SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 04-09-2019 18:29:36

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Měření elektrod

Asi takto svářím elektrodama    Mě kdysi jeden svářeč na jiném fóru řekl Böhler FOX 7018 nekupuj  a já se zeptal proč on protože se pak jinejma nenaučíš svářet ty sváří sami  a já se svými malými zkušenostmi mu musím dát zapravdu  na jinou značku již kašlu zkusil sem čínu a a esab vrátil sem se k Böhler FOX 7018

Nevím proč každý chce laborovat s jinýmy značkami a přebarvenou čínou z jedný fabriky a nechce osvědčené a vyzkoušené  kvůli kufru a pár korunám ?  Většinou je to draze zaplacená  hračka a u mne doma je Hecht už považováno za sprostý slovo  měl sem od nich dva výrobky a oba po záruce kaput oprava drahá  náhradní díly drahé

Editoval Carls (04-09-2019 18:33:12)

Offline

 

#27 04-09-2019 21:01:04

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Měření elektrod

Já si oblíbil Jasenice protože dělají balení po pár kusech elektrod(člověk nemusí tak často přesoušet) a třeba EVB 50 se slušně zapalují i po vychládnutí konce.Jinak klasika 7018 ale od LE,Kšeft kam chodívám nakupovat Bohlerky moc nebere(párkrát měli velké balení dlouhých 3,25,ale k čemu,do sušičky už to nenacpu a mám tam ještě půl balíku Esabáckých 123 ve 450mm.Jinak s neusměněným trafem bude s bazickou problém.Trafíčko baští rutilky.
zatěžovatel vemte jako 10 minutový cyklus(100% je 10 minut,60%je 6 minut 6 min svařuju a 4 má zdroj na dochlazení)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#28 05-09-2019 03:42:55

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Měření elektrod

Já sem elektrody usušil a zabalil do freš folie po pár kusech tak mám zásobu a beru si balíček podle velikosti toho co svářím 5 až 20 kusů balíčky
Soused má trafo a kupuje tyto rutil bazické  https://prosvareni.cz/cz-kategorie_713- … zicke.html

Offline

 

#29 05-09-2019 07:15:16

salora
Člen
Místo: Krnov
Registrovaný: 31-08-2019
Příspěvky: 23

Re: Měření elektrod

To :varok ano děkuji za radu  k těm oznamovacám mailům ,trochu neobvyklý způsob  oproti jiným forum ale hlavně že to snad už bude v chodu.
No s těmi elektrodami je to obzvlášt pro samouka chalupáře rovněž dost alchymie ,nevím jaký a v čem je rozdíl a čím se projevuje /nekvality/elektrody  aby byla lepší-horší ?V čem  se to pozná ?Jako snad to nemá vliv na házení oblouku ale spíše na kvalitu samotného sváru ?
Hm rutil- bazickéel. to slyším poprvé a je to i zajímavé ,stále nevím jaký rozdíl je mezi bazickou el a rutilovou ???

Editoval salora (05-09-2019 07:18:35)

Offline

 

#30 05-09-2019 08:16:41

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: Měření elektrod

Nahoře na každé stránce jsou takové tři čtverce. Klikni na ten poslední a začti se, všechny tvoje otázky jsou přehledně zodpovězeny!

Offline

 

#31 05-09-2019 08:44:17

salora
Člen
Místo: Krnov
Registrovaný: 31-08-2019
Příspěvky: 23

Re: Měření elektrod

Děkuji za podnětnou a příkladnou radu super jsou tam vskutku zajímavé věci ano ty co potřebuji k osvětlení situace kolem sváření s invertorem.
Jenže ty dotazy které tu pokládám tam nepochybně někde také budou ale najít je a hledat to je další kapitola.
Přiznám se ,moc mě nebaví hledání a čtení ale budu študovat o tom žádná byt odpovědi v tomto  vlákně jsou pro mě bezprostřední a více vyčerpávající.

Offline

 

#32 05-09-2019 08:51:35

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Měření elektrod

Ano, tak je to správně. Co bych se já namáhal, když se najdou bl..ci, kteří mě věnují svůj čas a odpoví. Za mně je s tím konec. Nebyl jsem naučený na předžvýkanou stravu.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#33 05-09-2019 09:55:40

salora
Člen
Místo: Krnov
Registrovaný: 31-08-2019
Příspěvky: 23

Re: Měření elektrod

No tak to ale není ,žádní bl..ci ale ochotni jako začátečníkovi pomoci poradit a dostat ho do této problematiky  rychleji  To:Famater nikdo tě nenutí mi odpovědět když se slušně zeptám je demokracie a číst to také nemusíš  s tou předžvýkanou stravou jsi to trochu přepísk nezlob se na mě ,psal jsem že budu studovat ale rozhodně položený dotaz a obratem zodpovězený od člověka co tomu rozumí je přece na místě ne ?
Na to tu toto forum a vlákna určené jsou ne ?Pokud je to jak píšeš tak by tu nebylo o čem diskutovat a forum by nemělo smysl ,aspon ne v té podobě založení nových vláken protože si to podle tebe může každý někde něco dohledat .
Nicméně těch svářeček je dneska na trhu tolik že v tom musí mít každý co se začíná zajímat než si ji pořídí  je každá rada nad zlato.
Co pánové odborníci říkáte na tento invertorek ,chod naprázno super 85 V ale nedá se koupit u nás :

https://www.amazon.de/dp/B00LN2VT6I/?ta … bullets_id

Editoval salora (05-09-2019 12:11:50)

Offline

 

#34 05-09-2019 11:53:19

jao
Člen
Registrovaný: 19-10-2015
Příspěvky: 498

Re: Měření elektrod

Salora, ale ty si sa pýtal na rozdiel medzi B a R elektrodou. Na túto otázku nečakaj odpoveď, keď je toho plný internet. A ako píšeš, na chalupárske zváranie 2x ročne ti stačí zájsť k susedovi, ktorý zvára častejšie a za malú úplatu si od neho vypýtať dve "čerstvé" elektródy a máš po probléme.

Offline

 

#35 05-09-2019 12:18:07

salora
Člen
Místo: Krnov
Registrovaný: 31-08-2019
Příspěvky: 23

Re: Měření elektrod

JJ díkes za radu ,no bohužel mám sousedu jen pár na chalupě a nikdo nemá svářečku jen já to staré trafo,elektrody mám z dávných časů rutilky z dob totáče na půdě snad do mrtě vysušené.Totiž mám na rozdíl ode mě jen movité sousedy co si všechno nechají dělat kde jakou tu blbost nějakým soukromníkem či firmou což by mě ani náhodou nebavilo dělat chalupáře abych se vyvalil na slunko a čuměl do blba  ale jsou bohužel i takoví a hrajou si na chalupáře já si co můžu podělám od elektriky po zednickou apod. všechno sám,dělám to z lásky k chaloupce a mám na to čas si s tím pohrát jakožto důchodce.
Jinými slovy jsem na chalupě v tomto ohledu ale jako kůl v plotě,takže musím sbírat rady a zkušenosti z internetu co se dá dělat.

Offline

 

#36 05-09-2019 13:07:19

jao
Člen
Registrovaný: 19-10-2015
Příspěvky: 498

Re: Měření elektrod

To je ale dobre, že si to nechávajú robiť súkromíkom, či firmou. Inak by sme nemali čo "žrať" smile
Tak ako je to v jednej reklame. Zážitky si nekoupíš, to musíš zažít.
Tu máš tie typy elektród
Priplať si  pár korún za model, ktorý má servisnú sieť a predáva sa v kamennej predajni, kde ti predajca vysype všetky informácie.
Tá Stanley "zváračka", všimol si si max prúd ? 80A a aj to asi zbožné prianie predajcu.

Editoval jao (05-09-2019 13:22:06)

Offline

 

#37 05-09-2019 13:59:14

Carcharot
Člen
Registrovaný: 17-07-2015
Příspěvky: 174

Re: Měření elektrod

Carls napsal(a):

Nevím kdo se naučí bazickou rutilku už nechce  co sem koupil invertor tak rutilku používám jen na bodování jinak bazickou co se týká koutových svárů daleko líp mi to jde s bazickou  elektrodou, prakticky se mi nepodaří zavařit strusku do sváru   s rutilkou ano Nejsem profi svářeč jen domácí lepič  ale co jsem svařil drží  Prostě to si chce sednout a začít vařit trénovat

Famater 3,15 sem zkoušel a úplně bez problémů  je fakt svářečku sem neměl naplno spíš tak 110A  ,10 plocháče  kouťák  ale nebylo toho tolik abych vyvařil celou eldu a měl sem cca 2 z práce převážně vařím 2 a 2,5 s těma sem svářel v létě venku cca 25° a na sluníčku bylo mi větší hic jak Invertoru ten se ani moc neohřál  vařil sem cca 10  2,5eld hned za sebou
Ten Invertor JASIC ARC 140 https://www.svarecky-chrudim.cz/eshop/s … cnost/2456 mi doporučil kamarád používají je v pojízdných dílnách  Bacha prodávají se novější ale ty mají menší zatěžovatel označení Jasic ARC 140 Z210  https://www.svarecky-obchod.cz/invertor … gK7MvD_BwE
Jinak Jasic je poměrně velká firma zabývající se svařováním s vlastním vývojem jak mi řekl po telefonu pan Rulík

Naprostý souhlas, mám 140 taky a než jsem koupil Co, tak veliká spokojenost.. Lehká, vaří dobře i na prodloužení a hlavně stojí pár korun.

Offline

 

#38 05-09-2019 15:06:24

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Měření elektrod

Salora: Já nejsem profík přes metodu MMA, ale co občas svařuji něco v garáži nebo jsem občas svařoval v bývalé práci u plynařů, tak rozdíl jde poznat i u laika. Některé méně kvalitní elektrody špatně zapalují oblouk, oblouk nehoří rovnoměrně. Některé mají lázeň řidší, jiné hustější apod.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#39 05-09-2019 15:33:32

salora
Člen
Místo: Krnov
Registrovaný: 31-08-2019
Příspěvky: 23

Re: Měření elektrod

Hm no začínám mít v těch elektrodách díky Vašim příspěvkům za které děkuji docela jasno ,takže i elektroda má zásadní vliv na slušné nahození oblouku ne jen invertor jinými slovy vše souvisí se vším ok  takže je jasné že na elektrodách také nešetřit ono zas tolik nestojí a když už svařuju 2x do roka tak at to stojí zato.

No studoval jsem mezitím na těch dalších doporučených stránkách  ale  zatím  v tom množství vyráběných invertorových svářeček nemám jasno spíše chaos abych pravdu řekl ,no pokud si výrobce či prodejce co si ty popisy v pravdě na eshopech jen /obšlehnou/ a nezakládají na pravdě podle čeho se pak má člověk řídit a čemu věřit ?Asi ta výše ceny jinak to nevidím ,no asi by pro mě byla nejlepší cesta a volba někam zajet na nějakou výstavu či předváděčku pokud existují  ,u mě tady v okr. Bruntál zdechl pes  ale zajel bych si třebas i do Olomouce apod. pokud by bylo možné si to vyzkoušet na vlastní kůži .
Pro mě ideální stav kdyby tam bylo možné vyzkoušet  cca3 druhy svářeček podle ceny ,dejme tomu za 3-4 tis. pak cca10 tis a více

Offline

 

#40 05-09-2019 15:50:55

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Měření elektrod

Chce to kapku se "vyvařit" pak už bude kvalita zdroje poněkud v pozadí.Rozdíly tam ale určitě jsou.Chytím 2,5mm 7018 do Kleští Kitina,nastavím 90A svařuju a po cca 5 cm sváru začne oblouk kriplovat a elda se lípne nebo přestane hořet.Identický postup u Froniusky,vypálím úplně celou eldu pak ještě druhou a třetí až zjistím že nemám kam pokračovat.Kitín je holt děvka náladová předražená(občas si říkám že by to měli dávat k velkýmu balení elektrod grátis)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#41 05-09-2019 16:11:29

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Měření elektrod

Já požívám "na tupo" rutilové i bazické, nejčastěji asi rutilové Supry, snadno zapalují a dělají hezký svár i v mých levých rukou. Na koutový svár používám bazické Lincoln, Böhler, protože tam mám větší úspěšnost než u rutilek - to jsou ty levé ruce.

Stroj bych si já osobně vybral buď levný od Choboly na doporučení pana Zdenála, nebo pak už Fronius/EWM, to bude tak 15.tis vč. DPH   (ale to už je cena levného CO)

Offline

 

#42 05-09-2019 18:24:52

salora
Člen
Místo: Krnov
Registrovaný: 31-08-2019
Příspěvky: 23

Re: Měření elektrod

No myslím si že s ohledem na potřebu a užívání by se měla odvíjet i cena za invertor svářečku ne žebych si nemohl dovoli koupit třebas i za 15 tisíc  nějaký model ale pro ty moje 2-3 sváry za rok je to myslím zbytečný přepych a vyhozené peníze tady se ale bavím převážně s profíky či poloúrofíky co asi svařují častěji a více takže ti mě asi těžko pochopí a budou mi doporučovat modely  mezu 5 -15 tis. aby mě to 80-90% letní sezony co jsem na chalupě leželo jinak ladem.To si raději koupím něco dalšího jiného smysluplnějšího  co využiju na chatě  podstatně více ,byt mě nenapadá co protože už defakto veškeré elektro a aku nářadí všeho druhu vybavené mám.
Např.leto jsem použil trafo a /bohužel lepil/ulomené držadlo el. sekačky co se povedlo ženě ,ano asi tu uslyším nechej si a používej trafo nadále ale než nahodím oblouk a zjistím jakou lepanicí jsem provedl tak už to ani po větším navaření už ani úhl. bruska nespraví a po pravdě se za to stydím.Čili mě jde spíše o nějaký ten kompromis s dobrým poměrem cena výkon a už vůbec nechci profi svár za málo peněz ale  aspon trochu uspokojivý a bez trápení.
Navíc po nedobrých zkušenostech s pojištovnou jsem vypověděl smlouvu  na chalupě a řeším to zamykáním do skříněk nicméně nsamosebou ne na stopro zajištěné tahat se s tím domů se mi nechce ,když mi čorgoši a kdejaká havět potulující se v okolí ukradou za 2-3 uis. tak mě to už tak nebude mrzer jako když si koupím něco za 10-15 tis. to když pak přepočtu na ty basy piv co bych mě tak je to na kolaps.

Offline

 

#43 05-09-2019 18:30:10

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Měření elektrod

Tak ked budes rozmyslat takto, tak si niekoho zavolaj nech ti to zavari. A mas pokoj.

Offline

 

#44 05-09-2019 19:26:58

salora
Člen
Místo: Krnov
Registrovaný: 31-08-2019
Příspěvky: 23

Re: Měření elektrod

No tak tos mi tedatedyporadil ke vší úctě k tobě  ,to jsi ale asi nemyslel vážně abych jel kdesi do dědiny či města s nějakou blbostí a nechal si zavařit  kousek železa,ano v něčem ti musím dát přece jen  za pravdu ,loni v zimě když jsem doma ve městě jasem si vyrobil /nařezal ze zakoupených yeklů /takový speci držák na TV který se nedá koupit  a nahradit  tím koupenýmber to jako atyp.
Tak jsem si to nechal odborníkem zavařit kousek ode mě vedle v soukromé dílně co vyrábějí speci přívěsy k nákladním autům,ale to díky známému co tam dělá šefíka tak to byl svárek musím uznat  ale jezdit s nějakou blbostí 35 km z chaty do města se mě zrovna nechce.

Offline

 

#45 05-09-2019 19:42:52

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Měření elektrod

Podívej vem Toho Lastona http://www.chobola.cz/svareci-invertor- … slusenstvi na domácí vaření bude v pohodě a počítám že 3,15 eldou se doma moc nesváří většinou2,5 a 2  rutilbazický elektrody a budeš taky v pohodě dobře zapalují a drží oblouk zavaření strusky u začátečníka je menší jak s čistou rutilkou Co se týká kukly tak to si musíš rozmyslet za mě je to Kowax KWX73  http://www.kowax.cz/newsletter/jak-spra … aci-kuklu/ nějaký to info  Těma rutil bazickými elektrodami jde svařovat i s trafem takže bych začal s nima a pak se rozhodoval zda invertor ano nebo zustat u trafa 
Proč invertor
1Váha
2Možnost svařovat bazickými elektrodami
3 skladnost
4 účinnost oproti trafu míň to žere  neblikají světla atd.a další vymoženosti  které trafo nemá https://www.svarbazar.cz/phprs/view.php … 2006062201

Offline

 

#46 05-09-2019 20:38:28

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Měření elektrod

salora napsal(a):

No myslím si že s ohledem na potřebu a užívání by se měla odvíjet i cena za invertor svářečku ne žebych si nemohl dovoli koupit třebas i za 15 tisíc  nějaký model ale pro ty moje 2-3 sváry za rok je to myslím zbytečný přepych a vyhozené peníze tady se ale bavím převážně s profíky či poloúrofíky co asi svařují častěji a více takže ti mě asi těžko pochopí a budou mi doporučovat modely  mezu 5 -15 tis. aby mě to 80-90% letní sezony co jsem na chalupě leželo jinak ladem.To si raději koupím něco dalšího jiného smysluplnějšího  co využiju na chatě  podstatně více ,byt mě nenapadá co protože už defakto veškeré elektro a aku nářadí všeho druhu vybavené mám.
Např.leto jsem použil trafo a /bohužel lepil/ulomené držadlo el. sekačky co se povedlo ženě ,ano asi tu uslyším nechej si a používej trafo nadále ale než nahodím oblouk a zjistím jakou lepanicí jsem provedl tak už to ani po větším navaření už ani úhl. bruska nespraví a po pravdě se za to stydím.Čili mě jde spíše o nějaký ten kompromis s dobrým poměrem cena výkon a už vůbec nechci profi svár za málo peněz ale  aspon trochu uspokojivý a bez trápení.
Navíc po nedobrých zkušenostech s pojištovnou jsem vypověděl smlouvu  na chalupě a řeším to zamykáním do skříněk nicméně nsamosebou ne na stopro zajištěné tahat se s tím domů se mi nechce ,když mi čorgoši a kdejaká havět potulující se v okolí ukradou za 2-3 uis. tak mě to už tak nebude mrzer jako když si koupím něco za 10-15 tis. to když pak přepočtu na ty basy piv co bych mě tak je to na kolaps.

Tak si kup něco za 1.200 Kč a pak tu můžeš založit vlákno třeba s názvem Ahoj, jak mám rozžhavit elektrodu?

Tady je něco od ca 2.500   http://www.chobola.cz/svareci-invertory … ce-laston=

Editoval jees (05-09-2019 20:40:39)

Offline

 

#47 05-09-2019 22:16:08

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Měření elektrod

Vyvařený člověk udělá mizerným zdrojem kvalitnější a pohlednější svár než někdo kdo párkrát poflusal a opálil kousek kovu byť má profizdroj za x tisíc.Jak už jsem psal rozdíly tam určitě jsou,ale nemám problém oklepnout konec a vytvořit napojení.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#48 06-09-2019 15:07:59

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Měření elektrod

Ládes: Jenom aby jste se nemýlil. Viděl jsem na vlastní oči i profisvářeče, který svařuje eldou fakt luxusně. Měl jednou zavařit něco nějakou hračkou za 1000,-kč. Chvíli to zkoušel, svařoval a po nějaké době se nervnul a že už s tím nebude svařovat, ať mu seženou nějakou lepší mašinu.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#49 12-09-2019 08:35:23

salora
Člen
Místo: Krnov
Registrovaný: 31-08-2019
Příspěvky: 23

Re: Měření elektrod

No vida tak přeci je to ještě trochu jinak s tím nevyzpytatelným svařováním a jak se říká i mistr tesař se utne ,jinými slovy  možná to není jen v těch rukách.

Offline

 

#50 12-09-2019 08:46:58

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Měření elektrod

Varoku, ty snad neumíš číst. Ládes napsal "Vyvařený člověk udělá mizerným zdrojem kvalitnější a pohlednější svár než někdo kdo párkrát poflusal a opálil kousek kovu..." Prostě, kdo umí svařovat, tak umí aspoň v rámci možností daného mizerného stroje. A kdo neumí, tak se totálně vynervuje, praští s kleštěmi.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče