SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 19-06-2018 17:03:28

mik-lu
Člen
Registrovaný: 19-06-2018
Příspěvky: 5

diagnostika kovu kvůli svařování

Zdravím Vás pánové, mám takový dotaz ohledně kovu, který potřebuji svařit. Měnil jsem ložisko na pokosové pile, které bylo zalisované do pouzdra, které již nejde koupit-výrobce již nedodává náhradní díly aspon ne v evropě. Proto jsem se rozhodl ložisko násilým dostat ven a při té činnosti jsem ulomil jeden díl úchytu.  Ted se ho snažím svařit a děje se mi divná věc. Při svařování z kovu uniká nějaký olej, který hoří a svar vypadá jako bych neměl plyn v bombě-CO2-probublává. Netušíte co je to za slitinu a jak ji svařit? Svar vypadá že drží, ale bojím se že při zatížení by mohl prasknout. Díky za tipy a případné rady. Luděk

Offline

 

#2 19-06-2018 17:26:59

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: diagnostika kovu kvůli svařování

Nepises odkial si, ale v okoli urcite narazis na niekoho kto by mohol mat rucny spektrometer a z toho ludia budu mudrejsi.
Ani nepises ako si to zvaral len ze "nebol CO2 plyn" z toho si ludia mozu domysliet MAG? ale ci je to tak...
Foto by ludom tiez pomohlo  takze pokial nema niekto vestecku gulu tak dopln aspon toto wink
Potom sa necuduj ked tu bude ticho...


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#3 19-06-2018 18:00:02

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: diagnostika kovu kvůli svařování

Zajdi do nejbližší výkupny kovových materiálů a zeptej se na spektometr. Určitě ti to za pár korun "vyšetří". My tak nakupujem různé materiály od jedné zdejší firmy (taky šrot), ale požadujem složení materiálů, což nám dají certifikát právě z toho spektometru. Jsou to totiž materiály na výrobu různých dílů pro LINDE (rozvody a plnění technických plynů) a tam musí být doložen certifikát a tlaková zkouška... Takže asi tímto směrem se vydej... wink


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#4 19-06-2018 18:21:41

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: diagnostika kovu kvůli svařování

mik-lu napsal(a):

Zdravím Vás pánové, mám takový dotaz ohledně kovu, který potřebuji svařit. Měnil jsem ložisko na pokosové pile, které bylo zalisované do pouzdra, které již nejde koupit-výrobce již nedodává náhradní díly aspon ne v evropě. Proto jsem se rozhodl ložisko násilým dostat ven a při té činnosti jsem ulomil jeden díl úchytu.  Ted se ho snažím svařit a děje se mi divná věc. Při svařování z kovu uniká nějaký olej, který hoří a svar vypadá jako bych neměl plyn v bombě-CO2-probublává. Netušíte co je to za slitinu a jak ji svařit? Svar vypadá že drží, ale bojím se že při zatížení by mohl prasknout. Díky za tipy a případné rady. Luděk

Tak nevím, ale podle všeho to vypadá na olejem prosáklou šedou litinu...

Offline

 

#5 19-06-2018 18:48:59

mik-lu
Člen
Registrovaný: 19-06-2018
Příspěvky: 5

Re: diagnostika kovu kvůli svařování

Myslím si taky na šedou litinu ,ale nevipadá vůbec porézně. Litinu svařuju jak s CO2, tak i elektrodama na litinu bez předehřátí což jsem udělal i tady a u obou svar probublává jsou v něm bublinky což u litiny nemívám. Ten kov magnetuje. ten spektrometr mi taky napadl, do sběren taky chodím, ale vím jen o jedné sběrně kde ho mají-teda měli ted už ukončili činnost. Svar jsem pobouchal kladivem a držel, tak to risknu snad mi to nerozbije hu... Díky všem za ochotu

Offline

 

#6 20-06-2018 01:49:08

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: diagnostika kovu kvůli svařování

mik-lu napsal(a):

Myslím si taky na šedou litinu ,ale nevipadá vůbec porézně. Litinu svařuju jak s CO2, tak i elektrodama na litinu bez předehřátí což jsem udělal i tady a u obou svar probublává jsou v něm bublinky což u litiny nemívám. Ten kov magnetuje. ten spektrometr mi taky napadl, do sběren taky chodím, ale vím jen o jedné sběrně kde ho mají-teda měli ted už ukončili činnost. Svar jsem pobouchal kladivem a držel, tak to risknu snad mi to nerozbije hu... Díky všem za ochotu

Takto na dálku jsou to jen dohady, ale to, že na pohled ta litina nevypadá porézně, neznamená že mikroskopické trhlinky nemá. To je právě u některých odlitků úplně běžné a pokud součástka pracuje trvale v oleji tak ten olej nasákne a potom je svaření bez vzniku pórů nemožné. Tedy alespoň ve studeném stavu. Pokud to svaříte a spoj obsahuje množství porozity, zákonitě je pevnost takového spoje značně snížená. S tím je nutno počítat. Já to obvykle řešil tak, že jsem před svařováním ohřál svařovanou část natolik, až se olej vypařil. A potom můžete svařovat buď za tepla, nebo nechat vychladnout a potom za studena. Ale i tak to není zaručené, že to bude napoprvé bez pórů. To chce potom několikrát opakovat. Svařit, vybrousit, znova svařit atd... až to bude přijatelné.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče