SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 10-06-2018 20:46:05

Tigem
Člen
Registrovaný: 25-03-2016
Příspěvky: 152

elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

zdravim,

na netu jsem nasel special obalene eldy pro vytahovani utrzenych sroubu. udelat postupne navar na sroub a pak nahoru matku a zalit to eldou, poklepat a vytocit. specialni elda a taky specialni cena. se mi trochu protocily panenky. jde na to pouzit i nejaka dostupnejsi elektroda (vice legovana cr/ni). nechci resit nejake vytahovaky a pod. pouze mne zajima tato varianta s elektrodou.

diky za pripadne vecne komentare.

Offline

 

#2 10-06-2018 21:14:32

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

To že někdo napíše, že je to speciální elda neznamená, že speciální je. Určitě půjde o obyčejnou elektrodu v krásném jiném obalu s krásnou několikanásobnou cenou... Pokud totiž navaříš na utrhnutý šroub matku čímkoliv a poklepeš na ni, tak ten šrub 100% vyšroubuješ... wink Ono totiž tím návarem a přivařením matky se ten šroub roztáhne (nabobtná - tepelná deformace), poklepem trochu uvolní případný rez a po částečném vychladnutí ho normálně vyšroubuješ... Případně postup opakuješ, pokud bys měl málo provařenou matku se zbytek šroubu. Už jsem tak vyšrouboval X zatrhnutých šroubů a žádnou "speciální" elektrodu jsem k tomu nepotřeboval... wink


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#3 10-06-2018 21:44:10

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

Plný souhlas s Rellikem. Důležitý je ten ohřev zalomeného šroubu. Funguje to i na "nepovolitelné" šrouby, všelijak ožvýkané a orvané.

Offline

 

#4 10-06-2018 21:46:25

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

Hmm, ale pánové opravdu to fungluje, mohu doporučit-Welco 1099.pevnost nad 900N/mm2 do hlubších děr....

Offline

 

#5 10-06-2018 22:04:19

peta62
Člen
Registrovaný: 22-09-2012
Příspěvky: 326

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

Hledam dobre ze taWelco 1099 stoji okolo 50 korun jedna ?


Zase zacinam - Omicron Gama 161 a ted se jeste ucim na Omi 206

Offline

 

#6 10-06-2018 22:24:11

Tigem
Člen
Registrovaný: 25-03-2016
Příspěvky: 152

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

dobry vecer,

dovolim si reagovat. pokud budu mit urvany sroub prumer treba 12, delku zavitu dejme tomu 60, jemne stoupani a nebudu si moci dovolit patricne prohrat okoli od mista navaru, jsem toho skromneho nazoru, ze to bez dlouheho poklepavani s obyc eldou (tov. ozn. napr. eb 121)  urvu. jde mi o princip, jestli mi pomuze zvyseny obsah leg. prvku samozrejme s ohledem na cenu.

dekuji za uvedene postrehy vsem prispivajicim.

Offline

 

#7 11-06-2018 00:33:35

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#8 11-06-2018 07:16:26

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

A aky je problem s elektrodov za 1E nechapem, hodina prace je cca 10E .....za blbost sa proste plati. Navyse na 1 matku netreba 10 elektrod.

Offline

 

#9 11-06-2018 10:16:46

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

Můj postup je následující - na zalomený šroub položím klempířskou podložku se stejným vnitřním průměrem (může být i o číslo větší), jako zalomený šroub a přivařím ji ke šroubu eldou, co je zrovna v kleštích, na to teprve navařím matku. Klempířská podložka, tj. o velkém vnějším průměru, zabrání oprskání podkladu, což je dobré např.na broušených spojích, nebo u zalomeného šroubu v hliníkové slitině (zde pozor na velké ohřátí) a umožní navařit větší matku, to se třeba u M5 šroubu docela hodí.

Offline

 

#10 11-06-2018 10:30:43

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

Elektroda, která se dá také použít, jako ta speciální od firmy WELCO, je od esabu  OK 68.82. Stojí cca 12kč bez DPH.

Offline

 

#11 11-06-2018 11:29:59

emanuel1200
Člen
Registrovaný: 27-03-2013
Příspěvky: 207

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

Je rozdíl vytahovat zalomený šrob M 6,M 12,M 16 a větší.Jestli je volný,zarezlý nebo častečně stržený,záleží jak hluboko je v otvoro nebo zároveň s otvorem a zalomený závitník je zase o něco horší a také záleží v jakém materiálu je zalomený,ocel,hliník,litina.
Zdenál O.K. 68.82 je náhrada za WELCO 1660 s WELCO 1099 se nedá srovnává z

Offline

 

#12 11-06-2018 17:30:11

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

moje zkušenosti s vytahováním šroubů jsou spíš špatné, třeba takový urvaný šroub u turba nebo jinde na výfuku znamená složitost. Navařená matka se ve sváru zase urve a šroub drží jak zarostlej. Takže pokavaď cítím tenhle problém vůbec se cestou která nabere tenhle směr nepouštím.

Offline

 

#13 12-06-2018 23:37:28

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

Jde o to že tyto speciální elektrody se používají když se šroub nezalomí zároveň s povrchem. Pokud se zalomí zároveň s povrchem stačí jakoukoli elektrodou navařit matku a šroub poté vytočit, anebo pokud je šroub zalomen částečně rozumně pod povrchem a dáse navařit a poté na návar opět navařit matku a šroub vytočit. Problém nastane pokud se šroub zalomí hlouběji pak je nebezpečí že při navařování se podaří šroub přivařit k součásti do které ja našroubován a právě tento problém řeší tyto elektrody. Mají speciální obal který nedovolí svarovému kovu přilnout k okolnímu materiálu a oblouk je soustředěn pouze na šroub zatímco struska se ukládá okolo a není třeba přerušovat proces navařování porostě se elektroda strčí do otvoru se zalomeným šroubem např. v hloubce 2cm na šroubu se zapálí oblouk a pak stačí elektrodu jen držet ve středu otvoru dokud návar není zároveň s povrchem poté se navaří matka a šroub se vytočí. Viděl jsem to kdysi na youtube a opravdu to funguje.

Offline

 

#14 14-06-2018 10:06:34

peta62
Člen
Registrovaný: 22-09-2012
Příspěvky: 326

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

Marek37 napsal(a):

Jde o to že tyto speciální elektrody se používají když se šroub nezalomí zároveň s povrchem. Pokud se zalomí zároveň s povrchem stačí jakoukoli elektrodou navařit matku a šroub poté vytočit, anebo pokud je šroub zalomen částečně rozumně pod povrchem a dáse navařit a poté na návar opět navařit matku a šroub vytočit. Problém nastane pokud se šroub zalomí hlouběji pak je nebezpečí že při navařování se podaří šroub přivařit k součásti do které ja našroubován a právě tento problém řeší tyto elektrody. Mají speciální obal který nedovolí svarovému kovu přilnout k okolnímu materiálu a oblouk je soustředěn pouze na šroub zatímco struska se ukládá okolo a není třeba přerušovat proces navařování porostě se elektroda strčí do otvoru se zalomeným šroubem např. v hloubce 2cm na šroubu se zapálí oblouk a pak stačí elektrodu jen držet ve středu otvoru dokud návar není zároveň s povrchem poté se navaří matka a šroub se vytočí. Viděl jsem to kdysi na youtube a opravdu to funguje.

Ted chapu ucel i cenu, diky moc za vysvetleni.


Zase zacinam - Omicron Gama 161 a ted se jeste ucim na Omi 206

Offline

 

#15 26-09-2018 20:43:13

koník
Člen
Místo: Velvary
Registrovaný: 05-01-2009
Příspěvky: 63

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

...ahoj...ve třeťáku jsem byl na praxi (mimo jiné) v navijárně motorů...moje práce spočívala v tom,abych motory (učil jsem se pro šachtu,tak asi víte jak tam chodily zrasený) odstrojil,vyndal uražený šrouby od svorkovnice,ty závity opět opravil a tak...můj školitel mě naučil,jak vyndat ty uražený šrouby z hliníkovýho těla motoru....měděná podložka,v ní díra cca průměr šroubu,tu nastavit na střed šroubu a potom obyčejnou elektrodou navařit sloupek,na který se už dala přivařit jakákoliv matice...ty šrouby byly většinou M4 a skoro pokaždý se to dalo vyšroubovat...občas se to utrhlo,ale už tam bylo něco,za co se dalo vzít i obyčejnejma sikovkama...myslím si,že tam byl ten fígl ve vneseným teple,ty motory běžely i v prostředí,kde byla slaná voda,např Slaný...když jsem začal dělat autoklempířinu a vlastně i generálky a opravy motorů,tak se mi to kolikrát dost hodilo,např.při vyndání šteftů u výfuku...nikdy jsem nepoužíval žádné speciální elektrody...


...kovář zdraví pány svářeče...

Offline

 

#16 26-09-2018 21:49:30

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

No já jsem to vytahoval obyčejnou elektrodou . Musíš co  nejvíce nahřát nemá se kam roztáhnout a jak vychladne trochu se srazí a pak to jde  dobře. ale já jsem vytahoval servané šrouby z portálu  bobka  (nakládače.)  Ani jsem to moc neklepal a eldou to dělám proto že se krásně dostanu  do te matky, jinak bych použil CO

Offline

 

#17 27-09-2018 10:13:55

TaggerxXx
Člen
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 595

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

obcas robim s autami a najcastejsie sa toto stane na odvzdusnovakoch 90% sa da vytiahnut 10% percent sa lame nizsie a nizsie potom je treba navarom vytiahnut ten srob nad uroven strmena aby sa zas dala chytit matka a pri tom neposkodit zavit v strmeni .. raz som to takto skusal aj na zhavici zrovna ten nesiel von
Najviac sa mi osvedcilo po zvarani to nahat troska vychladnut a potom s nim trhnut
Nas majster na strednej repasoval kombajny ked som videl akym stylom vyvaril srob z dutiny von navaril matku a vykrutil ho ... sam som neveril a slo to treba skusat
Momentalne je toto pre mna jedina priatelna metoda vytahovania zalomenych skrutiek take vytahovaky mi nepomohli ani raz ani lacnejsia ani drahsia sada

Offline

 

#18 27-09-2018 14:17:40

381007
Člen
Místo: Žamberk
Registrovaný: 10-05-2018
Příspěvky: 16
Web

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

TaggerxXx: Vytahováky jsme fasovali na opravách forem, na zalomené šrouby a na zalomené náustky na hadice chlazení/hydrauliky, ale já to nikdy neměl rád. Několikrát se stalo, že se ukroutil ten čtyřhran (u levných sad, i u těch dražších, převážně u těch nejmenších vytahováků). Potom byl taky nešvar, že když šroub/náustek nechtěl povolit a moc se za to bejčilo, tak ta spirála se zařezávala do šroubu hloub a hloub, až šroub v díře roztáhla a ten se zakousl ještě víc.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8463_filename_46_l.jpg


Tyhle elektrody jsem vůbec neznal, škoda. Dostkrát by mi možná ušetřily mnoho hodin práce s demontáží forem (když se nepodařilo vytáhnout, musela se rozebrat forma, díl se zalomeným šroubem dopravit na EDM vyjiskřovačku a odpálit ho pryč...)

Editoval 381007 (27-09-2018 14:18:19)


OMI 206 | Kowax KWX730 ARC+

Offline

 

#19 12-03-2021 23:35:51

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

Dobrý den
Rád bych se s vámi podělil o moji zkušenost s použitím speciálních elektrod na vytahování zalomených šroubů a zároveň budu moc rád, když se tu najde někdo kdo to v praxi úspěšně používá a podělí se o zkušenosti.

Při rozebírání předlohové hřídele na soustruhu jsem zjistil , že pod červíkem , kterým má být přitažena litinová řemenice na hřídel se nachází v hloubce cca 25mm zalomený závitník .  Uvažoval jsem  jak ten závitník vytáhnout a napadlo mne odzkoušet speciální elektrody . Ještě pro informaci jednalo se o závitník M 10.  Zakoupil jsem tedy, na zkoušku 3 kusy elektrod CHem weld 9200 , které jsou určené k vytahování šroubů ,vrtáků i závitníků.
Samozřejmě jsem to nechtěl zkoušet hned na hřídeli ze soustruhu a tak jsem si do kulatiny udělal závit, vyrobil červík M10 a pomocí rázového šroubováku ho s maximální razancí zatáhnul do závitu. Potom jsem navařil elektrodou návar a nakonec matici a zkusil červík uvolnit a vyšroubovat.
Zkoušel jsem to opakovaně ale úspěšný jsem nebyl. Vždy se mi přetrhl čep navařený elektrodou, škoda, že jsem neměl po ruce momentový klíč abych změřil při jaké síle došlo k překroucení čepu, takhle nemohu poskytnout žádný přesný údaj (pocitově nic moc) . Co musím uznat , tak to že elektroda opravdu vytváří čep, který se dá "vystavět " až nad horní hranu díry a následně na něj navařit matici a že struska ho odděluje od závitu po obvodu díry.
Při zkouškách se mi vždy navařený čep přetrhnul. Budu moc rád, když se ozve někdo ,kdo to úspěšně používá, rád se nechám poučit.
Na závěr snad ještě, že ulomený červík už jsem z řemenice úspěšně odstranil.  Zdravím Štěpán



http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1578.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1579.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1580.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1585.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1582.jpg

Offline

 

#20 13-03-2021 02:00:27

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

akym sposobom vytahovat zlomene skrutky,styfty popripade zavitniky zalezi od konkretnej situacie,priemer,hlbka celkovy pristup k opravovanej suciastke
niekde sa to da vyvrtat (ci uz rucne alebo na vrtacke/frezke) niekde je pouzitelna metoda vyvarenim,vyleptanim a ked je to uz fakt v háji tak ostava len vyiskrenim
v praxi to bude skor o tom co je dostupne (po ruke) v jednej firme ktora dodava mnozstvo suciastok do europskych automobiliek som sa nahodne stretol s takymto pripadom
pri obrabani na cnc doslo k mechanickemu poskodeniu reznej platnicky a bolu nutne ju vymenit avsak pri incidente sa poskodila aj skrutka ktora samotnu platnicku drzi v ložku noza,tam by sa dala krasne a bez problemov pouzit metoda navarenim matice na hlavicku ale udrzba zvolila iny pristup a to vyvrtanim kedze nemali po ruke klasicky hss vrtaky tak pouzili tvrdokovove ktore sa pouzivali na spominanom cnc (vrtalo sa samozrejme rucne) ak si dobre pametam tak padlo za obet cez 6 novych vrtakov a posledny sa zlomil v diere po skrutke,noz bol vyradena ako poskodeny/neopravitelny kus,cena dolamanych vrtakov bola urcite vacsia ako spominaneho drziaku ale niekedy treba len vykazat pracovny vykon aj ked bolo kazdemu dopredu jasne ze spominany postup k uspechu nepovedie

Offline

 

#21 13-03-2021 22:16:04

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

Dobrý den Děkuji za Váš příspěvek. Je samozřejmě několik možností jak se pokusit zalomený díl odstranit ale mne by zajímalo zda má někdo pozitivní zkušenost s použitím těchto elektrod.  S pozdravem Štěpán

Offline

 

#22 14-03-2021 13:04:47

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

Již z principu nemůže menší průřez "vyrvat" větší . Tohle může fungovat jen na ustřižené šrouby . Zrovnatak je to s vytahováky . Navrtáš vytahovaný průřez , narveš do něj vytahovák , tím ho pěkně rozválcuješ do stran ... a utrhneš .

Offline

 

#23 14-03-2021 13:35:05

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8506

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

Já zalomené šrouby taky zkoušel vytáhnout těmi vytahováky, ale to funguje spíše na menší šrouby, tak odhadem do 8mm. Větší průměry jsem nikdy neměl štěstí a jak už tu někdo psal, dojebal se tak akorát ten 4hran na vytahováku. U mě nejvíce pomáhá navaření matice na ulomený šroub, nechat vychladnout a zkusit povolit. Když už mi párkrát nešlo ani tohle řešení, obětoval jsem starý očkový klíč, ovšem jde i plocháč s navrtanou dírou. Tu díru přiložit na ulomený šroub, pořádně přivařit a musí to jít.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#24 14-03-2021 13:44:58

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

co je to za princip že nemůže menší průřez "vyrvat" větší ? snad záleží na přesahu (tření) toho zbytku v závitu.
Toto tření je téměř vždy minimální, často stačí pro vrtání díry vytahováku použít levořezný vrták šroub se vyšroubuje už při vrtání.
Při navaření hlavní zásadu píše pan Rellik hned v druhém příspěvku - navařený zbytek je horký = roztažený, je třeba to nechat vychladnout.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#25 14-03-2021 14:54:13

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8506

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

Bourač: A já to zase chápu. Jak tady nedávno v jiném vláknu někdo psal, že je potřeba používat na vytahování šroubů co nejmenší vytahováky. Už i pro mé dlouhé vedení to nedává smysl. Když budete mít zalomený šroub třeba M12, vysoký plácnu 25mm v díře. Vyvrtáte díru třeba 4mm a takovým maličkým vytahovákem chcete vytáhnout takovou velkou plochu toho šroubu M12? Alespoň tak jsem to v tom druhém tématu pochopil.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče