SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 04-09-2018 18:24:50

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Svařovaný stůl pro stolní pilu - pnutí

Jak spojovat plechy o tloušce 2-3 mm na stůl stolní pily?
Chci vyměnit na stolní pile prkenný stůl za stůl s železným povrchem. Očekávám rovinnost, existenci drážek a stálost povrchu od železného pokrytí. Pevnost proti následnému kroucení dodá dřevotříska nebo překližka.
Stávající rozměr stolu je 63 cm na šířku a 80 cm na délku. Podélně chci mít dvě korýtka pro vodící lišty. Kolem stolu chci mít železný rám pro definování přesných a stálých rozměrů. Navrhl jsem L jekl. V případě potřeby mohu udělat rám kolem stolu z uzavřeného čtverhranného jeklu.

Řeším, jak spojit jednotlivé železné díly tak, abych získal na pevnosti a zároveň nenarušil rovinnost díky pnutí při svařování. K dispozici mám MIG/MAG CO2 svářečku.

1) Když to svařím bodováním, mam šanci že se to nezprohýbá, nebo jak to svařovat?
2) Budou lepší žebra z čtverhranného jeklu než podkladová dřevotříska?


Představa desky stolu v řezu:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5816_img_20180904_180902-.jpg

Editoval Charon (04-09-2018 18:31:32)

Offline

 

#2 04-09-2018 21:17:53

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: Svařovaný stůl pro stolní pilu - pnutí

Charon napsal(a):

...Podélně chci mít dvě korýtka pro vodící lišty...

Ty vodící drážky 10x20 jsou zamýšleny z rozříznutého jäklu?

Těžko věštit, jak a z čeho to máš vymyšlené. Ale soudě podle zadání/nákresu/dotazu, zřejmě nemáš možnost strojního obrábění (v tomto případě frézování) a zároveň si víc rozumíš se dřevem, než železem?

Vzhledem k těmto mým (možná mylným) předpokladům bych doporučil svařit obvodový rámek z profilů (jedno či L, U nebo uzavřených), k němu upevnit 3 pásy překližky, koupit Al U profily na vodící drážky a i s vrchními plechy přilepit k překližce třeba Chemoprénem, obvod přibodovat k rámu.

Editoval davor (04-09-2018 21:40:52)


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#3 04-09-2018 22:35:40

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Svařovaný stůl pro stolní pilu - pnutí

davor napsal(a):

Ty vodící drážky 10x20 jsou zamýšleny z rozříznutého jäklu?

Nechci řezat uzavřený jakl, prodává se přímo tento U rozměr (10x10 mi připadá dost úzký)

davor napsal(a):

Těžko věštit, jak a z čeho to máš vymyšlené. Ale soudě podle zadání/nákresu/dotazu, zřejmě nemáš možnost strojního obrábění (v tomto případě frézování) a zároveň si víc rozumíš se dřevem, než železem?

Nemam možnost strojního obrábění. Dřevo tam dávám pro odlehčení stolu a i z cenových důvodů. Plech o tloušce 8mm a více by byl moc těžký.

davor napsal(a):

Vzhledem k těmto mým (možná mylným) předpokladům bych doporučil svařit obvodový rámek z profilů (jedno či L, U nebo uzavřených), k němu upevnit 3 pásy překližky, koupit Al U profily na vodící drážky a i s vrchními plechy přilepit k překližce třeba Chemoprénem, obvod přibodovat k rámu.

Co mi přinese AL oproti železnému U profilu? Zbavuji se možnosti bodovat/vařit a co za to?
Lepení je dobré, myslel jem na fixování proti posunům a zlepšení celistvosti mezi plechem a dřevem.

Offline

 

#4 05-09-2018 10:05:18

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Svařovaný stůl pro stolní pilu - pnutí

To se ti zkroutí. Udělej to šroubovaný.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4621_stul-p1.jpg

Offline

 

#5 05-09-2018 18:55:33

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: Svařovaný stůl pro stolní pilu - pnutí

Charon napsal(a):

Nechci řezat uzavřený jakl, prodává se přímo tento U rozměr...

Co mi přinese AL oproti železnému U profilu?

No ten hliníkový profil mi přijde přesnější, vzhledem ke geometrii drážky. Rovinost, hladší povrch, rovnoběžnost bočních stěn, téměř bez rádiusu ve vnitřních rozích atd.

Ale neviděl jsem to železné Učko, tak nemohu soudit.


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče