SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 17-02-2019 20:40:09

pajavlk
Člen
Registrovaný: 22-01-2015
Příspěvky: 4

Přepouštění CO2

Ahoj, měl bych dotaz. Mám dvě stejné 8kg (15l) lahve. Jedna je prázdná a druhá je plná CO2. Teď otázka, pokud tu plnou lahev postavím ventilem dolů, propojím je přepouštěcím potrubím a začnu přepouštět, přepustím celej obsah kapalného CO2 z té plné lahve do té prázdné ? a nebo jen polovinu při vyrovnání tlaků?

Offline

 

#2 17-02-2019 21:21:46

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Přepouštění CO2

V okamžiku, kdy začne téct kapalina do "prázdné" lahve se odpaří na plynnou složku. Tlak plynu závisí jen na teplotě. Takže takové "přepouštění" nepovede k úspěchu.

Offline

 

#3 17-02-2019 21:25:11

pajavlk
Člen
Registrovaný: 22-01-2015
Příspěvky: 4

Re: Přepouštění CO2

kolik teda reálně z plné do prázdné přepustím, polovinu ?

Offline

 

#4 17-02-2019 22:24:25

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Přepouštění CO2

jak s CO nevím - věřil bych moderátorovi ale s PB to funguje. Slejval jsem zbytky  a lahve vážil před a po. Dle váhy se to přelilo vše. Tu co jsem napouštěl jsem musel čas od času odtlakovat, lezlo to strašně pomalu. A ta plněná musela být pod tou vyprazdňovanou = rozdíl hladin.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#5 17-02-2019 23:45:54

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Přepouštění CO2

Hmm, je to tekutý, tak se to normik přeleje, ne?Jen se to nějak podle norem nesmí dělat.....hi ale jde to bez problému.

Offline

 

#6 18-02-2019 16:48:39

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Přepouštění CO2

Co tu prázdnou uzavřenou lahev podchladit na teplotu kdy se CO2 neodpařuje a otevřít až po propojení přepoušťákem? Teoreticky by v lahvi měl být podtlak,teplota prostředí by taky měla bránit odpařování,nebo je to jinak?


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#7 18-02-2019 17:57:29

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Přepouštění CO2

1, Evito, nepřeleje. Při malém odběru je v lahvi téměř pořád stejný tlak, ať se odebere libovolné množství. Tlak plynné složky je závislý jen od teploty a plochy hladiny kapaliny. Fyzika se obvykle nedá očurat.
2, Ládes, ano, to je vyzkoušené řešení. Prázdnou láhev vychladit a plnou "ohřát". Rozdíl tlaků pak zafunguje a přečerpat by mohl klidně i polovinu obsahu.
Jen upozorňuji na nebezpečí zamrznutí přepouštěcí trubky. Mně aspoň zamrzla vždycky. sad

Offline

 

#8 18-02-2019 22:15:12

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Přepouštění CO2

Ide to. Pravdu má aj Jirkati aj Evita aj Ládes, záleží na podmienkach, aké vytvoríme pre úspešné prepúšťanie. Tak aspoň okrajovo o fyzikálnych zákonoch, ktoré s dokonalou presnosťou budú proces sledovať a riadiť. V plnej fľaši začne médium odtekať, zvyšuje sa objem plynnej fázy. Tá je zaplnená odparujúcimi sa výparmi. Pri tej fázovej premene sa vplyvom skupenského tepla znižuje teplota a teda klesá aj tlak, v druhej plnenej fľaši je vývoj teploty a tlaku opačný,  čo proces prepúšťania spomaľuje. Okrem toho vo ventile dochádza k škrteniu, kde podľa rozdielov tlakov najmä na začiatku procesu môže dôjsť k zmene skupenstva na pevné, číža ako uvádza Jirkati zamrzne. Pre úspešné prepustenie primeraného množstva je preto potrebné tieto nežiadúce javy eliminovať. Jedná z možnosti je ako píše Ládes je plnenú fľašu zmraziť, čo by teraz v zime nebol problém, ale je väčšie riziko zamrznutia rúrky (hadice). V lete je zas jednoduchšie nechať fľašu na slnku a plnenú držať v chládku a prípadne hu polievať studenou vodou. Je dobré zabezpečiť aj výškový rozdiel aspoň 1 m a nechať pracovať gravitáciu. Ak máme času nazvyš, tak môžeme preliať CO2 iba čisto gravitačne, ale na viacej etáp, aby sa teploty mohli vyrovnať. O úspešnosti akcie sa presvedčíme iba vážením, a preto je dobre namiesto kovovej prepúšťacej rúrky použiť hadicu a dá sa potom vážiť kontinuálne.

Offline

 

#9 18-02-2019 23:34:27

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Přepouštění CO2

No já jsem ani nevěděl že sněhový hasičák  je naplněný kapalinou. Tedy já jezdím plnit do HP servisu Kunín a jim tam do te flašky lítaj takové kousky sněhu. Že by to bylo podle názvu?

Offline

 

#10 19-02-2019 07:52:45

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Přepouštění CO2

Plnenie stoji 8E, tak to vypust do vzduchu a mas prazdnu flasu a druhu pouzivaj.

Offline

 

#11 19-02-2019 11:23:48

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Přepouštění CO2

Přepouštění tekutých plynů je zakázáno, přepuštění CO prakticky jde, ale musí být zdrojová láhev nová, nebo důkladně vyčištěná. Je potřeba hadice o světlosti větší nebo rovno 6mm, více než 8mm už nemá žádný význam. Je výhoda pokud se ohřeje zdrojová láhev na cca 25°C a cílová podchladí na cca -18°C. Je potřeba ke šroubení dát kovový filtr, po ukončení nejprve zdrojovou láhev dát na stojato, uzavřít cílovou láhev, povolit šroubení, aby se vyčistil ventil zdrojové lahve. Pokud se to neudělá, zničí se ventily na obou lahvích, pokud se použije jako zdrojová starší láhev, dokonale se ucpe ventil rzí z lahve, profouknou nejde, takže po odebrání plynu, rozebrat ventil a ucpávku pod sedlem prorazit vhodnou kulatinou a kladivem. Takže je otázka – stojí to za to?
U hasičáku pravděpodobně nejde stoupací trubka až na dno, takže ty nečistoty tam nepřijdou všechny naráz a je tam podstatně vyšší rozdíl tlaků jak při přepouštění, takže se ventil neucpe.

Offline

 

#12 19-02-2019 21:16:10

pajavlk
Člen
Registrovaný: 22-01-2015
Příspěvky: 4

Re: Přepouštění CO2

a přepustím takhle celej obsah jedné flašky do druhé?

Offline

 

#13 19-02-2019 22:28:39

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Přepouštění CO2

senior napsal(a):

podľa rozdielov tlakov najmä na začiatku procesu môže dôjsť k zmene skupenstva na pevné.

potvrzuji, při řezání autogenem 50l láhve (plné) dojde při propálení stěny k odfouknutí, poklesu tlaku a desublimaci - z rozříznuté flašky vypadnou kusy suchého ledu.
Tvar podle vnitřního průměru lahve. Trvá řádově hodiny než ten suchej led na volném terénu zmizí.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#14 20-02-2019 08:00:56

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Přepouštění CO2

Zkoušel jsem z 20,5kg plnit do 6kg, nechtěl jsem použít ztrátové plnění s odpouštěním, co dříve používali drobní plniči, proto jsem udělal houpačku pro tu 20 a s malou jsem na zvedací plošině jezdil nahoru a dolu, aby se rychleji vyrovnaly tlaky. Podařilo se mi dostat do malé cca 3kg, pak se ucpal ventil na zdrojové lahvi, profouknout to nešlo, takže jsem ten plyn dobral na sváření, zavřít ventil nešlo, protože by se poškodilo sedlo. Proto jsem musel udělat zátku (podobně jako mají 10kg PB), ale z mosazi. Po dobrání plynu jsem musel rozebrat ventil, lahev jsem nechal znovu naplnit a mam jí jako rezervní. V případě, že by mi došel plyn při rozřezaném Šemíkovi a tedy nemožnosti dojet naplnit malou lahev, pojedu z větší lahve, k plnění se použít nedá, je plná rzi. Nestojí to za tu námahu, dalo by se o tom uvažovat, pouze z úplně nové láhve.

Offline

 

#15 20-02-2019 12:23:51

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Přepouštění CO2

Pro informaci těch kdo to ještě neviděl to v plnírně z baterie velkejch CO2 flašek (hasičáků s cucací trubkou odedna ) přepouštějí do zvolené lahve přes normální pístové čerpadlo (wapka). Na váhu se dá flaška a přečerpá se potřebná váha CO2 .

Je jasný že s plastovejma srágorama za 1500 stovek to asi nepůjde ale když to má blok z hliníku a mosazi tak na tom asi celkem nic není.


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#16 20-02-2019 13:28:41

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Přepouštění CO2

Ještě jsem opravdu neviděl přepouštět CO2 wapkou. Pokud bych něco takového chtěl pozorovat, tak jedině z velké dálky. CO2 má při normální teplotě tlak cca 50barů a tlačí se do prázdné láhve tlakem mnohem vyšším. Čerpadlo je celé obalené ledem, docházi k velkému podchlazení. Jedná se o drahé pístové čerpadlo, specielně k tomuto účelu konstruované. Doufám, že nikdo soudný, u těch druhých je to jedno, to nebude zkoušet plnit vámi navrhovaným způsobem wapkou. Myslím si že je jedno, jestli je to wapka za 1500kč z Lídlu, nebo za 3000 z Hornbachu.

Online

 

#17 20-02-2019 15:06:25

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Přepouštění CO2

V Soptíkovi jsem viděl, jak to tlakově plní, jela 2 pracoviště a byl to teda hukot, plný lahve orosený, částečně ojíněný, na trubkách námraza, v té nádrži musel být pěkný vír. To čerpadlo (wapku) jsem pochopil jen jako stejný princip navýšení tlaku. Pochopitelně nikdo nebude třeba zkoušet zkapalňovat vzduch nebo zemní plyn kompresorem z Lídlu.

Offline

 

#18 20-02-2019 18:56:09

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Přepouštění CO2

Juggernault napsal(a):

normální pístové čerpadlo (wapka). .

Asi by jsi Juggu neměl používat označení normální pístové čerpadlo smile i ta nejlevnější wapka má minimálně 3 válce, z prvního do druhého, z druhého do třetího a odtud už jde ten provozní vysoký tlak.
Každoročně musím dělat revize hasičáků, některej i plnit. Na provozovně u požárníků je to naplněný ihned, na počkání. Budu se muset podívat jak to dělají.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#19 20-02-2019 19:55:03

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Přepouštění CO2

Bourači i v normálních wapkách tlačí každej píst daný tlak.
Jestli wapka za 1500 nebo 3000 je to pořád stejnej krám. Normalní tlačí nejmín 150 a pumpa je něco jako

https://www.mediafire.com/convkey/3a5d/3quz38z1l598r0q4g.jpg

Horší pisty nerez lepší mají keramické,těsnění je takovej divnej materiál,ventilky mají ty lepší z nerezu.
pokud něco uteče jde to mimo .
Takže nevím proč by to nemělo fungovat. Čím se to jako asi tlačí normálně když je to tekutina.
LPG se čerpa obič odstředivim čerpadlem .sem tam na pumpách to jde normálně vidět.
Vysokotlaký maji pístky kuli kavitaci z nastrojové oceli .Problém je z příkonem protože i ty nejmenší maji kolem 30kw na 1000bar
a dělají se i 2000bar + pak to bere vše i bez písku https://www.youtube.com/watch?v=9KzXL_ijaRM


Ještě jsem našel třeba http://www.catpumps.com/products/liquid … -pumps.asp original pumpa ... ha

Editoval Juggernault (20-02-2019 20:09:26)


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#20 20-02-2019 20:34:02

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Přepouštění CO2

Juggernault napsal(a):

v normálních wapkách tlačí každej píst daný tlak.

měl jsem vykuchaný nějaký Karcher s cenou cca 1500Kč. Nerezový písty, blok z plastu (!) a tam byly válce propojeny jak píšu - vícestupňové čerpadlo.
Řek bych že to na tvém obrázku je taky tak uspořádaný.
No big_smile vím co umíš - s tebou se přít nebudu. big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#21 20-02-2019 20:52:26

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: Přepouštění CO2

V plničke kde chodím pre co2 majú odstredivé čerpadlo, podobné ako pri LPG. Plnia len do úplne prázdnej flaše. Keby bola pod tlakom, čerpadlo by skvapalnené co2 do flaše nepretlačilo. Skvapalnený plyn je tak podchladený, že plniaci tlak je len 10-12 atm.

Editoval Robi G (20-02-2019 20:52:47)

Offline

 

#22 21-02-2019 11:25:57

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Přepouštění CO2

Bourači kapalina nelze stlačit (teda jde ale ne tak aby to bylo vícestupňové) big_smile má to 3 saci a 3 vytlačný ventilky,vačka mačká písty, když se jeden ventilek sekne tak už hadice vibruje a stříká to na prd..
Karcher a Kranzle to děla do trojůhelníku a mačká to takovej excentr > č3

http://www.sparepartsdirect.com/acatalo … parts.html


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#23 21-02-2019 23:18:24

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Přepouštění CO2

jj kuwa máš pravdu - sypu si popel na hlavu. Od dětství mám nutkání furt něco rozebírat. Mám v tom chaos. Splet sem si to se vzduchovým kompresorem.
Ten Karcher neměl válce nýbrž 3 zubový čerpadla - seřazený do série jak píšu.
Je to radost konzultovat něco s odborníkem big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče