SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 13-10-2020 21:03:54

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Svářecí kabel

su to hrube vodice ako "prst" ked sa spajaju tak na dutinky ani neviem ako sa to odborne vola proste rurka do ktorej sa z jednej aj z druhej strany vsunu hole vodice a nasledne sa rurka zlisuje (niekedy su tam skrutky ktore sa dotahuju az kym sa same neodstrihnu) ak sa idu z nich napajat napriklad pasoviny alebo deony tak sa davaju kablove oka...tiez sa lisuju,naposledy sme tak napajali Lidl Trenčin uz si nepametam prierez samotnych vodicov akurat viem ze sa davali dva kable paralerne
wago svorky "perove" su super,pouzivam ich ked je poskodena stara elektroinstalacia hlavne v panelakoch (hlinik) popripade ak je potrebne prepojit hlinik na med,vyborne su aj na lankove kable !

Offline

 

#27 13-10-2020 23:04:05

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Svářecí kabel

V běžných instalacích se hliníkové vodiče již nepoužívají. Nejmenší povolený průřez je 16 qmm, tedy u RD to přichází v úvahu pouze jako přívod k elměru a do domu.

V mém příspěvku #22 hovořím o kabelech pohyblivých, tedy šňůrách se slaněnými hliníkovými vodiči, ty se už více jak 50 let nepoužívají, ty byly příčinou různých poruch a úrazů, slaněné vodiče se stále lámaly a uvolňovaly ze svorek. Kdežto kabely s vodiči plnými se ve větších průřezech používají dodnes, průřezy 2,5 až 10 qmm se přestaly používat na začátku 90. let a dnes se již ani nevyrábějí. Samozřejmě, že ve starších instalacích v obytných domech i průmyslových a kancelářských objektech zůstávají až do doby případné rekonstrukce.

Hliníkové vodiče velkých průřezů se obvykle připojují pomocí lisovacích šroubových ok a napojování se provádí lisovacími spojkami nebo spojkami s trhacími šrouby. V některých případech se používají speciální šroubovací třmenové svorky, např. u pojistkových spodků pro výkonové (nožové) pojistky.

Bohužel nejnespolehlivější byl v pevných instalacích vždy hliník v průřezech 2,5 a 4 qmm, tedy průřezy, které bývají příčinou problémů v bytových instalacích ve světelných a zásuvkových obvodech.

Offline

 

#28 16-10-2020 19:17:45

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Svářecí kabel

Hliníkové kabely respektive vodiče vyžadují speciální zacházení a připojení pak s nimi problémy nejsou, pokud ale obsluha je vepřová hlava a kdy hlavně v JZD a fabrice kabely neměli konkrétního majitele a zacházelo se s tim jako z cizím po kabelech třeba jezdí s hnojným traktorem a nebo s pohyblivými kabely zachází surově a kroutí s tím jak kolotočář a hlavně když se hliník přetěžuje tak vznikají problémy jako vypálené spoje ulomené dráty atd.
Spoustu let jsem u Triodyny provozoval svařovací kabely hliníkové které jsem našel v lese v německém bunkru, mají přesně tu izolaci jak popisuje Vašek, svazek průřezu 90mm2 ze slabých drátků cca těch 0,8 je omotaný nitěmi a pak teprve guma, ty moje už jsou docela zpuchřelý a měl jsem je hlavně jako prodlužovací nepohyblivé vedení ukončené asi 4m měděného kabelu s kleštěmi na elektrody a zemnící svorka byla myslím přímo na konci hliníku, dnes už kabely vysí na zdi jako kdyby náhodou triodyna už taky se nepoužívá, ale teď jsem sháněl nějaké kabely (respektive jeden protože jeden jsem měl) a shodou okolností jsem viděl video kde opravář mění svařovací kabel od baubau svářečky a ten je hliníkový což je důkaz že hliníkové kabely se vyrábí, asi ale jen v Číně, zajímalo by mě kde se ale dají sehnat, měl jsem v úmyslu když kupovat nový kabel tak klidně i z toho hliníku protože jak už jsem psal pokud se z kabelem s hliníkovým vodičem zachází slušně tak to funguje bez problémů musí se to ale vědět že kabel je z hliníku a ne jako ty čínské že se tváří jako měď protože jednotlivé drátky jsou poměděné, nicméně už je to pasé sehnal sem krásný káblík 35 průřez 10m délky za takovou cenu že to ani nemůžu napsat ale ze zajímavosti by mě zajímalo kde koupit

Offline

 

#29 17-10-2020 11:38:51

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Svářecí kabel

U nás se běžně hliníkové licny nevyrábí a nepoužívají.  U čínských zařízení se vyskytují, zejména u svářeček a nabíječek s vyšším výkonem. Nedávno jsem je měnil známému u nabíječky kombinované se startovacím zdrojem z Lidla. Byly použity poměděné vodiče, na to je třeba dát pozor, bývají zakódované označením CCA (Copper Covered Aluminium). Už jsem se setkal i u nás s prodejem těchto vodičů v podobě reproduktorové dvojlinky velkého průřezu (4, 6 a 10 qmm) s transparentní izolací v nějakém e-shopu. Při sebeopatrnější manipulaci tyto kablíky vykazují vysokou poruchovost, jsou podmíněně použitelné, snad jen jako rozvod k reprobednám za nábytkem, nesmí se s nimi manipulovat častěji, než jednou za pět let při malování.

Offline

 

#30 17-10-2020 14:39:23

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Svářecí kabel

VašekP napsal(a):

U nás se běžně hliníkové licny nevyrábí a nepoužívají.  U čínských zařízení se vyskytují, zejména u svářeček a nabíječek s vyšším výkonem. Nedávno jsem je měnil známému u nabíječky kombinované se startovacím zdrojem z Lidla. Byly použity poměděné vodiče, na to je třeba dát pozor, bývají zakódované označením CCA (Copper Covered Aluminium). Už jsem se setkal i u nás s prodejem těchto vodičů v podobě reproduktorové dvojlinky velkého průřezu (4, 6 a 10 qmm) s transparentní izolací v nějakém e-shopu. Při sebeopatrnější manipulaci tyto kablíky vykazují vysokou poruchovost, jsou podmíněně použitelné, snad jen jako rozvod k reprobednám za nábytkem, nesmí se s nimi manipulovat častěji, než jednou za pět let při malování.

To  je pro  mě cenná  informace,  dík.  Já  preferuji  hodně dobrou  cenu,  ale nerad bych  kupoval  hliník  jako  měď.
Jinak  k  životnosti  hliníkových  drátů, pokud člověk  hliníkový  drát ohne v ruce,  tak  ho  taky dokáže upajcnout v ruce bez jakéhokoliv nářadí. Stačí  ho  na tom  místě pořád ohýbat  I hliníkový  drát v dobrém  stavu  je za 10 - 20 sekund rychlého  ohýbání  vejpůl. Zahřeje se ohýbáním na jednom  místě na 80 - 100 st  C a praskne. S jakýmkoliv jiným  materiálem  to podle mých  zkušeností  nejde nebo  to  aspoň  trvá  velmi  dlouho.

Online

 

#31 17-10-2020 16:06:27

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Svářecí kabel

Dneska už se v provedení CCA běžně prodávají i tenké dvojlinky od 2x0,35, dokonce jsou v prodeji i datové UTP kabely CCA. Asi před dvěma roky jsem koupil novou účastnickou šňůru k TV, před měsícem odešla. Nejhorší na tom bylo, že mě vůbec nenapadlo ji podezírat a zbytečně a marně jsem na půdě procházel komponenty STA, než jsem na ni přišel. Po rozstřižení jsem zjistil, že střední vodič je hliníkový, stínění z jakési tenoučké zašedlé hliníkové fólie, ledabyle omotané tenkými narezlými ocelovými drátky. Ale konektory byly pozlacené! Prostě katastrofa, nevím, kam to spěje.

Editoval Zdenek11 (17-10-2020 16:07:06)

Offline

 

#32 17-10-2020 20:46:43

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Svářecí kabel

Já tedy mimo koaxiálů, co mají měděné vodiče znám třeba takové, co mají středovou žílu ocelovou a poměděnou nebo postříbřenou. To ale jsou kabely ze kterých se rozhodně nedělá účastnická šňůra k televizoru. A nejsou levné, a důvod ocelového vodiče je nasnadě. Koaxiál má mít v celé své délce a po celou svoji životnost stálou impedanci (pro TV 75 Ohmů, pro vysílačky a dříve také datové sítě 50 Ohmů). Takže to je opatření, aby se kabel neprodlužoval, což způsobí změnu poměrů mezi průměrem žíly a průměrem opletení a tudíž změnu impedance. Protože těmito kabely netečou prakticky žádné proudy, není problém ohmický odpor vodiče, ale zásadní potíž je změna impedance, která způsobuje v kabelu odrazy signálu, což se dříve u analogového vysílání televize projevovalo tzv. duchy, dnes při digitálním vysílání se zvyšuje počet chybných bitů a obraz se seká nebo kostičkuje.

Offline

 

#33 17-10-2020 21:19:19

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Svářecí kabel

pouzitie hliniku na akykolvek druh pohybliveho pripojenia je prasačina...to je tak daco pre sabotera i ked na druhu stranu v dnesnej dobe treba vsetko vyrabat tak aby to zas tak dlho nefungovalo a mohol sa predat dalsi kus,to je teraz to najdolezitejsie !!!

Editoval pavol.sk (17-10-2020 21:20:13)

Offline

 

#34 18-10-2020 09:29:49

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Svářecí kabel

VašekP napsal(a):

..... stálou impedanci (pro TV 75 Ohmů, pro vysílačky a dříve také datové sítě 50 Ohmů). ....

No,a k čemu se používal koaxiál s impedancí 93 ohmů? Nu, Mlho !?  smile

Editoval pafik1605 (18-10-2020 09:30:10)

Offline

 

#35 18-10-2020 09:40:12

OK1IN
Člen
Místo: Slaný
Registrovaný: 28-09-2020
Příspěvky: 13
Web

Re: Svářecí kabel

Odpověď zní ArcNet, ale to už je dnes skoro kuriozita, dále taky pro různé transformace impedancí. Ale zpět k hliníkovým koaxům - vyrábí se masově, použití v pozemních rozvodech (v USA běžné), střední hliníkový vodič je poměděný.

Editoval OK1IN (18-10-2020 09:40:37)

Offline

 

#36 18-10-2020 12:30:54

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Svářecí kabel

Ale ano, koaxy z Al nebo poměděné oceli se používají a asi při pevném uložení kabelu fungují, ale určitě nejsou vhodné pro pohyblivé přívody, jak už psal výše pavol.sk. Dřív jsem běžně dělal účastnické šňůry (i pro spoustu známých) doma, ale teď nemůžu najít nikde v obchodech koax 75Ω s vnitřním vodičem Cu lanko, dříve byly běžné. Buď tedy koupit krám za 30Kč, nebo jakoby značkový za 300Kč a čekat, jestli bude opravdu spolehlivější. Stejně tak svařovací kabely, kde se předpokládá neustálé ohýbání, je nesmysl používat hliníkové, nehledě k tomu, že ukončení v konektorech vzhledem k "tečení" hliníku a poměrně velkým proudům bude zanedlouho zdrojem poruch.

Offline

 

#37 18-10-2020 12:37:20

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8502

Re: Svářecí kabel

K těm levným hobby mašinkám z číny dávají hliníkové kabely z důvodu ceny, né asi kvůli funkčnosti ne? Potřebuji se za každou cenu sostat s cenou hodně nízko, aby byla cena pro laika hodně lákavá.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#38 18-10-2020 12:51:38

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Svářecí kabel

Z důvodu ceny určitě - ani bych se nedivil, kdyby z hliníku začali za pár let kvůli úsporám dělat i prodlužovačky na 230V.

Offline

 

#39 18-10-2020 12:56:55

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Svářecí kabel

OK1IN napsal(a):

Odpověď zní ArcNet, ale to už je dnes skoro kuriozita, dále taky pro různé transformace impedancí. Ale zpět k hliníkovým koaxům - vyrábí se masově, použití v pozemních rozvodech (v USA běžné), střední hliníkový vodič je poměděný.

Tebe jsem se sice neptal, ale i tak máš veliké, červené, naprosto bezvýznamné plus big_smile

Co se týká UTP kabelů (s drátama, ne licna)), kdysi byly pokusy, když letěla na burze měd přes 8.000 USD/tunu, to ojebávat takhle, ale naštěstí jim to nefungovalo ani v 5E, natož ve vyšších kategoriích. Ale našlo se pár zoufalců, kteří nakoupili, natahali a plakali. smile

Editoval pafik1605 (18-10-2020 12:59:34)

Offline

 

#40 18-10-2020 13:33:56

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Svářecí kabel

pafik1605 napsal(a):

No, a k čemu se používal koaxiál s impedancí 93 ohmů?

Autoantény pro radio AM-FM. Středový vodič je extrémně slabý, obvykle vroubkovaný a je uložen v trubičkové izolaci, aby se co nejvíce snížily ztráty v dielektriku. Ještě existuje koax. 120 Ohmů, také používaný pro stejný účel.

Offline

 

#41 18-10-2020 14:00:12

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Svářecí kabel

Tak to zase nevím já, obecně se antény připojujou na 50 ohm kabel, ale může to být, jak píšeš.
Geometrie kabelu je daná požadovanou impedancí, už i 75 kabel má oproti 50ti znatelně slabší středový vodič. Natož 93 ohmový.

Offline

 

#42 18-10-2020 14:11:56

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Svářecí kabel

Aby som to tak trochu zrekapituloval. Al je rozhodne lacnejší ako Cu a z tohoto dôvodu je už 100 rokov snaha o jeho plnohodnotnú náhradu v oblasti vodičov elektriny. Tá posledná úprava systémom pomeďovania, si myslím, nebola motivovaná ani tak úsporou, ako snahou zlúčiť dobré vlastnosti oboch kovov. U Al medzi dobré vlastnosti patrí okrem ceny, jeho nízka hmotnosť. Zlých vlastnosti však má neúrekom. Nedokonalé spoje, vplyvom okamžitej oxidácie povrchu a následné zhoršovanie prechodových odporov, čoho dôsledkom je zvyšovanie teploty prechodu a tým aj urýchlenie oxidačného procesu, jednoducho začarovaný kruh. Dôsledkom toho sa zvýšila potreba častej kontroly spojov včítane ich dotiahnutia. Druhá nedobrá vlastnosť, je takmer nulová pružnosť, takže aj minimálny priehyb je z oblasti trvalej deformácie. Pri opakovanom ohybe dochádza aj k strate huževnatosti a postupne k lámaniu vodičov. Aj z toho dôvodu sa Al nevyužíva na výrobu ohybných šnúr.
Technológia pomeďovania hliníka nie je až taká lacná zaležitosť, aby sa zaplatila lacnejšou surovinou, ale nejaké uplatnenia tieto straty rozhodne vykompenzujú. Pri prenose VF výkonu kde funguje skin-efekt, je pomedenie požehnaním. Pri kábloch z lícni medzi jednotlivými drôtikmi sú prechodové odpory rádovo nižšie ako pri Al a nezhoršujú sa v čase. To je výhodné najmä pri lisovaných svorkách. Nakoniec aj použitie vo zváracích kábloch môže mať svoje opodstatnenie ak sú navrhnuté tak, aby nevznikali ostré ohyby, za čo má zvárač v ruke menšiu hmotnosť. Niekedy to stojí za to počítať aj s kratšou amortizáciou.

Offline

 

#43 18-10-2020 14:21:36

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Svářecí kabel

Vysílací antény se připojují na 50 ohmový kabel proto, že při vysílání teče středovým vodičem (samozřejmě i stíněním, ale tam to není podstatné) proud, který je při vyšším výkonu velký, takže vodič musí být silnější. I u běžné CB stanice s výkonem 4W teče do antény zhruba 250mA. Protože impedance kabelu je dána hlavně poměrem průměru středního vodiče a vnitřního průměru stínícího opletení, je pro vyšší výkony vhodnější nižší impedance kabelu, kdežto u ryze přijímací antény je zajímavý co nejmenší útlum (ztráty), proto se používají kabely 75 Ohmů pro TV a satelitní antény. S ohledem na to, že na autě nelze používat víceprvkové antény, které mají větší vlastní zisk (mají směrový účinek, na autě musí anténa přijímat ze všech směrů) je třeba využít získaný signál s co nejmenšími ztrátami a to zajistí právě kabely s ještě vyšší impedancí. Na oplátku se s nimi musí velice opatrně zacházet, snadno se poškodí uvnitř, aniž by to bylo nějak zásadně poznat zvenku. Jinak je to u autoantén, které obsahují předzesilovač, obvykle přímo ve zvětšeném izolátoru v patě antény, tam se signál zesílí a následujícím kabelu již tolik nezáleží.

Offline

 

#44 18-10-2020 14:32:00

OK1IN
Člen
Místo: Slaný
Registrovaný: 28-09-2020
Příspěvky: 13
Web

Re: Svářecí kabel

Hmm, zajímavé myšlenky. Přenášený výkon není nijak nezávislý či omezený impedancí kabelu a impedance nemá nic společného se ztrátama. A nejen u VF (před)zesilovačů záleží na tom, jak je navázaný a přizpůsobený jejich vstup i výstup...

Editoval OK1IN (18-10-2020 14:32:57)

Offline

 

#45 18-10-2020 21:36:33

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Svářecí kabel

OK1IN napsal(a):

Hmm, zajímavé myšlenky. Přenášený výkon není nijak nezávislý či omezený impedancí kabelu a impedance nemá nic společného se ztrátami. A nejen u VF (před)zesilovačů záleží na tom, jak je navázaný a přizpůsobený jejich vstup i výstup...

Moje myšlenky jsou správné, přenášený výkon je omezený tloušťkou vodiče, čím je vyšší impedance kabelu, tím je slabší střední vodič, nebo obráceně, pokud zesílím střední vodič, abych ho přizpůsobil přenášenému výkonu, tak musím zvětšit také vnitřní průměr stínění, naroste tedy tloušťka kabelu a jeho váha, též spotřeba materiálu na stínění. Proto se různé impedance kabelů používají k různým účelům.

Žádný kabel není ideální, vodiče mají vlastní odpor, který způsobuje ztráty a vznik tepla, to zafunguje úplně stejně jako mizerné čínské startovací kabely, které mají vodiče nedostatečného průřezu a místo nastartování vozidla si lze o ně leda ohřát zmrzlé ruce. Také samotná konstrukce kabelu ovlivňuje jeho vlastnosti, např. druh dielektrika. V tom je zásadní rozdíl už u kabelů 93 Ohmů, kde krepovaný vodič v trubičce je daleko méně ovlivňován než v kabelu s plným nebo pěnovým dielektrikem. Jinak si sám protiřečíš, Tebou uvedený ArcNet měl právě díky použití kabelů 93 Ohmů více než trojnásobnou maximální možnou délku vedení, než počítačové sítě vedené koaxiálem 50 Ohmů. Není to samozřejmě pouze impedancí, ale též konstrukcí kabelu, který se již chová skoro jako vlnovod. To už je ovšem oboje dávná historie, já ovšem také hodně pamatuji.

O přizpůsobení jsem nehovořil, to zde nebylo základem tématu, navíc přizpůsobení je základním požadavkem zdárného přenosu všech signálů, nejen ve VF technice. Silová energetika při dálkovém přenosu energie pomocí vedení vvn a zvn dodržuje obdobná pravidla přizpůsobení vedení i když nejde o koaxiální vedení. Je to poměrně málo známé běžné veřejnosti, protože s ohledem na délku vlny při 50 Hz, která činí 6000km, se problém nemusí řešit u malých délek vedení.

Offline

 

#46 18-10-2020 22:06:56

OK1IN
Člen
Místo: Slaný
Registrovaný: 28-09-2020
Příspěvky: 13
Web

Re: Svářecí kabel

Dobrá tedy, proč je tedy vnitřní vodič koaxu pro opravdu velké výkony dutý? https://twitter.com/ok1in/status/123057 … 06/photo/1 Že by byl pes zakopaný někde jinde - co takhle skin effect? Právě konstrukce kabelu (materiál izolace) určuje útlum, impedance na něj nemá žádný vliv. Ale jsme na fóru, kde se řeší úplně jiné věci, nebudu to už dále rozebírat, je to zbytečné...

Offline

 

#47 19-10-2020 05:01:28

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Svářecí kabel

Hezký "kablík" na foto, ten každý doma nemá. Výborný typ kabelu k napájení antén TV vysílače.

Skin effect - vysokofrekvenční signály využívají pouze povrchové vrstvy vodiče, proto stačí místo středového vodiče trubka. Známý jev již asi 100 let, také např. používání vf lanka (několik vodičů izolovaných lakem jako u trafodrátu omotané společně hedvábím) v cívkách na krátkovlnné rozsahy radií již ve 30. létech minulého století.

Impedance sama o sobě útlum neovlivňuje, to také nikde nepíši, ale konstrukční úpravy kabelů různých impedancí ano. Izolace středního vodiče ovšem ano, její materiál (plný, pěnový) a také provedení (trubička, balonková izolace).

Offline

 

#48 19-10-2020 11:04:40

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Svářecí kabel

VašekP napsal(a):

Impedance sama o sobě útlum neovlivňuje, to také nikde nepíši, ale konstrukční úpravy kabelů různých impedancí ano. Izolace středního vodiče ovšem ano, její materiál (plný, pěnový) a také provedení (trubička, balonková izolace).

Vašku. Tá tzv. izolácia stredného vodiča, nie je dobrá definícia. Je to izolant ako súčasť rozloženej kapacity vodiča a v súčinnosti s rozloženou sériovou indukčnosťou sa podieľa na výslednej impedancii kábla. Povrch stredného vodiča s vnútorným povrchom vonkajšieho vodiča tvorí kondenzátor, ktorého kapacitu ovplyvňujú priemery oboch vodičov, čim sú definované plochy aj vzdialenosti pólov. Samozrejme tam patrí aj dĺžka, ale s tou v tomto prípade neuvažujeme, lebo sa jedná o vedenie s rozloženými parametrami. Tá tzv. izolácia je dielektrikum kondenzátora a svojimi vlastnosťami veľmi významne ovplyvňuje parametre kábla. Permitivita je v tomto prípade nezaujímavá, lebo jej hodnota je započítaná do samotného návrhu vo výrobe. Pre vysoké frekvencie radu GHz však je už ťažko nájsť vhodný materiál s nízkymi stratami. Najlepšie je vákuum, potom plyny, teda aj vzduch, ale týmto sa nedá dosiahnuť súososť koaxiálov. Pre ešte vyššie frekvencie sa využívajú dutinové rezonátory.

Offline

 

#49 19-10-2020 11:30:16

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Svářecí kabel

VašekP napsal(a):

... Tebou uvedený ArcNet měl právě díky použití kabelů 93 Ohmů více než trojnásobnou maximální možnou délku vedení, než počítačové sítě vedené koaxiálem 50 Ohmů. Není to samozřejmě pouze impedancí, ale též konstrukcí kabelu, který se již chová skoro jako vlnovod.....

To je blbost, vzdálenost jednotlivých přípojných bodů ("délka kabelu") je dána v principu výkonem,. který se do toho posílá, a citlivostí přijímače.
Současná délka kanálu pro instalace je 100m, přejatá z topologie "tenkého ethernetu = bus", a vychází z metody komunikace CSMA/CD, zavedená právě na 50 ohmových koaxech, a používaná u současných instalací na bázi kroucené dvoulinky. I když v době swišťů už by se to mohlo dávno změnit, ale nějak se to používá pořád. Asi z piety smile
Omezení na délku 100m není vůbec na základě impedance (konstrukce) koaxu.

Editoval pafik1605 (19-10-2020 11:31:16)

Offline

 

#50 23-10-2020 12:26:57

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Svářecí kabel

to senior: Izolace je samozřejmě vždy dielektrikum, i obyčejná dvojlinka má kapacitu mezi vodiči. Koaxiály se vzduchovou izolací existují, mnou zmíněná balonková izolace využívá částečně vzduch jako izolant, veliký  kabel na foto od OK1IN má také vzduchovou izolaci a opěrky. Myslel jsem, že se tady bavíme na svářečském fóru a nikoliv, že píši disertační práci o koaxiálech a budu ji muset obhajovat. Už jsem dost let ze školy a chtěl jsem to podat srozumitelně všem. O vlnovodech jsem již také psal.

to pafik: Konstrukce koaxu má zásadní vliv při vyšších kmitočtech. Parazitní kapacita představuje pro vysoké kmitočty útlum až zkrat. Kapacita je závislá na konstrukci i impedanci kabelu. Proto se s vývojem počítačové techniky vyvíjí také používaný materiál pro přenos dat od koaxiálů ke krouceným párovým vodičům a k optickým přenosům.
Mám na Tebe také otázku, k čemu se používal koaxiální kabel 60 Ohmů?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče