SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 11-01-2021 19:36:27

Cudlx
Člen
Registrovaný: 04-02-2019
Příspěvky: 4

Elektronická tlumivka

Zdravím, dokáže někdo vysvětlit jaký vliv má na svár nastavení tlumivky? Vím že se tím nastavuje charakteristika oblouku měkkost, tvrdost. Ale co to zjednodušeně znamená? Díky za odpověď

Offline

 

#2 11-01-2021 22:03:14

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8508

Re: Elektronická tlumivka

Laicky, při tvrdém oblouku je svár užší a hodně převýšený, málo provařený. Používám když navařuji hrany. Má to většinou menší rozstřik kuliček, popř. jemnější. Měkký oblouk je svár více rozlitý, jakoby více provařený, méně převýšený. Ale taky to většinou hodně kuličkuje.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#3 12-01-2021 06:24:37

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Elektronická tlumivka

Z fyzikálneho hľadiska tlmivka stabilizuje prúd, teda bráni veľkým zmenám jeho hodnôt  pri zmenách odporu oblúka. V kontexte toho čo píše varok, zvýši sa časový podiel oblúka v pomere k času skratu a nedovolí v momente skratu nárastu prúdu do takých hodnôt , aby tá roztavená kvapka explodovala.

Offline

 

#4 12-01-2021 09:35:57

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Elektronická tlumivka

Tlumivka za usměrňovačem má také důležitou funkci pro vyhlazení stejnosměrného proudu. Pro střídavý proud má velkou impedanci, takže zbytky - zvlnění střídavého proudu po usměrnění, se na ní odfiltrují, kdežto stejnosměrná složka prochází téměř beze ztrát. Velice dobře to lze pozorovat na WLSP 315, kde je vinutí tlumivky rozděleno a lze ji zařazovat do obvodu po částech. Při použití celého vinutí, tedy maximální indukčnosti, je změna nejen viditelná, ale též se změní zvukový projev hořícího oblouku, je tišší a méně ostrý.

Editoval VašekP (12-01-2021 10:52:31)

Offline

 

#5 12-01-2021 11:27:26

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8508

Re: Elektronická tlumivka

VašekP: Ale Cudlx se ptal na ELEKTRONICKOU tlumivku.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#6 12-01-2021 12:19:54

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Elektronická tlumivka

varok napsal(a):

Laicky, při tvrdém oblouku je svár užší a hodně převýšený, málo provařený. Používám když navařuji hrany. Má to většinou menší rozstřik kuliček, popř. jemnější. Měkký oblouk je svár více rozlitý, jakoby více provařený, méně převýšený. Ale taky to většinou hodně kuličkuje.

Téměř vyčerpávající výklad smile. Ještě bys k tomu měl dodat, jaké nastavení odpovídá tvrdému a měkkému oblouku. Aby to bylo kompletní. A to dvakrát; tam, kde je střední (obvykle dafaultní) hodnota nula, a tam, kde je střední hodnota pět.

Offline

 

#7 12-01-2021 13:06:43

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Elektronická tlumivka

Skoro věčné téma.
Tlumivka je takový konzervativní prvek. Při nárůstu proudu se v ní kumuluje energie a při poklesu procházejícího proudu se zase vydává. Ty nárůsty a poklesy jsou markantní hlavně při zkratovém procesu svařování. Při sprchovém procesu se tlumivka uplatní velmi málo až vůbec.
Elektronická tlumivka je navenek totéž. Rozdíl je v tom, že se použije výrazně menší cívka a energie se "skladuje" a vydává z přidaného kondenzátoru. Dobře je to vidět třeba na schématech výkonnějších svářeček Fronius. Samozřejmě Froniusky mají vysoký pracovní kmitočet střídače (typicky 100 kHz), což je pro velikost tlumivek velice výhodné.

Offline

 

#8 12-01-2021 16:49:12

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8508

Re: Elektronická tlumivka

Pafik1605: Různé svářečky mohou mít jinak. Třeba na Lorchu co mám v práci je uprostřed takové jakoby neutrální nastavení, tedy kompromis. Jámám na mašině -10 a +10. Do mínusu je měkčí oblouk, lázeň je více tekutá, hodně se rozlévá. Velký rozstřik kuliček. Do plusu je oblouk tvrdší, svár je užší, hodně převýšený a jakoby málo protavený do hloubky. Používám na hrany a vyvařování větších mezer. Tedy jestli jsem to popsal zprávně jak to má odborně být. U moderních invertorových mašin mi ale tlumivka připadá jako přidávání napětí, chová se to podobně. Mám vypnutou synergii a když si ručně nastavím mašinu a hodně přidám nebo uberu napětí, je to podobný, ne-li stejný výsledek. Velká výhoda těch dnešních elektronických mašin je v tom, že jde trošku ošidit to přechodové pásmo jak tady o tom každou chvíli básníte. smile

Editoval varok (12-01-2021 16:49:25)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#9 12-01-2021 17:23:29

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Elektronická tlumivka

varok: takže od neutrální polohy k menším číslům to dělá měkčí oblouk a k větším číslům tvrdší. Takhle jsi to myslel?

Offline

 

#10 12-01-2021 17:37:18

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8508

Re: Elektronická tlumivka

Ano


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#11 12-01-2021 19:53:03

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Elektronická tlumivka


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#12 13-01-2021 09:33:24

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Elektronická tlumivka

Jugen...: Tak to mě úplně zmátlo.  Kdy to teda míň prská? Když se nastaví od neutrální polohy míň, nebo víc?

Offline

 

#13 13-01-2021 16:12:06

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Elektronická tlumivka

Tak jde oto jestli prskání je zvuk nebo to že kolem lítají kuličky. Někdo myslí to a ten zas tohle. Ten kdo to musí čistit nechce žádný kuličky a hezkej svár.


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#14 13-01-2021 18:12:29

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Elektronická tlumivka

Prskáním myslím tvorbu kuliček. Zvuk je druhotnej.

Offline

 

#15 13-01-2021 18:19:05

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8508

Re: Elektronická tlumivka

U ná v práci si svářeči čistí a brousí sváry sami. Většina to neřeší a mašiny si ani neumí nastavit. Jedou v synergii a to není všechno jak tady psal pan Jirkati i jiní. Ještě jsem neviděl mašinu, která má programy v synergii tip ťop. Já mám na mašině tlumivku 10 stupňů do mínusu a 10 stupňů do plusu. I tak mi stačí asi 3 st. Všeho moc škodí. Kolegové mají ty samé mašiny ale s jiným ovládáním a jen 3 st. do mínusu a 3 do plusu. Já osobně do mínusu ani moc nejdu, hrozně to prská kuličky.

Pafik1605: Si to vyzkoušejte, ne? Ale ta tlumivka není všechno, důležité je dobře poladit mašinu i bez té tlumivky.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#16 13-01-2021 18:31:47

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Elektronická tlumivka

Ale pánové, k čemu se chcete zase dobojovat? To už tady bylo, ale nechce se mi to hledat.
Funkcí tlumivky je omezit naindukované špičky proudu při přerušení zkratu při zkratovém svařování. Samozřejmě s kolísajícím svařovacím proudem kolísá i napětí na samotném oblouku. Pokud se dostanete do stavu, že je k danému proudu napětí příliš vysoké - např. příliš dlouhý oblouk, narůstá dynamický účinek v oblouku a kapka je příliš vysokým napětím a Pinch efektem (rychlé zaškrcení kapky na tavícím se konci drátu) urychlena natolik, že plácně do tekuté lázně a vyrazí z ní tzv. rozstřik. Tlumivka "přerozdělením" části energie tento účinek silně zmenší.
Proto se všude píše a i já to stále zdůrazňuji, že bychom měli svařovat ušima, protože uši dobře rozeznají, kdy je oblouk příliš dlouhý a kdy narostou ony proudové a napěťové špičky na něm.
Samozřejmě drahé profi stroje mají tak rychlou zpětnou vazbu, která zpravidla proporcionálně řídí výlet drátu a udržuje délku oblouku na téměř konstatntní úrovni vůči ostatním svařovacím parametrům ať už svářeč cloumá hořákem jak se mu zlíbí.

Offline

 

#17 13-01-2021 19:22:37

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Elektronická tlumivka

jirkati pomozem ti na fore su 2 vlakna o tlmivke
a) klasicka poctiva s jadrom
b) teoreticka do hadky veduca debata o elektronickej tlmivke v SMA-250 vlakne dost premazane banom toho uzivatala.

nedavno bola taka diskusia ohladom tlmivky "klasickej"
https://www.svarforum.cz/forum/viewtopi … 69#p144369
mas tam aj jeden pekny prispevok #14 asi 7 prispevkov pod seniorom...

mozno najdem to vlakno kde sa diskutovalo o zapojeni elektronickej tlmivky ako sa dosahovala zmena indukcnosti
mam pocit ze sa to riesilo tak 2-3roky spatne ale nebola to pre laikov lahka tema. (btw dik za skrabanec)

este jeden link k tlmivke ktory okrem hadok mozno bude prinosom
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=5678

Editoval ihlan (13-01-2021 19:44:45)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#18 14-01-2021 09:03:48

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Elektronická tlumivka

varok napsal(a):

U ná v práci si svářeči čistí a brousí sváry sami. Většina to neřeší a mašiny si ani neumí nastavit. Jedou v synergii a to není všechno jak tady psal pan Jirkati i jiní. Ještě jsem neviděl mašinu, která má programy v synergii tip ťop. Já mám na mašině tlumivku 10 stupňů do mínusu a 10 stupňů do plusu. I tak mi stačí asi 3 st. Všeho moc škodí. Kolegové mají ty samé mašiny ale s jiným ovládáním a jen 3 st. do mínusu a 3 do plusu. Já osobně do mínusu ani moc nejdu, hrozně to prská kuličky.

Pafik1605: Si to vyzkoušejte, ne? Ale ta tlumivka není všechno, důležité je dobře poladit mašinu i bez té tlumivky.

V synergii má většina svářeček nastavenou střední polohu a to pro všechny materiály. Pravděpodobně je to parametr, kterej je třeba nastavovat vždycky pro konkrétní svařování. Jak píše jirkati. Dal skoro úplně vyčerpávající popis; úplně mě to vyčerpalo smile.  Bývalo by mě stačilo, kdyby napsal, že nastavením tlumivky v vyšším číslům se změkčuje oblouk, čili to míň kuličkuje.
Vyzkoušet vyzkoušet. Ono to není úplně jednoduché; když chceš dělat nějaký obecný závěry, tak musíš mít mnoho (několik) pokusů za stejných podmínek. A na to v garáži obvykle nejsou podmínky (výška, tlak, teplota, rosný bod, .... ) smile
To, že do toho ihlan zatáhl problematiku tlumivek k usměrňovači, o tom se radši ani nezmiňuju... smile

Editoval pafik1605 (14-01-2021 09:05:07)

Offline

 

#19 14-01-2021 10:53:58

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Elektronická tlumivka

pafik> Najdi nieco ty na fore, ohladom tlmiviek (vies ake je to "lahucke" tu nieco najst) potesis zakladatela vlakna
alebo ho mozes poslat za expertom na Youtube ktory pridava vsade tlmivku:
ale lidi toto ja nedelam neposilej te mi to...  (skoro citat toho dr.Lopucha)

ja som sa snazil dohladat tie temy kde sa nepohadali "elektronkari" s tymi co zvaracku len pouzivaju a vedomosti
maju z praxe ako sa to chova kludne to mozes dalej vysvetlovat rad si precitam smile - hlavne elektronicka
ako funguje ten fyzikalny dej a uvolnenie tej energie z velkej tlmivky a co to sposobi otom nejaku predstavu mam
Kludne vysvetli ako to pajsuju /nahrazduju velku a tazku tlmivku/ elektronicky no pod.... ukaz sa .... tongue

a otom ze dotoho zatahujes synergiu a varoka sa ani vyjadrovat nebudem  big_smile big_smile

Editoval ihlan (14-01-2021 11:06:04)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#20 14-01-2021 11:30:47

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8508

Re: Elektronická tlumivka

Pafik, tak že bych to napsal naopak? Ale já to tak nazývám.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#21 27-11-2023 16:14:39

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 196

Re: Elektronická tlumivka

Panove, kdyz je tu tohle vlakno, muzu mit otazku?

Vcera se mi stala nemila prihoda. Omi176LS, Ar98Co plyn, vracel jsem tam 0.8 drat, obvykle male veci varim na 3.5m/s kolem 18.4V, koutak na 2 plochace z blata 3x20, vylet neco pod 10mm.
Takze nic zleho netuse, to tam nastavim, a delalo to neco hrozne divneho - strasne blbe to chytalo, kdyz uz se vytvoril, tak to nakonec udelalo asi 2mm v prumeru zhavou kulicku, ktera vypadala ze se svarence dotyka (alespon jak na to blbe vidim, odporove?) a roztejka se po nem, zvuk to nevydavalo prakticky zadny. Svar byl nakonec celkem v poradku, az na to, ze to prskalo kulicky vsude okolo jak tchyne kdyz nenajde prach na skrini...

Zkousel jsem to projet od 16V do 20V a zvetsit rychlost dratu (to nepomohlo), nekde kolem 19.5V to ale chvilkama (jednou za 2-5sec) do toho zacal jet normalni zkratovy prenos, tak na pul sekundy.

Nakonec jsem si vsimnul, ze se mi tam nejak dostala el. tlumivka (na 1 z max 5ti), kdyz jsem ji vypnul, tak to zacalo varit zase normalne.

Takze moje otazka - co se to tam sakra vlastne delo? Muze to byt chyba, nebo vlastnost? A jestli chyba, tak (krome rukou) kde?


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#22 27-11-2023 16:53:21

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8508

Re: Elektronická tlumivka

Mistře, tímhle plynem svařujete nerez nebo klasickou černou ocel? Co se stalo nevím, mám verzi bez elektronické tlumivky, ale že by to ta tlumivka i na jeden dílek takhle natáhla se mi nezdá. Spíše to byla shoda náhod a měl jste tam nastaveno něco špatně, ne? Jestli tímhle plynem svařujete černou ocel, tak nevím. Co jsme kdysi zkoušeli v práci směs 92/8 na černou ocel, tak už i to jelo jakoby trošku do sprchy. Takže ten skoro čistý Argon nevím. V práci s tím svařují nerez.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#23 27-11-2023 17:24:17

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 196

Re: Elektronická tlumivka

varok napsal(a):

Mistře, tímhle plynem svařujete nerez nebo klasickou černou ocel?

Oboji, proto mam tenhle konkretni plyn.

Co se stalo nevím, mám verzi bez elektronické tlumivky, ale že by to ta tlumivka i na jeden dílek takhle natáhla se mi nezdá. Spíše to byla shoda náhod a měl jste tam nastaveno něco špatně, ne? Jestli tímhle plynem svařujete černou ocel, tak nevím. Co jsme kdysi zkoušeli v práci směs 92/8 na černou ocel, tak už i to jelo jakoby trošku do sprchy. Takže ten skoro čistý Argon nevím. V práci s tím svařují nerez.

Me to prave taky prekvapilo, proto se ptam smile (a nic jineho nez do napeti a te tlumivky jsem pak nehrabal, a obratem se to spravilo). Sprchu to davalo nekde kolem 25V, ale tu jsem dal jednou pokusne kdyz jsem to zkousel a seznal, ze az tim budu varit neco tlusteho, tak to zkusim znovu.


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#24 27-11-2023 19:01:05

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8508

Re: Elektronická tlumivka

Tak snad poradí odborníci


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#25 27-11-2023 19:32:18

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Elektronická tlumivka

Stačí se podívat do manuálu

"Elektronická tlumivka (tzv. měkké/tvrdé sváření)
Slouží k doladění svář. proudu, kdy svářeč potřebuje využít měkké nebo tvrdé sváření.
Tento svář. proces lze využít ve všech režimech MIG/MAG. Pro nastavení tlumivky je třeba přepnout
tlačítkem se šipkou (obr.2, poz.21 nebo 24) do funkce tlumivka (obr.2, poz.5). Nastavení se provádí
potenciometrem (obr.2, poz.22). Názorné zobrazení viz. obr.12."

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče