SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 06-02-2021 09:14:13

Zetor341
Člen
Registrovaný: 17-01-2021
Příspěvky: 5

Svařování

Ahoj píšu tu znovu. Chtěl bych se zeptat co je to zaškolení svařování a zda můžu svářet někde na veřejnosti nebo nemohu. A nebo zda bych měl požádat o Základní kurz sváření.

Offline

 

#2 06-02-2021 09:53:56

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Svařování

Zetor341 napsal(a):

.... a zda můžu svářet někde na veřejnosti ........

To je jako jestli můžeš krást na veřejnosti. Můžeš, když tě nikdo neuvidí smile
Teď vážně, nejde o to kde, ale co, respektive pro koho. Když si budeš pro sebe svařovat bránu a kolem budou chodit sousedi, je to OK. Pokud tě nekdo nepráskne, že to děláš na kšeft, ale pak bys měl problém s finančákem, a ne kvůli samotnému svařování.
O smyslu kurzů tady psalo víc lidí, nejlíp asi jirkati. Najdi si to.

Offline

 

#3 06-02-2021 14:18:50

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Svařování

zaškolit se můžeš i sám nebo manželka. Třeba studiem Svarfóra.
Kurz ti může poskytnout jen školitel registrovaný u nějaké svářečské společnosti, třeba ANB.
Ve všech případech je dobré (i na to zaškolení) mít nějakou průkazku - čím barevnější tím lépe. Kontrolní orgány budou spokojeny.
Možná se pletu, pak prosím moderátora aby mne usměrnil. smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 06-02-2021 18:16:38

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Svařování

Ach jo, proč každý nový příchozí kašle na tisíce zdejších informací na každé možné téma z oboru svařování. No, proč ne. Vždycky se najde ochotný trouba, který mu to vyhledá, případně znovu vysvětlí.
Tak po tisícíprvé:
V ČR (ale i SR) stále ještě existují dva zcela nekompatibilní systémy svařovacích předpisů.

1, Svařování s doklady podle ČSN 050705. Tento reziduální systém má dvě možné varianty podle původního určení.
a, Zaškolení, které původně používaly firmy pro pracovníky vykonávající zcela jednoduché svářečské činnosti. Dokument o zaškolení v takovém případě platí jen pro firmu a ve firmě. Po převratu se svařování díky větší dostupnosti svářeček stalo pro mnoho lidí koníčkem. Proto se začala tahle nejjednodušší kvalifikace pořizovat i na doma. Je to z toho důvodu, že svařování patří mezi procesy se zvýšeným nebezpečím požáru a pojišťovny, ale i hasiči, požadují v případě průšvihu dokument o tom, že se uživatel nechal vyškolit z bezpečnostních předpisů pro tu kterou svařovací metodu. Nejjednodušší a také nejlevnější je tedy získání potřebného osvědčení je Z A Š K O L E N Í podle ČSN 050705. Je vydán úřední dokument, který je pak pojišťovnou i hasiči uznaný za dostačující.
b, Základní kurz svařování je dalším reziduem, které přináší řadu problémů. Mnoho absolventů takového kurzu si totiž myslí, že mají svářečské oprávnění a mohou začít svařovat. Jenže to není pravda. Ony se totiž masivně změnily výrobní a provozní předpisy a svářeč se Základním kurzem může svařovat jen ve velmi omezeném rozsahu. Tedy například jen netlakovou topenařinu, jen minimum statických konstrukcí a pod. Nesmí svařovat nic, co má jakoukoliv bezpečnostní funkci, např. zábradlí kolem hřiště, schody atd.

Svářečské oprávnění podle ČSN 050705 platí jen v ČR a po ověření i na Slovensku.
Firmy certifikované v oboru svařování svářeče se Základním kurzem (nebo jen Zaškolením) nevyužijí, protože podle norem nemohou.

2, Svařování s Oprávněním, resp. s Certifikátem podle ČSN EN ISO 9606.xx. Tento svařovací systém je celoevropsky uznávaný (navíc platí i v Austrálii, Mexiku, v Indii i jinde) a tam všude jsou uznávány Certifikáty vydané v ČR. Oprávnění podle daných norem je ale poměrně úzce definované na materiály a jejich rozměry, takže jen vyjímečně stačí jedna zkouška.

Jen pro informaci uvádím přehled poskytovaných zkoušek v jedné z desítek Svářečských škol http://www.evig.cz/prehled-zkousek/

Editoval jirkati (06-02-2021 18:18:34)

Offline

 

#5 07-02-2021 08:47:15

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Svařování

Nojo,  ale proč to  dělat,  když  tam  píšou,  že platnost  je jen  dva roky,  občas tři roky. Neboli  když  periodicky co  ty dva roky nenakrmím  tu  školu  nějakou  tisícovkou, tak  stejně jako  bych  ten  kurz  nikdy nedělal. Za ty trvalé poplatky to  nestojí, pokud se tím  neživím. To  už  je znatelně výhodnější si  sjednat  třeba lepší  pojištění na blbost.

Offline

 

#6 07-02-2021 21:55:28

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Svařování

Vždyť jo, na domácí "žvýkání" ti stačí Zaškolení a systém prodlužování platnosti jen přezkoušením z bezpečnostních předpisů jednou za dva roky.
Pojištění na blbost bohužel potřebu jakéhokoliv Oprávnění (svářečské, řidičák, VZV, a mnoho dalších) nenahrazuje. A mám tu blbou zkušenost, že "pojištění na blbost" má tak velké množství výluk, že je jeho existence velmi diskutabilní.

Offline

 

#7 08-02-2021 08:59:52

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Svařování

No  dobře  a kolik  obvykle to  přezkoušení  stojí?
V ceníku,  co  jsem  viděl,  je uvedeno,  že to  trvá  tři  dny,  žádná  menší  hodnota nikde není. A u  solidní nedotované školy jeden  den  školení pod  600 - 800 Kč nejde. Za tři  dny to  je tak 2000 a víc  a nekupoval  jsem  invertor za 2000 a nějaké  drobné,  abych  stejné  peníze vyplazoval opakovaně každé  dva roky. A to  jen  proto,  že občas potřebuji  zavařit upadlou  nohu  od stojanu nebo  prasklý  rám  od plotu,  či  v budoucnu  možná slepit i  něco  nového.
Zas takovéhle rýžování klientů těch  svářečských  škol podporovat  nemusím.

Editoval Radim (08-02-2021 09:02:54)

Offline

 

#8 08-02-2021 09:39:47

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: Svařování

Přezkoušení z bezpečnostích předpisů trvá asi 3hodiny a stojí zhruba 500Kč.

Offline

 

#9 08-02-2021 09:41:16

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Svařování

Je  dobré si uvědomit, že dva tisíce dnešních korun má obecně hodnotu cca 150 kč před rokem 89. Porovnáme-li průměrné mzdy.

Offline

 

#10 08-02-2021 11:03:04

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Svařování

ZDENÁL napsal(a):

Je  dobré si uvědomit, že dva tisíce dnešních korun má obecně hodnotu cca 150 kč před rokem 89. Porovnáme-li průměrné mzdy.

nepodceňoval  bych  se tak. Porovnáme li českou  a československou  průměrnou  mzdu.
Ale když  si  porovnáme dnešní  českou  průměrnou mzdu  a tehdejší západoněmeckou  průměrnou  mzdu, je 2000 Kč už  takových  60 - 80 tehdejších  marek. A 60 - 80 tehdejších  západoněmeckých  marek je v přepočtu  kurzu nějak 1000 - 1400 tehdejších  Kčs. A v přepočtu  na tehdejší průměrné československé  zboží 60 - 80 marek  zhruba odpovídá tehdejšímu  nákupu za 500 - 800 korun československých. Což byl  tehdy zhruba půlměsíční  až  měsíční  nákup potravin  pro  jednu  velkou  rodinu. Takže 2000 dnešních  Kč zas tak  málo  není.

Offline

 

#11 08-02-2021 11:18:21

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Svařování

ZDENÁL napsal(a):

Je  dobré si uvědomit, že dva tisíce dnešních korun má obecně hodnotu cca 150 kč před rokem 89. Porovnáme-li průměrné mzdy.

A co tim chce basnik rict, ze jsem tak zvedavy?

Mimochodem, ty 2000 jsou porad jeste treba mesic obedu v praci.
A i pokud je to "jen" za 500 (+500 za vydani prukazky, pocitam), tak to bude stat den dovolene, nemluve o tom. ze dneska mi to nejspis stejne nikdo neudela...


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#12 08-02-2021 11:25:29

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Svařování

Nějak nechápu proč porovnávat tehdejší západoněmeckou mzdu s dnešní českou. Já vím, že v roce 1987 jsem nastoupil po vysoké jako projektant s platem 1450 kč hrubého a dnes mám cca 35 000 hrubého. Průmyslové zboží stálo totéž co dnes, máslo deset korun.

Offline

 

#13 08-02-2021 13:12:58

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Svařování

Radim - těch cca 500 Kč každé dva roky za přezkoušení skutečně není horentní suma.
O hrátkách pojišťovny a hasičů s jedním spolupracovníkem z firmy jsem tu už kdysi psal. Jen stručně - půjčil si v práci oficiálně MAG svářečku s plnou lahví směsi s tím, že mu kámoš s papírama něco zavaří na baráku. Ve skutečnosti pak sám lepil v dřevěné garáži u baráku své auto. Shořela garáž, auto a nová Froniuska a střecha na baráku. Hasiči jako první požadovali Oprávnění ke svařování a protože ho neměl, naúčtovali mu skoro celý zásah. Pojišťovna vyžadovala také nějaký doklad, že může svařovat. Nakonec mu i po soudním odvolání zaplatila jen 15% škody. V práci zaplatil novou Froniusku i s tlakovou lahví. Naštěstí tam nebylo žádné zranění!
Myslím, že porovnání ceny i toho nejdražšího kurzu s přezkušováním na 50 let by to bylo mnohonásobně levnější, než sebemenší průser.

Offline

 

#14 08-02-2021 14:31:50

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Svařování

Básník tím chtěl říci, že mu tento přepočet velmi pomáhá, když je mu líto za celkem rozumnou a užitečnou věc pustit pár tisíc. To se netýká pouze zaškolení svařeče, ale i mnoha dalších věcí.

Offline

 

#15 09-02-2021 06:25:25

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Svařování

Porovnávat  to  přes průměrné  mzdy je trochu laciné,  protože hlavně věci  každodenní  spotřeby byly za socíku k  tehdejší  nízké  průměrné  mzdě i příslušně levné. Takže za stejný  podíl  průměrné  mzdy se tehdy pořídilo řekněme 3/4, polovinu  věcí  než  by se pořídilo  dnes. Rozhodně ne desetinam,  dvacetina toho,  co  by se pořídilo  dnes.
A co  se týká  kurzů,  v ceníkách svářečských  škol,  které  jsem  viděl, jsem  žádné přezkoušení za 500 nenašel. Všude je minimální  "kurs" třídenní  školicí  kurs,  kde těch  2000 za jeden  kurz je dost  reálná  cena. Pravda,  uhradit toto  v jednom  případě není  problém. Kdyby ale takhle člověk  přistupoval  ke všemu, co  si pořizuje,  brzy by i v případě nadprůměrného  platu platu byl  v minusu.

Offline

 

#16 09-02-2021 07:56:58

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: Svařování

Těch 500 korun je za přezkoušení z bezpečnostních předpisů po dvou letech od kurzu.

Offline

 

#17 09-02-2021 17:50:11

rob.
Člen
Registrovaný: 17-09-2017
Příspěvky: 61

Re: Svařování

jole napsal(a):

Přezkoušení z bezpečnostích předpisů trvá asi 3hodiny a stojí zhruba 500Kč.

ten test se da napsat za 15 min a ano, stoji to 500kc +- asi vsude.

Offline

 

#18 09-02-2021 23:14:56

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Svařování

jirkati napsal(a):

mám tu blbou zkušenost, že "pojištění na blbost" má tak velké množství výluk, že je jeho existence velmi diskutabilní.

potvrzuju, teprve když dojde ke škodě a ty výluky si pojištěnec důkladně nastuduje tak zjistí že pojistka je vlastně uplně na nic.
Normální člověk - neprávník - si ty výluky sice může přečíst před podpisem smlouvy ale nemá šanci je napasovat na případný budoucí průšvih.
Smlouva bez výluk je za takovou raketu že je lepší si částku měsíčně odkládat na spořící účet a případnou škodu zaplatit ze svého.
Všechny pojistné smlouvy jsou postavené tak že pojišťovna nikdy plnit nemusí, pojišťovny ale platí protože by brzy nikdo nic nepojišťoval.
Tak občas pustí chlup. sad
Vono je nejlepší se do obtížných věcí nepouštět.
Když mám praxi, zkušenosti a zdravý rozum a dojde ke škodě - není to moje vina = nikdo po mě nic chtít nemůže.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#19 10-02-2021 06:38:08

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: Svařování

Zrovna teď jsem řešil pojištění baráku. Pojišťovna odhadla cenu baráku na úsměvnou částku, za kterou je neprodejný. Cenu určuje pojišťovna, s prodejní nemá co do činění. Chtěl jsem pojistit jen na polovinu této výše. Bylo mi sděleno, že pokud dojde ke škodní události a pojišťovna zjistí, že byl dům podpojištěn např.na 50% ceny domu, pokrátí mi plnění o 50%. Takže např.cena domu čtyři mega, pojistím na dvě, při škodě dvě mega dostanu jen jedno mega. Tak jsem pojišťováka vypakoval. Jak napsal Bourač, výhodnější je spořit do prasátka.

Offline

 

#20 10-02-2021 09:43:24

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Svařování

No, 500 kč je trochu  něco jiného  než 2000 kč.
Co  se týká pojištění,  ono  bývá  obvykle dobré  si  ty pojistné podmínky přečíst  předtím  než  se podepisuje smlouva.  Ne potom,  když se uplatňuje nějaká  pojistná  událost. Většina výluk  je jednoznačných,  existují  ale některé  výluky,  které  se dají  vykládat  nejednoznačně a tudíž příslušné  plnění  může pojišťovna snadno  odmítnout nebo  zkrátit.
Že při  podpojištění  pojišťovna pokrátí  škodu,  je jaksi logické.  Kdyby tomu  tak  nebylo,  tak  by se objevilo  plno  vykuků, kteří  by se nechávali  pojišťovat jen  na polovinu,  čtvrtinu  nebo  ještě menší  cenu  baráku a kalkulovali  by s tím, že větší  škoda na baráku než  ta polovina,  čtvrtina atd ceny baráku nikdy nebude, takže ve výsledku  by získali stejné  pojištění  za výrazně menší  platby pojistného. A kromě toho  je u nás ze zákona zakázáno uzavírat takové  materiálové pojištění,  jehož  výsledkem by mohlo  být to,  že by pojištěnec získal větší  částku  než  by byla výše škody neboli  by měl  z  té  škodní  události  zisk.

Offline

 

#21 10-02-2021 11:15:05

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: Svařování

Asi nebylo pochopeno. Pokud si pojistím, resp.podpojistím na dvě mega, očekávám plnění do dvou mega, nikoliv jedno mega, jak si určí pojišťovna, protože barák má cenu čtyři mega. To, že je škoda vyšší, je pak už můj problém, zbytek si musím řešit sám.

Offline

 

#22 10-02-2021 11:56:23

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Svařování

zahajskej napsal(a):

Asi nebylo pochopeno. Pokud si pojistím, resp.podpojistím na dvě mega, očekávám plnění do dvou mega, nikoliv jedno mega, jak si určí pojišťovna, protože barák má cenu čtyři mega. To, že je škoda vyšší, je pak už můj problém, zbytek si musím řešit sám.

To je tvoje logické uvažování. Logické uvažování pojišťovny je, že barák má cenu 4 mega, a tys ho pojistil jen na dvě. Ergo jen na polovinu jeho hodnoty. Takže při hrazení škody dostaneš jen polovinu "skutečné" škody. Skutečné je v uvozovkách, protože se k ní dá dostat různými způsoby smile
S tvojí logikou bys musel pojištovat způsobem "obývák je za 500, pojištuji na 500. Kuchyň je za 300, pojištuji na 300. Sklep je za 400, pojištuji na 200 ....."
Což ti takhle ale nikdo nepojistí, a nebo ti to spočítá, že to bude za víc, než kdybys pojistil celek na 4 mega.

Editoval pafik1605 (10-02-2021 11:59:06)

Offline

 

#23 10-02-2021 16:34:30

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Svařování

zahajskej napsal(a):

Asi nebylo pochopeno. Pokud si pojistím, resp.podpojistím na dvě mega, očekávám plnění do dvou mega, nikoliv jedno mega, jak si určí pojišťovna, protože barák má cenu čtyři mega. To, že je škoda vyšší, je pak už můj problém, zbytek si musím řešit sám.

Ale bylo. Prostě ale je podpojištovat  zakázáno.  Něco  jiného  je,  když se pojistí  na plnou  cenu  a ty si  k  baráku  přistavíš nějakou  přístavbu  a "zapomeneš" tu  přístavbu  promítnout do  zvýšené  ceny pojištění, výsledek  je tentýž,  ale přímo  ve smlouvě to prostě nejde.

Offline

 

#24 10-11-2023 17:25:03

Joeker
Člen
Registrovaný: 10-11-2023
Příspěvky: 3

Re: Svařování

Dobrý den chtěl bych se zeptat ze když zkouším vařit nerez trubku Tigem tak se mě stane že keramika sklouzne během svařování děkuju za odp.

Offline

 

#25 10-11-2023 19:37:50

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: Svařování

Nemuže sklouznout. Je tam na závit. Tož tak.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče