SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 15-01-2020 16:55:24

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2659

seřízení čtyřkladky

Borci, jak se má správně seřídit čtyřkladka? Použil jsem analogii ke dvoukladce; jeden pár jsem uvonil, druhý seřídil, pak jsem to prohodil a seřídil ten první.  Akorát netuším, jestli se to takhle má dělat. Subjektivně to funguje a podává  smile

Online

 

#2 15-01-2020 20:54:29

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: seřízení čtyřkladky

Kladky seřiď tak aby sel při rovnem kabelu hořáku přídavný drat kombinackama vytáhnout pokud to pujde moc lehce budou klouzat pokud budou moc fest tak se pri prilepeni dratu začne u kladek motat.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#3 16-01-2020 10:01:04

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: seřízení čtyřkladky

Udelal jsi to vicemene spravne, jen tu kladku ci je bliz k horaku pritahni minimalne o pul otacky vic. Pokud budou na stejno nebo obracene, muze se mezi nema zacit sukovat drat pokud se prilepi ke spicce...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#4 16-01-2020 10:04:40

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: seřízení čtyřkladky

Já mám první pár(blíž cívce) trochu přitaženější(hodnota 2) aby se drát kapku srovnal a pár blíž hořáku v podstatě jen zaklaplý a zajištěný(na hodnotě přítlaku 1/2) u Froniků ale ty podavače fungují i jen po zajištění horní kladky(dokonce i s jednou otevřenou).Obecně dost záleží na míře opotřebení kladek.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#5 16-01-2020 14:48:00

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2659

Re: seřízení čtyřkladky

Rellik napsal(a):

Udelal jsi to vicemene spravne, jen tu kladku ci je bliz k horaku pritahni minimalne o pul otacky vic. Pokud budou na stejno nebo obracene, muze se mezi nema zacit sukovat drat pokud se prilepi ke spicce...

To se blbě kontroluje, když mezi dvěma ryskama je 8 otáček. Ale zkusím to zkorigovat, rozumím té funkčnosti.
Ládes to má přesně obráceně, ale pokud je mezi kladkama ta trubička, tak ta asi tomu muchlání zabrání.

Editoval pafik1605 (16-01-2020 14:49:36)

Online

 

#6 16-01-2020 17:46:00

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: seřízení čtyřkladky

Trubička?žádnou si tam nevybavuju,je dost možné že to mám špatně,ale po pravdě drát jsem do průvlaku nezapekl o doby co jsem si sešteloval odhoření(co tu svářečku mám)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#7 16-01-2020 18:08:25

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: seřízení čtyřkladky

Na vsech masinach ktere jsem mel v ruce  a kde byla ctyrkladka byla vždy mezi kladkama a na vystrupu vodici trubicka bez ni se to muchlalo a to byl kolikrat privolni bowden 5m a dalsich 5m v horaku.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#8 17-01-2020 09:26:32

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2659

Re: seřízení čtyřkladky

Má pravdu, předsedo; trubičku mám jak na vstupu drátu, tak mezi kladkama. Dokonce pro různé  kladky (průměry drátu) se mění i trubičky.

Online

 

#9 25-01-2020 16:40:07

reeca
Člen
Místo: Kamýk nad Vltavou
Registrovaný: 25-01-2020
Příspěvky: 10
Web

Re: seřízení čtyřkladky

Zdravím všechny...

Tohle fórum pročítám již několik let a řekl jsem si, že je na čase položit svůj první dotaz :-). Předem bych jen podotknul, že předmětem dotazu není zbytečnost, nebo neekonomičnost popisované úpravy, toho jsem si vědom. Celou úpravu dělám pouze jako svůj vlastní edukační projekt a chci si vyzkoušet některé problematiky popisované na tomto rozsáhlém fóru v praxi...

Vlastním pomalu dosluhujícího Einhella SGA-170 (vyvařeno jen pár desítek cívek drátu, poměrně rozsáhlé vyvaření Felicie FUN a drobnější opravy zbytku mého vozového parku, různé konstukce, držáky a podobně, ale neustálé stěhování a ne úplně šetrné zacházení při zapůjčení se na něm trochu podepsalo - zkušennost :-)). Než půjdu a koupím si novej invertor, chci si ještě s touto svářečkou trochu zablbnout: (jsem programátor, tak se přímo nabízí vestavět mikrokontrolér, novej podavač, ventil plynu, eurozásuvku, novej hořák, rychlospojku na zemák, novej měděnej zemák a pár dalších drobností typu lepší usměrňovač, tlumivku, kondenzátory alá OMI 165). Pokud se projekt povede, bude tohle staré CO pracovat na táborové základně, o kterou se v rámci neziskové činnosti starám (a kam ji doteď neustále stěhuju).

A konečně se po dlouhém úvodu dostávám ke svému dotazu. Naskytla se mi možnost koupit za rozumnou cenu čtyřkladkový podavač (4RA 4X4 24V PROFI - určitě jde o čínskou produkci, ale byl cca za stejnou cenu jako dvoukladka) a chci ho do svářečky vestavět (neřešim řízení a brždění, s mikrokontroléry, PWM, silovými výstupy a budiči motorů pracuji několik let, tam problém nemám). Ale co mi není jasné a nikde jsem nenašel konkrétní odpověď, nebo obrázek, je orientace umístění. Přeci jen je to točivý stroječek a tak bych potřeboval vědět, zda je nutné podavač vestavět na stojato, nebo zda může ležet na boku, aniž by ho to poškozovalo.

Velice děkuji za odpovědi.

Editoval reeca (25-01-2020 16:40:44)


Příležitostný hobby svářeč, kutil, programátor, 3D tisker, nadšenec...

Offline

 

#10 25-01-2020 17:13:37

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: seřízení čtyřkladky

Jestli bude na stojato nebo naležato je úplně jedno. Tam záleží na přístupu při zavádění drátu. Možná trochu bude problém s mazáním převodovky, ale v ní stejně bude jen vazelína ne olej... Co se pak týká samotné úpravy celé svářečky, tak myslím, že vyjde levněj koupit novou... 4 kladka je navíc zbytečný luxus, který se u takové svářečky vyplatí jen při použití dlouhých hořáků (5m) nebo při sváření hliníku (a i tam stačí 2 kladka)... Nehledě na to, že špatně seřízená 4kladka je horší než 2kladka - sukuje se drát mezi kladkami (hlavně u slabších drátů)... Takže bych ve výsledku spočítal případné náklady na takové překopání jednopekla a z toho vycházel. Z toho co píšeš mi vychází zhruba náklady na cca 6-7000. Za tu cenu koupíš nový invertor, včetně kabelů a hořáku... wink


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#11 25-01-2020 17:24:43

reeca
Člen
Místo: Kamýk nad Vltavou
Registrovaný: 25-01-2020
Příspěvky: 10
Web

Re: seřízení čtyřkladky

Díky moc za odpověď, přeci jen v té skříni málo místa a nějak to tam budu muset nacpat, něco vyřezat, případně vytisknout nějaké mezidržáčky a podobně.

Jak jsem psal na začátku, zbytečnosti a neekonomičnosti jsem si vědom, vypsaný materiál už mám koupený, náklady jsi přibližně odhadnul, ještě padne něco málo na vlastní řídící jednotku, ale na to se mi materiálu váli doma spousta (mikrokontroléry, tft displaye, encodery, tlačítka, drivery a tak dále...). Opravdu se jedná o edukační projekt a zkusit si naprogramovat solidní řízení a zkusit vyždímat maximum z jednopekla... :-)

Do budoucna rozmýšlím nějaký menší invertor na jedu fázi (časté svařování v místech, kde jsem rád i za tu jednu fázi bez velkého podpětí :-)) typu KOWAX GeniMIg 250 LCD 4,3 a nebo podobné, rozhodnutí ještě nepadlo, určitě bych chtěl začít s TIG svařováním, ale nechci samostatné stroje, proto nějakou multifunkci i za cenu kompromisů...

Seřízení čtyřkladky jsem si vědom, četl jsem poznatky výše. Hořák je 3m BINZEL MB EVO 15.

Na okraj jen, mám prostě rád elektroniku, mraky funkcí (byť nadbytečných) a tak... Pračku a sušičku mám taky s WiFi, tak bude i starý COčko s WiFi... Proč, zatím nevím, třeba pro update firmware na starym překopanym Einhell SGA-170... :-) Vážně, je to jen na hraní a programování pro zábavu, prostě místo Lega :-)

Editoval reeca (25-01-2020 17:29:49)


Příležitostný hobby svářeč, kutil, programátor, 3D tisker, nadšenec...

Offline

 

#12 25-01-2020 19:02:30

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: seřízení čtyřkladky

Pokud je to na naučeni a na hraní proč ne jen na tom 3metrovem hořáku naprosto nepoznaš jakykoliv rozdíl.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#13 25-01-2020 19:37:06

reeca
Člen
Místo: Kamýk nad Vltavou
Registrovaný: 25-01-2020
Příspěvky: 10
Web

Re: seřízení čtyřkladky

Naprosto souhlasím, lepší dvoukladka by plně stačila a předčila očekávání, ale jedná se o přestavbu ze základní konfigurace, kde je jako podavač použit ten nejobyčejnější plastovej a když jsem rozmýšlel, zda koupit dvoukladku, nebo přidat 4 kila navíc a mít možnost zkusit 4 kladku, kterou jsem neměl nikdy v ruce, tak byla volba jasná... A i když by mezi lepší 2 a 4 kladkou nebyl rozdíl, tak mezi jednopeklovym plastovym podavačem a koupenou 4 kladkou bude rozdíl určitě velice znatelnej... I při čistym bowdenu a 2 metrovym hořáku s menším ohybem (a samozřejmě základním řízením motoru ze svářecího napětí) to podávání bylo opravdu pekelný.... :-)

Ještě bych dodal, že onoho Eihella mám nějakých 18 let, bylo to moje první COčko a učil jsem se s ním svařovat... Takže už z nostalgie si prostě šroťák nezaslouží... :-)

Stále ale platí to, že v brzké době padne na koupi něčeho nového a moderního.

Editoval reeca (25-01-2020 19:53:32)


Příležitostný hobby svářeč, kutil, programátor, 3D tisker, nadšenec...

Offline

 

#14 26-01-2020 09:28:56

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2659

Re: seřízení čtyřkladky

reeca: jestli chceš dobrý cočko, tak prodávám svýho Lincolna. Ale to není na úpravy, to je na práci smile

Online

 

#15 26-01-2020 09:50:19

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: seřízení čtyřkladky

Proč řešíte platové podavače? Plastové "kladkostroje" jsou ve froniusu nebo i v migatronicu.... To, že je něco z plastu neznamená, že je špatné... Nicméně 4 kladka na domácí použití je naprosto zbytečná...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#16 26-01-2020 11:09:46

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: seřízení čtyřkladky

No já jsem třeba  ve Froniusu plastovou kladku nenašel. Vypadala jako plastová ale byla to ocel. Něčím pokovená jako  nános hliníku či barva? Asi estetično. Mají to potom barevně rozlišeno  Červená hlína, modrá ocel.

Offline

 

#17 26-01-2020 12:17:09

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: seřízení čtyřkladky

pat: nemyslím kladky jako takové, myslím celý kladkostroj. Kladky jsou taky plastové, ale mají ocelový "hlavní" kroužek, v kterém jede drát...  Jinak zbytek je plastový.. např http://shop.migatronic.cz/hlavni-oddele … ;picture=1 Jinak i celý podavač je vyveden v plastu... Ocelové jsou jen "funkční díly"... wink

Zítra v práci vyfotím i ten plastový kaldkostroj ve froniusu... (pokud si vzpomenu)... Už jsem to tu ale na fóru někde dával... Nicméně jestli je podavač plastový, hliníkový, 4kladky nebo 2kladka, tak je to doma naprosto jedno...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#18 26-01-2020 12:31:29

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: seřízení čtyřkladky

Tak je to asi o výběru ,asi jsou ty i ty. Já jsem pastovou  přímo v ruce nikdy nedržel  Podávač je plast  ten plast dávali už před třiceti léty do Migatroniku. Asi je to opravdu jedno,dokonce v migatroniku  je jen přítlačne ložisko proti kladce . U froniku  jsou navzájem hnané těmi zuby proti sobě. Já mám pocit ,že když je bovden v pořádku tak chodí všechno. Když je v bordelu  ani čtyřkladka to neutlačí.

Offline

 

#19 26-01-2020 13:30:41

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: seřízení čtyřkladky

O o je plast a plast!!! V migatronicu flex 330 co mame v praci je taky plastovy podavac tedy kladky a ozubena kolecka a na kladka h jsou nalisovane ocelove krouzky s drazkou vse uz funguje cca 20 let bez chyby.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#20 26-01-2020 19:15:19

reeca
Člen
Místo: Kamýk nad Vltavou
Registrovaný: 25-01-2020
Příspěvky: 10
Web

Re: seřízení čtyřkladky

Souhlasím se všemi. Je plast a plast, i plast může být dobrej. Já se bavím ale o tom, že v jednopekle z výroby je něco takového: https://www.svarbazar.cz/phprs/image/20 … odavac.jpg a i když jsem s tim fungoval x let, od začátku to prostě není ono... Bovden čistej, všechno čistý a drát se neposouval nikdy úplně plynule. Samozřejmě na tom nemá vinu jen ten podavač, ale i jeho řízení v jednopekle. Není to PWM a napájení pro motor to bere ze svářecího napětí, takže řízení dost nepřesné. Ale opravdu souhlasím s tím, že existují opravdu kvalitní podavače, ktreré jsou z plastu. Nicméně znova říkám, že moje přestavba je edukační projekt, takže jsem se rozhodl za 1400 bez DPH koupit nějakej polskej nebo čínskej, či kde se to vyrábí (jen na okraj, do polska občas jezdím a kupuju tam v krámech, a vím moc dobře, že spousta věcí je daleko lepších než u nás a z číny kupuju neustále, mám spoustu produktů rád a hojně je používám a uvědomuji si, že se tam vyrábí prakticky všechno :-)) čtyřkladkáč, nikdy jsem ho neměl v ruce, chci si vyzkoušet práci s ním a i kdyby to nedopadlo, rozeberu ho na šroubky a kolečka do šuplíku a s motorem si taky někam poradím. Za tu cenu o tom netřeba diskutovat. Potřeboval jsem se jen ujistit, že jej mohu položit na bok a nebude to na něj mít zásadní vliv (opotřebení ložisek, kluzných míst, mazání, ozubení a tak...). Mimochodem vůči plastu nemám žádnou výhradu, když z něj sám tisknu funkční součásti a vím, jak mohou být pevný. Přes léto dobrovolně pracuji jako správce na táborových základnách a jako neziskový vedoucí dětské organizace, přes zimu si zalézám po večerech do dílny a blbnu s nářadím a rád něco přestavuji, jen mě to baví. Přestavba mýho starýho COčka je naprosto nerentabilní, neužitečná a zbytečná, vím to. Jen si to chci zkusit. Pracovně jsem programátor a při čučení takovejch hodin do monitoru se jednoduše potřebuju něčím odreagovat a takovýhle drobný malý projekty pro sebe mě jednoduše baví...


Příležitostný hobby svářeč, kutil, programátor, 3D tisker, nadšenec...

Offline

 

#21 27-01-2020 08:13:33

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: seřízení čtyřkladky

Asi nejvíc bych se bál motorku s hřídelkou vertikálně, jestli je na tuto polohu stavěno ložisko. Ale když to není fabrika, může tě přežít.

Offline

 

#22 27-01-2020 08:39:35

Výska
Člen
Místo: Šluknov
Registrovaný: 11-07-2016
Příspěvky: 69

Re: seřízení čtyřkladky

Vůbec bych se nebál umístit převodovku jakkoli. Zpravidla jsou umístěné vodorovně s motorkem kolmo na osu drátu, ale je to spíš pro dobrý přístup ke kolům (které se občas mění). Pokud ti to nevadí, nebo je to pro tvou zástavbu nutné, dej si převodovku klidně vzhůru nohama. Fungovat to bude.


EWM Phoenix 301 Concept puls FKG
EWM Tetrix 230 AC/DC

Offline

 

#23 27-01-2020 13:27:15

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: seřízení čtyřkladky

A pokud nebudeš mít napájení podavače oddělené od svářecího proudu, můžeš mít deset kladek a bude se to chovat pořád stejně jako ten stávající podavač.

Offline

 

#24 27-01-2020 21:21:21

reeca
Člen
Místo: Kamýk nad Vltavou
Registrovaný: 25-01-2020
Příspěvky: 10
Web

Re: seřízení čtyřkladky

zahajskej napsal(a):

A pokud nebudeš mít napájení podavače oddělené od svářecího proudu, můžeš mít deset kladek a bude se to chovat pořád stejně jako ten stávající podavač.

No to je naprosto jasné, samozřejmostí je zástavba dostatečně silného trafa s usměrněním, vyhlazením, případně stabilizací, softwareové řízení PWM mikrokontrolérem, ale to jsem psal už výše... Jako bonus bych ještě zvažoval zástavbu hallovy sondy zezadu skrze kryt převodovku motoru a do plastového kola vestavěl kousek kovu. Mohl bych měřit po přepočtu odvinuté množství drátu... Já vím, zbytečnost, pro práci nepotřebný, nesmyslnost... Ok, nerozporuju a plně souhlasím, ale je to jen čidlo za pár korun, jedna díra s navařenou matkou a pár řádků kódu...


Příležitostný hobby svářeč, kutil, programátor, 3D tisker, nadšenec...

Offline

 

#25 27-01-2020 21:38:12

reeca
Člen
Místo: Kamýk nad Vltavou
Registrovaný: 25-01-2020
Příspěvky: 10
Web

Re: seřízení čtyřkladky

Děkuji za rady výše ohledně orientace motoru. Mám ještě jeden dotaz..

Chápu, že motor je koncipován jako pravotočivý (motor je při čelním pohledu vůči středu situován vpravo a nahoru), ale máte někdo zkušenost provozovat motor levotočivě? Dle hraní s motory od stěračů (obdobná konstrukce převodovky) bych řekl, že opačné otáčení převodovka i motor snese, existují motory obrácené (vůči převodovce vlevo a nahoru). Je tedy možné motor tohoto podavače (po mechanické stránce) provozovat na obě strany? http://reeca.cz/pictures/s-l1600.jpg

Nepletu-li se, OMI 410W má podavač umístěn na pravé straně svářečky, motor má však umístěn nalevo a nahoru od převodovky, přesto se musí točit doprava, aby podával... (http://reeca.cz/pictures/motor.png) U jiných strojů, když je motor na podavači takto, mají podavač na levé straně a tedy se motor točí doleva. Podle různých obrázků svářeček jsem našel, že většinou platí pravidlo: motor napravo od převodovky, otáčení doprava; motor nalevo od převodovky, otáčení doleva.

Editoval reeca (27-01-2020 22:26:46)


Příležitostný hobby svářeč, kutil, programátor, 3D tisker, nadšenec...

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče