SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 20-05-2019 21:20:41

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

řekl bych že ti roboti se zaplatí z první lodě. Jeden šikmooký klučina IT je pak za pár hodin přeprogramuje na jinou zakázku.
Vyjde to podstatně levněji než stádo kvalifikovaných svářečů. Zejména když ty sváry jsou a30 nebo kolik smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#27 20-05-2019 21:51:52

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

bourač napsal(a):

... Jeden šikmooký klučina IT je pak za pár hodin přeprogramuje na jinou zakázku...

No asi to mají dobře spočítané.
Jen si nedokážu představit čas potřebný k naprogramování těch robotů a hlavně k přípravě před tím. I s využitím CAD systémů.
Kde je ale přesné ustavení materiálu, jeho fixace/stehování, požadovaná povrchová čistota (bez broušení), jakým způsobem tam navalí drátu třeba na a30,
nutnost zavařit to na první dobrou, bez zkušebních kusů apod.

Možná by Jirkati mohl stručně nastínit problematiku pro neznalé?


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#28 20-05-2019 22:05:50

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

jj taky bych si rád početl nějakou historku z natáčení smile
moderátore nebuď labuť a vraž nám sem nějakej koment - čím delší tím lepší!


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#29 20-05-2019 22:12:52

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

davor napsal(a):

Rellik napsal(a):

... trajekty a lodě se svařují asi tak https://youtu.be/NBFSfyZoX-o smile ...

Tak tohle je těžký úlet! Může to být vůbec rentabilní, při téměř kusové výrobě?

Dost pochybuju že firma zabývající se kusovou výrobou bude zřizovat robotizované pracoviště,ale na druhou stranu proč ně pokud má na svařovně prostory,schopnou obsluhu a programátora.Robotu je jedno co svařuje,nebere měsíční mzdu,neomarodí když hoří termín,nezaloží odbory,neremcá proti přesčasům a že na záchodech došel papír......
Na druhou stranu potřebuje pravidelně servismana,obsluhu s hlubší znalostí svařovacího procesu(robot nepozná jestli je průvar dostatečný,nebo jestli už se propaluje(jestli se tedy něco nezměnilo).V tomhle by mohl fundované údaje mohl poskytnou pan Jirkati


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#30 21-05-2019 06:51:41

stepanh
Člen
Registrovaný: 16-05-2019
Příspěvky: 40

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

rcp napsal(a):

Nevniesol - pokial ten tvoj zemkom nerobi pre NASA, NAVY, jadrovu energetiku, mimozemstanov, atd. tak by so sa tym vobec nezaoberal.

Dolezitejsie je mat dobre prepastovane CO-cko......vybavene ionizatorom od kapitana enterpraisa.....

Nebude to taky souviset s tim ze v USA svaruji 75/25 Ar/CO2 ?

Offline

 

#31 21-05-2019 09:21:54

sm_is
Člen
Registrovaný: 07-05-2014
Příspěvky: 16
Web

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

já se vrátím zpět k tématu...

Za mě, jako smrkala venkovského/maloměstského je nejkvalitnější/nejpevnější svár z TIGu. Proč? Protože se nejlépe hlídá lázeň, občas se tam smrkne přídavný materiál, když chybí matroš ;-) Rozhodně ho přidám do roztavené lázně a vidím, jak se to prolilo. Pravděpodobnost "studeňáku" je minimální, když si člověk aspoň trošku kouká pod ruce. Lze se ihned opravit, když mám ruce levé... A pedál... pedál, to vám je pánové věc, která dělá z TIGu zábavu... jestli mně někdy něco upadlo, tak vždy vedle sváru... nikdy svár samotný

Sváření elektrodou - to vám tam pořád něco teče... kam s tím... tak to tam někam prostě naleju... natavil jsem základní materiál? Jak to mám vědět, když to tam valí z elektrody a připláclo se to struskou... Prostě u této metody se mně podařilo nalít materiál z elektrody na "studený podklad" mnohokrát, ač jsem toho dost a dost navařil spolehlivě.

CO2? S tím jsem si ještě nehrál... ale viděl jsem práci a výsledky lidí, kteří se svářením živí... tedy spíš klempířinou, kde ve většině prací přešli z autogenu na CO2. Jestli jde vyrobit nefunkční prasečina, tak právě s CO2. On ten drát tam pěkně leze a dělá docela pěkný pravidelný "svár" A takhle tam jde nastrkat a nalít metry a metry drátu... a výsledek je bez výsledku... jen lepenina... ve formě universálního vteřinového lepidla...

Offline

 

#32 21-05-2019 11:07:35

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

stepanh napsal(a):

Nebude to taky souviset s tim ze v USA svaruji 75/25 Ar/CO2 ?

Tím to rozhodně nebude. Mimochodem, kde jste přišel na to, že v USA se svařuje pouze tímto? big_smile  Asi jak kde a jak co.  Tady jde zejména o to, že na určité speciální konstrukce není metoda MIG/MAG prostě vhodná a je zakázáno jí použít. Zejména pro vysokotlaká potrubí nukleárních i konvenčních elektráren, kryogenických zařízení, atd... Viz příspěvky výše. My jsme ve firmě používali při svařování některých méně důležitých součástí z nerez materiálů směs 98%Ar/2%O2. A na některé uhlíkové oceli směsné plyny různé. Někdy i složení tří plynů. To je vždy pro určitý materiál různé. Zde je tabulka základních plynů pro MIG svařování v USA. https://www.lincolnelectric.com/en-us/s … lding.aspx

Offline

 

#33 21-05-2019 16:05:54

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

sm-is: TIG možná ano nejspolehlivější, ale na větší výrobky, tedy velké sváry nerentabilní. Umíte si představit svařovat TIGem nějaké tlustší plocháče, třeba 20mm? Já ne.
MMA: s tou struskou máte pravdu, ale přece během svařování vidíte v kukle i samotnou lázeň, ne? Struska se tvoří až svár chladne, nebo to špatně chápu?
MIG/MAG: Dají se udělat i pěkné sváry, dobře provařené, ale musíte dodržet určité pravidla. používat přiměřený proud vůči danému materiálu. Příklad: na materiály kolem 5mm je potřeba kolem 180-200A na koutové sváry. Teď píšu co mi navrhuje v práci mašina. Jsou ale i takoví svářeči, kteří to svařují na řekněme 100A, neumí to a ještě o sobě tvrdí jací nejsou mistři svářeči.
(Nemyslím nikoho konkrétního tady s fora)! nedodržují výlet drátu jak neustále opakuje p. Jirkati. Těch asi 10x průměr drátu vůbec neznají, hubici mají na drát 1mm třeba i 20mm daleko, svár studený, jen přilepený. A tak by se dalo pokračovat.

Prostě každá metoda má asi své pro i proti.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#34 21-05-2019 16:46:27

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

varok napsal(a):

Umíte si představit svařovat TIGem nějaké tlustší plocháče, třeba 20mm? Já ne.

Ale ano! Na speciálních konstrukcích tlakových potrubí jsem TIGem svařoval i trubky se sílou stěny 25mm i víc. Je to tedy pomalý process, ale jiná metoda prostě nepřipadala v úvahu. V některých případech bylo povoleno kořen TIG a vyplňovací vrstvy MMA. Ale na nukleárních ponorkách pro NAVY jedině celá tlaková část potrubí metodou TIG!  To jen pro představu. Samozřejmě běžné konstrukce z běžných uhlíkových ocelí, to je o něčem jiném. smile

Offline

 

#35 21-05-2019 17:25:21

Ikovlabs
Člen
Registrovaný: 16-02-2017
Příspěvky: 115

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

A kdyz jseme u tech ponorek -taky jste tam mely ty argonove dilny -  ty co se do nich vleze v plynovem obleku a svaruje v argonu ? Nebo to byla pouze SSSR inovace?


Berlan BPS 40,BWIG 180,BMIG 140

Offline

 

#36 21-05-2019 17:39:22

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

Tak trochu postupně:
V příspěvku č. #30 je technický nesmysl. Při složení směsi nad 24,5% CO2 je už argon zbytečný, protože se už neprojeví jeho ochranná funkce a možnost přechodu do sprchového procesu. Proto se takové nesmyslné směsi nepoužívají.

A k té ukázce robotizovaného svařování:
Napřed popíšu, co se tam děje před zahájením svařování, protože ne každý to vnímá.

Po poměrně přesném usazení robota do prostoru svařování provede robot několik důležitých akcí.
1, připraví si přesnou délku výletu drátu
2, nastříkne si do hubice ochranný prostředek
3, nejdůležitější akce - "očichá" si koncem drátu místo, kde bude svařovat. Tím si srovná přesnou trajektorii vedení přídavného materiálu při vlastním svařování s vloženým programem.

Pak následuje poměrně rutinní akce vlastního svařování. Za pozornost stojí ale použití trubičkového drátu. Tím odpadne poměrně složité zásobování ochranným plynem na takovéto soustavě. Samozřejmě s drobnou nevýhodou nutného následného odstranění strusky odsátím.

Důležité je i to, že robot po ukončení sváru najíždí na čistič, kde se odstraní případné zbytkové kuličky z hubice.

Tento systém svařování je vysoce produktivní a také výkonný. Umožňuje např. svařování koutových svárů synchronně oboustranně, čímž se dále sníží deformace. Možnost svařování dost velkých svárů na jednu housenku také sníží deformace, protože se výrazně sníži vnesené teplo. A jak už bylo řečeno - robot nechodí ani na WC, ani kouřit, nebývá po ránu nasr..., že u manželky nepochodil, nehádá se se šéfy, není nespokojený s platem, atd. Při zavedeném systému pravidelných kontrol robotů, jejich perfektní údržby či oprav je to obrovský pokrok. Jejich programování je při už zavedeném systému pouhá rutina.

Offline

 

#37 21-05-2019 17:42:32

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

Ikovlabs napsal(a):

A kdyz jseme u tech ponorek -taky jste tam mely ty argonove dilny -  ty co se do nich vleze v plynovem obleku a svaruje v argonu ? Nebo to byla pouze SSSR inovace?

To ne... big_smile My jsme vyráběli pro NAVY jen součásti. Převážně ventily a menší armatury. smile Takže přímo na ponorkách jsem nepracoval.

Offline

 

#38 21-05-2019 18:01:51

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

Frank: Co jsem dělal předtím u plynařů, tak taky svařovali kořen potrubí TIGem a zbytek MMA. Jen menší průměry s tenší stěnou dělali celé TIGem.

Než jsem odešel, začali novinku, ke které jsem taky osobně přičichnul. je to orbitální svařování potrubí, o kterém tady psal už i p. Jirkati. Kořen se jel trošku modernějším COčkem na padáka ručně, drát 0,8mm, ochranný plyn směs Corgon 82/18. Výplň a pokrývku se svařovalo automaty, ochranný plyn směs Corgon 82/18, trubičkový drát 1,2mm. Automat to svařoval na stoupačku. Ale dalo by se napsat, že i když tomu říkali automat, byl to takový spíše poloautomat. Vše se chystalo ručně, dokonce se to muselo ovládat i DO a neustále sledovat.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#39 21-05-2019 18:40:18

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

jirkati,Frank:Pánové děkujem(tedy minimálně já)za opravdu přínosné informace které na fóru dáváte v plénum.Nemáte náhodou nějaké bližší informace případně zkušenosti týkající se svařování elektronovým paprskem,případně jinou hi end technologií?


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#40 21-05-2019 18:47:42

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

MAG vs SAW smile?


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#41 21-05-2019 21:17:47

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

#39 - Bohužel, mé poslední praktické informace z oblasti svařování elektronovým paprskem jsou už přes deset let staré. V AUTOMOTIVE byla jeden čas veliká touha po využití této techologie, ale cena se ukázala být omezujícím až limitujícím faktorem. Proto se to používá jen ve velice speciálních případech. Informace na internetu jsou velice kusé, často dost zkreslené.

#40 - Snaha o porovnání těchto dvou metod je málo reálná. Obrovskou výhodou svařování SAW je možnost kvalifikovaného svařování do úzkého úkosu bez rizika vnesených poruch. Proto se používá na větší tloušťky materiálů, než MAG. Nevýhodou je potřeba vysoce výkonných svařovacích strojů a zařízení, manipulace s velkým množstvím přídavného materiálu a nutnost řádného ošetření tavidla před použitím i po něm.

Editoval jirkati (21-05-2019 21:25:33)

Offline

 

#42 21-05-2019 21:21:34

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

Ládes napsal(a):

děkujem(tedy minimálně já)

čau - připojuju se smile   
třeba že jde o trubičkovej drát sem si ani nevšiml... nebo dva párový sváry kvůli deformacím...
prostě pokrok jde nevídaným tempem.

Holt císařství no, osvícenej monarcha s podporou jakuzy a triád dotujou vývoj, na rozdíl od ožralejch zkorumpovanejch demokratů v Bruselu.
Ty dotujou vývoj taky ale za účelem v první řadě namastit vlastní kapsu.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#43 21-05-2019 22:55:57

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

Ahoj, taky jsem chvíli přemýšlel kde se ve videu bere světlo oblouku když snímaný robot ještě nezačal práci. Pak jsem se ale vrátil kousek zpět viděl kolik "makáčů"visí na jeřábu bylo mi jasné že za přepážkou jede jinej,ale nenapadlo mně že ba dělali na jednom kusu z obou stran naráz.
Už dosáhli svého udělali z nás montovnu kam dovezou levnější pracovní sílu zvenku. "Sere" mně že nehájíme naše zájmy,sotva se vymaníme z jednoho područí musíme vrazit hlavu do "jiné háje",předci co za naši samostatnost umírali se musí v hrobech obracet.....
Ale věnujme se raději něčemu užitečnějšímu.
Ne do jiné háje,ale zadnice trochu peprněji..... yikes

Editoval Ládes (21-05-2019 22:59:26)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#44 21-05-2019 23:04:32

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Porovnanie pevnosti zvaru Co2 a MMA

Ládes napsal(a):

jirkati,Frank:Pánové děkujem(tedy minimálně já)za opravdu přínosné informace které na fóru dáváte v plénum.Nemáte náhodou nějaké bližší informace případně zkušenosti týkající se svařování elektronovým paprskem,případně jinou hi end technologií?

Tak za sebe - praktické zkušenosti svařování elektronovým paprskem nemám, pouze teoretické povědomí z Welding magazin co mi chodil do firmy a nějaké exkurze v minulosti co jsme navštívili v rámci firmy. U nás ve firmě se s tím nepracovalo.  Já už jsem dnes 7 let v důchodu, takže dnes už spíše ztrácím přehled... Ládesi, vaše (a většiny zdejších) příspěvky jsou též přínosné, to beze sporu. Mě se celkově vzato toto fórum a výměna zkušeností zde, docela líbí. smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče