SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 05-09-2018 16:04:24

scd
Člen
Registrovaný: 05-09-2018
Příspěvky: 3

posuv drôtu plnou rýchlosťou

Dobrý deň,
prosím vás o pomoc ohľadne zváračky COMPACT 208 PM.
Stalo sa mi to že ihneď po zapnutí vypínača sa začal posúvať drôt, pričom chyba nebola v mikrospínači rukoväte. Dumal som nad tým no nepodarilo sa mi zistiť príčinu. Neskôr sa to zázrakom samo opravilo a posuv fungoval normálne. Po istom čase však znova porucha tentoraz posúva drôt normálne po stlačení tlačidla, ale plnou rýchlosťou. Neviete čo by mohlo byť príčinou? Predpokladám že chyba bude v MOSFET tranzistore. Prosím vás nemáte niekto schému od tejto zváračky?
Ďakujem

Offline

 

#2 05-09-2018 16:25:05

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: posuv drôtu plnou rýchlosťou

Zkuste poprosit výrobce, na svých stránkách má schémata, ale jen k aktuálním strojům, k tomu 208 už ne. Mohl by vám ho poslat.
Elektrotechnické
produkty, spol. s r.o.
Mlynske nivy 77, 821 05 Bratislava
Edit.: ten tranzistor se mi nezdá, vadný polovodič se obvykle neumí sám zrepasovat. Tento styl závad způsobují nejčastěji studené spoje, vadné kondenzátory, vodivé můstky na desce. Pokud tedy obě závady nějak souvisejí.

Editoval Zdenek11 (05-09-2018 16:43:17)

Offline

 

#3 06-09-2018 08:34:30

scd
Člen
Registrovaný: 05-09-2018
Příspěvky: 3

Re: posuv drôtu plnou rýchlosťou

dakujem za odpoved,
pisal som tam email, dufam ze poslu schemu.
Kondenzátory som pomeral a vyzerajú byť v poriadku, studené spoje sa tiež nezdá že by tam boli. Ešte skúsim teda preletovať všetky spoje.
Vodívé mostíky, čo tým myslíte? akože je tam padnutý kúsok drôtiku a lebo piliny?

Offline

 

#4 06-09-2018 09:46:55

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: posuv drôtu plnou rýchlosťou

To co jsem psal ve #2 neberte jako dogma, jen jsem napsal takové nejčastější závady, může to být samozřejmě i něco jiného.
Někdy se vnitřek stroje po letech zanese vodivým prachem a pokud je i na desce, může tam způsobit problémy. Uvažoval jsem o tom proto, že se vyskytly už dvě závady, přičemž ta první se "sama opravila" - toto dělají právě studené spoje, nebo zaprášená deska (zvlášť v kombinaci s nějakou zkondenzovanou vlhkostí, která po čase vyschne a pak zase deska normálně funguje dál). Vadná součástka se většinou sama neopraví. Snad kromě kondenzátorů, kde jsem se párkrát setkal s tím, že nepravidelně ztrácel kapacitu, po ohřátí se obnovila, prostě dělal si co chtěl.
Přeletování všech spojů se normálně nedělá. Pokud nemáte schéma, regulace bude dost jednoduchá na to, aby se dalo schéma zpětně nakreslit. Dá se poměrně snadno vytypovat okruh, který může trvalé maximální otáčky způsobovat a tam je potřeba zaměřit kontrolu, půjde prakticky jen o pár součástek. Nevím ani, do jaké míry máte praxi v takových opravách, velice často se dá nadělat víc škody, než je tam teď.

Offline

 

#5 06-09-2018 10:02:04

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1514

Re: posuv drôtu plnou rýchlosťou

Pravděpodobně je proražen tranzistor posuvu a motorek jede pořád na max. Opravu svěřte odborníkům, jinak způsobíte nevratné škody.

Online

 

#6 06-09-2018 10:31:52

scd
Člen
Registrovaný: 05-09-2018
Příspěvky: 3

Re: posuv drôtu plnou rýchlosťou

ten tranzistor tipujem aj ja, pretože predpokladám že tam je PWM regulácia posuvu a už som kedysi riešil podobný problém. Takže keď budem pri zváračke tak to odmeriam ako prvé. Ale zatiaľ zisťujem čo by ešte iné to mohlo spôsobiť, lebo sa mi to nezdá, že to bude len tým, vzhľadom na tú predchádzajúcu poruchu.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče