

Mám schéma od Telwin Conica 140 (je to dost jiné, já řešil hlavně pomocný zdroj) a tam je odpor 51E 8W

Offline

 

#8 15-06-2021 13:54:42

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Oprava Telwin Tecnica 141

Ahoj. V praci vyhodili invertor od Lincolnu (LINCOLN INVERTEC v160T DC TIG). Pojistky pry nevyhazuje, ale z vystupu nic nejde a opravar se s tim nechce zabyvat. Tak jsem si rikal, ze pokud by se svarecka dala opravit a cena nebyla moc vysoka mel bych slusny invertor. Elektrice jakz takz rozumim, mam pripadne i osciloskop apod., ale jak u invertoru postupovat, co nejcasteji odchazi? Tady bych cekal neco v silove casti.

Offline

 

#9 15-06-2021 14:02:32

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Oprava Telwin Tecnica 141

Jakobo: zkus si stáhnout servisní manuál. Na SpeedTeca i PowerTeca jsem ho normálně stáhnul.
Lincoln Speedtec má jednu kulišárnu - v prostoru cívky je pojistka tak dobře umístěná, že není vidět. Zkus prohlídnout ten Invertec; je dost možný, že bude mít něco podobného. Známému takhle u Speedtecu jednou vypadla. Vyměnil jí a pokud vím, jede další dva roky bez problémů.

Editoval pafik1605 (15-06-2021 14:03:04)

Offline

 

#10 15-06-2021 20:34:40

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Oprava Telwin Tecnica 141

Dik, nekdy v tydnu se na to zkusim podivat jen multimetrem prozvonit vedeni a najit tu pojistku. Schema doufam nekde najdu.

Offline

 

#11 23-06-2021 21:36:48

Voitano
Člen
Registrovaný: 08-05-2009
Příspěvky: 169

Re: Oprava Telwin Tecnica 141

Jejich manuály jsou celkem dostupné https://www.manualslib.com/manual/96517 … 1-161.html


Elektronik - lepič

Offline

 

#12 25-06-2021 11:11:13

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Oprava Telwin Tecnica 141

Na ten Lincoln jsem manual pro opravare nasel snadno, je tam soubor velice hrubych postupu nalezeni opravy, ve vysledku se ale stejne meni cela deska. Bud zdrojova nebo deska invertoru. Manual odkazuje i na presne planky zapojeni DPS, ale realne se nikde nedaji stahnout.
Chybu jsem uz asi nasel, je tam slehnuty obvod TOP223Y - PWM regulator pomocneho zdroje napeti, uz jsem objednal novy. Soucastky kolem se zdaji byt v poradku, stejne tak i vykonove tranzistory a diody na vystupu.
Toto je uz docela archaicky invertor z let 2002-2006, tak jsem zvedav jak bude svarovat. Problem treba je, ze treba trafa a ruzne civky, kterych je tam celkem mozna 10, pokud by odesly, tak je to neopravitelna zavada, nezjistim ani parametry, jsou vetsinou zalite v plastu. Jinak je ale invertor pekne udelany a na nicem se nesetrilo, to se musi nechat.

Offline

 

#13 22-11-2021 15:25:25

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Oprava Telwin Tecnica 141

Kemppi Minarc Evo 150

Ahoj. V praci je pokazena svarecka Kemppi Minarc Evo 150, je to obyc MMA svarecka. Ve svarecce je poskozeny modul skladajici se ze 2 IGBT tranzistoru a 4 diod. Neni mozne koupit nahradni modul, nebo alespon o tom nevim, vyrobce pouze nabizi celou desku (to je cela svarecka vc. trafa, tlumivky atd, jen bez skrine, ventilatoru a celniho panelu). To by bylo neekonomicke, deska se prodava za 600 liber, to je tusim pres 12000 Kc.

Nesetkal se s tim nekdo? Bylo by teoreticky mozne modul nahradit diskretnimi soucastkami, ale potom nebude pasovat chladic a cele to bude na prd. Svarecka byla celkem dost pouzivana, tak se presunula do elektroodpadu a ja jsem ji docasne presunul ke me do kanclu. Zkusim to jeste tady kdyby nekdo mel nejaky napad. Dik.

Offline

 

#14 22-11-2021 20:45:11

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Oprava Telwin Tecnica 141

Tak podle servisního manuálu je tam
1 Primární usměrňovač + PFC modul
2 IGBT modul

Nejspíš se jedná o ten PFC modul . Pokud je na zakázku stejně jako v malejch ESABech tak good luck xD


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#15 22-11-2021 21:27:17

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Oprava Telwin Tecnica 141

Ja uz jsem to podle toho manualu promeril, primarni usmernovac a PFC modul jsou v poradku, ale mereni ukazovalo na slusly IGBT modul. Ten modul jsem uz i vypajel, je to plastova krabicka, ktera se da v ruce otevrit, neni zalisovana. Uvnitr je deska s natistenymi polovodici, nejake SMD odpory a cele je to zalite nejakym polotekutum silikonem. Kolem 2 krystalu je silikon cerny a dratove vyvody odstavaji, tam bude chyba.

Teprve ted me napadlo hledat podle cisla modulu, 100MT060WDF. Drive jsem stale hledal nahradni dily pro svarecku, samozrejme i v anglictine. Ten modul se skutecne prodava! Trochu mne spadla brada, stoji 1668 Kc. Ale to uz je slusne, pac cela deska stoji 10x tolik.

https://eu.mouser.com/ProductDetail/Vis … mTGxhp5fM=

Zkusim desku jeste promerit co to pujde (to pujde tezko, protoze velka cast je zalita silikonem a je tam i spousta transformatoru, ktere tezko budu promerovat. Mozna to risknu, koupim novy modul a svarecku zkusim opravit.

Editoval Jakobo (22-11-2021 21:44:25)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče