SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 12-09-2018 19:15:16

DJ_Long
Člen
Registrovaný: 12-09-2018
Příspěvky: 6

Výběr TIG AC/DC

Prosím o radu ve výběru tig svářečky pro domácí svařování. Která je lepší popřípadě plusy a mínusy? Dále jsem se chtěl zeptat jaký vliv má rozsah Pulzní frekvence u te první je docela malý. Děkuji za jakékoli info

https://www.expondo.cz/stamos-power-alu … -takt-2125

https://www.expondo.cz/welbach-svareka- … s-10020164

https://www.expondo.cz/stamos-basic-alu … -puls-2094

Offline

 

#2 12-09-2018 22:17:59

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Výběr TIG AC/DC

Já bych si vzal tu první má tolik  krásných čudlíku tak bych se mohl vyřádit. také barva je hezká. teda pokud se Ti nelíbí více červená .To bych si potom koupil raději froníka   big_smile

Offline

 

#3 20-11-2019 20:47:32

Duffs
Člen
Registrovaný: 20-11-2019
Příspěvky: 2

Re: Výběr TIG AC/DC

Dobrý večer, plánujem si kúpiť niaku AC/DC zváračku na domáce použitie. Ciel je natrénovať pre vlastné potešenie zváranie nerezu a hliníka. Zapozeral som sa do tejto mašinky a zaujímal by ma váš názor, či to stojí za skúšku.
https://www.amazon.de/Schwei%C3%9Fger%C … F8&me=

Poprípade ak snou ma niekto priamu skúsenosť budem rad ak sa sňou podelí.
Keby sa to niekomu nechcelo nakliknuť popis to má :
- Základní informace – malé kompaktní konstrukce a nízká hmotnost pouze 8,5 kg, praktický plynový připojení s quick připojení. – díky digitální regulace jsou nejdůležitější parametry přednastaveno a jsou přehledně díky dotykový panel. – pulzní funkcí a nastavení tep frekvence až 200 Hz vhodné pro tenké plechy. – (AC) střídavý proud pro bezpečnou jinam od oxid vrstvami při hliníku. – elektrody svařování stiskem tlačítka vč. Programmierbarem Arcforce, proti Stick, Hot start. – Up/Down Controller kompatibilní. – funkce AC/DC TIG/WIG MMA 200 Pulse - – WIG HF AC/DC – WIG Lift AC/DC – WIG Pulse – elektrody – model: AC/DC TIG/WIG 200 Pulse – síťové napětí: 230 V/50 Hz – nastavení: digitální, plynule – max. příkon WIG: 4,3 kW – max. příkon MMA: 5,7 kW – proud rozsah nastavení WIG: 10 – 200 a – proud rozsah nastavení: 10 – 170 MMA a – AC střídavý proud frekvence: 60 Hz – napětí naprázdno: 66 V 100% 120 a – Doba zapnutí WIG (AC): 60% 155 a 35% 200 a – tep frekvence: 0,5 – 200 Hz – zapalování: HF a Lift – třída ochrany: IP23 – třída izolace: H – rozměry: 410 x 146 x 278 – Hmotnost: 8,5 kg – rozsah dodávky - – černá ledu Sgeraet AC/DC 200 a – WIG hořák WP 17, 4 m – elektroda držák 3 M – rozměry kabel 3 m – plastový kufr

cena : 455€ aj s dopravovu z nemecka.

https://i.imgur.com/uVahQtm.jpg

Editoval Duffs (20-11-2019 20:54:16)

Offline

 

#4 20-11-2019 21:20:35

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Výběr TIG AC/DC

8,5kg na udávaný výkon 200A v ACDC? big_smile big_smile big_smile Velmi vtipné řešení. Takto výkonné mašiny se pohybují někde od ~17kg nahoru... Těch 8,5 může mít tak nějaká MMA svářečka s možností TIG DC....

Nehledě k tomu, že "Duffs" registrovaný dnes je nějaký číňan (dle češtin), takže je to jen reklamní nesmyslný článek... Vhodný tak k výmazu... wink


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#5 20-11-2019 22:21:29

Duffs
Člen
Registrovaný: 20-11-2019
Příspěvky: 2

Re: Výběr TIG AC/DC

Rellik napsal(a):

8,5kg na udávaný výkon 200A v ACDC? big_smile big_smile big_smile Velmi vtipné řešení. Takto výkonné mašiny se pohybují někde od ~17kg nahoru... Těch 8,5 může mít tak nějaká MMA svářečka s možností TIG DC....

Nehledě k tomu, že "Duffs" registrovaný dnes je nějaký číňan (dle češtin), takže je to jen reklamní nesmyslný článek... Vhodný tak k výmazu... wink

google translator je číňan big_smile ten popis je len skopčený z tej stranky. A nieje to reklama, pýtam sa na seriózny názor. Ale aj tak ďakujem za názor.

prikladám link videa s tou konkrétnou mašinkou dojč lengvič big_smile
Podľa videa by to mini čudo malo zvládať to čo je v popise na tej stránke.
https://www.youtube.com/watch?v=dajUlScsu8A

Editoval Duffs (20-11-2019 22:37:26)

Offline

 

#6 20-11-2020 16:27:21

Juráš
Člen
Registrovaný: 20-11-2020
Příspěvky: 94

Re: Výběr TIG AC/DC

Dobrý den,
dovolil jsem si oživit tohle téma, protože potřebuju trochu popostrčit správným směrem.
Měl jsem vybraný EVERLAST Power Tig 255EXT, ale komunikace s finskem vyzněla tak, že pozáruční servis může být velká starost.
Následovalo hledání rozumných alternativ a vyšlo mi z toho Makin 320AC/DC P HF, PEGAS 320AC/DC Pulse a slabší, ale zase mobilnější GYS TIG 200 AC/DC HF FV.
Otázka zní, jaké jsou zkušenosti se servisem (možná i poruchovostí), zejména pozáručním, u starších strojů těchto značek. Zkušenosti mám jen se servisem co jezdil do dílen na Kemppiny a ESABy, ale to už jsou mašinky cenou někde jinde a protože to nemám na kšeft, je to ekonomický nesmysl.
Přecijen bych rád, aby při prvním probnému po deseti letech nebyla na odpis, jako stařičký MIG od MEZ, do kterého po 30 letech došly servisákovi náhradní desky.

Offline

 

#7 20-11-2020 16:35:26

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2657

Re: Výběr TIG AC/DC

Juráš napsal(a):

Dobrý den,
dovolil jsem si oživit tohle téma, protože potřebuju trochu popostrčit správným směrem.
Měl jsem vybraný EVERLAST Power Tig 255EXT, ale komunikace s finskem vyzněla tak, že pozáruční servis může být velká starost.
Následovalo hledání rozumných alternativ a vyšlo mi z toho Makin 320AC/DC P HF, PEGAS 320AC/DC Pulse a slabší, ale zase mobilnější GYS TIG 200 AC/DC HF FV.
Otázka zní, jaké jsou zkušenosti se servisem (možná i poruchovostí), zejména pozáručním, u starších strojů těchto značek. Zkušenosti mám jen se servisem co jezdil do dílen na Kemppiny a ESABy, ale to už jsou mašinky cenou někde jinde a protože to nemám na kšeft, je to ekonomický nesmysl.
Přecijen bych rád, aby při prvním probnému po deseti letech nebyla na odpis, jako stařičký MIG od MEZ, do kterého po 30 letech došly servisákovi náhradní desky.

Ekonomicky je to nesmysl, ale zase by sis udělal radost. Přestaneš na půl roku kouřit a chlastat (to je taky ekonomicky nesmysl), a máš to zpátky big_smile

Editoval pafik1605 (20-11-2020 16:35:47)

Offline

 

#8 20-11-2020 17:13:35

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8505

Re: Výběr TIG AC/DC

Juráš: Ty Kemppiny mají svoji kvalitu, takže i kdyby jste koupil starší, tak se podle mě nemusíte bát. Pár servisů je i v okolí ostravy o kterých vím. V bývalé firmě co jsem dělal měli chlapi Kemppi MinarcTig 200, někteří verzi 180 a byli velice spokojeni. Nová mašina stojí něco přes 40 000,- kč ale myslím je to i s hořákem. To si už nepamatuji. Servisovat to moc nemuseli, semtam hadice hořáku, když někomu na ni něco spadlo, nebo přerušené ty drátky k hořáku apod. Samotné mašiny byly v servisu minimálně. Jestli chcete AC/DC, tam bude cena asi někde jinde.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#9 20-11-2020 18:01:18

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Výběr TIG AC/DC

Jakejkoli servis je drahej pokud to neudělají v záruce a v mašině je jedna nebo dvě desky stačí vzit cenu mašiny vydělit 2 a máme cenu nové desky.
Esab ARC 251i cena nové 56 800kc s dph
deska s pfc modulem (na zakázku kterej jinde není)  26tis s dph
pak tam je deska měniče a jedna menší řízení a panel .
Asi tak .


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#10 20-11-2020 18:55:52

Juráš
Člen
Registrovaný: 20-11-2020
Příspěvky: 94

Re: Výběr TIG AC/DC

To pafik1605:
No, máš mě prokouknutýho... :-)

To varok:
Na Kemppinách jsem dělal svářečáky, nejsem talent, na rentgeny to nebylo, ale ty mašiny udělají "mistra" i z polovičního lempla, tedy v těch jednodušších svarech. Starší mašinu jsem taky zvažoval, ale je to trochu loterie. Kolega takhle koupil Migatronic KDO500, pravda, za míň jak nový OMI, jenže dojel na dostupnost dílů, právě kvůli stáří.
AC/DC beru jako takový bonus. Moje představa je nahradit hlavně WTU 400, protože občas potřebuju navařovat 5mm hřebíkem a zároveň získat mobilitu. Na malý věci mám Kitina 170, na hraní s TIGem na doma tedy jen škrabátko. Protože do té dílny, o které jsem psal už po změně majitele nemám přístup, chci nějakou hračku na doma, ale aby měla výkonovou rezervu a nebylo to jako sednout z Royce do užovky, ale alespoň jako z Royce do ojetýho mercedesu.
Nečekám ani zázraky s hliníkem, protože jsem viděl i zkoušel, jak se to dělá správně a neumím si představit, že bych se doma pouštěl do takových akcí, natož konzultoval s metalurgem.
To je právě další nerozhodnost, protože GYS 200 DC umí spot a podle dostupných videí docela pěkně a je to taková funkce, která má větší (pro mne) ,užitnou hodnotu než vařit hliník pětkrát za rok, což znamená v podstatě se to pokaždý učit...  Kemppi, teď nevím kterou, koupili v minulý práci podnikovýmu svářeči. Malá přenosná AC/DC za cenu ojetý oktávky, ale dělo. Nakonec začli kupovat Evo 180 i montážníkům, protože omikrony tenkrát hrozně padaly na řídící jednotky. Takže jo, má to potenciál svářečky na celý život, při slušným zacházení a štěstí nařídící jednotku, protože silovina se vždycky nějak dá.

To Juggernault:
No, tak nějak jsem si to představoval, to samý, jako když padne deska na harvestoru a stojí patřičný zlomek ceny.
Deska je jednoduchá, opravil by ji kdo udrží mikropájku, ale zázrak s mnoha pacičkama bez označení je know-how a jediná drahá součástka na celý desce.

Ještěže tohle fórum existuje. Ono není problém koupit nějakou svářečku, ale je fajn to probrat s někým, kdo jich vyzkoušel víc a má větší přehled. Já jsem prostý uživatel, zavařím i s Einhell trafem, co mi leží pod ponkem, když mám náladu, nebo někde roztahaný ostatní svářečky, jen prostě chci nějaký posun i v dílně.

Offline

 

#11 20-11-2020 19:19:16

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Výběr TIG AC/DC

Juráš: A co tak toho EVERLASTa v jiné barvě? Kukni na JET TIG II, nebo R-Tech TIG Welder Digital AC/DC 210 Amp 240v... Všechno je to opět čína, jen v jiném balení (tady pouze tedy barevném)...  JET TIG II už mám celkem dlouho a svařuju hlavně hliník o síle >=3mm a svářečka naprosto paráda...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#12 20-11-2020 20:54:24

Juráš
Člen
Registrovaný: 20-11-2020
Příspěvky: 94

Re: Výběr TIG AC/DC

Narazil jsem na ně, zajímal jsem se o Jet TIG II 320 AC/DC , ale ten se, alespoň tady, dodává jen s vodníkem, navíc ten Parker je tuším jen na 250A, čímž to celé tak nějak postrádá smysl. Znám a chápu výhody vodníka, jenže já ten proud navíc, potřebuju pro MMA. Škoda, že třeba vůbec nemají 250A stroj v třífázovém provedení, ale zase chápu, že nejsou Everlast a objednávají/rebrandujou to, po čem je poptávka tady.
Upřimně po zkušenosti s polyfuzní svářečkou, kterou koupil Pšonek od Wonga, nalepil CE a prodal ji hloupému čecháčkovi, mám z toho spojení zvláštní pocit, ale předsudky stranou.
Tak nějak mi tu pomaháte formovat si představu, co vlastně chci a využiju. Ksyž se tedy zahledím na červenou a vyhodnotím co chci, co nepotřebuju a co se mi líbí, tak využitelný rozumný minimum pro ty pětky návarovky by byla ta 250, protože reáně 200 na 100% dá ač je tedy jednofázová a na delším prodlužováku těžko využitelná.
Blbý je, že tam vidím dvoustovku s bodováním, jako jsem obdivoval u GYSu, jen to má oproti němu ještě AC.
Ta trojka hliník je prakticky asi nejvíc, do čeho bych se když už pouštěl, kartery nechám těm, co už "to alespoň jednou dělali".
Dík za další námět ke studiu.

Offline

 

#13 20-11-2020 21:37:52

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Výběr TIG AC/DC

Poslal jsem vám zprávu mám na prodej Merkle 420 AC/DC nebo pokud je to málo budu mít EWMku 700A AC/DC .


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#14 20-11-2020 22:12:19

Juráš
Člen
Registrovaný: 20-11-2020
Příspěvky: 94

Re: Výběr TIG AC/DC

Děkuji, shodou okolností jsem na ni taky náhodou nedavno  narazil, je to krásný, poctivý železo, ale neslučuje se to s požadavkem na mobilitu, právě kvůli tomu chci odstavit MEZ WTU. Pěknej silnej stroj, ale neforemnej a těžkej. Merkle super, ale jako stacionár.

Offline

 

#15 20-11-2020 22:46:18

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Výběr TIG AC/DC

tak kolečka má všechno a pokud to ma vozit láhev tak už to je mobilní všechno stejně.Jet TIG II 320 AC/DC má 30kg + kábly + vozik atd..  přes rameno to není .


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#16 20-11-2020 22:59:04

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8505

Re: Výběr TIG AC/DC

Stejně by mě jen tak mimo soutěž zajímalo, co potřebujete tak velkého svařovat, že musíte používat eldy 5mm a proudy přes 200A?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#17 21-11-2020 08:06:58

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Výběr TIG AC/DC

Jak tak čtu, Juráši, nikdy žádnou svářečku nevybareš. Tolik protichůdných požadavků.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#18 21-11-2020 09:54:13

Juráš
Člen
Registrovaný: 20-11-2020
Příspěvky: 94

Re: Výběr TIG AC/DC

Co se mobility týče, tak když jsem byl schopný před koupí kitina tahat RTB3, někdy i s usměrňovačem, tak těch 30 kilo není nic.
Jde spíš o to, že to hodím na korbu pickupa sám.
Jak usem psal, používám pětky na návar tvrdokovu na břity u lesáckých mašin. Rychleji se s nimi pracuje a mám jich spoustu ze zrušenýho provozu škodovky.
Jo, až když to vidím napsaný, tak zjišťuju, že neexistuje dost univerzální stroj. Ani bych takový nechtěl. A taky už chápu, proč zdejší mazáci mají několik různých strojků pro různé příležitosti a začínám přehodnocovat zbavování se WTU.
Takže závěr nakonec bude, že si pořídím slušný, rozumně přenositelný, tigový strojek jako rozšíření "sbírky".

Offline

 

#19 21-11-2020 10:06:47

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2657

Re: Výběr TIG AC/DC

Juráš napsal(a):

......Jo, až když to vidím napsaný, tak zjišťuju, že neexistuje dost univerzální stroj. Ani bych takový nechtěl. A taky už chápu, proč zdejší mazáci mají několik různých strojků pro různé příležitosti a začínám přehodnocovat zbavování se WTU.
Takže závěr nakonec bude, že si pořídím slušný, rozumně přenositelný, tigový strojek jako rozšíření "sbírky".

Když je něco univerzální "(na všechno)", tak je to taky " na hov...".
Přenosnej střídavej TIG je tak do 250A (pro ty silný, ne pro chcípáky jako já smile ), pak už je to dvoumužnej stroj.

Offline

 

#20 21-11-2020 11:50:05

Juráš
Člen
Registrovaný: 20-11-2020
Příspěvky: 94

Re: Výběr TIG AC/DC

Zrovna je za krásný peníze kitin-320-hf. Tak do něj nejspíš půjdu a pak si kdyžtak ještě něco dokoupím na tu hlínu. Výběr je obrovskej.
Jak jsem psal na začátku, dal jsem si limit +-50k a chtěl co nejvyšší užitnou hodnotu + dobrou servisovatelnost.
Nakonec jsem se dostal úplně jinam a stočil se zpátky k jednoduchýmu DC stroji.
Multifunkce, jako si koupil kamarád za 15 tisíc, co je MMA MIG WIG, to je spíš takový sebemrskačství.
Smysluplný jsou až zdroje, kam se připojí podavač drátu, nebo WIG modul, ale to je zase úplně jiná kategorie...

Offline

 

#21 21-11-2020 12:19:49

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8505

Re: Výběr TIG AC/DC

Tentokrát souhlasím s panem Famaterem. Asi nevíte co chcete. Buď jsou přenosné mašinky řekněme kolem 200A, které v pohodě zvládnou i 4mm elektrodu a když nekoupíte nějaký nejlevnější vergl, tak i krátkodobě ty 5mm eldy. Hledat mašinu hrubo přes 300A s tím že bude vážit 15kg a bude mít i AC režim na TIG, to je podle mě nesmysl. Jedině u nějakých nejlevnějších póvlů od žlutých, kteří napíšou 320A max. proud a ve skutečnosti to dá stěží polovinu. Nevím jak velké díly potřebujete navařovat, ale v běžné praxi chlapi používají třeba elektrody 3,2mm a že by to šlo nějak pomalu, to se říci nedá. Ale dělejte jak umíte. 😁


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#22 21-11-2020 12:58:35

Juráš
Člen
Registrovaný: 20-11-2020
Příspěvky: 94

Re: Výběr TIG AC/DC

Máte pravdu, nevím co chci, ale proto jsem na tohle fórum přišel sosat nějaké rozumy a poradit se s profíky.
Návary jsou na čelistech šířka 10, délka 50cm, je jich celkem osum ramen a pak břity rampovače, to je o dvou a půl metrech délky a 15 cm šířky.
Právě proto, že dělám jak umím, aniž bych tušil, jestli si nekomplikuju zbytečně život vymýšlím už půl roku, co koupit za nový stroj.
Ale díky zdejším expertům se mi konečně povedlo si ujasnit pohled na věc. A za to jim děkuji.

Offline

 

#23 21-11-2020 13:36:56

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2657

Re: Výběr TIG AC/DC

Seš jak ženská; nevíš, co chceš, a nedáš pokoj, dokud to nedostaneš .... big_smile
Důležitý je, jestli sis udělal nějakej názor. Pokud ano, mělo to smysl.

Offline

 

#24 21-11-2020 14:26:12

Juráš
Člen
Registrovaný: 20-11-2020
Příspěvky: 94

Re: Výběr TIG AC/DC

Jo, už jsem si tak taky připadal. Ale nebudu to hrotit. Modrá 320 DC HF se teď doprodává, tak ji vezmu.
Hliníku a bodování se vzdám ve prospěch výkonu, nebo spíš výkonový rezervy.
Hlavní výhodu vidím v tom, že modrou mi kdyby něco  opraví v Plzni. I když tu 170LA mám víc jak 10 let, vyvařila kila elektrod a chce jen jednou za rok vyfoukat kompresorem, takže subjektivní zkušenost se spolehlivostí dobrá.
Sice už teď vím, že až si s tím zavařím, začne mi vrtat hlavou, proč jsem si nepřiplatil a nekoupil rovnou AC/DC, ale to už tak bývá, že kdo levně kupuje, dvakrát kupuje. lol

Offline

 

#25 21-11-2020 14:41:34

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2657

Re: Výběr TIG AC/DC

Juráš napsal(a):

...Sice už teď vím, že až si s tím zavařím, začne mi vrtat hlavou, proč jsem si nepřiplatil a nekoupil rovnou AC/DC, ale to už tak bývá, že kdo levně kupuje, dvakrát kupuje. lol

Tohle tesat do kamene, to tu říkáme pořád. A pořád se najde fůra těch, kteří tvrdí " to co jsem si vybral mi bude stačit" a ruku do ohně by za to dali smile
Ale za dva - tři roky ..... hin sa hukáže  big_smile

Editoval pafik1605 (21-11-2020 14:42:06)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče