SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
při testování nové Lincoln 200C nám doporučovali ohřev plynu kvůli možnému zamrzání ventilu.
Je to skutečně nutné pro provoz v domácí dílně na běžné menší práce kolem domu?
Díky
Offline
Ne, pokud budete mít origínální láhev nebo upravený hasičák ale bez té vnitřní trubičky, tak to není tak strašné. Pokud nebudete svařovat celé hodiny, tak bych se nebál.
Offline
Pokud budete mít hasičák, tak doporučuji zavěsit dnem vzhůru.
Offline
Dobrý den. Mám láhev CO2 a na ní budíky na argon. Po cca 10 min vaření jsou budíky omrzlé, průtokoměr občas jezdí až na konec stupnice a občas si ' upšoukne ' . Asi pojišťovací ventil na hodinách. Myslíte, že hrozí nebezpečí zamrznutí,popř. něco horšího ? Svařečku používám jen na drobné práce kolem domu. Jinak OMI 225. Díky.
Offline
Jak velký průtok plynu máte nastavený? Jaký průtokoměr používáte? Máte "skleničku" , nebo budík? Používáte "skleničkový" průtokoměr pro kontrolu skutečného průtoku na hubici? Budíky totiž z 90 % ukazují nesmysly.Pro běžné svařování v místnosti (v dílně) stačí 10 x průměr drátu, tedy cca 10 l/min. Nepamatuji se, že by v dávných dobách, kdy se ve velké firmě rozjelo svařování pod CO2, někdy někomu ze svářečů zamrzly hodiny. Někdy byla malinko ojíněná trubka před budíky, ale to jsem musel jet hodinu v kuse. Je ovšem pravda, že jsem nikdy nepoužíval budíky na Ar na čisté CO2.
Offline
Pikola: Máte lahev kupovanou novou v obchodě se svářecí technikou nebo nějakou "flašku" z aukra, bazoše a podobně? Je lahev při svařování ve svislé poloze?
Offline
jirkati , dnes se tak hodiny běžně používají. Stačí běžně prodávaný přechod na závity mezi CO2/Ar.
Pikola, řekl bych,že je v lahvi stoupací trubice.
Offline
Díky za ochotu. Láhev je to 6L původně hasičák.Ve svislé poloze.Trubku prý nemá,ale je z druhé ruky.Průtokoměr je ručičkový,nastavený na 8 l/min. CO2 je potravinářský. Když jsem si půjčil jiné budíky se závitem na CO2 ,tak byly také omrzlé,ale průtokoměr se jinak choval normálně. Argonové budíky budou také v pořádku. Mám je ze zámečnické firmy,kde je používaly a v pohodě. Měli na nich směs 82/18 ar/co2. Znervózňuje mě to ufukování z pojistného ventilku a ručička průtokoměru,co jede pomalu až na doraz. Pak si pojišťovák ufoukne. Zkusim asi bombu otočit dnem vzhůru a dám vědět. Ještě se zeptám na jednu věc : Náplní mi prázdnou originální bombu v které bylo 82/18 ar/co2 nově čistým CO2 ? Bomba má platnou tlakovou zkoušku a závit na argon. Děkuji za odpověď.
Editoval Pikola (20-03-2019 16:41:32)
Offline
Na váš dotaz bude nejlépe se zeptat v konkrétní plnírně. Vzhedem ke kvalitě plynu to vidím jako krok zpét.
Nechal bych si obě. Spíš bych řešil stoupací trubku v lahvi CO2
Offline
Jirkati: V jedné firmě jsem zažil jednoho svářeče, kterému zamrzl redukční ventil i u směsi 82/18 a celou tuto 50l/200BAR flašku dokázal "vyvařit" za jednu pracovní směnu (8h)...
Jinak co jsou nové "malé" flašky na Co2, tak mají výstupní závit stejný jako směska, Ar, Kyslík... Závit Ø21.8W jen je na tom ventilu navíc tlaková pojistka... Teď nevím na kolik BAR, ale je o něco nižší než tlaková zkouška... Mám tu flašku ve sklepě, pokud by někdo měl zájem připsal bych pak na kolik ta pojistka je... Což ale stejně neřeší zamrzání redučáku...
Já jsem jednou vyvařoval originální sněhový hasičák. Když byl postavený normálně, tak mi to po pár svárech zamrzlo, ale pokud jsem ho dal dnem vzhůru, nebo alespoň aby bylo dno výš než ventil, tak to už nezamrzalo... https://rellik.rajce.idnes.cz/Schody/#I … 103316.jpg
Offline
Doma mi také RV namrzá, ale až při "delším" sváření, tj. v řádech desítek minut, což je výjimečná situace, tak 1x za rok.
Láhev je originál. Průtok 8l/min měřeno na hubici. Občas asi namrzne i uvnitř, protože se zdvihá regulovaný tlak na výstupu.
Pomůže jen ufouknout přes hořák, povolit hadici nebo pauza na startku...
Offline
Dříve měl každý ventil u lahve předehřev 42V. U rozvodu plynu není předehřev potřeba. Rozdíl v ceně je dost velký.
Ventil s předehřevem=cca 3500
Offline
Tak jsem včera zkusil vařit s otočnou lahví. Redukční ventil byl jen lehce orosený. Ventil jsem tam nechal z argonu. Pak jsem si půjčil origo.lahev od Linde s CO2 ve svislé poloze a dál na ní budíky od argonu . Jen lehce orosený ventil. Takže v té mé láhvy asi přece jen bude trubka,co dělá ten problém. Obávám se, že povolení a následné vyndání trubky bude asi v mých podmínkách nad moje síly. Raději se asi pokusím naplnit tu prázdnou argonovou lahev (20l). Nedokážu posoudit rozdil ar oproti co2, ale na moje vaření železa kolem domu mi přijde co2 jako dostačující. Popř. vyměním na argonove láhvy ventil za ceóčkový. Tlak. zkouška je na 300 barů. Takže bych z ní udělal láhev na co2. Na vyndání trubky z hasicaku předpokládám je potřeba povolit ten velkej závit na láhvy a to nebude jen tak. Jinak děkuji za rady.
Offline
A co tak se dotazat u firmy co to plni.Vetsinou delaji i servis takze by mely byt schopni demontovat trubku i s tlakovou skouskou.Doma bych to nezkousel - jen na to povoleni ventilu je udajne dost dlouhy klic.....
Offline
Řešení je vyříznout klíč z t=20 a lešeňové trubky tak 2m
Offline
kemppin napsal(a):
Řešení je vyříznout klíč z t=20 a lešeňové trubky tak 2m
... a nějakou kleštinu na uchycení lahve přivařenou k železničnímu mostu.
Offline
Nie je to nič zložité. Ventil sa upne do zveráka a krúti sa flašou. Stačí metrová páka uchytená prstemcom z pásoviny po obvode flaše. Niekto tu použil aj ocelové lanko.
Offline