SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 28-05-2019 11:56:36

karkijunior
Člen
Registrovaný: 12-04-2019
Příspěvky: 12

Norma STN EN 1090-2

Ahojte,

ako človek , ktorý sa snaží naučiť pochopiť zváranie princíp atd.. som si zohnal rôzne knihy ( primárne ma zaujíma TIG ). Jeden pán mi povedal že si mám zo 6 krát preštudovať normu STN EN 1090-2 a to má byť niečo ako moja biblia. Moja otázka znie ako sa ku tej norme dostanem smile našiel som ČSN EN 1090-2+A1 je to totožné len v cz ? Nemá niekto ( zrejme sa za to platí ) aj sk verziu? Predsa len čítať ťažké čítanie v sj je lepšie:)

Vopred ďakujem

Offline

 

#2 28-05-2019 16:20:22

780622
Člen
Místo: dechtice sr
Registrovaný: 05-10-2008
Příspěvky: 367

Re: Norma STN EN 1090-2

minuly tyzden som absolvoval seminar 1090 vo vuz bratislava, trval 2 dni... ta norma ta nenauci zvarat, je to navrh ocelovych a hlinikovych konstrukcii, ma aj cast 1, co nie je v 2ke najdes v 1tke... exc1--exc4, kedy vrtat diery, kedy ich mozes este palit, ukosy, od exc3 co uz nemozes, co kontrolovat a vela vela dalsich veci... normy su platene, ta csn bude ako nasa len v cestine, a myslim ze teraz vo februari vysli nejake zmeny....


EWT (Ingsteel)
9002X + RallyMig161i + Ideal Praktik MMA220

Offline

 

#3 28-05-2019 18:10:27

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Norma STN EN 1090-2

A jak tě nějaká norma naučí svářet? A ani žádná knížka tě to nenaučí. Budeš mít max nějaký teoretický základ co to vlastně sváření tigem je. Vykašli se na knížky, pusť si pár videí na YT a běž do dílny svařovat. Tak se naučíš svářet. Nějaké normy pak můžeš řešit až na to přijde doba a bude to po tobě někdo POŽADOVAT. Nikdo to tobě požadovat ovšem nebude, na to je výrobní technik, který musí u některých věcí určit postup práce, kterého se pak musíš (měl bys) držet... Po mě nikdo po celou dobu co jsem svářečem (a že už je to hodně let) nikdy nikdo nějaké normy nepožadoval, max jsem měl k určitému výrobku pracovní postup a předepsaný přídavný materiál. Za celou dobu to bylo ovšem asi 2x... Což vychází asi jednou za ~7 let... smile


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#4 06-02-2020 14:11:36

780622
Člen
Místo: dechtice sr
Registrovaný: 05-10-2008
Příspěvky: 367

Re: Norma STN EN 1090-2

zdravim pani, budem pokracovat v tomto vlakne pretoze ma nazov ..1090-2... ide mi o to, ze sam ozvala pani, ktora nam robila pred dvomi rokmi certifikat na zvaranie ocelovych konstrukcii podla normy 1090. tato norma bola nedavno aktualizovana a znovu vydana a pribudli v nej nove prilohy. jedna z nich je tvorba CPQR teda obdoba WPQR ale pre tepelne rezanie... chcem sa spytat ci niekto riesil nejake CPQRky, lebo mam pocit, ze panicka si vybrala nasu firmu ako skusobneho kralika... kolega volal do VUZ, tam mu povedali, ze zatial vyhodnocovali veci len do jednej CPQR, nevedeli povedat cenu, cas trvania skusok... skusim este ine firmy ohladom certifikacie, co s tym... ci nerobit si z toho hlavu, urobit vzorky a poslat ich na tvrdost, drsnost a cakat...? a samozrejme platit...


EWT (Ingsteel)
9002X + RallyMig161i + Ideal Praktik MMA220

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče