SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1 10-06-2018 20:46:05

Tigem
Člen

elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

zdravim,

na netu jsem nasel special obalene eldy pro vytahovani utrzenych sroubu. udelat postupne navar na sroub a pak nahoru matku a zalit to eldou, poklepat a vytocit. specialni elda a taky specialni cena. se mi trochu protocily panenky. jde na to pouzit i nejaka dostupnejsi elektroda (vice legovana cr/ni). nechci resit nejake vytahovaky a pod. pouze mne zajima tato varianta s elektrodou.

diky za pripadne vecne komentare.

#2 10-06-2018 21:14:32

Rellik
Člen

Re: elektroda pro vytahovani urvanych sroubu

To že někdo napíše, že je to speciální elda neznamená, že speciální je. Určitě půjde o obyčejnou elektrodu v krásném jiném obalu s krásnou několikanásobnou cenou... Pokud totiž navaříš na utrhnutý šroub matku čímkoliv a poklepeš na ni, tak ten šrub 100% vyšroubuješ... wink Ono totiž tím návarem a přivařením matky se ten šroub roztáhne (nabobtná - tepelná deformace), poklepem trochu uvolní případný rez a po částečném vychladnutí ho normálně vyšroubuješ... Případně postup opakuješ, pokud bys měl málo provařenou matku se zbytek šroubu. Už jsem tak vyšrouboval X zatrhnutých šroubů a žádnou "speciální" elektrodu jsem k tomu nepotřeboval... wink

JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, Pegas 200 MIG Man PFC
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz

#3 10-06-2018 21:44:10

jirkati
Moderator
Místo: Liberec

Plný souhlas s Rellikem. Důležitý je ten ohřev zalomeného šroubu. Funguje to i na "nepovolitelné" šrouby, všelijak ožvýkané a orvané.

#4 10-06-2018 21:46:25

Evita
Člen

Hmm, ale pánové opravdu to fungluje, mohu doporučit-Welco 1099.pevnost nad 900N/mm2 do hlubších děr....

#5 10-06-2018 22:04:19

peta62
Člen

Hledam dobre ze taWelco 1099 stoji okolo 50 korun jedna ?

Zase zacinam - Omicron Gama 161 a ted se jeste ucim na Omi 206

#6 10-06-2018 22:24:11

Tigem
Člen

dobry vecer,

dovolim si reagovat. pokud budu mit urvany sroub prumer treba 12, delku zavitu dejme tomu 60, jemne stoupani a nebudu si moci dovolit patricne prohrat okoli od mista navaru, jsem toho skromneho nazoru, ze to bez dlouheho poklepavani s obyc eldou (tov. ozn. napr. eb 121)  urvu. jde mi o princip, jestli mi pomuze zvyseny obsah leg. prvku samozrejme s ohledem na cenu.

dekuji za uvedene postrehy vsem prispivajicim.

#7 11-06-2018 00:33:35

huat
Člen
Místo: Komárno

malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

#8 11-06-2018 07:16:26

Atlan
Člen

A aky je problem s elektrodov za 1E nechapem, hodina prace je cca 10E .....za blbost sa proste plati. Navyse na 1 matku netreba 10 elektrod.

#9 11-06-2018 10:16:46

zahajskej
Člen

Můj postup je následující - na zalomený šroub položím klempířskou podložku se stejným vnitřním průměrem (může být i o číslo větší), jako zalomený šroub a přivařím ji ke šroubu eldou, co je zrovna v kleštích, na to teprve navařím matku. Klempířská podložka, tj. o velkém vnějším průměru, zabrání oprskání podkladu, což je dobré např.na broušených spojích, nebo u zalomeného šroubu v hliníkové slitině (zde pozor na velké ohřátí) a umožní navařit větší matku, to se třeba u M5 šroubu docela hodí.

#10 11-06-2018 10:30:43

ZDENÁL
Člen

Elektroda, která se dá také použít, jako ta speciální od firmy WELCO, je od esabu  OK 68.82. Stojí cca 12kč bez DPH.

#11 11-06-2018 11:29:59

emanuel1200
Člen

Je rozdíl vytahovat zalomený šrob M 6,M 12,M 16 a větší.Jestli je volný,zarezlý nebo častečně stržený,záleží jak hluboko je v otvoro nebo zároveň s otvorem a zalomený závitník je zase o něco horší a také záleží v jakém materiálu je zalomený,ocel,hliník,litina.
Zdenál O.K. 68.82 je náhrada za WELCO 1660 s WELCO 1099 se nedá srovnává z

#12 11-06-2018 17:30:11

nellospeed
Člen

moje zkušenosti s vytahováním šroubů jsou spíš špatné, třeba takový urvaný šroub u turba nebo jinde na výfuku znamená složitost. Navařená matka se ve sváru zase urve a šroub drží jak zarostlej. Takže pokavaď cítím tenhle problém vůbec se cestou která nabere tenhle směr nepouštím.

#13 12-06-2018 23:37:28

Marek37
Člen

Jde o to že tyto speciální elektrody se používají když se šroub nezalomí zároveň s povrchem. Pokud se zalomí zároveň s povrchem stačí jakoukoli elektrodou navařit matku a šroub poté vytočit, anebo pokud je šroub zalomen částečně rozumně pod povrchem a dáse navařit a poté na návar opět navařit matku a šroub vytočit. Problém nastane pokud se šroub zalomí hlouběji pak je nebezpečí že při navařování se podaří šroub přivařit k součásti do které ja našroubován a právě tento problém řeší tyto elektrody. Mají speciální obal který nedovolí svarovému kovu přilnout k okolnímu materiálu a oblouk je soustředěn pouze na šroub zatímco struska se ukládá okolo a není třeba přerušovat proces navařování porostě se elektroda strčí do otvoru se zalomeným šroubem např. v hloubce 2cm na šroubu se zapálí oblouk a pak stačí elektrodu jen držet ve středu otvoru dokud návar není zároveň s povrchem poté se navaří matka a šroub se vytočí. Viděl jsem to kdysi na youtube a opravdu to funguje.

#14 14-06-2018 10:06:34

peta62
Člen

Marek37 napsal(a):

Jde o to že tyto speciální elektrody se používají když se šroub nezalomí zároveň s povrchem. Pokud se zalomí zároveň s povrchem stačí jakoukoli elektrodou navařit matku a šroub poté vytočit, anebo pokud je šroub zalomen částečně rozumně pod povrchem a dáse navařit a poté na návar opět navařit matku a šroub vytočit. Problém nastane pokud se šroub zalomí hlouběji pak je nebezpečí že při navařování se podaří šroub přivařit k součásti do které ja našroubován a právě tento problém řeší tyto elektrody. Mají speciální obal který nedovolí svarovému kovu přilnout k okolnímu materiálu a oblouk je soustředěn pouze na šroub zatímco struska se ukládá okolo a není třeba přerušovat proces navařování porostě se elektroda strčí do otvoru se zalomeným šroubem např. v hloubce 2cm na šroubu se zapálí oblouk a pak stačí elektrodu jen držet ve středu otvoru dokud návar není zároveň s povrchem poté se navaří matka a šroub se vytočí. Viděl jsem to kdysi na youtube a opravdu to funguje.

Ted chapu ucel i cenu, diky moc za vysvetleni.

Zase zacinam - Omicron Gama 161 a ted se jeste ucim na Omi 206

#15 26-09-2018 20:43:13

koník
Člen
Místo: Velvary

...ahoj...ve třeťáku jsem byl na praxi (mimo jiné) v navijárně motorů...moje práce spočívala v tom,abych motory (učil jsem se pro šachtu,tak asi víte jak tam chodily zrasený) odstrojil,vyndal uražený šrouby od svorkovnice,ty závity opět opravil a tak...můj školitel mě naučil,jak vyndat ty uražený šrouby z hliníkovýho těla motoru....měděná podložka,v ní díra cca průměr šroubu,tu nastavit na střed šroubu a potom obyčejnou elektrodou navařit sloupek,na který se už dala přivařit jakákoliv matice...ty šrouby byly většinou M4 a skoro pokaždý se to dalo vyšroubovat...občas se to utrhlo,ale už tam bylo něco,za co se dalo vzít i obyčejnejma sikovkama...myslím si,že tam byl ten fígl ve vneseným teple,ty motory běžely i v prostředí,kde byla slaná voda,např Slaný...když jsem začal dělat autoklempířinu a vlastně i generálky a opravy motorů,tak se mi to kolikrát dost hodilo,např.při vyndání šteftů u výfuku...nikdy jsem nepoužíval žádné speciální elektrody...

...kovář zdraví pány svářeče...

#16 26-09-2018 21:49:30

pat
Člen
Místo: Č.R.

No já jsem to vytahoval obyčejnou elektrodou . Musíš co  nejvíce nahřát nemá se kam roztáhnout a jak vychladne trochu se srazí a pak to jde  dobře. ale já jsem vytahoval servané šrouby z portálu  bobka  (nakládače.)  Ani jsem to moc neklepal a eldou to dělám proto že se krásně dostanu  do te matky, jinak bych použil CO

#17 27-09-2018 10:13:55

TaggerxXx
Člen

obcas robim s autami a najcastejsie sa toto stane na odvzdusnovakoch 90% sa da vytiahnut 10% percent sa lame nizsie a nizsie potom je treba navarom vytiahnut ten srob nad uroven strmena aby sa zas dala chytit matka a pri tom neposkodit zavit v strmeni .. raz som to takto skusal aj na zhavici zrovna ten nesiel von
Najviac sa mi osvedcilo po zvarani to nahat troska vychladnut a potom s nim trhnut
Nas majster na strednej repasoval kombajny ked som videl akym stylom vyvaril srob z dutiny von navaril matku a vykrutil ho ... sam som neveril a slo to treba skusat
Momentalne je toto pre mna jedina priatelna metoda vytahovania zalomenych skrutiek take vytahovaky mi nepomohli ani raz ani lacnejsia ani drahsia sada

#18 27-09-2018 14:17:40

381007
Člen
Místo: Žamberk
Web

TaggerxXx: Vytahováky jsme fasovali na opravách forem, na zalomené šrouby a na zalomené náustky na hadice chlazení/hydrauliky, ale já to nikdy neměl rád. Několikrát se stalo, že se ukroutil ten čtyřhran (u levných sad, i u těch dražších, převážně u těch nejmenších vytahováků). Potom byl taky nešvar, že když šroub/náustek nechtěl povolit a moc se za to bejčilo, tak ta spirála se zařezávala do šroubu hloub a hloub, až šroub v díře roztáhla a ten se zakousl ještě víc.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8463_filename_46_l.jpg

Tyhle elektrody jsem vůbec neznal, škoda. Dostkrát by mi možná ušetřily mnoho hodin práce s demontáží forem (když se nepodařilo vytáhnout, musela se rozebrat forma, díl se zalomeným šroubem dopravit na EDM vyjiskřovačku a odpálit ho pryč...)

Editoval 381007 (27-09-2018 14:18:19)

OMI 206 | Kowax KWX730 ARC+

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla